Państwowa służba geologiczna.

DEKRET
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 31 marca 1938 r.
o państwowej służbie geologicznej.

Na podstawie art. 74 ustawy konstytucyjnej postanawiam co następuje:

I.

Przepisy ogólne.

Art.  1.

Państwowa służba geologiczna polega na prowadzeniu planowych i systematycznych badań geologicznych na ziemiach Rzeczypospolitej w celu poznania złóż surowców mineralnych kraju i umożliwienia praktycznego ich spożytkowania dla gospodarstwa narodowego.

Art.  2.

Podstawową służbę geologiczną sprawują:

1)
Państwowa Rada Geologiczna,
2)
Państwowy Instytut Geologiczny,

podległe Ministrowi Przemysłu i Handlu.

II.

Państwowa Rada Geologiczna.

Art.  3.
(1)
Państwowa Rada Geologiczna inicjuje i koordynuje prace geologiczne, określone w art. 1, oraz kontroluje ich postępy.
(2)
W szczególności do zakresu działania Rady należy:
1)
ustalanie ogólnego planu prac geologicznych, kolejności ich wykonywania i środków potrzebnych na ich realizację,
2)
opiniowanie przedstawionego przez Dyrektora Państwowego Instytutu Geologicznego rocznego programu prac Instytutu,
3)
rozpatrywanie rocznych sprawozdań Dyrektora Państwowego Instytutu Geologicznego i składanie Ministrowi Przemysłu i Handlu związanych z tymi sprawozdaniami wniosków,
4)
opiniowanie preliminarza budżetowego państwowej służby geologicznej,
5)
wydawanie opinii o kandydatach, przedstawionych przez Dyrektora Państwowego Instytutu Geologicznego na stanowiska naukowe w Instytucie,
6)
opracowywanie wniosków, dotyczących koordynacji prac państwowej służby geologicznej z badaniami geologicznymi prowadzonymi przez instytucje naukowe oraz inne instytucje lub osoby w celach naukowych bądź praktycznych,
7)
rozpatrywanie wszelkich spraw w zakresie geologicznego badania kraju, zleconych przez Ministra Przemysłu i Handlu lub wniesionych przez przewodniczącego Rady.
(3)
Uchwały Państwowej Rady Geologicznej przedstawia Ministrowi Przemysłu i Handlu przewodniczący Rady, podając je równocześnie do wiadomości Dyrektorowi Państwowego Instytutu Geologicznego.
Art.  4.
(1)
Państwowa Rada Geologiczna składa się z przedstawicieli zrzeszeń i instytucji naukowych i gospodarczych oraz z delegatów ministerstw i instytucji państwowych, wymienionych w statucie Rady. Członków Rady spośród przedstawicieli zrzeszeń i instytucji naukowych i gospodarczych powołuje i odwołuje Minister Przemysłu i Handlu.
(2)
Przewodniczącego Rady i jego zastępców powołuje i odwołuje Minister Przemysłu i Handlu.
(3)
Szczegółową organizację Państwowej Rady Geologicznej ustali statut, wydany przez Ministra Przemysłu i Handlu w porozumieniu z interesowanymi ministrami.
(4)
Członkom Rady służy prawo do zwrotu kosztów przejazdów oraz do diet według norm, ustalonych w statucie. Ponadto statut może przewidywać wynagrodzenie członków Rady za udział w posiedzeniach, jak również za specjalne czynności zlecone.
(5)
Dyrektor Państwowego Instytutu Geologicznego jest z urzędu członkiem Państwowej Rady Geologicznej.

III.

Państwowy Instytut Geologiczny.

Art.  5.

Do zakresu działania Państwowego Instytutu Geologicznego należy:

1)
wykonywanie zdjęć geologicznych i geofizycznych oraz innych badań z dziedziny geologii ogólnej i geofizyki,
2)
prowadzenie poszukiwań górniczo-geologicznych złóż surowców mineralnych oraz wykonywanie innych prac z dziedziny geologii i geofizyki stosowanych,
3)
opracowywanie wniosków w sprawie racjonalnego użytkowania i ochrony złóż surowców mineralnych,
4)
opracowywanie dla władz państwowych i samorządowych opinii z zakresu geologii stosowanej,
5)
tworzenie i kompletowanie zbiorów geologicznych, petrograficznych, paleontologicznych, kopalin użytecznych oraz gromadzenie innych materiałów, jak rejestry przekrojów otworów wiertniczych itp.,
6)
opracowywanie i wydawanie map geologicznych w zakresie geologii ogólnej i stosowanej oraz geofizyki stosowanej,
7)
współpraca z innymi placówkami, prowadzącymi naukowe i praktyczne badania geologiczne w celach uzgodnienia prac i ujęcia ich w plan ogólny (art. 3 ust. 2 pkt 1),
8)
gromadzenie materiałów i informacyj o poszukiwaniach i eksploatacji złóż surowców mineralnych w innych krajach.
Art.  6.
(1)
Państwowy Instytut Geologiczny za zwrotem kosztów udziela porad i informacyj oraz przeprowadza w razie potrzeby związane z tym badania na życzenie przedsiębiorstw państwowych, samorządowych i w miarę możności osób prywatnych, wydaje kopie odcinków map oraz komunikuje wyniki swych badań, jeżeli nie stoi temu na przeszkodzie interes publiczny.
(2)
W przypadkach wyjątkowych, ustalonych przez Ministra Przemysłu i Handlu, Państwowy Instytut Geologiczny może udzielać informacyj lub przeprowadzać badania bezpłatnie.
Art.  7.
(1)
Na czele Państwowego Instytutu Geologicznego stoi Dyrektor, mianowany przez Ministra Przemysłu i Handlu spośród osób, które wykazały się pracami w zakresie geologii stosowanej i organizacji badań geologicznych.
(2)
Do zakresu działania Dyrektora należy:
1)
kierownictwo sprawami naukowymi i administracyjnymi Instytutu,
2)
przedstawianie Państwowej Radzie Geologicznej spraw jej zastrzeżonych (art. 3),
3)
przedstawianie Ministrowi Przemysłu i Handlu rocznego programu prac Instytutu, sprawozdań rocznych z prac, wykonanych przez Instytut, oraz wszelkich spraw i wniosków, wymagających zatwierdzenia Ministra Przemysłu i Handlu, z powołaniem się na odpowiednie uchwały Państwowej Rady Geologicznej,
4)
przedstawianie Ministrowi Przemysłu i Handlu wniosków w sprawach osobowych pracowników Instytutu z załączeniem przy wnioskach, dotyczących kandydatów na stanowiska naukowe, opinii Państwowej Rady Geologicznej,
5)
przedstawianie Ministrowi Przemysłu i Handlu rocznych preliminarzy budżetowych i zamknięć rachunkowych,
6)
reprezentowanie Instytutu na zewnątrz, w szczególności na geologicznych zjazdach międzynarodowych.
Art.  8.

Szczegółową organizację Instytutu ustali statut, wydany przez Ministra Przemysłu i Handlu.

Art.  9.

Państwowy Instytut Geologiczny może za zgodą Ministra Przemysłu i Handlu otwierać i zwijać lokalne stacje geologiczne w ramach zatwierdzonych kredytów.

Art.  10.

Personel Państwowego Instytutu Geologicznego składa się z pracowników naukowych i administracyjnych. Do personelu naukowego zalicza się pracowników posiadających ukończone wyższe studia w zakresie geologii, geofizyki, górnictwa, chemii i nauk pokrewnych, wykonywających prace naukowo-badawcze.

IV.

Przepisy końcowe.

Art.  11.

Wykonanie dekretu niniejszego porucza się Ministrowi Przemysłu i Handlu.

Art.  12.

Dekret niniejszy wchodzi w życie z dniem ogłoszenia. Jednocześnie traci moc obowiązującą rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 24 czerwca 1927 r. o Państwowym Instytucie Geologicznym (Dz. U. R. P. Nr 65, poz. 574).

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1938.22.193

Rodzaj: Dekret
Tytuł: Państwowa służba geologiczna.
Data aktu: 31/03/1938
Data ogłoszenia: 01/04/1938
Data wejścia w życie: 01/04/1938