Biuro Pośrednictwa Pracy dla robotników portowych w Gdyni.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 27 marca 1935 r.
o Biurze Pośrednictwa Pracy dla robotników portowych w Gdyni.

Na podstawie art. 25 ust. (3) i art. 28 ust. (3) rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 27 października 1933 r. o pracy robotników portowych w Gdyni (Dz. U. R. P. Nr. 85, poz. 646) i art. 5 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 24 października 1934 r. o połączeniu Funduszu Bezrobocia z Funduszem Pracy (Dz. U. R. P. Nr. 94, poz. 849) zarządzam co następuje:
§  1.
(1)
Pośrednictwo pracy robotników portowych w obrębie portu gdyńskiego wykonywa utworzona dla tych czynności w Gdyni na podstawie art. 8 ust. (5) ustawy z dnia 16 marca 1933 r. o Funduszu Pracy (Dz. U. R. P. Nr. 22, poz. 163) w brzmieniu rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 24 października 1934 r. o połączeniu Funduszu Bezrobocia z Funduszem Pracy (Dz. U. R. P. Nr. 94, poz. 819) ekspozytura Pomorskiego Wojewódzkiego Biura Funduszu Pracy pod nazwą: "Biuro Pośrednictwa Pracy dla robotników portowych w Gdyni".
(2)
W dalszych paragrafach rozporządzenia niniejszego ekspozytura ta będzie oznaczona w skrócie wyrazem: "Biuro".
§  2.
Zakres działania Biura obejmuje:
1)
rejestrację, ewidencję i kontrolę poszukujących pracy robotników portowych;
2)
rejestrację i ewidencję wolnych miejsc pracy;
3)
zapośredniczanie do pracy;
4)
zbieranie i zestawianie materjałów statystycznych, dotyczących popytu i podaży pracy.
§  3.
W zakresie organizacji i wykonywania czynności Biura mają zastosowanie przepisy, dotyczące ekspozytur oraz wykonywania przez Fundusz Pracy pośrednictwa pracy, o ile rozporządzenie niniejsze nie stanowi inaczej.
§  4.
Biuro czynne jest przez całą dobę.
§  5.
(1)
Biuro rejestruje osoby, zaliczone w poczet robotników portowych przez Komisję Kwalifikacyjną dla robotników portowych przy Urzędzie Morskim.
(2)
Listy osób, zaliczonych w poczet robotników portowych, uznanych za podlegających skreśleniu z rejestru robotników portowych, zawieszonych w prawie wykonywania przeładunku portowego oraz przywróconych w prawach robotnika portowego, - Biuro wywiesza w swym lokalu.
§  6.
(1)
Rejestracji robotników portowych dokonywa się na kartach rejestracyjnych (zał. Nr. 1 do rozporządzenia niniejszego).
(2)
Zarejestrowani robotnicy portowi otrzymują z Biura, jako dowód zaliczenia w poczet robotników portowych, legitymację (zał. Nr. 2 do rozporządzenia niniejszego) oraz książeczkę obrachunkową, do której dołączona jest karta kontrolna, ważna na bieżący miesiąc kalendarzowy.
(3)
Karta kontrolna służy do notowania zgłoszeń w Biurze celem poszukiwania pracy oraz danych, dotyczących czasu zatrudnienia u poszczególnych pracodawców i wysokości zarobków.
(4)
Wydawanie robotnikom na bieżący miesiąc kalendarzowy kart kontrolnych za okazaniem przez nich legitymacyj oraz zwracanie kart zużytych Biuru, dokonywane jest w terminach, ustalonych i podanych do wiadomości osobom zainteresowanym.
(5)
Wydanie nowej karty kontrolnej notuje się na karcie rejestracyjnej robotnika.
(6)
W razie zagubienia lub zniszczenia karty kontrolnej, robotnik zawiadamia o tem niezwłocznie Biuro, które wywiesza w swym lokalu na przeciąg tygodnia odpowiednie obwieszczenie, poczem, po upływie tego okresu, robotnik zbiera od pracodawców na udzielonym mu przez Biuro wtórniku karty kontrolnej dane o jego pracy w okresie, objętym zgubioną bądź zniszczoną kartą.
§  7.
W razie zawieszenia robotnika portowego w prawie wykonywania przeładunku portowego w porcie gdyńskim, bądź orzeczenia kary skreślenia go z rejestru robotników portowych na czas określony, Biuro czyni w jego legitymacji i karcie rejestracyjnej odpowiednie wzmianki, w przypadku zaś, przewidzianym w art. 23 ust. (2) rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 27 października 1933 r. o pracy robotników portowych w Gdyni, bądź w razie zdyskwalifikowania robotnika portowego przez Komisję Kwalifikacyjną, tudzież w przypadku orzeczenia kary skreślenia z powyższego rejestru na stałe, legitymacja jego traci ważność, przyczem Biuro skreśla takiego robotnika z rejestru robotników portowych, czyniąc o tem wzmiankę w karcie rejestracyjnej i wycofuje jego legitymację.
§  8.
(1)
Biuro czuwa nad przestrzeganiem przez pracodawców i pracowników obowiązków, wynikających z przepisów rozdziału VII rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 27 października 1933 roku o pracy robotników portowych w Gdyni oraz wydanych na podstawie tych przepisów rozporządzeń.
(2)
O wszelkich wykroczeniach w powyższym zakresie Biuro bezzwłocznie komunikuje Dyrektorowi Urzędu Morskiego oraz właściwemu inspektorowi pracy.
§  9.
Biuro obowiązane jest przyjąć każde zgłoszenie wolnego miejsca pracy, dokonane przez pracodawcę ustnie, telefonicznie lub pisemnie.
§  10.
(1)
Po otrzymaniu od pracodawcy zgłoszenia wolnego miejsca pracy Biuro kieruje niezwłocznie do pracy robotników w kolejności ich zgłoszenia się do Biura, mając zarazem na uwadze sprawiedliwy podział pracy między robotników, t, j. kierując się ilością dniówek, przepracowanych przez robotnika.
(2)
Biuro nie może skierować do pracy robotnika portowego, który w danym tygodniu kalendarzowym przepracował już 48 godzin.
§  11.
(1)
Robotnicy portowi, zgłaszający się do Biura celem poszukiwania pracy, składają swoje karty kontrolne, które zwraca się robotnikom na ich własne żądanie lub też w razie skierowania do pracy.
(2)
Zgłoszenie się robotnika do Biura i oczekiwanie na pracę, Biuro stwierdza przy pomocy stempla w odpowiedniej rubryce karty kontrolnej.
§  12.
(1)
Pracodawca, przyjmując robotnika, żąda od niego każdorazowo okazania legitymacji i oddania karły kontrolnej, którą po zakończeniu pracy zwraca robotnikowi.
(2)
Przepracowane dniówki, półdniówki i godziny są notowane na kartach kontrolnych przez pracodawcę lub przez osobę, działającą w jego imieniu, z jednoczesnem podaniem zarobku brutto.
§  13.
(1)
Biuro kieruje do pracy robotników portowych należących do grupy zawodowej, wskazanej przez pracodawcę przy zgłoszeniu wolnego miejsca pracy.
(2)
W razie wyczerpania liczby robotników portowych w danej grupie zawodowej mogą być skierowani na wolne miejsca pracy robotnicy portowi z innych grup zawodowych.
(3)
W przypadkach wyjątkowych, w szczególności w razie całkowitego wyczerpania kontyngentu robotników portowych, bądź braku chętnych do pracy, Biuro, za zezwoleniem Urzędu Morskiego i na okres wskazany w tem zezwoleniu, może wezwać i skierować do pracy robotników zpośród bezrobotnych, zarejestrowanych w ekspozyturze w Gdyni Pomorskiego Wojewódzkiego Biura Funduszu Pracy, powołanej do wykonywania pośrednictwa pracy dla wszystkich poszukujących pracy z wyjątkiem robotników portowych. W tym przypadku Biuro zatrzymuje dowody zarejestrowania tych robotników do czasu ukończenia przez nich pracy, do której zostali skierowani. Dowody zarejestrowania są zwracane robotnikom za zwrotem poprzednio im wydanych kart polecających, na których pracodawca notuje ilość i rodzaj dokonanej pracy oraz sumę zarobku.
§  14.
Robotnicy portowi mogą być kierowani, w razie ich zgody, do pracy poza portem, lecz tylko wówczas, gdy ekspozytura w Gdyni Pomorskiego Wojewódzkiego Biura Funduszu Pracy, wymieniona w § 13 ust. (3), zgłosi w Biurze wolne miejsca pracy.
§  15.
Wszelkie czynności Biura w zakresie pośrednictwa pracy są bezpłatne.
§  16.
(1)
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 kwietnia 1935 r.
(2)
Równocześnie traci moc rozporządzenie Ministra Opieki Społecznej z dnia 29 marca 1934 roku o Biurze Pośrednictwa Pracy dla robotników portowych w Gdyni (Dz. U. R. P. Nr. 32, poz. 288).
ZAŁĄCZNIKI
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

BIURO POŚREDNICTWA PRACY

DLA ROBOTNIKÓW PORTOWYCH W GDYNI

grafika

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

BIURO POŚREDNICTWA PRACY

DLA ROBOTNIKÓW PORTOWYCH W GDYNI

grafika

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1935.23.153

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Biuro Pośrednictwa Pracy dla robotników portowych w Gdyni.
Data aktu: 27/03/1935
Data ogłoszenia: 31/03/1935
Data wejścia w życie: 01/04/1935