Przekazywanie rolniczym spółdzielniom produkcyjnym nieruchomości rolnych, stanowiących własność Państwa.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 10 lutego 1951 r.
w sprawie przekazywania rolniczym spółdzielniom produkcyjnym nieruchomości rolnych, stanowiących własność Państwa.

Na podstawie art. 3 ust. 3 dekretu z dnia 26 kwietnia 1949 r. o nabywaniu i przekazywaniu nieruchomości niezbędnych dla realizacji narodowych planów gospodarczych (Dz. U. R. P. Nr 27, poz. 197 i Nr 55, poz. 438) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Wniosek o przekazanie nieruchomości rolnej, stanowiącej własność Państwa, składa rolnicza spółdzielnia produkcyjna, za pośrednictwem prezydium właściwej ze względu na jej siedzibę powiatowej rady narodowej, do prezydium wojewódzkiej rady narodowej (wydziału rolnictwa i leśnictwa), właściwej ze względu na miejsce siedziby spółdzielni. Jeżeli wniosek dotyczy nieruchomości, położonej w innym województwie, prezydium wojewódzkiej rady narodowej (wydział rolnictwa i leśnictwa), które wniosek otrzymało, przekazuje go ze swoją opinią prezydium wojewódzkiej rady narodowej, właściwej ze względu na położenie nieruchomości.
2.
Wniosek powinien zawierać wskazanie nieruchomości z określeniem jej powierzchni i opisem granic oraz - w miarę możności - dołączeniem szkicu sytuacyjnego, wskazanie posiadacza nieruchomości oraz wymienienie przynależności i zasiewów, jakie spółdzielnia chce przejąć łącznie z nieruchomością.
§  2.
1.
O przekazaniu nieruchomości orzeka prezydium wojewódzkiej rady narodowej właściwej ze względu na miejsce położenia nieruchomości.
2.
Odpis wniosku o przekazanie przesyła prezydium wojewódzkiej rady narodowej (wydział rolnictwa i leśnictwa) do wiadomości posiadaczowi nieruchomości, wyznaczając mu miesięczny termin na oświadczenie się. Orzeczenie może zapaść dopiero po upływie tego terminu, przy czym przy orzekaniu powinny być rozważane zgłoszone w terminie wnioski posiadacza.
3.
Przekazanie gruntów o powierzchni ponad 50 ha oraz innych nieruchomości, których wartość szacunkowa łącznie z przynależnościami z wyłączeniem gruntów przekracza 300.000 zł, odbywa się za zgodą Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych.
§  3.
Przekazanie obejmuje nieruchomość z wymienionymi w decyzji o przekazaniu zasiewami i przynależnościami (inwentarzem żywymi martwym, zapasami, ziarnem do siewu itp.).
§  4.
1.
Przekazanie nieruchomości następuje w zarząd i bezpłatne użytkowanie; przekazanie przynależności i zasiewów następuje na własność za cenę i na warunkach określonych w decyzji o przekazaniu.
2.
Rolnicza spółdzielnia produkcyjna nie przejmuje odpowiedzialności za ujawnione w księdze wieczystej obciążenia z tytułu praw rzeczowych ograniczonych oraz praw i roszczeń osobistych.
3.
Przepis ust. 2 nie dotyczy gospodarczo uzasadnionych służebności przechodu, przejazdu lub wodopoju.
§  5.
1.
Decyzja o przekazaniu nieruchomości powinna zawierać:
1)
określenie nieruchomości z podaniem oznaczenia księgi wieczystej, wymienieniem powierzchni i opisem granic nieruchomości oraz opis znajdujących się na niej budynków i innych urządzeń, związanych z nieruchomością w sposób trwały;
2)
szczegółowy opis przynależności przekazanych łącznie z nieruchomością;
3)
szczegółowy spis przekazanych zasiewów;
4)
wycenę nieruchomości z wyjątkiem gruntów;
5)
wycenę przynależności i zasiewów;
6)
w razie potrzeby - określenie służebności, które obciążają spółdzielnię (§ 4 ust. 3).
2.
Wyceny nieruchomości oraz zasiewów dokonuje się zgodnie z przepisami rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 3 czerwca 1950 r. w sprawie ustalenia norm szacunkowych dla nieruchomości nabywanych w celu realizacji narodowych planów gospodarczych (Dz. U. R. P. Nr 26, poz. 234 i Nr 52, poz. 482) z tą zmianą, że do wartości szacunkowej nie dolicza się sumy wyrównawczej.
3.
Wyceny przynależności (§ 3) dokonuje się po zasięgnięciu opinii komisji szacunkowej w składzie: przedstawiciela prezydium powiatowej rady narodowej, właściwej ze względu na miejsce położenia nieruchomości, jako przewodniczącego, oraz po jednym przedstawicielu: gminnej rady narodowej i Związku Samopomocy Chłopskiej, przy udziale - w razie potrzeby - rzeczoznawcy, powołanego przez przewodniczącego. Uchwały komisji zapadają większością głosów; w razie równej liczby głosów decyduje głos przewodniczącego. Komisja wydaje opinię po wysłuchaniu przedstawicieli dotychczasowego posiadacza oraz spółdzielni, o ile się zgłoszą.
§  6.
1.
Od decyzji w sprawie przekazania przysługuje stronom prawo odwołania się w terminie 14 dni do Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych.
2.
W przypadku gdy posiadacz nie zgadza się na przekazanie nieruchomości, Minister Rolnictwa i Reform Rolnych uznawszy w całości lub w części słuszność wniosku o przekazanie zwraca się do władzy naczelnej posiadacza o wyrażenie zgody na przekazanie nieruchomości w oznaczonym przez siebie zakresie. Władza naczelna posiadacza powinna w ciągu 14 dni udzielić odpowiedzi.
3.
Decyzję o przekazaniu nieruchomości Minister Rolnictwa i Reform Rolnych może wydać tylko po otrzymaniu odpowiedzi władzy naczelnej posiadacza, zawierającej zgodę na przekazanie.
4.
W przypadku gdy władza naczelna posiadacza odmówiła przekazania nieruchomości albo nie udzieliła odpowiedzi w terminie 14 dni, Minister Rolnictwa i Reform Rolnych przedstawia sprawę do decyzji Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego. W tym przypadku mają odpowiednie zastosowanie przepisy §§ 12-16 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 2 sierpnia 1949 r. w sprawie przekazywania nieruchomości niezbędnych dla realizacji narodowych planów gospodarczych (Dz. U. R. P. Nr 47, poz. 354).
§  7.
1.
Na podstawie prawomocnej lub ostatecznej decyzji o przekazaniu prezydium wojewódzkiej rady narodowej (wydział rolnictwa i leśnictwa), które orzekało w sprawie, ustali w osobnej decyzji termin objęcia nieruchomości przez spółdzielnię w faktyczne władanie. Termin powyższy powinien być uzgodniony, w miarę możności, z dotychczasowym posiadaczem i ustalony w taki sposób, aby ciągłość produkcji rolnej w przekazywanej nieruchomości została utrzymana oraz aby spółdzielnia mogła rozpocząć uprawę we właściwym czasie.
2.
Decyzję, o której mowa w ust. 1, doręcza spółdzielni w uroczystej formie delegat prezydium wojewódzkiej lub powiatowej rady narodowej na zwołanym w tym celu posiedzeniu zarządu spółdzielni.
3.
O dacie doręczenia decyzji spółdzielnia powinna być zawiadomiona przynajmniej na 3 dni naprzód.
§  8.
Z objęcia przez spółdzielnię nieruchomości w faktyczne władanie spisuje się protokół zdawczo-odbiorczy, który podpisują przedstawiciele dotychczasowego posiadacza i spółdzielni oraz delegat prezydium wojewódzkiej lub powiatowej rady narodowej.
§  9.
1.
Należność za składniki majątkowe przekazane odpłatnie spółdzielnia zapłaci w dziesięciu równych ratach rocznych. Pierwsza rata płatna jest w miesiącu październiku roku następnego po objęciu nieruchomości w faktyczne władanie.
2.
Rozliczenia, związane z przekazaniem nieruchomości, dokonywane będą z Państwowym Funduszem Ziemi.
§  10.
Jeżeli posiadacz, nie będący władzą lub urzędem, uchyla się od wykonania decyzji o przekazaniu, stosuje się przepisy o postępowaniu przymusowym w administracji.
§  11.
Przepisów rozporządzenia niniejszego nie stosuje się do nieruchomości rolnych będących we władaniu urzędów lub instytucji, podległych Ministrowi Bezpieczeństwa Publicznego, oraz do gruntów, na których urządzone są przedsiębiorstwa przemysłowe, jak na przykład: tuczarnia, kaszarnia, płatkarnia, młyn, cegielnia itp.
§  12.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Prezesowi Rady Ministrów, Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego, Ministrowi Rolnictwa i Reform Rolnych oraz wszystkim ministrom.
§  13.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1951.10.77

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Przekazywanie rolniczym spółdzielniom produkcyjnym nieruchomości rolnych, stanowiących własność Państwa.
Data aktu: 10/02/1951
Data ogłoszenia: 27/02/1951
Data wejścia w życie: 27/02/1951