Zgłoszenie i zaofiarowanie do skupu mienia posiadanego za granicą oraz należności od zagranicy.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 7 listopada 1938 r.
w sprawie zgłoszenia i zaofiarowania do skupu mienia posiadanego za granicą oraz należności od zagranicy.

Na podstawie art. 10 i 22 dekretu Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 26 kwietnia 1936 r. w sprawie obrotu pieniężnego z zagranicą oraz obrotu zagranicznymi i krajowymi środkami płatniczymi (Dz. U. R, P. Nr 32, poz. 249) w brzmieniu nadanym dekretami Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 29 sierpnia 1936 r. (Dz. U. R. P. Nr 67, poz. 488), z dnia 3 października 1938 r. (Dz. U. R. P. Nr 76, poz. 528) oraz z dnia 6 listopada 1938 r. (Dz. U. R. P. Nr 85, poz. 571) zarządzam co następuje:
§  1.
Osoby fizyczne i prawne, mające miejsce zamieszkania lub siedzibę w kraju, są obowiązane zgłosić Bankowi Polskiemu w ciągu dni 30 od dnia wejścia w życie rozporządzenia niniejszego posiadane za granicą zagraniczne pieniądze, złoto, papiery procentowe i dywidendowe zarówno zagraniczne jak i krajowe opiewające na walutę zagraniczną, kupony od takich papierów, należności od zagranicy z wszelkich tytułów (z tytułu rachunków w instytucjach kredytowych, udzielonych kredytów, umów o ubezpieczenie, rent i świadczeń okresowych itp.), bez względu na to czy dowód należności znajduje się w kraju czy za granicą, posiadane za granicą nieruchomości oraz wszelkiego rodzaju inne prawa majątkowe (udziały w przedsiębiorstwach itp.).
§  2.
W zgłoszeniu podać należy:
a)
rodzaj pieniędzy, ich walutę oraz sumę, na jaką opiewają;
b)
rodzaj złota (monety, sztaby, odlewy itp.), jego wagę i próbę;
c)
rodzaj i nazwę papierów procentowych i dywidendowych (obligacje, akcje, kupony itp.) oraz sumę nominalną, na jaką opiewają;
d)
rodzaj i tytuł należności oraz jej wysokość i termin wymagalności;
e)
rodzaj nieruchomości (nieruchomość wiejska lub miejska, grunt orny, łąka, las, dom mieszkalny itp.), jej obszar i zabudowanie oraz ustanowione na niej obciążenia;
f)
rodzaj innego prawa majątkowego (udziały w przedsiębiorstwach itp.).
§  3.
(1)
Obowiązek, przewidziany w § 1, stosuje się do osób (fizycznych i prawnych, mających miejsce zamieszkania lub siedzibę w kraju, jeżeli łączna wartość posiadanego- przez nie mienia, podlegającego zgłoszeniu w myśl § 1, przekracza równowartość 5.000 złotych. Posiadane za granicą nieruchomości podlegają zgłoszeniu bez względu na ich wartość; wartość tych nieruchomości należy jednak uwzględniać zawsze przy ustalaniu łącznej wartości, powyżej które istnieje obowiązek zgłoszenia.
(2)
Obowiązek, przewidziany w § 1, nie dotyczy jednak należności, zgłoszonych w myśl przepisów wydanych na podstawie dekretu Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 maja 1936 r. w sprawie kontroli obrotu towarowego z zagranicą i z Wolnym Miastem Gdańskiem (Dz. U. R. P. Nr 36, poz. 279).
§  4.
Osoby obowiązane do zgłoszenia w myśl rozporządzenia niniejszego mają nadto obowiązek zaofiarować Bankowi Polskiemu do skupu, równocześnie ze zgłoszeniem, całkowitą sumę posiadanych za granicą zagranicznych pieniędzy i złota oraz zlecić Bankowi Polskiemu na jego żądanie posiadane za granicą papiery procentowe i dywidendowe do sprzedaży a wszelkie inne należności do inkasa.
§  5.
(1)
Osoby obowiązane do zgłoszenia w myśl rozporządzenia niniejszego mają nadto obowiązek na żądanie Banku Polskiego udzielać mu wszelkich wyjaśnień i dostarczać wszelkich danych, dotyczących mienia podlegającego zgłoszeniu.
(2)
Osoby, które w myśl przepisu § 4 udzieliły Bankowi Polskiemu, zlecenia sprzedaży lub inkasa, są obowiązane dostarczyć Bankowi Polskiemu na jego żądanie wszelkich dokumentów, potrzebnych do wykonania tego zlecenia, oraz udzielić mu wszelkiej pomocy potrzebnej do wykonania zlecenia.
§  6.
Dowodem dopełnienia obowiązków, przewidzianych w niniejszym rozporządzeniu, jest odpowiednie zaświadczenie Banku Polskiego.
§  7.
Dane zgłoszone w myśl §§ 1 i 2 oraz dostarczone Bankowi Polskiemu w myśl § 5 nie będą przez Bank Polski udzielane władzom skarbowym.
§  8.
Od obowiązków, przewidzianych w rozporządzeniu niniejszym są wolne:
a)
banki dewizowe;
b)
osoby korzystające w Polsce z prawa za-krajowości oraz zawodowi konsulowie państw obcych i przydani im zawodowi urzędnicy, jeżeli osoby te posiadają obywatelstwo państwa wysyłającego;
c)
mający miejsce zamieszkania w Polsce obywatela tych państw, które w zakresie spraw uregulowanych w rozporządzeniu niniejszym bądź w ogóle obowiązków analogicznych nie wprowadziły, bądź nie stosują ich do obywateli Państwa Polskiego.
§  9.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1938.86.583

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zgłoszenie i zaofiarowanie do skupu mienia posiadanego za granicą oraz należności od zagranicy.
Data aktu: 07/11/1938
Data ogłoszenia: 10/11/1938
Data wejścia w życie: 10/11/1938