Konwencja w celu zapewnienia bezpośredniej wymiany dziennika ustaw jak również roczników i dokumentów parlamentarnych. Bruksela.1886.03.15.

KONWENCJA
w celu zapewnienia bezpośredniej wymiany dziennika ustaw, jak również roczników i dokumentów parlamentarnych, podpisana w Brukseli dnia 15 marca 1886 r.

Przekład.

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ,

MY, IGNACY MOŚCICKI,

PREZYDENT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ,

wszem wobec i każdemu z osobna, komu o tym wiedzieć należy, wiadomym czynimy:

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej zgłosił Rządowi Belgijskiemu dnia 21 kwietnia tysiąc dziewięćset dwudziestego pierwszego roku przystąpienie do konwencji w celu zapewnienia bezpośredniej wymiany dziennika ustaw, jak również roczników i dokumentów parlamentarnych, podpisanej w Brukseli dnia 15 marca 1886 r. o następującym brzmieniu dosłownym:

KONWENCJA

w celu zapewnienia bezpośredniej wymiany dziennika ustaw jak również roczników i dokumentów parlamentarnych.

Jego Królewska Mość Król Belgów, Jego Cesarska Mość Cesarz Brazylii, Jej Królewska Mość Królowa Regentka Hiszpanii, Prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki, Jego Królewska Mość Król Włoch, Jego Królewska Mość Król Portugalii i Algarwów, Jego Królewska Mość Król Serbii, pragnąc zapewnić bezpośrednią wymianę dziennika ustaw, jak również roczników i dokumentów parlamentarnych swoich odnośnych Państw, mianowali swymi pełnomocnikami, mianowicie:

Jego Królewska Mość Król Belgów:

Księcia de CARAMAN, Swego Ministra Spraw Zagranicznych i

Kawalera de MOREAU, Swego Ministra Rolnictwa, Przemysłu i Robót Publicznych;

Jego Cesarska Mość Cesarz Brazylii:

Hrabiego de VILLENEUVE, Swego Posła Nadzwyczajnego i Ministra Pełnomocnego przy Jego Królewskiej Mości Królu Belgów;

Jej Królewska Mość Królowa Regentka Hiszpanii:

P. de TAVIRA, Chargé d'Affaires ad interim Hiszpanii w Brukseli;

Prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki:

P. Lambert TREE, Ministra Rezydenta Stanów Zjednoczonych w Brukseli;

Jego Królewska Mość Król Włoch:

Margrabiego MAFFEI, Swego Posła Nadzwyczajnego i Ministra Pełnomocnego przy Jego Królewskiej Mości Królu Belgów;

Jego Królewska Mość Król Portugalii i Algarwów:

Barona de SANT'ANNA, Posła Nadzwyczajnego i Ministra Pełnomocnego Jego Królewskiej Mości arcywiernej;

Jego Królewska Mość Król Serbii:

P. MARINOVITCH, Swego Posła Nadzwyczajnego i Ministra Pełnomocnego przy Jego Królewskiej Mości Królu Belgów;

którzy po przedstawieniu sobie swych pełnomocnictw, uznanych za dobre i w należytej formie, zgodzili się na następujące artykuły:

Artykuł  pierwszy.

Niezależnie od zobowiązań, wynikających z artykułu 2 Konwencji ogólnej z dnia dzisiejszego, dotyczącej wymiany urzędowych wydawnictw oraz publikacyj naukowych i literackich, odnośne Rządy zobowiązują się zorganizować przesyłanie Izbom Ustawodawczym każdego Układającego się Państwa, w miarę ogłaszania, po jednym egzemplarzu dziennika ustaw, jak również roczników i dokumentów parlamentarnych, podanych do wiadomości ogółu.

Artykuł  2.

Państwa, które nie brały udziału w niniejszej Konwencji, mogą do niej przystąpić na swe życzenie.

Przystąpienie to będzie zakomunikowane na drodze dyplomatycznej Rządowi Belgijskiemu, a przez ten Rząd wszystkim innym Państwom podpisującym.

Artykuł  3.

Konwencja niniejsza będzie ratyfikowana i dokumenty ratyfikacyjne zostaną wymienione w Brukseli skoro tylko to będzie możliwe. Konwencja zawarta jest na lat dziesięć poczynając od dnia wymiany dokumentów ratyfikacyjnych i w dalszym ciągu będzie istniała poza ten okres czasu, dopóki jeden z Rządów nie oświadczy na sześć miesięcy naprzód, iż z niej występuje.

Na dowód czego odnośni Pełnomocnicy podpisali niniejszą Konwencję i położyli na niej swe pieczęcie.

Sporządzono w Brukseli w siedmiu egzemplarzach, dnia 15 marca 1886 r.

(L. S.) Książę de Caraman

(L. S.) Hr. de Villeneuve

(L. S.) José M. de Tavira

(L. S.) Lambert Tree

(L. S.) Maffei

(L. S.) Baron de Sant'Anna

(L. S.) Marinovitch

(L. S.) Kawaler de Moreau

Zaznajomiwszy się z powyższą konwencją, uznaliśmy ją i uznajemy za słuszną zarówno w całości, jak i w każdym z postanowień w niej zawartych; oświadczamy, że jest przyjęta, ratyfikowana i potwierdzona i przyrzekamy, że będzie niezmiennie zachowywana.

Na dowód czego wydaliśmy Akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Rzeczypospolitej.

W Warszawie, dnia 24 października 1938 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1939.43.280

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Konwencja w celu zapewnienia bezpośredniej wymiany dziennika ustaw jak również roczników i dokumentów parlamentarnych. Bruksela.1886.03.15.
Data aktu: 15/03/1886
Data ogłoszenia: 11/05/1939
Data wejścia w życie: 21/04/1921