Powołanie komisyj nadzorczych nad obrotem zwierzętami gospodarskiemi i drobiem oraz nad hurtowym obrotem mięsa tudzież nad organizacją targowisk.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU I HANDLU
z dnia 26 lutego 1936 r.+
w porozumieniu z Ministrami: Rolnictwa i Reform Rolnych oraz Spraw Wewnętrznych o powołaniu komisyj nadzorczych nad obrotem zwierzętami gospodarskiemi i drobiem oraz nad hurtowym obrotem mięsa tudzież nad organizacją targowisk.

Na podstawie art. 4 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 27 października 1933 r. w sprawie uregulowania obrotu zwierzętami gospodarskiemi i drobiem oraz obrotu hurtowego mięsem (Dz. U. R. P. Nr. 85, poz. 639) zarządza się co następuje:

I.

Targowiskowe komisje nadzorcze.

§  1.
1.
Dla współdziałania z władzami rządowemi w wykonywaniu bezpośredniego nadzoru nad przebiegiem i organizacją obrotu artykułami objętemi rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 27 października 1933 r. w sprawie uregulowania obrotu zwierzętami gospodarskiemi i drobiem oraz obrotu hurtowego mięsem (Dz. U. R. P. Nr. 85, poz. 639), oraz nad organizacją targowisk powołuje się targowiskowe komisje nadzorcze.
2.
Komisje noszą nazwę "Targowiskowa Komisja Nadzorcza w .....".
§  2.
Do zadań targowiskowych komisyj nadzorczych należy w szczególności:
a)
współdziałanie z władzami rządowemi przy wprowadzaniu w życie przepisów i zarządzeń dotyczących obrotu zwierzętami gospodarskiemi i drobiem oraz hurtowego obrotu mięsem,
b)
badanie potrzeb w zakresie organizacji tegoż obrotu,
c)
opinjowanie na żądanie władz rządowych i samorządowych wszelkiego rodzaju projektów urządzeń technicznych w zakresie handlu zwierzętami, drobiem i mięsem,
d)
szerzenie wśród zainteresowanych czynników znajomości przepisów i zarządzeń w zakresie obrotu zwierzętami i drobiem oraz obrotu hurtowego mięsem,
e)
opracowywanie sprawozdań dotyczących stanu rynku,
f)
składanie sprawozdań ze swej działalności właściwym władzom administracyjnym,
g)
wykonywanie innych czynności zleconych przez władze nadzorcze w zakresie obrotu zwierzętami i drobiem oraz handlu hurtowego mięsem, a w szczególności co do notowań cen i rejestracji umów sprzedaży.
§  3.
1.
Targowiskowe komisje nadzorcze ustanawiają w drodze zarządzeń właściwi wojewodowie.
2.
Obszar działania i siedzibę komisyj ustala się po wysłuchaniu opinji właściwych izb samorządu gospodarczego i związków samorządu terytorialnego. Działalność komisji nie może jednak rozciągać się poza granice powiatu, w którym znajduje się jej siedziba.
§  4.
1.
Targowiskowa komisja nadzorcza składa się z przewodniczącego i jego zastępcy, z przedstawicieli terytorjalnie właściwych izb: przemysłowo-handlowej, rolniczej i rzemieślniczej, z każdej po jednym, oraz z dwóch przedstawicieli związków samorządu terytorjalnego, z których jeden jest przedstawicielem gminy właściwej dla siedziby komisji.
2.
O ile działalność komisji rozciąga się również na targowiska znajdujące się poza miejscem jej siedziby, skład komisji może być zwiększony o jednego członka na każde z tych targowisk.
3.
Każdy z członków komisji ma swego zastępcę. Zastępca pełni obowiązki, o ile członek komisji, którego zastępuje, nie może brać udziału w jej pracach. Zastępca może uczestniczyć w posiedzeniach komisji równocześnie z członkiem, którego zastępuje, w tym jednakże wypadku tylko z głosem doradczym. Postanowienia ustępu niniejszego nie mają zastosowania do zastępcy przewodniczącego.
4.
Przewodniczącego, jego zastępcę oraz innych członków komisji i ich zastępców powołują właściwi wojewodowie, przyczem przewodniczący lub jego zastępca będzie powołany, spośród rolników - kandydatów przedstawionych przez izbę rolniczą. Przedstawicieli samorządu gospodarczego wojewodowie powołują spośród kandydatów przedstawionych przez właściwe izby, przedstawicieli związków samorządu terytorjalnego spośród kandydatów przedstawionych przez powiatowy związek samorządowy, zaś członków wchodzących w skład komisji z tytułu wyszczególnionego w ust. 2 - na wniosek komisji.
5.
Kadencja komisji trwa najmniej 3, a najwięcej 4 lata i kończy się w dniu 31 marca.
6.
Wojewoda może rozwiązać komisję przed upływem kadencji i powołać ją w nowym składzie, lub odwołać poszczególnych jej członków powołując innych z zachowaniem trybu przewidzianego w ust. 4.
§  5.
1.
Koszty działalności targowiskowej komisji nadzorczej pokrywa się z opłat targowych, pobieranych na targowiskach, podlegających jej nadzorowi.
2.
Posiadacze uprawnień targowych ustalą w drodze porozumienia wysokość swego udziału w kosztach działalności komisji. W braku porozumienia wysokość udziału w tych kosztach ustali wojewoda.
3.
Preliminarz wydatków rocznych targowiskowej komisji nadzorczej przekraczający 500 zł wymaga zatwierdzenia wojewody.
§  6.
Regulaminy ramowe targowiskowych komisyj nadzorczych zostaną wydane w drodze zarządzenia Ministra Przemysłu i Handlu w porozumieniu z Ministrami: Rolnictwa i Reform Rolnych oraz Spraw Wewnętrznych po wysłuchaniu opinji związków samorządu gospodarczego i terytorjalnego.

II.

Przepisy przejściowe.

§  7.
W celu zorganizowania targowiskowych komisyj nadzorczych i nadania biegu ich pracom powołuje się na okres nie dłuższy niż do dnia 31 marca 1939 r. okręgowe targowiskowe komisje nadzorcze oraz "Główną Targowiskową Komisję Nadzorczą". Komisje okręgowe noszą nazwę: "Okręgowa Targowiskowa Komisja Nadzorcza w ....".
§  8.
1.
Do zadań Głównej Targowiskowej Komisji Nadzorczej należy w szczególności:
a)
kontrola i koordynacja działalności komisyj niższego rzędu oraz wykonywanie zadań przewidzianych w § 2 pkt. a-f w zakresie spraw dotyczących całego Państwa,
b)
publikowanie sprawozdań ze stanu rynku wewnętrznego w zakresie obrotu zwierzętami, drobiem i mięsem,
c)
pełnienie na obszarze m. st. Warszawy czynności targowiskowych komisyj nadzorczych: lokalnej i okręgowej,
d)
wykonywanie innych czynności w zakresie obrotu zwierzętami i drobiem oraz obrotu hurtowego mięsem, zleconych przez władze nadzorcze.
2.
Do zadań okręgowych komisyj należy w szczególności:
a)
kontrola i koordynowanie działalności targowiskowych komisyj nadzorczych, oraz wykonywanie zadań przewidzianych w § 2 pkt. a-f w zakresie spraw dotyczących terenu działania komisji okręgowej,
b)
wykonywanie innych czynności w zakresie obrotu zwierzętami i drobiem oraz obrotu hurtowego mięsem, zleconych przez władze nadzorcze.
§  9.
1.
Obszar działania Głównej Targowiskowej Komisji Nadzorczej obejmuje teren całego Państwa. Siedzibą jej jest m. st. Warszawa.
2.
Okręgowe targowiskowe komisje nadzorcze ustanawiane są w miastach wojewódzkich dla każdego województwa oddzielnie z wyjątkiem:
a)
Okręgowej Komisji we Lwowie, której działalność obejmuje obszar województw: lwowskiego, tarnopolskiego i stanisławowskiego,
b)
Okręgowej Komisji w Wilnie, której działalność obejmuje obszar województw: wileńskiego i nowogródzkiego.
§  10.
1.
Główna Targowiskowa Komisja Nadzorcza składa się z przewodniczącego i jego zastępcy oraz z przedstawicieli związków: Izb i Organizacyj Rolniczych R. P., Izb przemysłowo-handlowych, Izb rzemieślniczych po jednym z każdego z nich oraz z dwóch przedstawicieli związków samorządu terytorjalnego.
2.
Okręgowa Targowiskowa Komisja Nadzorcza składa się: z przewodniczącego i jego zastępcy, z przedstawicieli terytorjalnie właściwych izb: przemysłowo-handlowej, rolniczej i rzemieślniczej, po jednym z każdej z nich, oraz z dwóch przedstawicieli: w województwach zachodnich - wojewódzkiego związku samorządowego, a w województwach pozostałych - wojewódzkich organów kolegjalnych.
3.
W sprawie zastępców członków Głównej Targowiskowej Komisji Nadzorczej oraz okręgowych targowiskowych komisyj nadzorczych ma zastosowanie § 4 ust. 3.
4.
Przewodniczącego Głównej Targowiskowej Komisji Nadzorczej i jego zastępcę powołuje Minister Przemysłu i Handlu w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa i Reform Rolnych oraz Ministrem Spraw Wewnętrznych, przyczem przewodniczący lub jego zastępca będzie powołany spośród rolników. Pozostałych członków powołuje Minister Przemysłu i Handlu, a mianowicie: przedstawicieli samorządu rolniczego na wniosek Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych, przedstawicieli wojewódzkiego związku samorządowego w województwach zachodnich oraz wojewódzkich organów kolegialnych w pozostałych województwach - na wniosek Ministra Spraw Wewnętrznych, zaś resztę członków - we własnym zakresie działania. Minister Przemysłu i Handlu w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa i Reform Rolnych oraz Spraw Wewnętrznych może rozwiązać komisję przed upływem kadencji lub odwołać poszczególnych jej członków i powołać nowych w trybie wskazanym w niniejszym ustępie.
5.
Przewodniczącego i jego zastępcę oraz innych członków okręgowych targowiskowych komisyj nadzorczych i ich zastępców powołują właściwi wojewodowie, przyczem przewodniczący lub jego zastępca będzie powołany spośród rolników-kandydatów przedstawionych przez izbę rolniczą. Przedstawicieli samorządu gospodarczego wojewodowie powołują spośród kandydatów zgłoszonych przez właściwe izby, zaś przedstawicieli wojewódzkiego związku samorządowego w województwach zachodnich i przedstawicieli wojewódzkich organów kolegialnych w pozostałych województwach - spośród kandydatów przedstawionych przez wydział wojewódzki.
6.
Wojewoda może rozwiązać okręgową komisję przed upływem kadencji i powołać ją w nowym składzie lub odwołać poszczególnych jej członków, powołując innych z zachowaniem trybu przewidzianego w ust. 5.
§  11.
1.
Główna Targowiskowa Komisja Nadzorcza wykonuje swe czynności przy pomocy Biura, na którego czele stoi Główny Inspektor Targowiskowy, powołany przez Ministra Przemysłu i Handlu na wniosek przewodniczącego Głównej Targowiskowej Komisji Nadzorczej.
2.
Okręgowa Targowiskowa Komisja Nadzorcza wykonuje swe czynności przy pomocy jednego lub więcej Okręgowych Inspektorów Targowiskowych, których powołuje wojewoda na wniosek przewodniczącego Okręgowej Targowiskowej Komisji Nadzorczej, zgłoszony w porozumieniu z Głównym Inspektorem Targowiskowym.
3.
W sprawie ramowych regulaminów komisyj Głównej i okręgowych mają zastosowanie przepisy § 6.
§  12.
1.
Koszty działalności targowiskowych komisyj Głównej i okręgowych pokryte będą:
a)
z opłat targowych,
b)
z ewentualnych dotacyj samorządu gospodarczego i terytorjalnego oraz organizacyj społecznych.
2. 1
Budżet okręgowej komisji zatwierdza na wniosek wojewody Minister Przemysłu i Handlu w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych.
3.
W budżetach okręgowych komisyj powinien być przewidziany udział w kosztach utrzymania Głównej Komisji w wysokości ustalonej przez Ministra Przemysłu i Handlu.

Minister Przemysłu i Handlu w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych określi również udział gminy m. st. Warszawy w kosztach utrzymania Głównej Komisji.

III.

Postanowienia końcowe.

§  13.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 12 ust. 2 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 27 lutego 1937 r. (Dz.U.37.17.116) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 10 marca 1937 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1936.19.160

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Powołanie komisyj nadzorczych nad obrotem zwierzętami gospodarskiemi i drobiem oraz nad hurtowym obrotem mięsa tudzież nad organizacją targowisk.
Data aktu: 26/02/1936
Data ogłoszenia: 14/03/1936
Data wejścia w życie: 14/03/1936