Zarządzanie i rozporządzanie mieniem polskim zagranicą.

DEKRET
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 26 lutego 1940 r.
o zarządzaniu i rozporządzaniu mieniem polskim zagranicą.

Na podstawie art. 79 ust. (2) ustawy konstytucyjnej stanowię, co następuje:
Art.  1.

Obywatele państw okupujących i członkowie władz osób prawnych podlegających prawu tych państw tracą z samego prawa wszelkie, oparte na jakimkolwiek tytule prawnym, uprawnienia do zarządzania i rozporządzania znajdującym się poza obszarem państwa mieniem obywateli polskich i osób prawnych polskich, jak również do użytkowania tego mienia. Osoby te nie nabywają tych uprawnień w przypadkach, w których obowiązujące ustawy przewidują nabycie ich z samego prawa lub na mocy aktów władz. Umowy lub czynności prawne mające na celu nadanie pomienionym osobom tych praw są nieważne.

Art.  2.
1)
Wszelkie czynności prawne obywateli polskich lub członków władz osób prawnych polskich, przebywających na okupowanym obszarze Państwa lub na obszarach państw okupujących, a dotyczące zarządzania i rozporządzania mieniem tych obywateli i osób prawnych, znajdującym się poza obszarem Państwa oraz użytkowania tego mienia, wymagają dla swojej ważności potwierdzenia Ministra Skarbu. To samo dotyczy tychże czynności innych osób uprawnionych z jakiegokolwiek tytułu a przebywających na okupowanym obszarze Państwa lub na obszarach państw okupujących.
(2)
Do złożenia wniosków w tym przedmiocie uprawniona jest każda osoba zainteresowana.
Art.  3.
1)
Wszelkie uprawnienia osób przebywających poza obszarem Państwa do zarządzania lub rozporządzania znajdującym się zagranicą cudzym mieniem należącym do obywateli polskich lub mieniem osób prawnych polskich oraz do użytkowania tego mienia wymagają dla swej ważności potwierdzenia Ministra Skarbu, jeżeli powstały na okupawanym obszarze Państwa lub na obszarach państw okupujących po dniu 31 sierpnia 1939 r.
(2)
Do złożenia wniosku w tym przedmiocie uprawniona jest każda osoba zainteresowana.
Art.  4.

Potwierdzenia, o których mowa w art. 2 i 3, mogą dotyczyć bądź całości uprawnienia, bądź jego części, bądź też poszczególnych czynności.

Art.  5.
1)
Jeżeli wskutek nieobecności osoby uprawnionej lub braku potwierdzenia przewidzianego w art. 2 i 3 grozi szkoda interesom polskiej gospodarki narodowej lub obywateli i osób prawnych polskich, natenczas Minister Skarbu wyznacza kuratora.
(2)
Zakres uprawnień i obowiązków kuratorów określi zarządzenie Ministra Skarbu wydane w porozumieniu z Ministrem Sprawiedliwości.
Art.  6.

Jeżeli obywatel polski, będący właścicielem mienia znajdującego się poza obszarem Państwa, lub członkowie władz osoby prawnej polskiej, będącej właścicielką takiego mienia, lub inne osoby, uprawnione do zarządzania i rozporządzania tym mieniem albo do jego użytkowania, nie są w stanie na skutek wyjątkowych okoliczności wywołanych wojną dostarczyć dowodów niezbędnych do wykonania swych uprawnień, natenczas Minister Skarbu może w porozumieniu z Ministrem Sprawiedliwości wydać na wniosek uprawnionej osoby zaświadczenie stwierdzające jej uprawnienia.

Art.  7.
1)
Posiedzenia władz i organów osób prawnych polskich mogą odbywać się za zezwoleniem Ministra Skarbu poza ich siedzibą lub poza miejscem wskazanym w ich statucie, zarówno na obszarze Państwa jak i w pomieszczeniach urzędów zagranicznych R.P.
(2)
Porządek dzienny takich posiedzeń wymaga zatwierdzenia przez Ministra Skarbu.
(3)
W przypadkach, gdy przed posiedzeniem wymagane jest dokonanie pewnych czynności w pomieszczeniu zarządu osoby prawnej lub w innym określonym miejscu, Minister Skarbu oznaczy miejsce dokonania tych czynności.
Art.  8.
1)
Jeżeli prawo wymaga udziału notariusza przy czynnościach związanych z odbyciem posiedzenia, natenczas, w przypadkach odbycia posiedzenia w urzędach zagranicznych R.P., wystarczy uwierzytelnienie tych czynności przez urzędnika wyznaczonego w tym celu przez Ministra Skarbu.
(2)
Jeżeli prawo wymaga dla ważności jakiejś czynności czy uchwały zgłoszenia do rejestru handlowego, wystarczy, w przypadkach odbycia posiedzenia w urzędach zagranicznych R.P., ogłoszenie w "Monitorze Polskim".
Art.  9.

Jeżeli osoby uprawnione statutowo do zwoływania posiedzeń nie mogą dokonać tej czynności na skutek wyjątkowych okoliczności wywołanych wojną albo bez zasadnych przyczyn nie chcą tego uczynić, natenczas Minister Skarbu może zezwolić na zwołanie posiedzenia przez członka władz osoby prawnej albo przez akcjonariusza, wspólnika lub udziałowca.

Art.  10.

W przypadkach przewidzianych w art. 7 dla ważności wszystkich uchwał wystarczy zwyczajna większość akcji lub udziałów.

Art.  11.

Obywatelom polskim i polskim osobom prawnym nie wolno:

(1)
Przesyłać ani przekazywać sum pieniężnych w żadnej walucie na okupowane obszary Państwa i obszary państw okupujących, z wyjątkiem świadczeń alimentarnych i innych świadczeń darmych, które wymagają każdorazowego zezwolenia Ministra Skarbu, jeżeli nie są przesyłane w walucie krajowej;
(2)
Dokonywać zapłaty w innej formie na rzecz osób fizycznych i prawnych, przebywających na okupowanych obszarach Państwa i na obszarach państw okupujących, w ciężar mienia należącego do obywateli polskich i polskich osób prawnych a znajdującego się poza obszarem Państwa.
Art.  12.
1)
Zagraniczni dłużnicy obywateli polskich i polskich osób prawnych mogą zwalniać się od swoich zobowiązań przez zapłatę należności na rachunki zbiorowe wierzycieli polskich, które Minister Skarbu otworzy zagranicą w porozumieniu z Ministrem Spraw Zagranicznych.
(2)
Minister Skarbu będzie zarządzał tymi rachunkami bezpośrednio albo przez mianowanych przez siebie komisarzy.
(3)
Tryb i sposób, zarządzania tymi rachunkami określi zarządzenie Ministra Skarbu.
Art.  13.
1)
Uprawnienia swoje wynikające z niniejszego dekretu może Minister Skarbu przekazywać innym władzom albo urzędom zagranicznym R.P.
(2)
Od decyzji odmownej wydanej przez władzę lub urząd wyznaczony przez Ministra Skarbu przysługuje stronie zainteresowanej odwołanie do Ministra Skarbu w ciągu czternastu dni od daty doręczenia decyzji.
Art.  14.

Wykonanie niniejszego dekretu powierza się Ministrowi Skarbu, Ministrowi Spraw Zagranicznych i Ministrowi Sprawiedliwości w porozumieniu z właściwymi Ministrami.

Art.  15.

Dekret niniejszy wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i obowiązuje na czas wyjątkowych okoliczności wywołanych wojną.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1940.4.10

Rodzaj: Dekret
Tytuł: Zarządzanie i rozporządzanie mieniem polskim zagranicą.
Data aktu: 26/02/1940
Data ogłoszenia: 29/02/1940
Data wejścia w życie: 29/02/1940