Obowiązek uiszczenia opłat przez dłużników b. Funduszu Obrotowego Reformy Rolnej.

DEKRET
z dnia 28 października 1947 r.
o obowiązku uiszczenia opłat przez dłużników b. Funduszu Obrotowego Reformy Rolnej.

Na podstawie art. 4 Ustawy Konstytucyjnej z dnia 19 lutego 1947 r. o ustroju i zakresie działania najwyższych organów Rzeczypospolitej Polskiej i ustawy z dnia 4 lipca 1947 r. o upoważnieniu Rządu do wydawania dekretów z mocą ustawy (Dz. U. R. P. Nr 49, poz. 252) - Rada Ministrów postanawia, a Rada Państwa zatwierdza, co następuje:
Art.  1.
1.
Na dłużników b. Funduszu Obrotowego Reformy Rolnej nakłada się obowiązek uiszczenia opłaty na rzecz Państwowego Funduszu Ziemi, utworzonego na podstawie art. 3 dekretu z dnia 6 września 1944 r. o przeprowadzeniu reformy rolnej (Dz. U. R. P. z 1945 r. Nr 3, poz. 13).
2. 1
Opłata wynosi 7 kwintali żyta od każdych pełnych 400 zł długu według stanu tego długu w dniu wejścia w życie niniejszego dekretu.
Art.  2.

Jeżeli należność b. Funduszu Obrotowego Reformy Rolnej pochodzi z należności b. pruskich władz i instytucji agrarno-finansowych i wyraża się w rencie stałej (renty wieczyste, czynsze i kanony wieczyste), to dla wymiaru opłaty, jako kwotę zadłużenia, przyjmuje się sumę, otrzymaną z przemnożenia renty rocznej przez 25.

Art.  3.
1.
Opłata podlega uiszczeniu w ciągu miesiąca od dnia doręczenia nakazu płatniczego.
2.
Opłata może być uiszczona w naturze żytem lub w gotówce według przeciętnych wolnorynkowych cen żyta ustalanych przez Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych w drodze zarządzenia.
Art.  4.
1.
Opłata może być rozłożona na raty lub termin jej płatności odroczony.
2.
W przypadkach gospodarczo uzasadnionych dłużnik może być zwolniony częściowo lub całkowicie od uiszczenia wymierzonej opłaty.
3.
Zasady rozkładania opłaty na raty, odraczania terminu jej płatności oraz zwalniania dłużników od jej uiszczenia ustali Minister Rolnictwa i Reform Rolnych w porozumieniu z Ministrem Skarbu.
Art.  5.
1.
Wymiar opłaty następuje w drodze nakazów płatniczych wystawianych przez wojewódzkie władze administracji ogólnej.
2.
Do władz tych należy również stosowanie ulg przewidzianych w art. 4.
Art.  6.
1.
Nieuiszczone w terminie opłaty podlegają ściągnięciu w trybie egzekucji administracyjnej.
2.
W razie nieuiszczenia w terminie opłaty pobierane będą odsetki zwłoki w wysokości 6% w stosunku rocznym.
Art.  7.

Wykonanie niniejszego dekretu porucza się Ministrowi Rolnictwa i Reform Rolnych w porozumieniu z Ministrem Skarbu.

Art.  8.

Dekret niniejszy wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

1 Art. 1 ust. 2 zmieniony przez obwieszczenie Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 22 marca 1948 r. o sprostowaniu błędu (Dz.U.48.16.114).

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024