Egzamin dla techników dentystycznych i dla uprawnionych techników dentystycznych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA
z dnia 4 sierpnia 1947 r.
wydane w porozumieniu z Ministrem Oświaty o egzaminie dla techników dentystycznych i dla uprawnionych techników dentystycznych.

Na podstawie art. 6 ust. 3 dekretu z dnia 5 lipca 1946 r. o wykonywaniu czynności techniczno-dentystycznych (Dz. U. R. P. z 1947 r. Nr 27, poz. 104) zarządza się, co następuje:
§  1.
Artykuły (art.), powołane w rozporządzeniu niniejszym bez bliższego określenia, oznaczają artykuły dekretu z dnia 5 lipca 1946 r. o wykonywaniu czynności techniczno-dentystycznych (Dz. U. R. P. z 1947 r. Nr 27, poz. 104), powołane zaś paragrafy (§ ) - paragrafy rozporządzenia niniejszego.
§  2.
1.
Do przeprowadzenia przewidzianego w art. 3 pkt 3) i w art. 5 egzaminu dla techników dentystycznych tworzy się komisje egzaminacyjne przy państwowych liceach techniki dentystycznej w Warszawie i Łodzi.
2.
Komisje egzaminacyjne wymienione w ust. 1 składają się z przewodniczącego i czterech członków. Trzech członków spośród personelu nauczycielskiego liceum, przy którym komisja zostaje utworzona, oraz przewodniczącego wyznacza Minister Zdrowia w porozumieniu z Ministrem Oświaty. Jednego członka komisji deleguje Związek Zawodowy Pracowników Służby Zdrowia (sekcje techników dentystycznych) spośród członków Związku.
§  3.
1.
Do przeprowadzenia przewidzianego w art. 4 ust. 1 pkt 2) i 3) i w art. 5 egzaminu dla uprawnionych techników dentystycznych tworzy się komisje egzaminacyjne przy Akademii Stomatologicznej w Warszawie, Uniwersytecie w Łodzi (wydział stomatologiczny) i przy Uniwersytetach w Poznaniu i Wrocławiu (oddziały stomatologiczne wydziałów lekarskich).
2.
Komisje egzaminacyjne wymienione w ust. 1 składają się z przewodniczącego i czterech członków. Dwóch członków spośród grona nauczycielskiego uczelni akademickiej, przy której komisja zostaje utworzona, oraz przewodniczącego komisji wyznacza Minister Zdrowia w porozumieniu z Ministrem Oświaty. Po jednym członku komisji deleguje Naczelna Izba Lekarsko-Dentystyczna spośród członków Izby i Związek Zawodowy Pracowników Służby Zdrowia (sekcja techników dentystycznych) spośród członków Związku.
3.
Poza osobami określonymi w ust. 2 w komisji egzaminacyjnej może brać udział delegat Komisji Zdrowia Sejmu Ustawodawczego oraz delegat Ministra Zdrowia. Osobom tym przysługuje prawo egzaminowania, jednak nie biorą one udziału w ustalaniu oceny egzaminu.
§  4.
1.
W trybie określonym w § 2 ust. 2 i § 3 ust. 2 będzie powołana odpowiednia liczba zastępców członków komisji egzaminacyjnych.
2.
W komisjach egzaminacyjnych nie mogą brać udziału osoby, które doszkolały egzaminowanego kandydata.
3.
Nieobecność na posiedzeniu komisji egzaminacyjnej delegatów Naczelnej Izby Lekarsko-Dentystycznej lub Związku Zawodowego Pracowników Służby Zdrowia nie stoi na przeszkodzie przeprowadzeniu egzaminu.
§  5.
1.
Program egzaminu dla techników dentystycznych obejmuje technikę dentystyczną oraz ogólne wiadomości z anatomii jamy ustnej i zębów.
2.
Program egzaminu dla uprawnionych techników dentystycznych obejmuje:
a)
technikę dentystyczną,
b)
anatomię jamy ustnej i zębów,
c)
fizjologię jamy ustnej,
d)
patologię ogólną i anatomię patologiczną jamy ustnej,
e)
choroby zębów, ich leczenie i usuwanie.
§  6.
Daty egzaminów ustala przewodniczący komisji egzaminacyjnej i ogłasza w sposób przyjęty w uczelni, przy której odbędą się egzaminy, co najmniej na 14 dni przed terminem egzaminu.
§  7.
Opłata za egzamin dla techników dentystycznych wynosi zł 2.000, a za egzamin dla uprawnionych techników dentystycznych - zł 4.000. W razie odstąpienia od egzaminu opłaty się nie zwraca. Opłaty za egzamin należy wnosić do kasy uczelni, przy której komisja egzaminacyjna jest czynna.
§  8.
1.
Podanie o dopuszczeniu do egzaminu zainteresowane osoby wnoszą do Ministra Zdrowia, wskazując w tym podaniu - oprócz danych osobistych i dokładnego adresu - rodzaj egzaminu (dla techników dentystycznych lub uprawnionych techników dentystycznych), do którego zamierzają przystąpić i dołączają: a) dowód obywatelstwa, b) życiorys i c) dowody posiadania warunków określonych w art. 3 pkt 3, art. 4 ust. 1 oraz w art. 5.

Podpisy na dokumentach prywatnych winny być uwierzytelnione.

2.
W razie zmiany adresu po wniesieniu podania zainteresowane osoby powinny donieść o tym niezwłocznie Ministerstwu Zdrowia; w braku takiego zawiadomienia pisma skierowane pod adresem wskazanym w podaniu uważa się za doręczone.
3.
W decyzji o dopuszczeniu do egzaminu Ministerstwo Zdrowia wskazuje komisję, przed którą kandydat powinien poddać się egzaminowi.
§  9.
1.
Egzamin składa się z 2-ch części: 1) z egzaminu praktycznego i 2) z egzaminu ustnego.
2.
Egzamin praktyczny dla techników dentystycznych polega na wykonaniu przez kandydata pracy techniczno-dentystycznej wskazanej przez komisję egzaminacyjną, a egzamin ustny na objaśnieniu przez kandydata tematu egzaminu praktycznego oraz wykazaniu znajomości przedmiotów określonych w § 5 ust. 1.
3.
Przy egzaminie dla uprawnionych techników dentystycznych kandydat winien nadto wykonać zabieg na poszczególnych zębach bądź uzębieniu (modelach lub na osobach) oraz wykazać znajomość przedmiotów określonych w § 5 ust. 2.
4.
Materiały potrzebne do wykonania pracy egzaminacyjnej dostarcza kandydat do egzaminu.
§  10.
Ocena egzaminu może być tylko dwóch rodzajów: a) z wynikiem dodatnim, b) z wynikiem ujemnym. Wynik egzaminu należy uznać za dodatni, o ile kandydat wykazał opanowanie swego zawodu w stopniu, jaki jest potrzebny do prawidłowego, samodzielnego wykonywania czynności określonych w art. 2 ust. 1 lub ust. 2. Uchwały co do oceny zapadają zwykłą większością głosów członków komisji, a w razie równości głosów przeważa głos przewodniczącego.
§  11.
1.
Powtórne składanie egzaminów nie jest dozwolone.
2.
Osoby jednak, które przystąpiły do egzaminu przed komisją dla uprawnionych techników dentystycznych i nie uzyskały wyniku dodatniego, mogą przystąpić do egzaminu dla techników dentystycznych.
3.
Osoby, wymienione w ust. 2, o zamiarze przystąpienia do egzaminu dla techników dentystycznych winny w ciągu tygodnia od daty ostatniego egzaminu zawiadomić na piśmie przewodniczącego komisji, przed którą składały egzaminy.
4.
W przypadku, określonym w ust. 3, komisję, przed którą kandydat powinien przystąpić do egzaminu dla techników dentystycznych, ustala przewodniczący komisji egzaminacyjnej dla uprawnionych techników dentystycznych.
§  12.
1.
Osoby, które złożą z wynikiem dodatnim egzamin przed komisją wymienioną w § 2, otrzymają zaświadczenie Ministerstwa Zdrowia o uzyskaniu przez nich tytułu "technika dentystycznego" oraz uprawnień określonych w art. 2 ust. 1.
2.
Osoby, które złożą z wynikiem dodatnim egzamin przed komisją wymienioną w § 3, otrzymają zaświadczenie Ministerstwa Zdrowia o uzyskaniu przez nich tytułu "uprawnionego technika dentystycznego" oraz uprawnień określonych w art. 2 ust. 2.
§  13.
Szczegółowe programy egzaminów i przepisy o sposobie urzędowania komisji egzaminacyjnej, kosztach, sposobie egzaminowania, ocenie wyników egzaminów i wynagrodzeniu osób wchodzących w skład komisji określi instrukcja wydana przez Ministra Zdrowia w porozumieniu z Ministrem Oświaty.
§  14.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy bez poprawek Senatu

Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.

Renata Krupa-Dąbrowska 10.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 09.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024