Ochrona praw autorskich obywateli polskich poza obszarem Państwa.

DEKRET
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 13 kwietnia 1940 r.
w sprawie ochrony praw autorskich obywateli polskich poza obszarem Państwa.

Na podstawie art. 79 ust. (2) ustawy konstytucyjnej stanowię, co następuje:
Art.  1. 

Upoważnia się Ministra Sprawiedliwości do ustanowienia w porozumieniu z Ministrem Skarbu kuratora dla zastępowania oraz obrony praw i interesów twórców oraz innych osób, którym na podstawie ustawy z dnia 29 marca 1926 r. o prawie autorskim (Dz. U.R.P. z 1935 r. Nr 36, poz. 260) służą prawa autorskie, jak również ich następców prawnych oraz nakładców i agentów, posiadających obywatelstwo polskie, a nie mających możności wykonywania swych praw poza obszarem Państwa.

Art.  2. 
(1) 
Z chwilą doręczenia pisma nominacyjnego kurator może wykonywać wszelkie uprawnienia służące osobom, dla których został ustanowiony, w zakresie objętym ustawą o prawie autorskim z wyjątkiem uprawnienia do pozbywania praw autorskich.
(2) 
Kurator obowiązany jest prowadzić wykaz rozpowszechnianych dzieł, inkasować należności przypadające na rzecz osób, dla których został ustanowiony, baczyć, aby prawa tych osób nie były naruszane, oraz strzec ochrony praw osobistych twórców.
(3) 
Ponadto kurator obowiązany jest zbierać informacje o wysokości wynagrodzeń autorskich w poszczególnych krajach w czasie wojny.
(4) 
Kurator podlega nadzorowi Ministra Sprawiedliwości. Minister Sprawiedliwości może sobie zastrzec zatwierdzanie wszelkich lub niektórych umów zawieranych przez kuratora.
Art.  3. 
(1) 
Kurator lokować będzie inkasowane przez siebie sumy w sposób wskazany przez Ministra Sprawiedliwości w porozumieniu z Ministrem Skarbu.
(2) 
Celem pokrycia kosztów administracyjnych Skarb Państwa pobierać będzie od inkasowanych przez kuratora sum opłaty. Wysokość tych opłat ustali Minister Sprawiedliwości w porozumieniu z Ministrem Skarbu. Nie mogą one przekraczać 10% inkasowanych sum.
Art.  4. 

Jeżeli osoba, dla której kurator został ustanowiony, uzyska możność wykonywania swych praw poza obszarem Państwa, kurator obowiązany jest złożyć jej sprawozdanie i rozrachunek oraz przekazać przypadające jej należności.

Art.  5. 
(1) 
Jeżeli kurator zawrze umowę o rozpowszechnianie dzieła osoby, dla której został ustanowiony, z urzędem lub instytucją państwową, wynagrodzenie za to rozpowszechnianie będzie ustalone i wypłacone w ciągu sześciu miesięcy po ustaniu wyjątkowych okoliczności wywołanych wojną.
(2) 
Jeżeli jednak uprawniony do wynagrodzenia uzyska możność wykonywania swych praw poza obszarem Państwa przed ustaniem powyższych okoliczności, może żądać natychmiastowej wypłaty wynagrodzenia.
(3) 
Wysokość wynagrodzenia ustali w braku porozumienia między stronami Minister Sprawiedliwości przy uwzględnieniu materiałów zebranych przez kuratora w myśl art. 2 ust. (3) niniejszego dekretu.
Art.  6. 
(1) 
Minister Sprawiedliwości może ze względów wyższej użyteczności publicznej upoważnić do rozpowszechniania wydanego dzieła w jakikolwiek sposób, choćby twórca lub nabywca jego praw mający możność wykonywania swych praw poza obszarem Państwa nie udzielił swego zezwolenia.
(2) 
Orzeczenie Ministra Sprawiedliwości ustali w tym przypadku wysokość słusznego odszkodowania dla uprawnionego; orzeczenie to powinno być doręczone na piśmie twórcy lub nabywcy jego praw.
(3) 
Upoważniony może przystąpić do rozpowszechniania dzieła dopiero po wypłaceniu należnego odszkodowania uprawnionemu lub złożeniu tego odszkodowania na jego rzecz do depozytu w Ministerstwie Skarbu.
Art.  7. 
(1) 
Minister Sprawiedliwości może w porozumieniu z Ministrem Skarbu każdego czasu odwołać kuratora i ustanowić innego. W tym przypadku uprawnienia kuratora gasną z chwilą doręczenia mu pisma odwołującego.
(2) 
W razie odwołania kurator obowiązany jest do złożenia w Ministerstwie Skarbu sprawozdania, rozrachunku i wpłacenia zainkasowanych sum znajdujących się jeszcze w jego posiadaniu. Zarazem obowiązany jest zwrócić bezzwłocznie Ministrowi Sprawiedliwości pismo nominacyjne.
Art.  8. 
(1) 
Po ustaniu wyjątkowych okoliczności wywołanych wojną kurator ogłosi w Monitorze Polskim trzykrotnie w odstępach miesięcznych wezwanie do osób, dla których został ustanowiony, aby w terminie sześciomiesięcznym, licząc od dnia pierwszego ogłoszenia, zgłosiły się celem odebrania sprawozdania i dokonania rozrachunku.
(2) 
Po upływie powyższego sześciomiesięcznego terminu Minister Sprawiedliwości uchyli kuratelę. W tym przypadku ma odpowiednie zastosowanie postanowienie ustępu (2) artykułu poprzedzającego.
(3) 
Jeżeli osoby, dla których kurator został ustanowiony, nie zgłoszą się po odbiór swych należności do Ministerstwa Skarbu w ciągu trzech lat od ustania wyjątkowych okoliczności wywołanych wojną, należności te przechodzą na rzecz Skarbu Państwa i będą przelane na cele ustalone uchwałą Rady Ministrów.
Art.  9. 

Ustanowienie, zmiana osoby kuratora oraz uchylenie kurateli będą ogłaszane w Monitorze Polskim.

Art.  10. 

W ciągu roku od ustania wyjątkowych okoliczności wywołanych wojną osoby, dla których wynagrodzenie (art. 5) lub odszkodowanie (art. 6) zostało ustalone przez Ministra Sprawiedliwości, mogą w drodze powództwa wniesionego do sądu okręgowego właściwego ze względu na ich miejsce zamieszkania żądać jego podwyższenia.

Art.  11. 

Na czas trwania wyjątkowych okoliczności wywołanych wojną zawiesza się moc obowiązującą art. 16 ustawy z dnia 29 marca 1926 r. o prawie autorskim.

Art.  12. 

Rozporządzenie Rady Ministrów określi termin ustania wyjątkowych okoliczności wywołanych wojną.

Art.  13. 

Wykonanie niniejszego dekretu powierza się Ministrowi Sprawiedliwości w porozumieniu z Ministrem Skarbu.

Art.  14. 

Dekret niniejszy wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikujemy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1940.10.25

Rodzaj: Dekret
Tytuł: Ochrona praw autorskich obywateli polskich poza obszarem Państwa.
Data aktu: 13/04/1940
Data ogłoszenia: 31/05/1940
Data wejścia w życie: 31/05/1940