Wygląd zewnętrzny pojazdów mechanicznych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRÓW: KOMUNIKACJI, ADMINISTRACJI PUBLICZNEJ i ZIEM ODZYSKANYCH.
z dnia 24 maja 1947 r.
wydane w porozumieniu z Ministrami Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa Publicznego o wyglądzie zewnętrznym pojazdów mechanicznych.

Na podstawie art. 5 ustawy z dnia 7 października 1921 r. o przepisach porządkowych na drogach publicznych (Dz. U. R. P. Nr 89, poz. 656) z późniejszymi zmianami (Dz. U. R. P. z 1928 r. Nr 18, poz. 151 i z 1934 r. Nr 110, poz. 976) oraz art. 2 pkt 4 dekretu z dnia 8 stycznia 1946 r. o organizacji administracji i gospodarki motoryzacyjnej w Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. R. P. Nr 7, poz. 58) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Pojazdy mechaniczne, przeznaczone do zarobkowego przewozu osób, powinny być, niezależnie od oznaczeń przewidzianych w obowiązujących przepisach, pomalowane w sposób następujący:
1)
dolne części nadwozi autobusów i samochodów osobowych oraz skrzynie samochodów ciężarowych, dopuszczonych do przewozu osób, i dolne części budek kierowców tych samochodów zarejestrowanych na:
a)
przedsiębiorstwo państwowe "Państwowa Komunikacja Samochodowa" - barwą zieloną,
b)
inne przedsiębiorstwa państwowe - barwą granatową,
c)
przedsiębiorstwa samorządowe - barwą czerwoną,
d)
osoby prywatne - barwą brązową;
2)
górne części nadwozi autobusów i samochodów osobowych oraz budek kierowców samochodów ciężarowych - aż do listwy podokiennej - barwą kości słoniowej.
2.
Nadwozia pojazdów wymienionych w ust. 1 mogą posiadać pasy o barwie dowolnej, lecz sharmonizowanej z całością, a odcinające zasadnicze barwy, opisane w ust. 1 pkt 1 i 2.
3.
Otwarte nadwozia autobusów i samochodów osobowych oraz otwarte skrzynie samochodów ciężarowych, dopuszczonych do zarobkowego przewozu osób, powinny być pasem barwy kości słoniowej, umieszczonym na wysokości wskazanej w ust. 1 pkt 2, przy czym szerokość pasa nie może być mniejsza aniżeli 20 cm na autobusach i samochodach ciężarowych, a 10 cm na samochodach osobowych.
4.
Przepisy ust. 1, 2 i 3 nie dotyczą autobusów i trolleybusów przedsiębiorstw komunikacyjnych związków samorządowych i międzykomunalnych, jeżeli posiadają ustalone barwy odmienne.
§  2.
1.
Wszystkie pojazdy mechaniczne do przewozu zarobkowego osób powinny być oznaczone nazwiskiem uprawnionego do przewozu bądź nazwą lub skrótem nazwy przedsiębiorstwa, umieszczonym po obu stronach nadwozia na pasie podokiennym lub na jego wysokości; obok nazwiska lub nazwy przedsiębiorstwa może być umieszczone jego godło. Skróty nazw i godła podlegają zatwierdzeniu przez właściwą wojewódzką władzę administracji ogólnej.
2.
Na pojazdach mechanicznych, przeznaczonych do zarobkowego przewozu towarów, powinny być ponadto umieszczone napisy, oznaczające dozwolony zasięg przewozów. Napisy te o treści ustalone przez władzę wydającą koncesję powinny być namalowane w obramowaniu po obu stronach skrzyni za pomocą liter o wysokości co najmniej 8 cm i grubości linii 1 cm.
§  3.
Na samochodach ciężarowych, na które zostały wydane potwierdzenia zgłoszenia niezarobkowego przewozu osób, powinny być umieszczone po obu stronach nadwozia tablice o wymiarach 50 X 30 cm z napisami wskazującymi charakter przewozu i ewentualnie jego trasę (obszar).
§  4.
1.
Autobusy oraz samochody ciężarowe, nie przeznaczone do zarobkowego przewozu, powinny być zaopatrzone w umieszczone z prawej strony pojazdu napisy o wymiarach przynajmniej 18 X 24 cm zawierające czytelnie wypisane imię, nazwisko i miejsce zamieszkania właściciela bądź nazwę i adres firmy.
2.
Pojazdy wymienione w ust. 1, jeżeli stanowią własność Skarbu Państwa powinny być oznaczone w sposób jednolity wskazujący przynależność do odnośnego działu administracji państwowej, ustalony przez właściwego ministra w porozumieniu z Ministrem Komunikacji.
§  5.
Rozporządzenie niniejsze nie dotyczy pojazdów mechanicznych władz i oddziałów wojskowych i bezpieczeństwa publicznego.
§  6. 1
Pojazdy mechaniczne, dopuszczone do ruchu na drogach publicznych przed wejściem w życie rozporządzenia niniejszego, powinny być przystosowane do wymagań rozporządzenia niniejszego w ciągu 3-ch miesięcy od daty jego ogłoszenia. Termin powyższy w przypadkach uzasadnionych względami gospodarczymi może być przedłużony zarządzeniem Ministra Komunikacji.
§  7.
Pojazdy mechaniczne, przeznaczone do przewozów zarobkowych, nie mogą być bez zgody władzy, która udzieliła koncesji, zaopatrzone w jakiekolwiek napisy reklamowe bądź inne znaki i napisy zewnętrzne, aniżeli wymienione w niniejszym rozporządzeniu.
§  8.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 6 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 18 lutego 1948 r. (Dz.U.48.13.103) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 marca 1948 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1947.45.233

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wygląd zewnętrzny pojazdów mechanicznych.
Data aktu: 24/05/1947
Data ogłoszenia: 20/06/1947
Data wejścia w życie: 20/06/1947