Egzamin dla techników dentystycznych i dla uprawnionych techników dentystycznych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA
z dnia 4 sierpnia 1947 r.
wydane w porozumieniu z Ministrem Oświaty o egzaminie dla techników dentystycznych i dla uprawnionych techników dentystycznych.

Na podstawie art. 6 ust. 3 dekretu z dnia 5 lipca 1946 r. o wykonywaniu czynności techniczno-dentystycznych (Dz. U. R. P. z 1947 r. Nr 27, poz. 104) zarządza się, co następuje:
§  1.
Artykuły (art.), powołane w rozporządzeniu niniejszym bez bliższego określenia, oznaczają artykuły dekretu z dnia 5 lipca 1946 r. o wykonywaniu czynności techniczno-dentystycznych (Dz. U. R. P. z 1947 r. Nr 27, poz. 104), powołane zaś paragrafy (§ ) - paragrafy rozporządzenia niniejszego.
§  2.
1.
Do przeprowadzenia przewidzianego w art. 3 pkt 3) i w art. 5 egzaminu dla techników dentystycznych tworzy się komisje egzaminacyjne przy państwowych liceach techniki dentystycznej w Warszawie i Łodzi.
2.
Komisje egzaminacyjne wymienione w ust. 1 składają się z przewodniczącego i czterech członków. Trzech członków spośród personelu nauczycielskiego liceum, przy którym komisja zostaje utworzona, oraz przewodniczącego wyznacza Minister Zdrowia w porozumieniu z Ministrem Oświaty. Jednego członka komisji deleguje Związek Zawodowy Pracowników Służby Zdrowia (sekcje techników dentystycznych) spośród członków Związku.
§  3.
1.
Do przeprowadzenia przewidzianego w art. 4 ust. 1 pkt 2) i 3) i w art. 5 egzaminu dla uprawnionych techników dentystycznych tworzy się komisje egzaminacyjne przy Akademii Stomatologicznej w Warszawie, Uniwersytecie w Łodzi (wydział stomatologiczny) i przy Uniwersytetach w Poznaniu i Wrocławiu (oddziały stomatologiczne wydziałów lekarskich).
2.
Komisje egzaminacyjne wymienione w ust. 1 składają się z przewodniczącego i czterech członków. Dwóch członków spośród grona nauczycielskiego uczelni akademickiej, przy której komisja zostaje utworzona, oraz przewodniczącego komisji wyznacza Minister Zdrowia w porozumieniu z Ministrem Oświaty. Po jednym członku komisji deleguje Naczelna Izba Lekarsko-Dentystyczna spośród członków Izby i Związek Zawodowy Pracowników Służby Zdrowia (sekcja techników dentystycznych) spośród członków Związku.
3.
Poza osobami określonymi w ust. 2 w komisji egzaminacyjnej może brać udział delegat Komisji Zdrowia Sejmu Ustawodawczego oraz delegat Ministra Zdrowia. Osobom tym przysługuje prawo egzaminowania, jednak nie biorą one udziału w ustalaniu oceny egzaminu.
§  4.
1.
W trybie określonym w § 2 ust. 2 i § 3 ust. 2 będzie powołana odpowiednia liczba zastępców członków komisji egzaminacyjnych.
2.
W komisjach egzaminacyjnych nie mogą brać udziału osoby, które doszkolały egzaminowanego kandydata.
3.
Nieobecność na posiedzeniu komisji egzaminacyjnej delegatów Naczelnej Izby Lekarsko-Dentystycznej lub Związku Zawodowego Pracowników Służby Zdrowia nie stoi na przeszkodzie przeprowadzeniu egzaminu.
§  5.
1.
Program egzaminu dla techników dentystycznych obejmuje technikę dentystyczną oraz ogólne wiadomości z anatomii jamy ustnej i zębów.
2.
Program egzaminu dla uprawnionych techników dentystycznych obejmuje:
a)
technikę dentystyczną,
b)
anatomię jamy ustnej i zębów,
c)
fizjologię jamy ustnej,
d)
patologię ogólną i anatomię patologiczną jamy ustnej,
e)
choroby zębów, ich leczenie i usuwanie.
§  6.
Daty egzaminów ustala przewodniczący komisji egzaminacyjnej i ogłasza w sposób przyjęty w uczelni, przy której odbędą się egzaminy, co najmniej na 14 dni przed terminem egzaminu.
§  7.
Opłata za egzamin dla techników dentystycznych wynosi zł 2.000, a za egzamin dla uprawnionych techników dentystycznych - zł 4.000. W razie odstąpienia od egzaminu opłaty się nie zwraca. Opłaty za egzamin należy wnosić do kasy uczelni, przy której komisja egzaminacyjna jest czynna.
§  8.
1.
Podanie o dopuszczeniu do egzaminu zainteresowane osoby wnoszą do Ministra Zdrowia, wskazując w tym podaniu - oprócz danych osobistych i dokładnego adresu - rodzaj egzaminu (dla techników dentystycznych lub uprawnionych techników dentystycznych), do którego zamierzają przystąpić i dołączają: a) dowód obywatelstwa, b) życiorys i c) dowody posiadania warunków określonych w art. 3 pkt 3, art. 4 ust. 1 oraz w art. 5.

Podpisy na dokumentach prywatnych winny być uwierzytelnione.

2.
W razie zmiany adresu po wniesieniu podania zainteresowane osoby powinny donieść o tym niezwłocznie Ministerstwu Zdrowia; w braku takiego zawiadomienia pisma skierowane pod adresem wskazanym w podaniu uważa się za doręczone.
3.
W decyzji o dopuszczeniu do egzaminu Ministerstwo Zdrowia wskazuje komisję, przed którą kandydat powinien poddać się egzaminowi.
§  9.
1.
Egzamin składa się z 2-ch części: 1) z egzaminu praktycznego i 2) z egzaminu ustnego.
2.
Egzamin praktyczny dla techników dentystycznych polega na wykonaniu przez kandydata pracy techniczno-dentystycznej wskazanej przez komisję egzaminacyjną, a egzamin ustny na objaśnieniu przez kandydata tematu egzaminu praktycznego oraz wykazaniu znajomości przedmiotów określonych w § 5 ust. 1.
3.
Przy egzaminie dla uprawnionych techników dentystycznych kandydat winien nadto wykonać zabieg na poszczególnych zębach bądź uzębieniu (modelach lub na osobach) oraz wykazać znajomość przedmiotów określonych w § 5 ust. 2.
4.
Materiały potrzebne do wykonania pracy egzaminacyjnej dostarcza kandydat do egzaminu.
§  10.
Ocena egzaminu może być tylko dwóch rodzajów: a) z wynikiem dodatnim, b) z wynikiem ujemnym. Wynik egzaminu należy uznać za dodatni, o ile kandydat wykazał opanowanie swego zawodu w stopniu, jaki jest potrzebny do prawidłowego, samodzielnego wykonywania czynności określonych w art. 2 ust. 1 lub ust. 2. Uchwały co do oceny zapadają zwykłą większością głosów członków komisji, a w razie równości głosów przeważa głos przewodniczącego.
§  11.
1.
Powtórne składanie egzaminów nie jest dozwolone.
2.
Osoby jednak, które przystąpiły do egzaminu przed komisją dla uprawnionych techników dentystycznych i nie uzyskały wyniku dodatniego, mogą przystąpić do egzaminu dla techników dentystycznych.
3.
Osoby, wymienione w ust. 2, o zamiarze przystąpienia do egzaminu dla techników dentystycznych winny w ciągu tygodnia od daty ostatniego egzaminu zawiadomić na piśmie przewodniczącego komisji, przed którą składały egzaminy.
4.
W przypadku, określonym w ust. 3, komisję, przed którą kandydat powinien przystąpić do egzaminu dla techników dentystycznych, ustala przewodniczący komisji egzaminacyjnej dla uprawnionych techników dentystycznych.
§  12.
1.
Osoby, które złożą z wynikiem dodatnim egzamin przed komisją wymienioną w § 2, otrzymają zaświadczenie Ministerstwa Zdrowia o uzyskaniu przez nich tytułu "technika dentystycznego" oraz uprawnień określonych w art. 2 ust. 1.
2.
Osoby, które złożą z wynikiem dodatnim egzamin przed komisją wymienioną w § 3, otrzymają zaświadczenie Ministerstwa Zdrowia o uzyskaniu przez nich tytułu "uprawnionego technika dentystycznego" oraz uprawnień określonych w art. 2 ust. 2.
§  13.
Szczegółowe programy egzaminów i przepisy o sposobie urzędowania komisji egzaminacyjnej, kosztach, sposobie egzaminowania, ocenie wyników egzaminów i wynagrodzeniu osób wchodzących w skład komisji określi instrukcja wydana przez Ministra Zdrowia w porozumieniu z Ministrem Oświaty.
§  14.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1947.55.301

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Egzamin dla techników dentystycznych i dla uprawnionych techników dentystycznych.
Data aktu: 04/08/1947
Data ogłoszenia: 22/08/1947
Data wejścia w życie: 22/08/1947