Zniżki celne i zwolnienia od cła.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 26 kwietnia 1935 r.
w porozumieniu z Ministrami: Przemysłu i Handlu oraz Rolnictwa i Reform Rolnych o zniżkach celnych i zwolnieniach od cła.

Na podstawie art. 23 ust. 1 lit. a) rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 27 października 1933 roku o prawie celnem (Dz. U. R. P. Nr. 84, poz. 610) zarządza się co następuje:
§  1.
1)
Przy przywozie towarów wyszczególnionych w załączonych do rozporządzenia niniejszego wykazach Nr. 1, Nr. 2 i Nr. 3, jeżeli towary te nie są oznaczone jako wolne od cła, pobiera się cło zniżone, wyrażone w tych wykazach w procentach cła normalnego (autonomicznego).
2)
Cło zniżone oblicza się od stawek zawartych w kolumnie I lub II taryfy celnej przywozowej w brzmieniu każdocześnie obowiązującem; w zależności od tego, z której kolumny stawki celne mają do danego towaru zastosowanie.
§  2.
Urzędy celne stosują cło zniżone bądź zwalniają od cła:
a)
przy przywozie towarów wyszczególnionych w wykazie Nr. 1 - za pozwoleniem Ministra Skarbu i na warunkach w tem pozwoleniu przewidzianych,
b)
przy przywozie towarów wyszczególnionych w wykazie Nr. 2 - na podstawie zaświadczenia izby przemysłowo-handlowej, właściwej terytorjalnie dla danego zakładu przemysłowego, a jeśli chodzi o przywóz tych towarów na obszar W. M. Gdańska dla użycia ich na tym obszarze - na podstawie zaświadczenia Izby Handlu Zagranicznego w Gdańsku,
c)
przy przywozie towarów wyszczególnionych w wykazie Nr. 3 - bez osobnych na to pozwoleń lub zaświadczeń.
§  3.
Zaświadczenia wymienione w punkcie b § 2 rozporządzenia niniejszego powinny zawierać:
a)
nazwę izby, która zaświadczenie wystawiła,
b)
miejsce i datę wystawienia zaświadczenia,
c)
powołanie rozporządzenia niniejszego, jako podstawy prawnej dla wydania zaświadczenia,
d)
nazwę i siedzibę firmy, której zaświadczenie zostało wydane oraz oznaczenie miejsca zakładu przemysłowego, dla którego towar jest przeznaczony,
e)
nazwę towaru w brzmieniu podanem w wykazie Nr. 2 oraz ilość tego towaru,
f)
stwierdzenie, że podana ilość towaru odpowiada zapotrzebowaniu przedsiębiorstwa lub jego zdolności przetwórczej oraz wskazanie na jaki okres czasu zgłoszono zapotrzebowanie,
g)
stwierdzenie, że towar objęty zaświadczeniem jest przeznaczony do celów określonych w wykazie Nr. 2,
h)
nazwę urzędu celnego, w którym ma być dokonana odprawa celna,
i)
wymienienie urzędu celnego, znajdującego się najbliżej zakładu przemysłowego, dla którego towar jest przeznaczony,
j)
podpis i pieczęć izby wystawiającej zaświadczenie.
§  4.
Zaświadczenia wystawione przez izby (pkt. b § 2) są ważne na okres obowiązywania rozporządzenia niniejszego.
§  5.
1)
Urząd celny położony najbliżej zakładu przemysłowego obowiązany jest przeprowadzić kontrolę, czy towar odprawiony za cłem zniżonem lub bez cła został użyty przez zakład przemysłowy, wymieniony w zaświadczeniu, do celu określonego dla danego towaru w wykazie Nr. 2. Jeżeli przeprowadzenie kontroli nie należy do urzędu celnego odprawiającego, to urząd ten, w celu dokonania kontroli, przesyła dane dotyczące odprawionego towaru urzędowi celnemu położonemu najbliżej zakładu przemysłowego.
2)
Zakład przemysłowy obowiązany jest prowadzić rejestr wykazujący dokładnie przychód i rozchód towarów, do których zastosowano zwolnienie od cła lub zniżono cło przewidziane w wykazie Nr. 2.
3)
Postanowienia ust. 1 pkt. b) i c) § 18 przepisów wykonawczych do prawa celnego mają tu zastosowanie.
§  6.
1)
Gdy towar wyszczególniony w wykazie Nr. 1 został odprawiony ostatecznie za cłem normalnem, przed złożeniem przez stronę podania o wydanie pozwolenia na zastosowanie cła zniżonego lub zwolnienie od cła tego towaru, Minister Skarbu może następnie wydać takie pozwolenie i zarządzić zwrot różnicy pomiędzy należnościami celnemi pobranemi a przypadającemu na zasadzie rozporządzenia niniejszego, jeżeli:
a)
tożsamość towaru została przed wydaniem do wolnego obrotu ustalona w sposób określony przepisami wykonawczemu do prawa celnego;
b)
strona złoży podanie o zastosowanie do odprawionego towaru cła zniżonego lub zwolnienia od cła oraz o zwrot wspomnianej wyżej różnicy należności celnych; podanie takie powinno być złożone w ciągu 30 dni od ostatecznego ustalenia wyniku rewizji przez urząd celny lub, w razie wniesienia zażalenia, od doręczenia stronie orzeczenia ostatecznego w administracyjnym toku instancji.
2)
W przypadkach, gdy przed ostateczną odprawą celną towaru wymienionego w wykazie Nr. 1 strona złożyła podanie o wydanie pozwolenia na zastosowanie cła zniżonego lub zwolnienia od cła, lecz towar został odprawiony ostatecznie przed wydaniem tego pozwolenia, Minister Skarbu może zarządzić zwrot różnicy pomiędzy należnościami celnemi pobranemi a przypadającemi na zasadzie rozporządzenia niniejszego, jeżeli tożsamość towaru została przed wydaniem do wolnego obrotu ustalona w sposób określony przepisami wykonawczemi do prawa celnego i strona złoży podanie o zwrot tej różnicy w ciągu 30 dni od daty wydania pozwolenia.
3)
Podania wymienione w ustępie 1 i 2 paragrafu niniejszego strona powinna złożyć wraz z kwitem celnym w urzędzie celnym, który dokonał odprawy ostatecznej. Urząd celny prześle otrzymane podanie do decyzji Ministerstwa Skarbu wraz ze sprawozdaniem i dowodami stwierdzającemi tożsamość towaru.
§  7.
Od towarów, które na zasadzie rozporządzenia Ministra Skarbu w porozumieniu z Ministrami Przemysłu i Handlu oraz Rolnictwa i Reform Rolnych z dnia 25 października 1934 r. o zniżkach celnych (Dz. U. R. P. Nr. 96, poz. 875) lub rozporządzenia z dnia 11 grudnia 1934 r. o zniżkach celnych na śledzie (Dz. U. R. P. Nr. 109, poz. 966) mogłyby być odprawione za cłem zniżonem lub zwolnieniem od cła, lecz które zostały odprawione ostatecznie za cłem normalnem, Minister Skarbu może zarządzić zwrot różnicy należności celnych na warunkach ustalonych w powołanych rozporządzeniach.
§  8.
1)
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 maja 1935 roku i obowiązuje do dnia 31 października 1935 roku włącznie. Jednocześnie uchyla się rozporządzenie Ministra Skarbu z dnia 11 grudnia 1934 roku w porozumieniu z Ministrami: Przemysłu i Handlu oraz Rolnictwa i Reform Rolnych o zniżkach celnych na śledzie (Dz. U. R. P. Nr. 109, poz. 966).
2)
Pozwolenia na zastosowanie cła zniżonego bądź zwolnienie od cła wydane na podstawie rozporządzeń Ministra Skarbu w porozumieniu z Ministrami: Przemysłu i Handlu oraz Rolnictwa i Reform Rolnych: z dnia 25 października 1934 r. o zniżkach celnych (Dz. U. R. P. Nr. 96, poz. 875) lub z dnia 11 grudnia 1934 r. o zniżkach celnych na śledzie (Dz. U. R. P. Nr. 109, poz. 966), zachowują swą ważność do dnia 31 października 1935 r. włącznie, jeżeli dotyczą towarów wyszczególnionych w wykazie Nr. 1 i Nr. 2; w tych przypadkach cło zniżone lub zwolnienie od cła stosuje się według norm ustalonych w rozporządzeniu niniejszem.
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK 

Wykaz Nr. 1.

grafika

Wykaz Nr. 2.

grafika

Wykaz Nr. 3.

grafika

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1935.32.233

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zniżki celne i zwolnienia od cła.
Data aktu: 26/04/1935
Data ogłoszenia: 01/05/1935
Data wejścia w życie: 01/05/1935