Powołanie Komisji w związku z wynikiem kampanii wojennej 1939 r.

DEKRET
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 30 maja 1940 r.
o powołaniu Komisji w związku z wynikiem kampanii wojennej 1939 r.

Na podstawie art. 79 ust. (2) ustawy konstytucyjnej stanowię, co następuje:
Art.  1.

W celu zebrania i zabezpieczenia przy zastosowaniu zwykłego postępowania materiału dowodowego, dotyczącego odpowiedzialności za wynik kampanii 1939 r. we wszystkich dziedzinach administracji państwowej i obrony narodowej, i zapewnienia tym sposobem należytego wymiaru sprawiedliwości w przyszłości, powołuje się Komisję przy Prezesie Rady Ministrów.

Art.  2.
1)
Komisja składa się z przewodniczącego oraz co najwyżej 6-ciu członków, których mianuje i zwalnia Prezes Rady Ministrów na podstawie uchwały Rady Ministrów.
(2)
Uchwały Komisji zapadają większością głosów; w razie równości rozstrzyga głos przewodniczącego.
(3)
Komisja tym samym trybem uchwali regulamin swych czynności, który podlega zatwierdzeniu Rady Ministrów.
(4)
Czynności wykonuje Komisja przy współudziale względnie za pośrednictwem osób upoważnionych przez Ministra Sprawiedliwości, a posiadających kwalifikacje sędziowskie.
(5)
Ujawnienie czynności i aktów Komisji uzależnione jest od każdorazowej zgody Rady Ministrów.
Art.  3.
1)
Osoba wezwana w celu przesłuchania może złożyć wniosek o dopuszczenie obecności podczas jej przesłuchiwania osoby przez siebie wyznaczonej.
(2)
Komisja może wniosek ten odrzucić, z ważnych powodów, uzasadnioną decyzją.
Art.  4.

Przy czynnościach dokonywanych w zakresie ustalonym w art. 1 niniejszego dekretu obowiązują odpowiednie przepisy K.P.K. z dnia 19 marca 1928 r. (Dz.U.R.P. z 1939 r Nr 8, poz. 44).

Art.  5.

Protokóły z czynności dokonanych na zasadzie art. 1, 2 i 8 niniejszego dekretu a sporządzone przez osoby upoważnione podlegają odczytaniu na rozprawie sądowej na równi z protokółami, o których mowa w art. 340 K.P.K.

Art.  6.
1)
Prezes Rady Minsitrów może nadać osobom upoważnionym uprawnienie do zwalniania przesłuchiwanych od obowiązku zachowania tajemnicy urzędowej.
(2)
Osoby, które w czasie obowiązywania niniejszego dekretu pozostają w czynnej służbie wojskowej albo są zatrudnione w polskich urzędach państwowych, mogą być zwalniane od obowiązku zachowania tajemnicy urzędowej przez osoby upoważnione za każdorazową zgodą właściwego Ministra względnie zwierzchniej władzy przełożonej.
Art.  7.
1)
Kto wbrew przepisom K.P.K. odmawia stawiennictwa, złożenia zeznania lub przysięgi, wydania lub przedstawienia dowodu lub dokumentu, ulega karze więzienia od dwóch lat lub aresztu.
(2)
Pociągnięcie do odpowiedzialności karnej za ten występek nastąpi z wznowieniem działalności sądownictwa Rzeczypospolitej i z tą chwilą rozpocznie się bieg okresu przedawnienia ścigania.
Art.  8.
1)
Właściwym do orzekania o występku z artykułu poprzedniego będzie Sąd Okręgowy ostatniego miejsca zamieszkania obwinionego, a gdyby tego miejsca zamieszkania w kraju nie było lub nie mogło być ustalone - Sąd Okręgowy w Warszawie.
(2)
Okoliczności odmowy stwierdza osoba upoważniona w protokóle, który przesyła Ministrowi Sprawiedliwości, podając jednocześnie jego treść do wiadomości odmawiającego.
(3)
W ciągu jednego miesiąca od dnia powyższego zawiadomienia odmawiającemu przysługuje prawo przedstawienia wyjaśnień Ministrowi Sprawiedliwości.
(4)
Minister Sprawiedliwości albo zatwierdza protokół, albo też uchyla, o ile uzna wyjaśnienia odmawiającego za uzasadnione.
Art.  9.

Po zakończeniu prac Komisji akta jej będą przekazane Ministrowi Sprawiedliwości i Ministrowi Spraw Wojskowych.

Art.  10.

Wykonanie niniejszego dekretu powierza się Prezesowi Rady Ministrów, Ministrowi Sprawiedliwości, Ministrowi Spraw Wojskowych, Ministrowi Spraw Zagranicznych i innym właściwym Ministrom.

Art.  11.

Dekret niniejszy wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikujemy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1940.10.27

Rodzaj: Dekret
Tytuł: Powołanie Komisji w związku z wynikiem kampanii wojennej 1939 r.
Data aktu: 30/05/1940
Data ogłoszenia: 31/05/1940
Data wejścia w życie: 31/05/1940