Zabezpieczenie praw z utraconych tytułów na okaziciela.

DEKRET
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 9 marca 1940 r.
o zabezpieczeniu praw z utraconych tytułów na okaziciela.

Na podstawie art. 79 ust. (2) ustawy konstytucyjnej stanowię, co następuje:
Art.  1.

Każdy roszczący prawo do tytułu na okaziciela wydanego na obszarze Państwa, zagubionego, zniszczonego lub nieprawnie zabranego, albo co do którego zachodzi obawa, że mógł ulec zagubieniu, zniszczeniu lub nieprawnemu zabraniu - może wnieść podanie do Ministerstwa Skarbu celem zachowania i zabezpieczenia swych praw.

Art.  2.
1)
Podanie roszczące o prawo powinno zawierać:
a)
imię i nazwisko, zajęcie i zwykłe zamieszkanie oraz zamieszkanie obecne;
b)
wyszczególnienie rodzaju, wartości nominalnej, serii, numerów i ilości tytułów;
c)
uzasadnienie prawa;
d)
wyszczególnienie okoliczności, które towarzyszyły utracie tytułu lub które uzasadniają obawę utraty.
(2)
Ministerstwo Skarbu może żądać złożenia uzupełniających dowodów i wyjaśnień.
Art.  3.
1)
Po stwierdzeniu, że podanie jest należycie uzasadnione i prawa uprawdopodobnione, Ministerstwo Skarbu zarządzi trzykrotne ogłoszenie o wpłynięciu podania w odstępach dwumiesięcznych w "Monitorze Polskim" oraz w jednym z czasopism, z wezwaniem wszystkich roszczących prawa do tytułu, aby złożyli tytuł w Ministerstwie Skarbu.
(2)
Jeżeli siedziba lub kierownictwo osoby prawnej, która tytuł wydała, znajduje się poza okupowanym obszarem Państwa, Ministerstwo Skarbu zawiadomi ponadto tę osobę prawną o wpłynięciu podania.
Art.  4.

Transakcje dokonane zakwestionowanym tytułem po upływie dni ośmiu od dnia wydania numeru "Monitora Polskiego", w którym umieszczono pierwsze ogłoszenie, są bezskuteczne w stosunku do roszczącego prawo, a osoba prawna, która wydała tytuł, nie ma prawa dokonywania na jego podstawie żadnych wypłat.

Art.  5.
1)
Jeżeli na skutek ogłoszeń zakwestionowany tytuł zostanie Ministerstwu Skarbu złożony, Ministerstwo Skarbu zawiadomi o tym roszczącego prawo zatrzymując tytuł ten do czasu rozstrzygnięcia sporu przez właściwe sądy.
(2)
Ministerstwo Skarbu wyda zatrzymany tytuł, jeżeli zainteresowane strony zgodnie o to wniosą.
(3)
Najpóźniej w ciągu 6 miesięcy od daty, którą określi rozporządzenie Rady Ministrów jako datę ustania wyjątkowych okoliczności wywołanych wojną, powinien roszczący prawo zawiadomić Ministerstwo Skarbu, czy wniosek swój podtrzymuje; w razie zaś złożenia tytułu przez inną osobę - powinien w tym samym terminie wytoczyć powództwo lub skierować sprawę na drogę karną zawiadamiając o tym Ministerstwo Skarbu.
(4)
W razie podtrzymania wniosku Ministerstwo Skarbu przekaże podanie wraz z wszystkimi dowodami oraz tytuł, jeżeli został złożony, właściwemu sądowi.
(5)
Jeżeli w powyższym terminie wniosek nie będzie podtrzymany albo powództwo wytoczone albo sprawa skierowana na drogę karną, zakaz dokonywania transakcji zakwestionowanym tytułem oraz zakaz wypłaty traci moc, a tytuł złożony ulega wydaniu komu należy.
Art.  7.

Dekret niniejszy nie dotyczy:

a)
biletów Banku Polskiego;
b)
biletów i bonów skarbowych;
c)
biletów loteryjnych, kolejowych, znaków opłaty itp.;
d)
kuponów od tytułów na okaziciela.
Art.  8.

Wszelkie podania i załączniki składane w związku z wykonaniem dekretu niniejszego są wolne od opłat stemplowych. Koszty ogłoszeń i postępowania ponosi strona zainteresowana.

Art.  9.

Wykonanie niniejszego dekretu powierza się Ministrowi Skarbu w porozumieniu z Ministrem Sprawiedliwości.

Art.  10.

Dekret niniejszy wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i obowiązuje na czas wyjątkowych okoliczności wywołanych wojną.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1940.7.17

Rodzaj: Dekret
Tytuł: Zabezpieczenie praw z utraconych tytułów na okaziciela.
Data aktu: 09/03/1940
Data ogłoszenia: 17/04/1940
Data wejścia w życie: 17/04/1940