Zm.: rozporządzenie Rady Państwa z dnia 13 czerwca 1947 r. w sprawie powołania i organizacji społecznych komisji kontroli cen.

ROZPORZĄDZENIE
RADY PAŃSTWA
z dnia 26 października 1950 r.
o zmianie rozporządzenia Rady Państwa z dnia 13 czerwca 1947 r. w sprawie powołania i organizacji społecznych komisji kontroli cen.

Na podstawie art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 2 czerwca 1947 r. o zwalczaniu drożyzny i nadmiernych zysków w obrocie handlowym (Dz. U. R. P. Nr 43, poz. 218) - zarządza się, co następuje:
§  1.
W rozporządzeniu Rady Państwa z dnia 13 czerwca 1947 r. w sprawie powołania i organizacji społecznych komisji kontroli cen (Dz. U. R. P. Nr 44, poz. 228) wprowadza się następujące zmiany:
1)
§ 2 otrzymuje brzmienie:

"§ 2. Właściwa rada narodowa powołuje przewodniczącego oraz pięciu członków społecznej komisji kontroli cen. W skład komisji wchodzi ponadto przedstawiciel prokuratury powiatowej".

2)
§ 4 otrzymuje brzmienie:

"§ 4. Społeczna komisja kontroli cen wykonuje swe czynności bądź bezpośrednio przez swych członków, bądź za pośrednictwem kontrolerów społecznych, a wyniki przeprowadzonych kontroli podaje do wiadomości prokuratorowi powiatowemu".

3)
§ 5 otrzymuje brzmienie:

"§ 5. W przypadku stwierdzenia przestępstwa, określonego w ustawie z dnia 2 czerwca 1947 r. o zwalczaniu drożyzny i nadmiernych zysków w obrocie handlowym (Dz. U. R. P. Nr 43, poz. 218), społeczna komisja kontroli cen może zgłosić umotywowane wnioski w przedmiocie:

a) zabezpieczenia grożącej podejrzanemu (oskarżonemu) kary grzywny, tymczasowego zamknięcia przedsiębiorstwa oraz sprzedaży na rachunek podejrzanego (oskarżonego) towarów, których przestępstwo dotyczy lub towarów ulegających szybkiemu zepsuciu;

b) rodzaju i wysokości sankcji karnych (grzywna, skierowanie do pracy przymusowej, przepadek towarów, których przestępstwo dotyczy, przepadek urządzeń przedsiębiorstwa, zamknięcie przedsiębiorstwa, pozbawienie uprawnień handlowych i przemysłowych, pozbawienie prawa do zajmowania lokalu handlowego, ogłoszenie w prasie, wywieszenie ogłoszenia na drzwiach przedsiębiorstwa)".

§  2.
W regulaminie społecznych komisji kontroli cen, stanowiącym załącznik do rozporządzenia Rady Państwa z dnia 13 czerwca 1947 r. w sprawie powołania i organizacji społecznych komisji kontroli cen (Dz. U. R. P. Nr 44, poz. 228), wprowadza się następujące zmiany:
1)
§ 1 otrzymuje brzmienie:

"§ 1. Społeczna komisja kontroli cen natychmiast po powołaniu jej przez właściwą radę narodową wyłoni prezydium, złożone z przewodniczącego komisji, jego zastępcy i sekretarza. Dla sprawności i prawidłowego trybu prac komisji wskazane jest, aby sekretarzem komisji był przedstawiciel prokuratury powiatowej".

2)
§ 2 skreśla się.
3)
W § 4 wyrazy: "Przewodniczący Powiatowej (Miejskiej) Rady Narodowej" zastępuje się wyrazami: "Przewodniczący Prezydium Powiatowej (Miejskiej) Rady Narodowej".
4)
§ 6 otrzymuje brzmienie:

"§ 6. Społeczna komisja kontroli cen bezzwłocznie po zorganizowaniu się winna wejść w ścisły kontakt:

a) z miejscowymi organizacjami społecznymi, w celu otrzymania list kandydatów na kontrolerów społecznych,

b) z miejscową komisją cennikową, w celu stałego otrzymywania urzędowych cenników artykułów pierwszej potrzeby oraz innych towarów,

c) z prokuratorem powiatowym, w celu uzgodnienia akcji kontrolnej".

5)
§ 13 otrzymuje brzmienie:

"§ 13. 1. Po sprawdzeniu protokołu oraz przesłuchaniu podejrzanego i świadków przez sekretarza komisji akta sprawy przekazuje się wraz z wnioskiem komisji prokuratorowi powiatowemu.

2. W przypadku stwierdzenia, iż w czynach opisanych w protokole kontroli brak cech przestępstwa, komisja pozostawia sprawę bez dalszego biegu".

6)
§§ 14 i 15 skreśla się.
§  3.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1950.49.455

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zm.: rozporządzenie Rady Państwa z dnia 13 czerwca 1947 r. w sprawie powołania i organizacji społecznych komisji kontroli cen.
Data aktu: 26/10/1950
Data ogłoszenia: 28/10/1950
Data wejścia w życie: 28/10/1950