Zm.: rozporządzenie Rady Państwa z dnia 13 czerwca 1947 r. w sprawie powołania i organizacji społecznych komisji kontroli cen.

ROZPORZĄDZENIE
RADY PAŃSTWA
z dnia 26 października 1950 r.
o zmianie rozporządzenia Rady Państwa z dnia 13 czerwca 1947 r. w sprawie powołania i organizacji społecznych komisji kontroli cen.

Na podstawie art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 2 czerwca 1947 r. o zwalczaniu drożyzny i nadmiernych zysków w obrocie handlowym (Dz. U. R. P. Nr 43, poz. 218) - zarządza się, co następuje:
§  1.
W rozporządzeniu Rady Państwa z dnia 13 czerwca 1947 r. w sprawie powołania i organizacji społecznych komisji kontroli cen (Dz. U. R. P. Nr 44, poz. 228) wprowadza się następujące zmiany:
1)
§ 2 otrzymuje brzmienie:

"§ 2. Właściwa rada narodowa powołuje przewodniczącego oraz pięciu członków społecznej komisji kontroli cen. W skład komisji wchodzi ponadto przedstawiciel prokuratury powiatowej".

2)
§ 4 otrzymuje brzmienie:

"§ 4. Społeczna komisja kontroli cen wykonuje swe czynności bądź bezpośrednio przez swych członków, bądź za pośrednictwem kontrolerów społecznych, a wyniki przeprowadzonych kontroli podaje do wiadomości prokuratorowi powiatowemu".

3)
§ 5 otrzymuje brzmienie:

"§ 5. W przypadku stwierdzenia przestępstwa, określonego w ustawie z dnia 2 czerwca 1947 r. o zwalczaniu drożyzny i nadmiernych zysków w obrocie handlowym (Dz. U. R. P. Nr 43, poz. 218), społeczna komisja kontroli cen może zgłosić umotywowane wnioski w przedmiocie:

a) zabezpieczenia grożącej podejrzanemu (oskarżonemu) kary grzywny, tymczasowego zamknięcia przedsiębiorstwa oraz sprzedaży na rachunek podejrzanego (oskarżonego) towarów, których przestępstwo dotyczy lub towarów ulegających szybkiemu zepsuciu;

b) rodzaju i wysokości sankcji karnych (grzywna, skierowanie do pracy przymusowej, przepadek towarów, których przestępstwo dotyczy, przepadek urządzeń przedsiębiorstwa, zamknięcie przedsiębiorstwa, pozbawienie uprawnień handlowych i przemysłowych, pozbawienie prawa do zajmowania lokalu handlowego, ogłoszenie w prasie, wywieszenie ogłoszenia na drzwiach przedsiębiorstwa)".

§  2.
W regulaminie społecznych komisji kontroli cen, stanowiącym załącznik do rozporządzenia Rady Państwa z dnia 13 czerwca 1947 r. w sprawie powołania i organizacji społecznych komisji kontroli cen (Dz. U. R. P. Nr 44, poz. 228), wprowadza się następujące zmiany:
1)
§ 1 otrzymuje brzmienie:

"§ 1. Społeczna komisja kontroli cen natychmiast po powołaniu jej przez właściwą radę narodową wyłoni prezydium, złożone z przewodniczącego komisji, jego zastępcy i sekretarza. Dla sprawności i prawidłowego trybu prac komisji wskazane jest, aby sekretarzem komisji był przedstawiciel prokuratury powiatowej".

2)
§ 2 skreśla się.
3)
W § 4 wyrazy: "Przewodniczący Powiatowej (Miejskiej) Rady Narodowej" zastępuje się wyrazami: "Przewodniczący Prezydium Powiatowej (Miejskiej) Rady Narodowej".
4)
§ 6 otrzymuje brzmienie:

"§ 6. Społeczna komisja kontroli cen bezzwłocznie po zorganizowaniu się winna wejść w ścisły kontakt:

a) z miejscowymi organizacjami społecznymi, w celu otrzymania list kandydatów na kontrolerów społecznych,

b) z miejscową komisją cennikową, w celu stałego otrzymywania urzędowych cenników artykułów pierwszej potrzeby oraz innych towarów,

c) z prokuratorem powiatowym, w celu uzgodnienia akcji kontrolnej".

5)
§ 13 otrzymuje brzmienie:

"§ 13. 1. Po sprawdzeniu protokołu oraz przesłuchaniu podejrzanego i świadków przez sekretarza komisji akta sprawy przekazuje się wraz z wnioskiem komisji prokuratorowi powiatowemu.

2. W przypadku stwierdzenia, iż w czynach opisanych w protokole kontroli brak cech przestępstwa, komisja pozostawia sprawę bez dalszego biegu".

6)
§§ 14 i 15 skreśla się.
§  3.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1950.49.455

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zm.: rozporządzenie Rady Państwa z dnia 13 czerwca 1947 r. w sprawie powołania i organizacji społecznych komisji kontroli cen.
Data aktu: 26/10/1950
Data ogłoszenia: 28/10/1950
Data wejścia w życie: 28/10/1950