Zakres nadzoru Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nad ubezpieczalniami społecznemi i likwidacja okręgowych urzędów ubezpieczeń.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 14 stycznia 1935 r.
o zakresie nadzoru Zakłada Ubezpieczeń Społecznych nad ubezpieczalniami społecznemi i o likwidacji okręgowych urzędów ubezpieczeń.

Na podstawie art. 254 ust. 2 i art. 263 ustawy z dnia 28 marca 1933 r. o ubezpieczeniu społecznem (Dz. U. R. P. Nr. 51, poz. 396) w brzmieniu, nadanem rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 24 października 1934 r. o zmianie ustawy z dnia 28 marca 1933 r. o ubezpieczeniu społecznem (Dz. U. R. P. Nr. 95, poz. 855), oraz na podstawie art. 5 powołanego rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej zarządzam co następuje;
§  1.
Do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w zakresie wykonywania bezpośredniego nadzoru nad ubezpieczalniami społecznemi należy:
1)
kontrola wykonywania przepisów ustaw, rozporządzeń, statutów i regulaminów,
2)
zatwierdzanie regulaminów dla chorych i regulaminów dla odrębnych organów, przewidzianych w art. 93 ust. 1 lit. a, oraz zatwierdzanie zmian tych regulaminów,
3)
zatwierdzanie przepisów służbowych w granicach zatwierdzonych przez Ministra Opieki Społecznej przepisów ramowych,
4)
zatwierdzanie uchwał i decyzyj w następujących sprawach majątkowych (art. 257 ust. 1 pkt. 1-5, 7 i 8):
a)
preliminarzy budżetowych,
b)
dokonywania inwestycyj pozabudżetowych,
c)
dokonywania w razie konieczności wydatków pozabudżetowych, lub wydatków przed zatwierdzeniem budżetu,
d)
zamknięć rachunkowych i sprawozdań rocznych,
e)
lokaty funduszów,
f)
zaciągania pożyczek na terminy dłuższe i w wysokości wyższej, niż oznaczone przez Zakład,
g)
zaciągania pożyczek, zabezpieczonych majątkiem,
5)
zatwierdzanie uchwał w sprawie dysponowania funduszem rezerwowym (art. 237 ust. 5),
6)
zatwierdzanie uchwał w sprawie sposobu tworzenia i użytkowania funduszów specjalnych w przypadkach, przewidzianych w art. 238,
7)
wyrażanie zgody na przewidziane w art. 222 ust. 2 ustawy podwyższenie składki,
8)
wyrażanie zgody na zawieranie umów o udzieleniu pomocy lekarskiej osobom, nie podlegającym obowiązkowi ubezpieczenia, przewidzianych w art. 24 ust. 4, z zastrzeżeniem obowiązku uprzedniego zasięgania opinji izb lekarskich w przypadkach ust. 5 tego artykułu,
9)
zatwierdzanie warunków udzielania pomocy lekarskiej pracownikom rolnym na podstawie umów ubezpieczalni społecznych z pracodawcami rolnymi (art. 212 ust. 9).
§  2.
(1)
Dla wykonywania wskazanych w § 1 czynności nadzorczych Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma prawo:
1)
sprawdzania w każdym czasie załatwiania spraw i prowadzenia rachunkowości w ubezpieczalniach społecznych, a także sprawdzania wykonywania przez nie czynności w zakresie lecznictwa,
2)
delegowania przedstawicieli na posiedzenia organów ubezpieczalni społecznych z prawem przemawiania poza kolejnością mówców,
3)
zwoływania z własnej inicjatywy organów ubezpieczalni na posiedzenia nadzwyczajne,
4)
przedkładania Ministrowi Opieki Społecznej wniosków w sprawach, wskazanych w art. 256 ust. 1 pkt. 4-7.
(2)
W przypadkach, przewidzianych w art. 255 pkt. 6, Zakład Ubezpieczeń Społecznych powinien zawiadomić Ministra Opieki Społecznej, a jeżeli wykonanie uchwały grozi niepowetowanemi stratami, zawiesić uchwałę organów i zawiadomić niezwłocznie Ministra Opieki Społecznej. Jeżeli Minister Opieki Społecznej nie poweźmie w ciągu 14 dni decyzji w trybie art. 255 pkt. 6, zawieszenie traci moc obowiązującą.
(3)
Przy zatwierdzaniu przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych preliminarzy budżetowych ubezpieczalni społecznych stosuje się odpowiednio tryb postępowania, wskazany w art. 259 ustawy.
(4)
Wskazane w art. 260 ust. 1 ustawy obowiązki ubezpieczalni społecznych, członków ich organów i ich pracowników ciążą na nich również wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w zakresie jego funkcyj nadzorczych.
§  3.
Wszystkie postanowienia (zarządzenia, rozstrzygnięcia) Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w zakresie nadzoru powinny być wydawane na piśmie. Ubezpieczalniom Społecznym służy prawo zaskarżenia postanowienia w ciągu dni 14 od daty doręczenia, o czem należy umieścić odpowiednie pouczenie w postanowieniu. Skargi wnosi się bezpośrednio do Ministra Opieki Społecznej.
§  4.
Przy wykonywaniu czynności nadzorczych w stosunku do ubezpieczalni społecznych Zakład Ubezpieczeń Społecznych obowiązany jest stosować się do zarządzeń i instrukcyj Ministra Opieki Społecznej.
§  5.
(1)
Czynności, wskazane w § 1 pkt. 2, 3, 4 i 5, przejmuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych z dniem 1 lutego 1935 r. Pozostały zakres czynności nadzorczych, wskazanych w § 1, Zakład przejmuje z dniem 1 kwietnia 1935 r.
(2)
Niezałatwione do wskazanych w ust. 1 terminów sprawy, należące w myśl rozporządzenia niniejszego do właściwości Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, będą w powyższych terminach przekazane przez okręgowe urzędy ubezpieczeń Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych.
§  6.
Okręgowe urzędy ubezpieczeń utworzone na podstawie ustawy z dnia 19 maja 1920 r. o obowiązkowem ubezpieczeniu na wypadek choroby (Dz. U. R. P. Nr. 44, poz. 272) i nadal działające na podstawie art. 308 ustawy o ubezpieczeniu społecznem zostają zniesione z dniem 31 marca 1935 r.
§  7.
Artykuły, przytoczone w rozporządzeniu niniejszem bez bliższego określenia, oznaczają artykuły ustawy z dnia 28 marca 1933 r. o ubezpieczeniu społecznem, która w rozporządzeniu niniejszem oznaczana jest w skróceniu wyrazem: "ustawa".
§  8.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 lutego 1935 r.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1935.3.23

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zakres nadzoru Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nad ubezpieczalniami społecznemi i likwidacja okręgowych urzędów ubezpieczeń.
Data aktu: 14/01/1935
Data ogłoszenia: 22/01/1935
Data wejścia w życie: 01/02/1935