Związki komunalne kas oszczędności.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 8 lipca 1936 r.
wydane w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych o związkach komunalnych kas oszczędności.

Na podstawie art. 71 ust. (3), art. 79 ust. (3) i art. 95 ust. (2) rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 24 października 1934 r. o komunalnych kasach oszczędności (Dz. U. R. P. Nr. 95, poz. 860) zarządzam co następuje:
§  1.
(1)
Związki komunalnych kas oszczędności posiadają osobowość prawną o charakterze publiczno-prawnym.
(2)
Związki mogą posiadać własny majątek, nabywać prawa i zaciągać zobowiązania.
(3)
W dalszych przepisach rozporządzenia niniejszego związki komunalnych kas oszczędności zwane będą - związkami, komunalne kasy oszczędności - kasami oszczędności.
§  2.
Pieczęć związku zatwierdzi Minister Skarbu w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych na podstawie art. 19 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 13 grudnia 1927 r. o godłach i barwach państwowych oraz o oznakach, chorągwiach i pieczęciach (Dz. U. R. P. Nr. 115, poz. 980) w brzmieniu rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 24 listopada 1930 r. (Dz. U. R. P. Nr. 80, poz. 629).
§  3.
(1)
Na obszarze Państwa działają następujące związki:
1)
Związek Komunalnych Kas Oszczędności w Warszawie, z siedzibą w Warszawie, obejmujący obszar: m. st. Warszawy oraz województw: białostockiego, kieleckiego, lubelskiego, łódzkiego, warszawskiego, nowogródzkiego, poleskiego, wileńskiego i wołyńskiego;
2)
Związek Komunalnych Kas Oszczędności we Lwowie, z siedzibą we Lwowie, obejmujący obszar województw: krakowskiego, lwowskiego, stanisławowskiego i tarnopolskiego;
3)
Związek Komunalnych Kas Oszczędności w Katowicach, z siedzibą w Katowicach, obejmujący obszar województwa śląskiego;
4)
Związek Komunalnych Kas Oszczędności w Poznaniu, z siedzibą w Poznaniu, obejmujący obszar województw: pomorskiego i poznańskiego.
(2)
Wszystkie kasy oszczędności obowiązane są należeć do właściwego związku.
§  4.
(1)
Związkom zleca się wykonywanie bezpośredniego nadzoru nad kasami oszczędności. W szczególności przekazuje się związkom uprawnienia następujące:
1) 1
zatwierdzanie zmian statutów kas oszczędności;
2)
zatwierdzania wyborów dyrektorów zarządzających kas oszczędności;
3)
zezwalanie w wyjątkowych przypadkach członkom organów i pracownikom kasy oszczędności na pełnienie funkcyj członków rady nadzorczej, zarządu, komisji rewizyjnej, bądź pełnienie funkcyj w charakterze pracownika w innych zakładach i instytucjach kredytowych;
4)
zezwalanie na zaciąganie pożyczek krótkoterminowych przez kasy oszczędności;
5)
zezwalanie na lokowanie wolnych funduszów kas oszczędności w innych kasach oszczędności;
6)
zezwalanie na nabycie lub budowę nieruchomości dla własnego użytku kas oszczędności z funduszów zasobowych i o szczególnem przeznaczeniu;
7)
zakazywanie użycia w wyjątkowych okolicznościach części zysków na cele publiczne;
8)
zawieszanie w czynnościach organów kasy oszczędności, jak również zawieszanie w czynnościach poszczególnych członków rady i dyrekcji kasy oszczędności, w razie stwierdzenia okoliczności przewidzianych w art. 72 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 24 października 1934 r. o komunalnych kasach oszczędności, a w związku z tem wydawanie niezbędnych zarządzeń, mających na celu zapewnienie należytego funkcjonowania kasy oszczędności;
9)
uchylanie i zawieszanie uchwał i zarządzeń organów kasy oszczędności, naruszających prawo lub statut albo szkodliwych dla interesu publicznego lub interesu kasy;
10)
zatwierdzanie planu przeprowadzenia likwidacji, oznaczenie wysokości wynagrodzenia dla likwidatorów oraz wykonywanie nadzoru nad czynnościami związanemi z przeprowadzeniem likwidacji kas oszczędności.
(2)
Decyzje związków, przewidziane w ust. (1) pkt. 2), 6) i 8), powinny przed ich wydaniem uzyskać zgodę władzy nadzorczej. W przypadkach gdy władza nadzorcza nie zajmie stanowiska w odniesieniu do przedłożonej decyzji w ciągu 14 dni od dnia doręczenia, decyzja uważana będzie za uzgodnioną.
(3)
Od decyzji związku służy odwołanie do władzy nadzorczej za pośrednictwem właściwego związku w ciągu 14 dni od daty doręczenia decyzji.
§  5.
Związki:
1)
wykonywają bezpośredni, zlecony przez władzę nadzorczą, nadzór nad kasami oszczędności, w granicach i w sposób przewidziany rozporządzeniem niniejszem;
2)
kierują polityką operacyj czynnych i biernych według zasad i wskazań ustalonych, bądź zatwierdzonych przez Ministra Skarbu;
3)
kontrolują działalność kas oszczędności oraz dokonywają rewizji i inspekcji z prawem udziału delegata związku w posiedzeniach organów kas oszczędności;
4)
udzielają obowiązujących kasy oszczędności wskazań i instrukcyj oraz udzielają wyjaśnień we wszelkich sprawach zleconych przez władzę nadzorczą lub w sprawach objętych obowiązującemi przepisami kasy oszczędności;
5)
wyrażają opinję w sprawach, w których kasy oszczędności zwracają się do władzy nadzorczej za pośrednictwem związków;
6)
badają bilanse, preliminarze budżetowe, rachunki zysków i strat - z prawem czynienia zmian, składają władzy nadzorczej dokładne pisemne sprawozdanie z działalności kas oszczędności za rok ubiegły;
7)
udzielają na żądanie władzom i urzędom państwowym oraz samorządowym informacyj i opinij w sprawach dotyczących zakresu działania i ustawodawstwa kas oszczędności;
8)
reprezentują kasy oszczędności i występują w ich imieniu;
9)
wykonywają wszelkie czynności zlecone przez władzę nadzorczą lub Ministra Skarbu;
10)
prowadzą propagandę w imieniu i na rzecz kas oszczędności w celu szerzenia zmysłu oszczędności.
§  6.
Kasy oszczędności zwracają się do władzy nadzorczej zawsze za pośrednictwem właściwego związku.
§  7.
(1)
Zakres działania władz i organów związku określi szczegółowo statut.
(2)
Uprawnienia, zlecone przez władzę nadzorczą w § 4, wykonywa łącznie prezes związku i dyrektor związku, wybrani i zatwierdzeni w sposób przewidziany w rozporządzeniu Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 24 października 1934 r. o komunalnych kasach oszczędności.
(3)
W przypadku nieobecności prezesa lub dyrektora związku, uprawnienia, wymienione w ust. (2), przechodzą na ich zastępców, w razie zaś nieobecności zastępców stałych, prezesa związku zastępować może tylko wyznaczony przez niego członek zarządu związku, dyrektora zaś wyznaczony przez prezesa inspektor związku.
§  8.
(1)
Statut związku może przewidywać stanowisko stałego zastępcy prezesa związku.
(2)
Przepisy, odnoszące się do prezesa związku, odnoszą się również do zastępcy prezesa związku.
§  9.
(1)
Statut związku może przewidywać stanowisko stałego zastępcy dyrektora, przyczem jego prawa określi statut.
(2)
Przepisy, dotyczące wyboru dyrektora i zatwierdzenia go przez władzę nadzorczą, stosują się również do zastępcy dyrektora.
§  10.
(1)
Związek przeprowadza rewizje, kontrole i inspekcje kas oszczędności.
(2)
Rewizja, kontrola lub inspekcja każdej kasy powinna być przeprowadzona co najmniej raz do roku. Sposób i formę dokonywania tych czynności określa regulamin.
§  11.
(1)
Rewizji, kontroli lub inspekcji dokonywa dyrektor związku lub jego zastępca i inspektorzy związku.
(2)
Z dokonanych rewizji, kontroli i inspekcyj dyrektor związku lub jego zastępca wydaje zalecenia rewizyjne, polecenia i instrukcje bezwzględnie obowiązujące kasy oszczędności.
§  12.
Przyjmowanie inspektorów związku wymaga zatwierdzenia Ministra Skarbu w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych.
§  13.
(1)
Koszty rewizji, kontroli lub inspekcji przeprowadzonej na żądanie władzy nadzorczej lub z własnej inicjatywy związku ponosi związek w ramach swego budżetu.
(2)
Koszty rewizji przeprowadzonej na żądanie kasy oszczędności ponosi kasa.
§  14.
Władzą nadzorczą związków jest Minister Skarbu działający w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych.
§  15.
(1)
Kontrolę związków może spełniać władza nadzorcza przez podległe jej organa lub osoby specjalnie do tego upoważnione.
(2)
W razie ustanowienia komisarza rządowego i jego zastępcy władza nadzorcza określa zakres ich obowiązków oraz ich wynagrodzenie.
§  16.
(1)
W ciągu dwóch miesięcy od daty wydania przez władzę nadzorczą statutów, związki powinny się zorganizować, dokonać wyboru nowych władz oraz przedstawić władzy nadzorczej wnioski o zatwierdzenie prezesa związku, stałego zastępcy prezesa, dyrektora i stałego zastępcy dyrektora związku.
(2)
Majątek (prawa i zobowiązania) dotychczasowych związków przechodzi na nowozorganizowane związki.
(3)
Przepis ust. (2) nie dotyczy Komunalnego Związku Kredytowego w Poznaniu.
(4)
Do chwili dokonania reorganizacji związków uprawnienia, przyznane związkom w rozporządzeniu niniejszem, służą związkom wymienionym w art. 93 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 24 października 1934 r. o komunalnych kasach oszczędności.
§  17.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 4 ust. 1 pkt 1 zmieniony przez § 52 rozporządzenia Ministrów: Skarbu, Spraw Wewnętrznych i Sprawiedliwości z dnia 16 marca 1937 r. o komunalnych kasach oszczędności (Dz.U.37.25.173) z dniem 5 kwietnia 1937 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1936.56.410

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Związki komunalne kas oszczędności.
Data aktu: 08/07/1936
Data ogłoszenia: 22/07/1936
Data wejścia w życie: 22/07/1936