Zmiany w statucie Wileńskiego Banku Ziemskiego Spółki Akcyjnej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRÓW SKARBU ORAZ PRZEMYSŁU I HANDLU
z dnia 2 maja 1938 r.
wydane w porozumieniu z Ministrem Sprawiedliwości w sprawie zmian w statucie Wileńskiego Banku Ziemskiego Spółki Akcyjnej.

Na podstawie art. 310 § 1 kodeksu handlowego (Dz. U. R. P. z 1934 r. Nr 57, poz. 502) oraz art. 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 17 marca 1928 r. w sprawie statutów towarzystw kredytowych ziemskich i miejskich oraz zmiany statutów instytucyj kredytowych, zatwierdzonych w drodze ustawodawczej przez b. władze zaborcze (Dz. U. R. P. Nr 35, poz. 326) zarządza się co następuje:
§  1.
Zatwierdza się następujące zmiany w statucie Wileńskiego Banku Ziemskiego Spółki Akcyjnej, mającej siedzibę w Wilnie:
1)
w § 30 ust. 6) wyrazy "w terminie i na warunkach, wskazanych" zastępuje się wyrazami "w terminie wskazanym";
2)
w § 31 dodaje się nowy ust. 5) w brzmieniu:

"5) Obwieszczenia o licytacji nieruchomości, oszacowanej nie wyżej niż na pięć tysięcy złotych, nie ogłasza się w Monitorze Polskim i w innych pismach, lecz obwieszczenie to wywiesza się w lokalu Banku oraz przesyła się zarządowi gminnemu miejscowości, gdzie nieruchomość jest położona, celem wywieszenia na samej nieruchomości oraz w urzędzie gminnym i ogłoszenia także w sposób w tej miejscowości zwyczajem przyjęty";

3)
po § 50 dodaje się nowy § 501 w brzmieniu:

"§ 501. 1) Pożyczki, umarzane ratami, mogą być wydawane nie tylko listami zastawnymi, ale i gotówką na tych samych podstawach, co pożyczki wydawane w listach. Wysokość oprocentowania tych pożyczek oraz plan ich umorzenia ustala Zarząd Banku i zatwierdza Minister Skarbu. Od pożyczek tych dłużnik opłaca bez wezwania przewidziane w planie umorzenia półroczne wpłaty z góry za każde półrocze, nie później niż 30 czerwca i 31 grudnia. Wpłat tych dokonywa się wyłącznie gotówką. Do pożyczek tych nie stosuje się przepisów §§ 23, 43 oraz § 44 ust. 1) i 3), §§ 46, 47 oraz 48 ust. 1) i zdania pierwszego ust. 3) oraz §§ 49 i 50 statutu Banku.

2) Pożyczki w gotowiźnie, umarzane ratami, mogą być spłacane przedterminowo całkowicie albo częściowo w gotowiźnie w kwotach nie niższych niż złotych sto.";

4)
§§ 118, 122 i 126 otrzymują brzmienie:

"§ 118. 1) Z czystego zysku rocznego odlicza się 10% na kapitał zapasowy. Jeżeli pozostałość przenosi 8% kapitału zakładowego, to z nadwyżki ponad 8% odlicza się dodatkowo co najmniej 15% na kapitał zapasowy. Odliczenia te mogą ustać z chwilą, kiedy kapitał zapasowy dosięgnie połowy kapitału zakładowego.

2) Jeżeli suma kapitału zakładowego, zapasowego i rezerwowego zmniejszy się do sumy mniejszej niż 1/15 część będących w obiegu listów zastawnych i obligacyj, z wyjątkiem listów i obligacyj, gwarantowanych przez Państwo albo przez Związek Samorządowy, to z czystego zysku dolicza się poza tym 10% do kapitału rezerwowego.

3) Pozostałość czystego zysku do wysokości 6% kapitału zakładowego przeznacza się na dywidendę dla akcjonariuszów.

4) Jeżeli zyski, pozostałe po potrąceniach, przewidzianych w ust. 1) i 2), przekraczają 6% kapitału zakładowego, to przeznaczenie nadwyżki do 8% kapitału zakładowego, zależy od decyzji Walnego Zgromadzenia. Reszta zysków dzieli się w sposób następujący: 80% - do decyzji Walnego Zgromadzenia, 8% - na rzecz członków Zarządu, 4% - na rzecz członków Komisji Szacunkowej i 8% - na rzecz etatowych i kontraktowych urzędników Banku. Uchwała o wyznaczeniu dywidendy, przekraczającej 6% kapitału zakładowego, wymaga do ważności zgody Ministra Skarbu.

5) W latach, w których dywidenda wynosi więcej niż 12% od sumy kapitału zakładowego i zapasowego, połowę nadwyżki zalicza się do kapitału rezerwowego.

6) Walne Zgromadzenie może na wniosek Zarządu postanowić: a) o wstrzymaniu wypłaty uchwalonej dywidendy do określonego terminu i b) o nieuchwaleniu dywidendy z zaliczeniem do kapitału rezerwowego całego czystego zysku, pozostałego po dokonaniu przelewów, przewidzianych w ust. 1) i 2), jak również o niewypłaceniu z kapitału rezerwowego dodatkowej dywidendy do 6% kapitału zakładowego, przewidzianej w § 122 statutu.".

"§ 122. Kapitał rezerwowy tworzy się z odliczeń, uchwalonych przez Walne Zgromadzenie, oraz z odliczeń, przewidzianych w § 118. Z kapitału rezerwowego wypłaca się dodatkową dywidendę do 6% kapitału zakładowego w latach, kiedy dochód Banku na to nie wystarcza. Część kapitału rezerwowego może być użyta na cele, związane z rozwojem Banku. Kapitał rezerwowy może być całkowicie lub częściowo przelewany do kapitału zapasowego oraz do funduszu oddłużeniowego zgodnie z przepisami § 127 statutu Banku. We wszystkich przypadkach obowiązują jednak zastrzeżenia wynikające z przepisów §§ 70 i 124.".

"§ 126. Przelewanie sum z kapitału rezerwowego na cele związane z rozwojem Banku oraz przelewanie do funduszu oddłużeniowego zarówno sum z kapitału rezerwowego, jak i bezpośrednio z zysków Banku, uskutecznia się na mocy uchwały Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszów.".

§  2.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1938.34.298

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zmiany w statucie Wileńskiego Banku Ziemskiego Spółki Akcyjnej.
Data aktu: 02/05/1938
Data ogłoszenia: 16/05/1938
Data wejścia w życie: 16/05/1938