Komisja Likwidacyjna mienia Kasy Oszczędnościowo-Zapomogowej pracowników Towarzystwa Drogi Żelaznej Fabryczno-Łódzkiej oraz tryb przeprowadzenia likwidacji tej Kasy.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KOMUNIKACJI
z, dnia 22 maja 1935 r.
wydane w porozumieniu z Ministrem Skarbu o Komisji Likwidacyjnej mienia Kasy Oszczędnościowo-Zapomogowej pracowników Towarzystwa Drogi Żelaznej Fabryczno - Łódzkiej oraz o trybie przeprowadzenia likwidacji tej Kasy.

Na podstawie art. 2 ust. (1) i (2) ustawy z dnia 14 marca 1933 r. o likwidacji mienia Kasy Oszczędnościowo - Zapomogowej pracowników Towarzystwa Drogi Żelaznej Fabryczno - Łódzkiej (Dz. U. R. P. Nr. 28, poz. 233) zarządza się co następuje:
§  1.
(1)
Komisja Likwidacyjna do likwidacji mienia Kasy Oszczędnościowo - Zapomogowej pracowników Towarzystwa Drogi Żelaznej Fabryczno-Łódzkiej, zwanej w dalszym ciągu rozporządzenia niniejszego "Kasą", składa się z przewodniczącego i z trzech członków, z których jeden pełni funkcje zastępcy przewodniczącego.
(2)
Przewodniczącego Komisji i dwóch członków oraz dwóch zastępców mianuje Minister Komunikacji. Jednego członka i jego zastępcę mianuje Minister Skarbu. Członek, mianowany przez Ministra Skarbu, pełni funkcje zastępcy przewodniczącego Komisji.
(3)
Zastępcy członków biorą udział w posiedzeniach Komisji tylko w razie nieobecności członków, których zastępują.
(4)
W obradach Komisji może brać udział z głosem doradczym przedstawiciel Prokuratorji Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej.
§  2.
(1)
Posiedzenia Komisji Likwidacyjnej zwołuje przewodniczący lub jego zastępca w miarę potrzeby, według swego uznania.
(2)
Na wniosek członka Komisji lub przedstawiciela Prokuratorji Generalnej przewodniczący lub jego zastępca obowiązany jest zwołać posiedzenie Komisji w ciągu 14 dni. Wniosek powinien być należycie umotywowany i wymieniać przedmiot obrad.
(3)
O posiedzeniu Komisji przewodniczący lub jego zastępca zawiadamia pisemnie członków Komisji i przedstawiciela Prokuratorji Generalnej przynajmniej na 3 dni przed odbyciem posiedzenia, podając porządek obrad.
§  3.
Czynności przygotowawcze do obrad Komisji może przewodniczący powierzać w razie potrzeby członkom Komisji; może również powołać sekretarza i księgowego, oraz w razie potrzeby inne siły pomocnicze.
§  4.
(1)
Do ważności uchwał Komisji potrzebna jest obecność na posiedzeniu przewodniczącego lub jego zastępcy, oraz dwóch członków Komisji, albo ich zastępców.
(2)
Uchwały Komisji zapadają zwyczajną większością głosów obecnych.

W razie równości głosów uchwałą staje się wniosek, do którego przyłączył się przewodniczący lub jego zastępca.

Członek Komisji nie może wstrzymać się od głosowania.

(3)
W posiedzeniu Komisji, oprócz osób, wskazanych w § 1, mogą uczestniczyć z głosem doradczym sekretarz i księgowy Komisji, oraz rzeczoznawcy, powołani przez przewodniczącego lub jego zastępcę; rzeczoznawcy tylko w tej sprawie, do której zostali powołani.
(4)
Protokóły posiedzeń Komisji sporządza się w księdze uprzednio poświadczonej i oparafowanej przez Ministerstwo Komunikacji. Protokóły powinny zawierać porządek obrad, imiona i nazwiska obecnych, ilość głosów, oddanych za każdym uchwalonym wnioskiem, opinje rzeczoznawców i przedstawiciela Prokuratorji Generalnej oraz, na żądanie członka, jego zdanie odrębne. Protokóły podpisują: przewodniczący, obecni członkowie oraz sekretarz jako protokolant. Do protokółów powinny być dołączone opinje rzeczoznawców, jeżeli zostały złożone na piśmie.
(5)
Pisma i odpisy uchwał dla stron podpisuje w imieniu Komisji przewodniczący lub jego zastępca.
§  5.
(1)
Wynagrodzenie sekretarza i księgowego oraz sił pomocniczych wyznaczy Minister Komunikacji w porozumieniu z Ministrem Skarbu.
(2)
Wynagrodzenie powyższe, jak również inne wydatki administracyjne Komisji obciążają mienie likwidowanej Kasy.
§  6.
Komisja Likwidacyjna uchwala preliminarz budżetowy na każde półrocze. Preliminarz zatwierdza Minister Komunikacji.
§  7.
Prócz rozporządzenia niniejszego Komisja Likwidacyjna kieruje się w swem postępowaniu, w odpowiednich przypadkach, przepisami rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 22 marca 1928 r. o postępowaniu administracyjnem (Dz. U. R. P. Nr. 36, poz. 341).
§  8.
(1)
Osoby interesowane zgłaszają na piśmie swe roszczenia do Komisji Likwidacyjnej z tytułu członkostwa w Kasie.
(2)
W podaniu należy wymienić imię i nazwisko członka Kasy, datę urodzenia, datę ślubu, imię żony, imiona rodziców członka i miejsce przedwojennej służby na kolei Fabryczno-Łódzkiej oraz wysokość roszczenia wraz z uzasadnieniem.
(3)
Wszystkie dane, zamieszczone w podaniu, wymienione w ustępie (2), powinny być poparte dowodami, dołączonemi do podania.
(4)
Jeżeli roszczenia zgłaszają spadkobiercy członka Kasy, wówczas do podania należy nadto dołączyć dowody, stwierdzające ich prawo do spadku.
(5)
Komisja może w razie potrzeby żądać uzupełnienia dowodów w terminie 30 dni. Niezłożenie w tym terminie żądanych dowodów może spowodować oddalenie roszczenia przez Komisję.
§  9.
Wartość majątku nieruchomego likwidowanej Kasy zostanie określona w myśl rozporządzenia Ministra Przemysłu i Handlu z dnia 30 stycznia 1934 r. (Dz. U. R. P. Nr. 13, poz. 110) przez komisję szacunkową, przewidzianą w tem rozporządzeniu, z uwzględnieniem istotnej wartości sprzedażnej szacowanej nieruchomości.
§  10.
(1)
Likwidacja mienia Kasy nastąpi przez licytację albo sprzedaż z wolnej ręki.
(2)
Licytacja nieruchomości będzie nakazana na podstawie uchwały Komisji Likwidacyjnej przez Sąd Okręgowy w Warszawie w trybie postępowania niespornego i dokonana z zachowaniem przepisów Kodeksu Postępowania Cywilnego.
(3)
Cena sprzedażna majątku nieruchomego z wolnej ręki nie może być niższa od szacunku, ustalonego w sposób, przewidziany w § 9.
(4)
Przeprowadzając likwidację, Komisja może spieniężyć papiery wartościowe według kursu giełdowego w dniu sprzedaży.
§  11.
(1)
Sumy, otrzymane z likwidacji mienia Kasy, będą wpłacane na rachunek Komisji Likwidacyjnej do Banku Gospodarstwa Krajowego lub Pocztowej Kasy Oszczędności.
(2)
Na bieżące wydatki administracyjne Komisja Likwidacyjna może przechowywać w swej Kasie podręcznej kwotę, nieprzenoszącą 200 zł.
(3)
Czeki, asygnaty, polecenia na podjęcie, przelew lub wydatkowanie sum wyżej wymienionych podpisuje przewodniczący lub jego zastępca i jeden członek Komisji.
(4)
Komisja prowadzi rachunkowość wpływów i wydatków według ogólnie przyjętych zasad.
§  12.
(1)
Sumy, otrzymane z likwidacji mienia Kasy, zostaną podzielone przez Komisję Likwidacyjną pomiędzy b. członków Kasy oraz wdowy i sieroty po nich tudzież pomiędzy ich prawnych następców w sposób niżej wskazany:
a)
Komisja określi współczynnik stosunku wszystkich roszczeń, zgłoszonych w terminie i uznanych przez Komisję, oraz nieznanych, jeżeli odmowna decyzja Komisji została przez interesowanego zaskarżona do sądu, do sumy, przeznaczonej na zaspokojenie roszczeń, i według tego współczynnika zaspokajać będzie roszczenia, przez nią uznane lub przysądzone na mocy wyroku sądowego;
b)
w razie uprawomocnienia się odmownej uchwały Komisji lub oddalenia powództwa przez sąd pozostała suma zostanie rozdzielona przez Komisję w odpowiednim stosunku pomiędzy tych wszystkich interesowanych, których roszczenia zostały uznane przez Komisję lub przysądzone na mocy wyroku sądowego.
(2)
Wypłata należności z tytułu roszczeń uznanych lub przysądzonych nastąpi jednorazowo lub częściowo w gotowiźnie lub w papierach wartościowych, stosownie do uznania Komisji Likwidacyjnej.
(3)
Orzeczenie, określające współczynnik zaspokojenia roszczeń, będzie ogłoszone w Monitorze Polskim.

Ogłoszenie to zastępuje doręczenie orzeczenia interesowanym.

§  13.
Po ukończeniu czynności likwidacyjnych Minister Komunikacji rozwiązuje Komisję Likwidacyjną. Minister Komunikacji może wyznaczyć termin ukończenia czynności likwidacyjnych.
§  14.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1935.41.279

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Komisja Likwidacyjna mienia Kasy Oszczędnościowo-Zapomogowej pracowników Towarzystwa Drogi Żelaznej Fabryczno-Łódzkiej oraz tryb przeprowadzenia likwidacji tej Kasy.
Data aktu: 22/05/1935
Data ogłoszenia: 08/06/1935
Data wejścia w życie: 08/06/1935