Przekazywanie rolniczym spółdzielniom produkcyjnym nieruchomości rolnych, stanowiących własność Państwa.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 10 lutego 1951 r.
w sprawie przekazywania rolniczym spółdzielniom produkcyjnym nieruchomości rolnych, stanowiących własność Państwa.

Na podstawie art. 3 ust. 3 dekretu z dnia 26 kwietnia 1949 r. o nabywaniu i przekazywaniu nieruchomości niezbędnych dla realizacji narodowych planów gospodarczych (Dz. U. R. P. Nr 27, poz. 197 i Nr 55, poz. 438) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Wniosek o przekazanie nieruchomości rolnej, stanowiącej własność Państwa, składa rolnicza spółdzielnia produkcyjna, za pośrednictwem prezydium właściwej ze względu na jej siedzibę powiatowej rady narodowej, do prezydium wojewódzkiej rady narodowej (wydziału rolnictwa i leśnictwa), właściwej ze względu na miejsce siedziby spółdzielni. Jeżeli wniosek dotyczy nieruchomości, położonej w innym województwie, prezydium wojewódzkiej rady narodowej (wydział rolnictwa i leśnictwa), które wniosek otrzymało, przekazuje go ze swoją opinią prezydium wojewódzkiej rady narodowej, właściwej ze względu na położenie nieruchomości.
2.
Wniosek powinien zawierać wskazanie nieruchomości z określeniem jej powierzchni i opisem granic oraz - w miarę możności - dołączeniem szkicu sytuacyjnego, wskazanie posiadacza nieruchomości oraz wymienienie przynależności i zasiewów, jakie spółdzielnia chce przejąć łącznie z nieruchomością.
§  2.
1.
O przekazaniu nieruchomości orzeka prezydium wojewódzkiej rady narodowej właściwej ze względu na miejsce położenia nieruchomości.
2.
Odpis wniosku o przekazanie przesyła prezydium wojewódzkiej rady narodowej (wydział rolnictwa i leśnictwa) do wiadomości posiadaczowi nieruchomości, wyznaczając mu miesięczny termin na oświadczenie się. Orzeczenie może zapaść dopiero po upływie tego terminu, przy czym przy orzekaniu powinny być rozważane zgłoszone w terminie wnioski posiadacza.
3.
Przekazanie gruntów o powierzchni ponad 50 ha oraz innych nieruchomości, których wartość szacunkowa łącznie z przynależnościami z wyłączeniem gruntów przekracza 300.000 zł, odbywa się za zgodą Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych.
§  3.
Przekazanie obejmuje nieruchomość z wymienionymi w decyzji o przekazaniu zasiewami i przynależnościami (inwentarzem żywymi martwym, zapasami, ziarnem do siewu itp.).
§  4.
1.
Przekazanie nieruchomości następuje w zarząd i bezpłatne użytkowanie; przekazanie przynależności i zasiewów następuje na własność za cenę i na warunkach określonych w decyzji o przekazaniu.
2.
Rolnicza spółdzielnia produkcyjna nie przejmuje odpowiedzialności za ujawnione w księdze wieczystej obciążenia z tytułu praw rzeczowych ograniczonych oraz praw i roszczeń osobistych.
3.
Przepis ust. 2 nie dotyczy gospodarczo uzasadnionych służebności przechodu, przejazdu lub wodopoju.
§  5.
1.
Decyzja o przekazaniu nieruchomości powinna zawierać:
1)
określenie nieruchomości z podaniem oznaczenia księgi wieczystej, wymienieniem powierzchni i opisem granic nieruchomości oraz opis znajdujących się na niej budynków i innych urządzeń, związanych z nieruchomością w sposób trwały;
2)
szczegółowy opis przynależności przekazanych łącznie z nieruchomością;
3)
szczegółowy spis przekazanych zasiewów;
4)
wycenę nieruchomości z wyjątkiem gruntów;
5)
wycenę przynależności i zasiewów;
6)
w razie potrzeby - określenie służebności, które obciążają spółdzielnię (§ 4 ust. 3).
2.
Wyceny nieruchomości oraz zasiewów dokonuje się zgodnie z przepisami rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 3 czerwca 1950 r. w sprawie ustalenia norm szacunkowych dla nieruchomości nabywanych w celu realizacji narodowych planów gospodarczych (Dz. U. R. P. Nr 26, poz. 234 i Nr 52, poz. 482) z tą zmianą, że do wartości szacunkowej nie dolicza się sumy wyrównawczej.
3.
Wyceny przynależności (§ 3) dokonuje się po zasięgnięciu opinii komisji szacunkowej w składzie: przedstawiciela prezydium powiatowej rady narodowej, właściwej ze względu na miejsce położenia nieruchomości, jako przewodniczącego, oraz po jednym przedstawicielu: gminnej rady narodowej i Związku Samopomocy Chłopskiej, przy udziale - w razie potrzeby - rzeczoznawcy, powołanego przez przewodniczącego. Uchwały komisji zapadają większością głosów; w razie równej liczby głosów decyduje głos przewodniczącego. Komisja wydaje opinię po wysłuchaniu przedstawicieli dotychczasowego posiadacza oraz spółdzielni, o ile się zgłoszą.
§  6.
1.
Od decyzji w sprawie przekazania przysługuje stronom prawo odwołania się w terminie 14 dni do Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych.
2.
W przypadku gdy posiadacz nie zgadza się na przekazanie nieruchomości, Minister Rolnictwa i Reform Rolnych uznawszy w całości lub w części słuszność wniosku o przekazanie zwraca się do władzy naczelnej posiadacza o wyrażenie zgody na przekazanie nieruchomości w oznaczonym przez siebie zakresie. Władza naczelna posiadacza powinna w ciągu 14 dni udzielić odpowiedzi.
3.
Decyzję o przekazaniu nieruchomości Minister Rolnictwa i Reform Rolnych może wydać tylko po otrzymaniu odpowiedzi władzy naczelnej posiadacza, zawierającej zgodę na przekazanie.
4.
W przypadku gdy władza naczelna posiadacza odmówiła przekazania nieruchomości albo nie udzieliła odpowiedzi w terminie 14 dni, Minister Rolnictwa i Reform Rolnych przedstawia sprawę do decyzji Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego. W tym przypadku mają odpowiednie zastosowanie przepisy §§ 12-16 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 2 sierpnia 1949 r. w sprawie przekazywania nieruchomości niezbędnych dla realizacji narodowych planów gospodarczych (Dz. U. R. P. Nr 47, poz. 354).
§  7.
1.
Na podstawie prawomocnej lub ostatecznej decyzji o przekazaniu prezydium wojewódzkiej rady narodowej (wydział rolnictwa i leśnictwa), które orzekało w sprawie, ustali w osobnej decyzji termin objęcia nieruchomości przez spółdzielnię w faktyczne władanie. Termin powyższy powinien być uzgodniony, w miarę możności, z dotychczasowym posiadaczem i ustalony w taki sposób, aby ciągłość produkcji rolnej w przekazywanej nieruchomości została utrzymana oraz aby spółdzielnia mogła rozpocząć uprawę we właściwym czasie.
2.
Decyzję, o której mowa w ust. 1, doręcza spółdzielni w uroczystej formie delegat prezydium wojewódzkiej lub powiatowej rady narodowej na zwołanym w tym celu posiedzeniu zarządu spółdzielni.
3.
O dacie doręczenia decyzji spółdzielnia powinna być zawiadomiona przynajmniej na 3 dni naprzód.
§  8.
Z objęcia przez spółdzielnię nieruchomości w faktyczne władanie spisuje się protokół zdawczo-odbiorczy, który podpisują przedstawiciele dotychczasowego posiadacza i spółdzielni oraz delegat prezydium wojewódzkiej lub powiatowej rady narodowej.
§  9.
1.
Należność za składniki majątkowe przekazane odpłatnie spółdzielnia zapłaci w dziesięciu równych ratach rocznych. Pierwsza rata płatna jest w miesiącu październiku roku następnego po objęciu nieruchomości w faktyczne władanie.
2.
Rozliczenia, związane z przekazaniem nieruchomości, dokonywane będą z Państwowym Funduszem Ziemi.
§  10.
Jeżeli posiadacz, nie będący władzą lub urzędem, uchyla się od wykonania decyzji o przekazaniu, stosuje się przepisy o postępowaniu przymusowym w administracji.
§  11.
Przepisów rozporządzenia niniejszego nie stosuje się do nieruchomości rolnych będących we władaniu urzędów lub instytucji, podległych Ministrowi Bezpieczeństwa Publicznego, oraz do gruntów, na których urządzone są przedsiębiorstwa przemysłowe, jak na przykład: tuczarnia, kaszarnia, płatkarnia, młyn, cegielnia itp.
§  12.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Prezesowi Rady Ministrów, Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego, Ministrowi Rolnictwa i Reform Rolnych oraz wszystkim ministrom.
§  13.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1951.10.77

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Przekazywanie rolniczym spółdzielniom produkcyjnym nieruchomości rolnych, stanowiących własność Państwa.
Data aktu: 10/02/1951
Data ogłoszenia: 27/02/1951
Data wejścia w życie: 27/02/1951