Obniżenie obciążenia daninami komunalnemi i inne zmiany w finansach komunalnych.

DEKRET
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 3 grudnia 1935 r.
o obniżeniu obciążenia daninami komunalnemi i o innych zmianach w finansach komunalnych.

Na podstawie art. 55 ust. (1) ustawy konstytucyjnej i ustawy z dnia 6 listopada 1935 r. o upoważnieniu Prezydenta Rzeczypospolitej do wydawania dekretów (Dz. U. R. P. Nr. 81, poz. 501) postanawiam co następuje:
Art.  1.
(1)
Znosi się prawo związków samorządowych do poboru opłat mytniczych, mostowych na drogach publicznych, opłat tak zwanych kopytkowych, rogatkowych przy wjeździe do miast, oraz opłat postojowych na drogach i placach publicznych, bez względu na tytuł publiczno-prawny, na którym oparty był ich pobór.
(2)
Przepis ustępu (1) nie dotyczy opłat pobieranych za używanie targowisk. Za targowisko uznaje się urządzenie w rozumieniu art. 2 lit. b) rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 27 października 1933 r. w sprawie uregulowania obrotu zwierzętami gospodarskiemi i drobiem oraz obrotu hurtowego mięsem (Dz. U. R. P. Nr. 85, poz. 639).
Art.  2.

W ustawie z dnia 20 marca 1931 r. o samoistnym podatku wyrównawczym dla gmin wiejskich (Dz. U. R. P. Nr. 27, poz. 172) skreśla się art. 3.

Art.  3.
(1) 1
(uchylony).
(2)
Minister Skarbu w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych uprawniony jest do obniżania w drodze rozporządzeń do połowy dodatków komunalnych do podatku gruntowego, przypadających związkom samorządowym na podstawie art. 14 ust. 1 i 2 wymienionej w ust. (1) ustawy i do zmiany podziału tych dodatków pomiędzy poszczególne rodzaje związków samorządowych na obszarze wszystkich lub niektórych województw.
Art.  4.

Minister Skarbu uprawniony jest do podwyższenia udziału związków samorządowych w państwowym podatku dochodowym do wysokości 25% od 5/7 wpływów z działu I ustawy o podatku dochodowym i od połowy wpływów z działu II ustawy o podatku dochodowym. Wysokość podwyżki udziału związków samorządowych w podatku dochodowym, sposób przelewu i zasady rozdziału sumy, uzyskanej z tej podwyżki, określa Minister Skarbu w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych.

Art.  5.

W ustawie z dnia 11 sierpnia 1923 r. o tymczasowem uregulowaniu finansów komunalnych (Dz. U. R. P. z 1932 r. Nr. 106, poz. 884) w brzmieniu zmienionem art. 26 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 24 października 1934 r. (Dz. U. R. P. Nr. 94, poz. 846) wprowadza się zmiany następujące:

1)
w art. 8 ustęp 3) otrzymuje brzmienie:

"3) Dodatki komunalne do scalonego podatku przemysłowego, przypadające w wysokości 25% podatku państwowego, poczynając od dnia 1 grudnia 1935 r., będą dzielone - po potrąceniu 4% na rzecz związków komunalnych na obszarze województwa śląskiego - pomiędzy związki samorządowe tak, jak są dzielone wpływy z dodatków do państwowych podatków od spożycia, zużycia względnie produkcji (art. 10), - z tą jednakże różnicą, że przypadające na rzecz komunalnego funduszu pożyczkowo-zapomogowego 35% wpływów z tego źródła przeznaczone będą wyłącznie na powiększenie funduszu zapomogowego i rozdzielane będą przedewszystkiem pomiędzy miasta, które wskutek scalenia podatku przemysłowego poniosą uszczerbek w swoich dochodach.";

2)
w art. 10 w ust. 3) wyrazy: "wymienionemu funduszowi przekazuje się 20%, gminom miejskim 50%, zaś powiatowym związkom komunalnym 30%" zastępuje się wyrazami: "wymienionemu funduszowi przekazuje się 35%, miastom 25%, zaś powiatowym związkom samorządowym 40%";
3)
w art. 10 po ust. 3) dodaje się ustęp 4) o brzmieniu:

"4) Z wpływów z dodatków do państwowych podatków od spożycia, zużycia względnie produkcji, przekazanych na rzecz komunalnego funduszu pożyczkowo-zapomogowego, 4/7 przeznacza się na pożyczki dla związków samorządowych, 3/7 zaś na zapomogi dla związków samorządowych.";

4)
w art. 10 ust. 4) otrzymuje numerację 5), przyczem wymienioną w tym ustępie normę "3,6%" zastępuje się normą "4%"; dotychczasowy ustęp 5) tego artykułu otrzymuje numerację 6), dotychczasowy zaś ustęp 6) - numerację 7), przyczem wymienione w tym ustępie wyrazy: "1/3 część gminom wiejskim" zastępuje się wyrazami: "1/4 część gminom wiejskim"; dotychczasowe ustępy 7, 8 i 9 tegoż artykułu otrzymują numerację 8, 9 i 10;
5)
w art. 22 skreśla się wyraz "gruntów" wraz z umieszczonym po tym wyrazie przecinkiem;
6)
w art. 27 ustęp 3) otrzymuje brzmienie:

"3) Władza nadzorcza może jednak żądać w każdym czasie zmian lub zniesienia uchwał, dotyczących opłat w niniejszym artykule w ust. 1) wymienionych, gdyby się okazało, że opłaty te są niewspółmierne w stosunku do kosztów utrzymania urządzeń i zakładów dobra publicznego, względnie tego działu zarządu komunalnego, za którego czynności opłaty są pobierane.";

7)
w art. 28 w ust. 2) skreśla się zdanie drugie i w tymże artykule dodaje się nowy ustęp 3) o brzmieniu:

"3) Władza nadzorcza może jednak zażądać w każdym czasie zmiany opłat (cen), wymienionych w ust, 2) artykułu niniejszego.";

8)
w art. 30 ustęp 3) otrzymuje brzmienie:

"3) Uchwały w sprawie ustanowienia i zmiany wysokości tych opłat podlegają zatwierdzeniu władzy nadzorczej.";

9)
w art. 35 w ust. 2) sumę "1.300.000 zł" zastępuje się sumą "600.000 zł" i sumę "750.000 zł" sumą "425.000 zł".
Art.  6.

Upoważnia się Radę Ministrów do zmiany po dniu 31 marca 1937 r. klucza rozdziału między związki samorządowe i komunalny fundusz pożyczkowo-zapomogowy wpływów z dodatku do państwowych podatków od spożycia, zużycia względnie produkcji oraz wpływów z dodatku komunalnego do scalonego podatku przemysłowego.

Art.  7.
(1)
Zastąpienie świadczeń w naturze na rzecz związków samorządowych równowartością pieniężną może nastąpić tylko na żądanie obowiązanego do świadczenia lub w przypadku, gdy zobowiązany nie wywiąże się w terminie z przypadającego na niego świadczenia w naturze. Zasady poboru równowartości pieniężnej wzamian świadczenia w naturze ustala organ stanowiący związku samorządowego.
(2)
Przepisy ust. (1) nie dotyczą świadczeń, wynikających z ustawy z dnia 26 marca 1935 r. o świadczeniach w naturze na niektóre cele publiczne (Dz. U. R. P. Nr. 27, poz. 204).
Art.  8. 2

1)
Minister Skarbu będzie przekazywał komunalnemu funduszowi pożyczkowo-zapomogowemu za czas do dnia 31 marca 1936 r. każdomiesięcznie najpóźniej do dnia 15 następnego miesiąca kwoty, wpływające z tytułu wprowadzonego dekretem Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 14 listopada 1935 r. (Dz. U. R. P. Nr. 82, poz. 503) specjalnego podatku od wynagrodzeń, wypłacanych przez związki samorządu terytorjalnego i związki międzykomunalne oraz przez przedsiębiorstwa, zakłady i instytucje, należące do wymienionych związków. Z kwot tych będą udzielane zapomogi tym związkom samorządowym, które nie będą mogły utrzymać równowagi budżetowej w związku z wprowadzeniem w życie przepisów dekretu niniejszego.
(2)
Minister Skarbu przekaże również śląskiemu komunalnemu funduszowi pożyczkowo-zapomogowemu za czas do dnia 31 marca 1936 r. wpływy z tytułu wprowadzonego dekretem Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 14 listopada 1935 r. (Dz. U. R. P. Nr. 82, poz. 503) specjalnego podatku od wynagrodzeń, wypłacanych przez położone na obszarze województwa śląskiego związki samorządu terytorjalnego i związki międzykomunalne oraz przez przedsiębiorstwa, zakłady i instytucje, należące do wymienionych związków. Z wpływów tych będą udzielone zapomogi tym związkom samorządowym, które nie będą mogły utrzymać równowagi budżetowej.
Art.  9.

Wykonanie dekretu niniejszego porucza się Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Ministrowi Skarbu.

Art.  10.
(1) 3
Dekret niniejszy wchodzi w życie z dniem 1 kwietnia 1936 r. z wyjątkiem art. 1, 3, 4 i art. 5 pkt. 6), 7) i 8), które wchodzą w życie ósmego dnia po dniu ogłoszenia, i obowiązuje na całym obszarze Państwa z wyjątkiem województwa śląskiego, na którego obszarze obowiązuje jedynie art. 8 ust. (2).
(2)
Jednocześnie tracą moc obowiązującą wszelkie przepisy sprzeczne z dekretem niniejszym.
1 Art. 3 ust. 1 uchylony przez art. 18 dekretu z dnia 4 listopada 1936 r. o zmianie przepisów o państwowym podatku gruntowym (Dz.U.36.85.593) z dniem 1 stycznia 1937 r.
2 Art. 8 zmieniony przez art. 1 pkt 1 dekretu z dnia 7 maja 1936 r. (Dz.U.36.39.293) zmieniającego nin. dekret z dniem 15 maja 1936 r.
3 Art. 10 ust. 1 zmieniony przez art. 1 pkt 2 dekretu z dnia 7 maja 1936 r. (Dz.U.36.39.293) zmieniającego nin. dekret z dniem 15 maja 1936 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1935.88.544

Rodzaj: Dekret
Tytuł: Obniżenie obciążenia daninami komunalnemi i inne zmiany w finansach komunalnych.
Data aktu: 03/12/1935
Data ogłoszenia: 04/12/1935
Data wejścia w życie: 12/12/1935, 01/04/1936