Francja-Polska. Prowizoryczny układ handlowy oraz układ płatniczy. Paryż.1936.07.18.

ROZPORZĄDZENIE
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 24 sierpnia 1936 r.
w sprawie tymczasowego wprowadzenia w życie postanowień prowizorycznego układu handlowego między Polską a Francją oraz układu płatniczego między Polską a Francją, podpisanych w Paryżu dnia 18 lipca 1936 r.

Na podstawie art. 52 ust. (2) ustawy konstytucyjnej postanawiam co następuje:
Art.  1.
(1).
Wprowadza się tymczasowo w życie postanowienia prowizorycznego układu handlowego między Polską a Francją oraz układu płatniczego między Polską a Francją, podpisanych w Paryżu dnia 18 lipca 1936 r.
(2)
Teksty wspomnianych układów są zawarte w załącznikach do rozporządzenia niniejszego.
Art.  2.

Wykonanie rozporządzenia niniejszego porucza się Ministrom: Spraw Zagranicznych, Przemysłu i Handlu oraz Skarbu.

Art.  3.

Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i obowiązuje od dnia 20 lipca 1936 r.

ZAŁĄCZNIKI

Przekład.

PROWIZORYCZNY UKŁAD HANDLOWY POMIĘDZY POLSKĄ A FRANCJĄ. *

Rząd Polski i Rząd Francuski w równej mierze, pragnąc utrzymywać i rozwijać w możliwie jak najlepszych warunkach wymianę towarową pomiędzy obu krajami, zgodziły się na następujące postanowienia do czasu zawarcia ogólnej konwencji handlowej.

Art.  1.

Produkty naturalne lub przetworzone pochodzące i przychodzące z francuskiego obszaru celnego z wyjątkiem tych, które są wyliczone w załączonej do niniejszego liście 1 będą korzystały przy ich przywozie, bez względu na jego system, do polskiego obszaru celnego z taryfy najbardziej korzystnej jaką Polska przyznaje lub mogłaby przyznać jakiemukolwiek państwu trzeciemu, na mocy zarządzeń taryfowych lub konwencyj handlowych, zarówno co do ceł przywozowych, jak i co do wszystkich ceł dodatkowych lub podwyżek, które Polska ustanowiła lub mogłaby ustanowić.

Niezależnie od powyższych postanowień produkty naturalne i przetworzone pochodzące i przychodzące z francuskiego obszaru celnego, a wyszczególnione w załączonej do niniejszego liście A będą korzystały, przy ich przywozie na polski obszar celny, ze zniżek procentowych wskazanych w tej liście.

Art.  2.

Produkty naturalne lub przetworzone pochodzące i przychodzące z polskiego obszaru celnego, z wyjątkiem tych, które są wyliczone w załączonej do niniejszego liście 2, będą korzystały, przy ich przywozie, bez względu na jego system, na francuski obszar celny z taryfy minimalnej, to znaczy z najniższych stawek celnych, które Francja przyznaje lub mogłaby przyznać jakiemukolwiek innemu państwu na mocy zarządzeń taryfowych lub konwencyj handlowych, zarówno co się tyczy ceł przywozowych obecnie ustanowionych lub tych, które Francja mogłaby ewentualnie na ich miejsce wprowadzić, jak też co się tyczy ceł dodatkowych lub wszelkich innych podwyżek, które Francja ustanowiła lub mogłaby ustanowić.

Art.  3.

Traktowanie na stopie kraju najbardziej uprzywilejowanego przewidziane w poprzednich artykułach nie będzie się stosowało:

a)
do przywilejów, które są lub mogłyby być przyznane przez jedną z Wysokich Układających się Stron dla ułatwienia obrotu pogranicznego z krajami sąsiedniemi;
b)
do korzyści specjalnych, wynikających z unji celnej zgodnie z zobowiązaniami międzynarodowemi, zawartemi przez obie Wysokie Układające się Strony;
c)
do przejściowego ustroju celnego, wprowadzonego pomiędzy polskim Górnym Śląskiem, a niemieckim Górnym Śląskiem;
d)
do korzyści preferencyjnych, które Francja przyznaje lub mogłaby przyznać na swojem terytorjum celnem kolonjom, protektoratom i krajom mandatowym francuskim.
Art.  4.

Produkty naturalne lub przetworzone pochodzące i przychodzące z polskiego terytorjum celnego, z wyjątkiem produktów wyszczególnionych na załączonej do niniejszego liście 2, będą korzystały przy ich przywozie do kolonij francuskich, t. zw. asymilowanych, to znaczy mających w zasadzie ten sam ustrój celny co metropolja, z taryfy minimalnej, czy będzie to taryfa metropolji, czy też taryfa specjalna, z czego wynika, że produkty te będą korzystały z traktowania kraju najbardziej uprzywilejowanego.

Produkty naturalne lub przetworzone pochodzące lub przychodzące z kolonij francuskich, t. zw. asymilowanych, z wyjątkiem tych, które są wyszczególnione w załączonej do niniejszego liście I, będą korzystały, przy ich przywozie do polskiego obszaru celnego, o ile są wymienione w liście A, z procentowych zniżek celnych w liście tej przewidzianych, i z traktowania kraju najbardziej uprzywilejowanego bez względu na to, czy figurują w liście A czy nie.

W kolonjach tak zwanych nieasymilowanych, to znaczy mających specjalny ustrój celny i w Tunisie, produkty pochodzące i przychodzące z polskiego obszaru celnego, wymienione w ustępie 1-ym niniejszego artykułu, będą korzystały z najniższych stawek celnych, jakie tam są lub mogłyby być przyznane każdemu innemu państwu, na mocy zarządzeń taryfowych lub konwencyj handlowych.

Produkty kolonij tak zwanych nieasymilowanych, protektoratów i terytorjów pod mandatem francuskim, z wyjątkiem tych, które są wymienione na załączonej do niniejszego liście 1, będą korzystały przy ich przywozie do polskiego obszaru celnego, z traktowania kraju najbardziej uprzywilejowanego.

Powyższe postanowienia nie upoważniają Polski do żądania przyznania jej korzyści preferencyjnych, które kolonje i protektoraty francuskie przyznają lub mogłyby przyznać Francji, jej kolonjom, protektoratom i krajom pod mandatem francuskim.

Art.  5.

Postanowienia artykułów konwencji z 9 grudnia 1924 r. inne niż te, które są zawarte w artykułach 1 do 8, 13, 161), 17 i 33 pozostają tymczasowo w mocy.

Wysokie Układające się Strony zobowiązują się rozpocząć w czasie czwartego kwartału 1936 r. rokowania w celu dostosowania tych postanowień.

Rokowania te winny być zakończone przed 31 grudnia 1936 r. Jeżeliby nie zostały zakończone, niniejszy układ stałby się od tego dnia nieważnym.

Art.  6.

Co się tyczy dopuszczenia i pobytu, obywatele polscy i gdańscy będą korzystali w kolonjach francuskich z traktowania przyznanego obywatelom kraju najbardziej uprzywilejowanego.

Rząd Francuski zapewni to traktowanie obywatelom polskim i gdańskim, osobom fizycznym lub spółkom, które są lub byłyby dopuszczone do osiedlenia się na terytorjum kolonij francuskich, z zastrzeżeniem przestrzegania ustaw, dotyczących porządku publicznego lub bezpieczeństwa oraz ustawodawstwa miejscowego.

Rząd Francuski poleci Rządowi Tunisu, aby nie czynił różnicy na niekorzyść obywateli polskich i gdańskich, o ile chodzi o dopuszczenie ich i pobyt w Tunisie, i aby przyznał również obywatelom polskim i gdańskim, osobom fizycznym lub spółkom, osiedlonym na terytorjum Tunisu, korzyści wynikające z praw, przysługujących obywatelom różnych państw, z zastrzeżeniem przestrzegania ustaw dotyczących porządku publicznego i bezpieczeństwa, oraz ustawodawstwa miejscowego.

Co się tyczy traktowania komiwojażerów, Rząd Francuski przyzna w swoich kolonjach i poleci Rządowi Tunisu, aby przyznał na swojem terytorjum komiwojażerom polskim i gdańskim, jako też próbkom i wzorom, traktowanie kraju najbardziej uprzywilejowanego.

Tak samo obywatele kolonij, protektoratów i krajów pod mandatem francuskim będą korzystali w Polsce z traktowania przyznanego obywatelom kraju najbardziej uprzywilejowanego.

Art.  7.

Regulowanie należności handlowych i finansowych francuskich w Polsce będzie dokonywane w czasie trwania niniejszego układu, stosownie do postanowień specjalnych, zawartych w układzie płatniczym podpisanym w dniu dzisiejszym.

Art.  8.

Obie Wysokie Układające się Strony zgadzają się na utrzymanie w mocy konwencji weterynaryjnej podpisanej między obu krajami w dniu 24 kwietnia 1929 r.

Art.  9.

Układ niniejszy będzie obowiązywał do 31 grudnia 1936 r., o ile nie zostanie wypowiedziany przed 31 sierpnia, z tem że wygasa 30 września.

O ile układ niniejszy nie zostanie wypowiedziany przed dniem 15 grudnia 1936 r., będzie on przedłużany w drodze milczącej zgody co trzy miesiące na trzy miesiące, przyczem każda z Wysokich Układających się Stron będzie miała możność przerwać jego działanie w drodze uprzedzenia na jeden miesiąc przed końcem każdego trzymiesięcznego okresu.

Niniejszy układ będzie ratyfikowany i wejdzie w życie trzydziestego dnia po wymianie dokumentów ratyfikacyjnych. Jednakże obie Wysokie Układające się Strony uzgodnią datę jego prowizorycznego stosowania.

Na dowód czego niżej podpisani Pełnomocnicy, należycie upoważnieni, podpisali niniejszy układ i wycisnęli na nim swe pieczęcie.

Sporządzono w dwóch egzemplarzach, dnia 18 lipca 1936 r.

______

1) Artykuł ten nosi Nr. 22 w tekście ogłoszonym przez Dziennik Urzędowy francuski z dnia 9 lipca 1925 r.

LISTA 1.

Lista towarów, przy których przywozie do Polski Francja nie będzie korzystała z klauzuli największego uprzywilejowania.

Nr. polskiej taryfy celnej Nazwa towaru
2 Żyto
7 Kukurydza, koński ząb
36 Ziemniaki świeże
z 62 Koryntki
106 Muły, osły
125 Jaja ptactwa
140 Strój bobrowy
142 Gąbki morskie i rzeczne
z 180 Węgiel brunatny
223 Smoła stearynowa
265 Słodycze wschodnie: rahatłukum, chałwa, czurczeła i tym podobne
273 Miód do picia
z 408 Węgiel drzewny
514 Mączka skórzana
558 Saboty drewniane, chociażby z dodatkiem skóry
623 Len i konopie; wyczeszki i pakuły lniane i konopne
754 Wełna drzewna
788 Wyroby z torfu
862 Cegły budowlane z gliny nieogniotrwałe
865 Dachówki z gliny nieogniotrwałe
z 1149 Sanie
1151 Taczki, wózki ciężarowe

LISTA 2.

Lista towarów, przy których przywozie do Francji Polska nie będzie korzystała z klauzuli największego uprzywilejowania.

Nr. francuskiej taryfy celnej Nazwa towaru
2 Mulice i muły
34 bis Jaja jedwabników
54 Fiszbin
55 Skóry psów morskich i fok
56 Koral surowy
59 )
60 } Gąbki
62 Kość słoniowa
65 Muszle
81 Kasztany
z 84 A Winogrona
Żmych winogronowy
Moszcz winogronowy
Banany
Migdały
Cytryny
Pomarańcze
Mandarynki
Figi
85 Owoce jadalne lub inne suszone
96 Kawa
97 Kakao
99 Pieprz
101 Korzenie
102 Cynamon
104 Gałka muszkatołowa
106 Goździki
107 Wanilja
108 Herbata
134 Kora korkowa surowa
138 Drzewo egzotyczne
169 Trufle
171 Moszcz winogronowy
171 bis Wino
176 Kryształ górski surowy
191 Grafit
200 Złoto i platyna
203 Aluminjum
204 Ruda żelazna
223 Cyna czysta lub stopowa
225 Nikiel
226 Rtęć
232 Ruda kobaltowa
071 Radium

LISTA A.

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

grafika

* Prowizoryczny Układ Handlowy:

- uzupełniony przez Protokół dodatkowy z dnia 18 lipca 1936 r. (Dz.U.36.90.623) z dniem 7 grudnia 1936 r.

- uzupełniony przez Porozumienie o przedłużeniu prowizorycznego układu handlowego między Polską a Francją z dnia 18 lipca 1936 r. i o zmianie art. 5 tego układu (Dz.U.36.94.657) z dniem 1 stycznia 1937 r.

- uzupełniony przez Porozumienie w formie not o przedłużeniu prowizorycznego układu handlowego między Polską a Francją z dnia 18 lipca 1936 r. i o zmianie art. 5 tego układu (Dz.U.37.24.154) z dniem 1 kwietnia 1937 r.

- uzupełniony przez Porozumienie w formie not o przedłużeniu prowizorycznego układu handlowego między Polską a Francją z dnia 18 lipca 1936 r. i o zmianie art. 5 tego układu (Dz.U.37.37.279) z dniem 1 maja 1937 r.

- uzupełniony przez Porozumienie w formie not o przedłużeniu prowizorycznego układu handlowego między Polską a Francją z dnia 18 lipca 1936 r. i o zmianie art. 5 tego układu (Dz.U.37.42.332) z dniem 15 maja 1937 r.

Zmiany w prawie

Jaka wysokość diety dla członków komisji wyborczych w wyborach Prezydenta

500 zł zarobi członek obwodowej komisji wyborczej w wyborach Prezydenta RP, 600 zł - zastępca przewodniczącego, a 700 zł przewodniczący komisji wyborczej – wynika z uchwały Państwowej Komisji Wyborczej. Jeżeli odbędzie się ponownie głosowanie, zryczałtowana dieta wyniesie 75 proc. wysokości diety w pierwszej turze. Termin zgłaszania kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych mija 18 kwietnia

Robert Horbaczewski 20.01.2025
Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikowaliśmy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1936.66.482

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Francja-Polska. Prowizoryczny układ handlowy oraz układ płatniczy. Paryż.1936.07.18.
Data aktu: 18/07/1936
Data ogłoszenia: 29/08/1936
Data wejścia w życie: 29/08/1936, 20/07/1936