Bezpieczeństwo i higiena pracy przy stosowaniu dmuchawek piaskowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRÓW: PRACY I OPIEKI SPOŁECZNEJ, ZDROWIA, PRZEMYSŁU LEKKIEGO, PRZEMYSŁU CIĘŻKIEGO ORAZ ŻEGLUGI
z dnia 23 sierpnia 1950 r.
w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy stosowaniu dmuchawek piaskowych.

Na podstawie art. 2 ust. 1 i 2 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 16 marca 1928 r. o bezpieczeństwie i higienie pracy (Dz. U. R. P. Nr 35, poz. 325) oraz art. 2 ust. 1 i art. 3 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 22 sierpnia 1927 r. o zapobieganiu chorobom zawodowym i ich zwalczaniu (Dz. U. R. P. Nr 78, poz. 676) zarządza się, co następuje:
§  1.
Używanie dmuchawek piaskowych w pomieszczeniach pracy poza hermetycznie zamkniętymi komorami jest wzbronione.
§  2.
Komory do piaskowania powinny być tak uszczelnione, aby pył z nich nie wydostawał się na zewnątrz komór.
§  3.
1.
Komory powinny posiadać sprawnie działającą wentylację ssąco-tłoczącą.
2.
Pył z instalacji wyciągowej powinien być odprowadzany do komory pyłowej, a następnie do sprawnie działających osadników pyłu.
§  4.
Pracownicy zatrudnieni na zewnątrz komory, o ile trzymają ręce wewnątrz niej, powinni mieć rękawice ochronne. Otwory na ręce w ścianie komory powinny mieć rękawy gumowe szczelne, chroniące od pyłu. Ponadto pracownicy powinni mieć krzesła przystosowane do warunków pracy.
§  5.
1.
Pracownicy zatrudnieni wewnątrz komory powinni mieć pyłoszczelne ciepłe ubranie, rękawice ochronne oraz hełm, pokrywający całą głowę, połączony z kapturem na ramiona, zapobiegający całkowicie przenikaniu pyłu.
2.
Hełm powinien być dostatecznie obszerny, całkowicie szczelny, z dopływem czystego powietrza z zewnątrz. Powietrze doprowadzane do hełmu, oczyszczone i o odpowiedniej temperaturze powinno być tłoczone za pomocą wentylatora lub sprężarki, z możnością regulowania ciśnienia. Prąd powietrza wchodzący do hełmu, powinien być rozpraszany w ten sposób, aby nie powodował ziębienia głowy.
3.
Hełm powinien być codziennie sprawdzany na obecność wewnątrz niego pyłu.
§  6.
Drzwi komory, obsługiwanej zarówno z zewnątrz jak i wewnątrz, mogą być otwierane dopiero po dokładnym odpyleniu komory.
§  7.
Praca wewnątrz komory może trwać jednorazowo nie dłużej niż 40 minut, po czym pracownicy powinni przebywać co najmniej 20 minut na świeżym powietrzu.
§  8.
Powietrze w pomieszczeniach pracy w sąsiedztwie komór powinno być badane na stopień zapylenia. Stężenie pyłu nie może przekraczać 4 mg/m3 powietrza.
§  9.
Używanie dmuchawek piaskowych na wolnej przestrzeni jest dopuszczalne pod warunkiem, że w pobliżu tego stanowiska pracy nie znajdują się inne osoby, że pracownik zaopatrzony jest w przepisowy hełm (§ 5) z dopływem czystego powietrza pod ciśnieniem i że wytwarzający się pył nie naraża nikogo na wdychanie go.
§  10.
1.
Pracownicy mogą być dopuszczani do pracy przy piaskowaniu tylko na podstawie badania lekarskiego, stwierdzającego zdolność do pracy piaskownika.
2.
Badania lekarskie obejmują:
a)
ogólne badanie lekarskie,
b)
badanie laryngologiczne,
c)
badanie rentgenelogiczne (zdjęcia),
d)
badanie krwi na odczyn Biernackiego,
e)
badanie plwociny na prątki Kocha.
3.
Badania powyższe powinny być wykonywane w ośrodkach badań chorób zawodowych lub przez inne upoważnione do tego instytucje państwowe.
4.
Pracownicy powinni być badani przez lekarza co najmniej co 6 miesięcy, przy czym zakres tych badań powinien być taki sam jak przy badaniach wstępnych (ust. 1).
5.
W razie stwierdzenia przez lekarza objawów krzemicy lub jakiejkolwiek innej chronicznej choroby płuc - pracownik powinien być przesunięty na stałe do innej pracy z tym, że w przypadku przesunięcia go do pracy gorzej płatnej otrzymuje przez 6 miesięcy poprzednie wynagrodzenie.
6.
W celach zapobiegawczych należy stosować turnusy 6-miesięczne, podczas których pracownik przesunięty do niżej płatnej pracy otrzymuje wynagrodzenie poprzednie.
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024