Regulamin urzędowania rzecznika interesu publicznego przy Trybunale Ubezpieczeń Społecznych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRACY I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 4 czerwca 1947 r.
wydane w porozumieniu z Ministrem Sprawiedliwości
Regulamin urzędowania rzecznika interesu publicznego przy Trybunale Ubezpieczeń Społecznych.

Na podstawie art. 91 i 92 prawa o sądach ubezpieczeń społecznych z dnia 28 lipca 1939 r. (Dz. U. R. P. Nr 71, poz. 476 i z 1946 r. Nr 12, poz. 76) zarządza się, co następuje:

Przepisy wstępne.

§  1.
Rzecznik interesu publicznego przy Trybunale Ubezpieczeń Społecznych, zwany w dalszym ciągu niniejszego rozporządzenia w skróceniu "rzecznikiem", sprawuje swoje czynności na podstawie prawa o sądach ubezpieczeń społecznych z dnia 28 lipca 1939 r. (Dz. U. R. P. Nr 71, poz. 476) z późniejszymi zmianami oraz innych przepisów szczególnych, z uwzględnieniem niniejszego regulaminu oraz regulaminu wewnętrznego urzędowania okręgowych sądów ubezpieczeń społecznych i Trybunału Ubezpieczeń Społecznych.
§  2.
Przez wyrażenie ogólne "rzecznik", użyte w niniejszym regulaminie, rozumie się rzecznika i jego zastępców, chyba że z danego przepisu co innego wynika.
§  3.
1.
Użyte w niniejszym regulaminie skróty oznaczają:
a)
"pr. s. u. sp." - prawo o sądach ubezpieczeń społecznych z dnia 28 lipca 1939 r. (Dz. U. R. P. Nr 71, poz. 476) z późniejszymi zmianami;
b)
"Trybunał" - Trybunał Ubezpieczeń Społecznych;
c)
"sąd" - okręgowy sąd ubezpieczeń społecznych.
2.
Powołane w niniejszym regulaminie paragrafy bez bliższego oznaczenia odnoszą się do tegoż regulaminu.

Zadania rzecznika.

§  4.
Rzecznik stoi na straży prawa i dąży do ustalenia w orzecznictwie sądów ubezpieczeń społecznych prawidłowej i jednolitej wykładni przepisów prawnych.
§  5.
Do osiągnięcia powyższych celów służą rzecznikowi:
a)
wnioski składane w poszczególnych sprawach rozpoznawanych przez Trybunał i sądy (art. 367 i art. 224 pr. s. u. sp.),
b)
skargi z art. 108 pr. s. u. sp.,
c)
wnioski z art. 15, 20 i 21 pr. s. u. sp.,
d)
skargi w obronie prawa z art. 394 pr. s. u. sp.,
e)
wnioski i spostrzeżenia z art. 88 pr. s. u. sp.
§  6.
Rzecznik przedstawia Ministrowi Pracy i Opieki Społecznej odpisy orzeczeń Trybunału, zawierających rozstrzygnięcie zasadniczych lub ważniejszych zagadnień prawnych albo wyjaśniających przepisy, błędnie lub rozbieżnie stosowane przez sądy.
§  7.
Rzecznik przedstawia Ministrowi Pracy i Opieki Społecznej swoje spostrzeżenia i wnioski co do potrzeby zmian i uzupełnień obowiązujących przepisów prawnych w zakresie ubezpieczeń społecznych.

Podział czynności i zasady wewnętrznego urzędowania.

§  8.
Rzecznik podlega bezpośrednio Ministrowi Pracy i Opieki Społecznej, który przed mianowaniem jego zastępców, urzędników sekretariatu i niższych funkcjonariuszów zasięga opinii rzecznika.
§  9.
W przypadkach ważniejszych ustne polecenie na wniosek podwładnego winno być potwierdzone na piśmie.
§  10.
1.
Rzecznik według swego uznania zarządza podział czynności swoich zastępców, może też, niezależnie od podziału czynności, powierzyć im poszczególne sprawy lub dokonanie poszczególnych czynności.
2.
O podziale czynności rzecznik zawiadamia Ministra Pracy i Opieki Społecznej i Prezesa Trybunału.
3.
Rzecznik może upoważnić swoich zastępców lub niektórych z nich do podpisywania pism i wniosków w poszczególnych sprawach lub w pewnych ich rodzajach.
§  11.
Wzajemne zastępowanie się zastępców rzecznika jest dopuszczalne jedynie za zgodą rzecznika.
§  12.
Zastępcy rzecznika wnoszą pisma w sprawach osobistych w drodze służbowej do rzecznika, który przedstawia sprawę Ministrowi Pracy i Opieki Społecznej ze swoim wnioskiem lub sprawozdaniem, jeżeli załatwienie sprawy nie należy do jego zakresu działania.
§  13.
Rzecznik jest odpowiedzialny za całość urzędowania oraz za prawidłowy i jednolity tok czynności podległego mu urzędu.
§  14.
Rzecznik składa Ministrowi Pracy i Opieki Społecznej sprawozdania ze swych czynności: roczne do dnia 31 stycznia, inne - na zarządzenie Ministra Pracy i Opieki Społecznej.
§  15.
Zastępca rzecznika, delegowany do udziału w rozprawie sądowej, składa rzecznikowi krótkie pisemne sprawozdanie z wyniku rozprawy. Powinien on przedstawić rzecznikowi swoje spostrzeżenia co do braków i sprzeczności w ustawach, celem spowodowania ich usunięcia w trybie art. 21 pr. s. u. sp. lub w drodze ustawodawczej.

Czas urzędowania i ferie.

§  16.
1.
Rzecznik oznacza godziny urzędowania i przyjęć.
2.
W przypadkach pilnych należy przyjąć interesanta poza godzinami oznaczonymi.
§  17.
1.
Urlop wypoczynkowy rzecznika wyznacza Minister Pracy i Opieki Społecznej. Urlopy wypoczynkowe zastępców rzecznika, urzędników sekretariatu i niższych funkcjonariuszów wyznacza rzecznik.
2.
Urlopy wypoczynkowe należy w zasadzie wyznaczać w okresie od piętnastego czerwca do piętnastego września.
3.
Na prośbę osoby interesowanej można wyznaczyć urlop wypoczynkowy w dwóch terminach, jeżeli nie zachodzą przeszkody natury służbowej, pod warunkiem że ogólny czas urlopu wypoczynkowego nie przekroczy normy ustawowej.
§  18.
Powołanie na ćwiczenia wojskowe i spowodowana tym przerwa w urzędowaniu nie pozbawia prawa do korzystania z urlopu wypoczynkowego.
§  19.
Rzecznik, korzystający z urlopu wypoczynkowego, powinien zawiadomić bezpośredniego przełożonego o miejscu swego pobytu.

Strój urzędowy rzecznika.

§  20.
1.
Strojem urzędowym rzecznika przy rozprawie jest toga i biret.
2.
Krój togi i biretu oraz okoliczności, w których rzecznik ich używa, określa rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 15 listopada 1932 r. w sprawie wprowadzenia togi i biretu jako stroju urzędowego dla sędziów i prokuratorów przy rozprawach (Dz. U. R. P. Nr 104, poz. 872), z tym że kolor wypustek na kołnierzu, mankietach togi i birecie, tudzież kolor żabotu jest w stroju rzecznika jasno popielaty.

Wnioski i posiedzenia.

§  21.
Trybunał przesyła rzecznikowi akta spraw celem przygotowania wniosku najpóźniej w ciągu miesiąca lub oświadczenia w tymże terminie, że złoży wniosek ustny, albo też że udziału w sprawie nie weźmie.
2.
Rzecznik bierze udział w sprawie, gdy wymaga tego przepis ustawy albo interes społeczny lub państwowy.
3.
W sprawach większej wagi, w szczególności gdy chodzi o zmianę wykładni, należy sporządzić wniosek pisemny.
§  22.
Zastępca rzecznika powinien przed sporządzeniem wniosku zawiadomić rzecznika o sprawach szczególnej wagi lub budzących poważne wątpliwości prawne.
§  23.
Wnioski powinny być zaopatrzone w uzasadnienie.
§  24.
Rzecznik oddaje wnioski wraz z aktami spraw sekretariatowi przed upływem terminu określonego w § 21.
§  25.
Sekretariat sporządza bezzwłocznie trzy egzemplarze każdego wniosku, oznacza je datą posiedzenia i sygnaturą Trybunału, a następnie dwa egzemplarze przesyła wraz z aktami sekretariatowi Trybunału, trzeci zaś przechowuje w sekretariacie i wydaje go najpóźniej w przeddzień posiedzenia rzecznikowi, wyznaczonemu na to posiedzenie.
§  26.
1.
Rzecznik, opierając się na otrzymanej wokandzie, oznacza sprawy, w których osobiście weźmie udział, albo wyznacza zastępców do wzięcia udziału w posiedzeniach Trybunału.
2.
Na rozprawie powinien w miarę możności występować rzecznik, który daną sprawę opracował.
§  27.
1.
Po posiedzeniu rzecznik zwraca sekretariatowi wokandę i odpisy wniosków, z dołączeniem krótkiej wzmianki o wyniku rozprawy.
2.
Sekretariat przechowuje otrzymane wnioski, wokandę i akta w okładce z oznaczeniem wydziału (sekcji) Trybunału oraz daty posiedzenia.
§  28.
1.
Celem omówienia bieżących kwestii rzecznik zwołuje, w terminach według swego uznania, zebrania swoich zastępców.
2.
W zebraniach rzeczników może wziąć udział Minister Pracy i Opieki Społecznej lub delegowany przez niego urzędnik tego Ministerstwa z prawem przemawiania poza kolejnością zapisanych do głosu.
§  29.
1.
Orzeczenia Trybunału przegląda zastępca rzecznika, wyznaczony przez rzecznika, po czym oddaje rzecznikowi orzeczenia, nadające się do celów określonych §§ 6 i 7, z odpowiednim wyjaśnieniem.
2.
Orzeczenia powyższe zwraca się następnie sekretariatowi, który je przechowuje rocznikami według wydziałów Trybunału i sekcji, w porządku sygnatur Trybunału.

Sekretariat i biurowość.

§  30.
Rzecznik ma sekretariat odrębny od sekretariatu Trybunału.
§  31.
1.
Do sekretariatu rzecznika, mogą być za jego zgodą wyznaczeni urzędnicy Ministerstwa Pracy i Opieki Społecznej.
2.
Rzecznik oznacza zakres i rodzaj czynności każdego urzędnika sekretariatu.
§  32.
Kierownik sekretariatu jest odpowiedzialny za należyte prowadzenie biurowości, za ścisłe i szybkie wykonanie zarządzeń rzecznika oraz za całość akt, ksiąg i pism.
§  33.
Wszyscy urzędnicy sekretariatu obowiązani są stosować się do zarządzeń kierownika sekretariatu, chyba że rzecznik odwoła lub zmieni zarządzenie kierownika sekretariatu.
§  34.
Inni urzędnicy sekretariatu mogą zastąpić kierownika sekretariatu w jego czynnościach na zlecenie rzecznika.
§  35.
1.
Urzędnicy sekretariatu nie mają prawa udzielać zezwolenia osobom obcym na przeglądanie akt i ksiąg rzecznika i sekretariatu.
2.
Zezwolenia takie wydaje wyłącznie rzecznik.
3.
Nikt, oprócz rzecznika i jego zastępców, nie może zabierać akt z sekretariatu.
§  36.
Szczegóły organizacji biurowej reguluje rzecznik.
§  37.
W sekretariacie rzecznika prowadzi się księgi (repertoria), które określi zarządzenie Ministra Pracy i Opieki Społecznej.
§  38.
1.
Na każdym nadchodzącym piśmie sekretariat stawia prezentatę, zawierającą datę otrzymania pisma i liczbę załączników, po czym wciąga pismo do odpowiedniego repertorium i umieszcza na nim oznaczenie.
2.
Oznaczenie akt składa się z odpowiedniej nazwy repertorium, do którego sprawa należy, numeru porządkowego sprawy według repertorium i roku założenia akt.
3.
W razie przeniesienia sprawy do innego repertorium należy dawne oznaczenie przekreślić i wpisać pod spodem nowe oznaczenie.
4.
Oznaczenie akt umieszczać należy na wszystkich pismach wychodzących.

Pieczęcie urzędowe.

§  39.
Rzecznik używa pieczęci urzędowej z napisem: "Rzecznik Interesu Publicznego przy Trybunale Ubezpieczeń Społecznych".
§  40.
1.
Pieczęć rzecznika przechowuje kierownik sekretariatu.
2.
Pieczęć powinna być przechowywana pod zamknięciem.
3.
Kontrolę wydanych do użytku pieczęci prowadzi rzecznik.
§  41.
Pieczęć wyciska się na pismach, mających stanowić dowód, oraz w innych przypadkach, przewidzianych przepisami szczególnymi.

Napisy.

§  42.
Na wszystkich pismach rzecznika należy używać napisu: "Rzecznik Interesu Publicznego przy Trybunale Ubezpieczeń Społecznych".
§  43.
Nazwa powyższa powinna być umieszczona na zewnętrz gmachu, mieszczącego biura rzecznika.
§  44.
Pomieszczenia wewnątrz gmachu przeznaczone dla rzecznika i sekretariatu powinny być oznaczone napisami, wskazującymi ich przeznaczenie.
§  45.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1947.45.239

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Regulamin urzędowania rzecznika interesu publicznego przy Trybunale Ubezpieczeń Społecznych.
Data aktu: 04/06/1947
Data ogłoszenia: 20/06/1947
Data wejścia w życie: 20/06/1947