Obowiązek pracy lekarzy, lekarzy dentystów i farmaceutów w zakładach społecznych służby zdrowia.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA
z dnia 23 kwietnia 1949 r.
wydane w porozumieniu z Ministrami: Obrony Narodowej, Administracji Publicznej, Bezpieczeństwa Publicznego, Przemysłu i Handlu, Pracy i Opieki Społecznej, Oświaty, Komunikacji oraz Poczt i Telegrafów o obowiązku pracy lekarzy, lekarzy dentystów i farmaceutów w zakładach społecznych służby zdrowia.

Na podstawie art. 27 ust. 2 ustawy z dnia 28 października 1948 r. o zakładach społecznych służby zdrowia i planowej gospodarce w służbie zdrowia (Dz. U. R. P. Nr 55, poz. 434) zarządza się, co następuje:
§  1.
Artykuły powołane w niniejszym rozporządzeniu bez bliższego określenia oznaczają artykuły ustawy z dnia 28 października 1948 r. o zakładach społecznych służby zdrowia i planowej gospodarce w służbie zdrowia (Dz. U. R. P. Nr 55, poz. 434).
§  2.
1.
Czas przewidzianej w art. 27 ust. 1 obowiązkowej pracy lekarzy w zakładach społecznych służby zdrowia, w zakładach opieki społecznej i wychowawczych oraz w lecznictwie instytucji ubezpieczeń społecznych ustala się w wymiarze 42 godzin tygodniowo.
2.
Przewidziany w ust. 1 wymiar czasu pracy obowiązkowej obniża się:
1)
do 36 godzin tygodniowo dla lekarzy zatrudnionych:
a)
w sanatoriach, szpitalach i oddziałach szpitalnych dla chorych na gruźlicę otwartą,
b)
w szpitalach i oddziałach szpitalnych dla chorych zakaźnie,
c)
w szpitalach psychiatrycznych,
2)
do 30 godzin tygodniowo dla lekarzy zatrudnionych:
a)
w prosektoriach,
b)
zakładach anatomo-patologicznych,
c)
zakładach medycyny sądowej.
3)
do 25 godzin tygodniowo dla lekarzy zatrudnionych:
a)
w rentgenologicznych zakładach i pracowniach diagnostycznych, jeżeli praca jest połączona z narażeniem na działanie promieni Roentgena,
b)
w rentgenologicznych pracowniach terapeutycznych,
4)
do 24 godzin tygodniowo dla lekarzy zatrudnionych w pracowniach radowych, jeżeli praca jest połączona z narażeniem na działanie promieni radu.
§  3.
Od obowiązku pracy przewidzianego w art. 27 ust. 1 wolni są lekarze niezdolni do pracy wskutek trwałej choroby lub ułomności cielesnej, stwierdzonych świadectwem lekarza urzędowego.
§  4.
Wojewódzka władza administracji ogólnej (służby zdrowia) może ustalić czas pracy lekarza w wymiarze niższym niż określony w § 2, ze względu na przekroczenie 60 lat życia - jeśli chodzi o mężczyzn, a 55 lat życia - jeśli chodzi o kobiety, bądź ze względu na stan zdrowia stwierdzony świadectwem lekarza urzędowego.
§  5.
Profesorowie, zastępcy profesorów, docenci etatowi, pomocnicze siły naukowe w szkołach akademickich, pracownicy instytutów (zakładów) naukowo-badawczych oraz lekarze, korzystający ze stypendiów naukowych dla doktorantów bądź habilitantów, mogą być powoływani do pracy obowiązkowej jedynie po uprzednim uzyskaniu zgody właściwego ministra, który równocześnie w każdym poszczególnym przypadku ustali czas pracy tych osób w wymiarze niższym od określonego w § 2.
§  6.
Na poczet pracy obowiązkowej lekarzy, przewidzianej w art. 27 ust. 1, zalicza się pracę lekarza zatrudnionego w służbie zdrowia przez władze, urzędy lub instytucje prawa publicznego, jak również w charakterze lekarza przemysłowego lub kolejowego.
§  7.
1.
Lekarz zatrudniony w niepełnym wymiarze godzin może być powołany do innego zakładu tej samej kategorii jedynie w takim wymiarze, aby łączna liczba godzin zatrudnienia odpowiadała normom, ustalonym w § 2.
2.
W przypadku zatrudnienia lekarza w dwóch lub więcej zakładach, w których obowiązują różne wymiary godzin, łączna liczba godzin zatrudnienia powinna odpowiadać najniższemu z tych wymiarów.
§  8.
Lekarzy wykonujących praktykę lekarską, a nie zatrudnionych w zakładach wymienionych w § 2 lub zatrudnionych w niepełnym wymiarze godzin, wojewódzka władza administracji ogólnej (służby zdrowia) powołuje do pracy w jednym z zakładów, położonych w miejscu ich zamieszkania bądź wykonywania praktyki lekarskiej, biorąc pod uwagę ich kwalifikacje zawodowe, miejsce zatrudnienia i miejsce zamieszkania.
§  9.
1. 1
Dla lekarzy dentystów czas pracy obowiązkowej w zakładach wymienionych w § 2 ustala się w wymiarze 36 godzin tygodniowo, a dla farmaceutów w aptekach, będących zakładami społecznymi służby zdrowia, - w wymiarze 46 godzin tygodniowo.
2.
Przepisy §§ 3-8 stosuje się odpowiednio do zatrudnienia lekarzy - dentystów i farmaceutów.
§  10.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 9 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 21 kwietnia 1952 r. (Dz.U.52.23.156) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 maja 1952 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1949.27.203

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Obowiązek pracy lekarzy, lekarzy dentystów i farmaceutów w zakładach społecznych służby zdrowia.
Data aktu: 23/04/1949
Data ogłoszenia: 04/05/1949
Data wejścia w życie: 04/05/1949