Wybory członków izb wojewódzkich w województwach pomorskiem i poznańskiem.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 17 września 1934 r.
o wyborach członków izb wojewódzkich w województwach pomorskiem i poznańskiem.

Na podstawie art. 63 ust. 2 i 98 ust. 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 19 stycznia 1928 r. o organizacji i zakresie działania władz administracji ogólnej (Dz. U. R. P. Nr. 11, poz. 86) oraz art. 94 i 129 ustawy z dnia 23 marca 1933 r. o częściowej zmianie ustroju samorządu terytorjalnego (Dz. U. R. P. Nr. 35, poz. 294) zarządzam co następuje:
§  1.
Trzech członków izby wydziału wojewódzkiego (izby wojewódzkiej), o których mowa w ust. 1 art. 98 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 19 stycznia 1928 r. o organizacji i zakresie działania władz administracji ogólnej (Dz. U. R. P. Nr. 11, poz. 86), oraz ich trzech zastępców wybiera wydział wojewódzki w głosowaniu stosunkowem z pośród mieszkańców województwa, posiadających prawo wybieralności do sejmiku wojewódzkiego.
§  2.
Wybory członków izby wojewódzkiej i ich zastępców zarządza wojewoda.

Wybory członków izby wojewódzkiej i wybory zastępców członków odbywają się oddzielnie, jednakże na tem samem posiedzeniu wyborczem.

W zaproszeniach na to posiedzenie należy wskazać wyraźnie cel zebrania.

Do ważności wyboru konieczna jest obecność więcej niż połowy ustawowej liczby członków wydziału.

§  3.
Wybory członków izby wojewódzkiej i ich zastępców przeprowadza komisja wyborcza, złożona z przewodniczącego wydziału wojewódzkiego i dwóch członków wydziału wojewódzkiego, wyznaczonych przez przewodniczącego.

Przewodniczący wydziału wojewódzkiego jest z urzędu przewodniczącym komisji wyborczej.

§  4.
Prawo zgłaszania kandydatów na członków izby wojewódzkiej oraz na zastępców członków izby wojewódzkiej przysługuje każdemu członkowi kolegjum wyborczego.

Liczba zgłaszanych kandydatów tak na członków izby wojewódzkiej, jak i na ich zastępców nie podlega ograniczeniu, z tem zastrzeżeniem, że do wyborów można przystąpić tylko wtedy, gdy lista ważnie zgłoszonych kandydatów wynosi co najmniej po trzech na członków i tyluż na zastępców.

Także nieograniczona jest liczba zgłaszanych kandydatów z pośród członków wydziału wojewódzkiego i sejmiku wojewódzkiego.

Wybranymi do składu członków i zastępców członków izby wojewódzkiej mogą być łącznie najwyżej dwaj członkowie wydziału i sejmiku wojewódzkiego.

§  5.
W razie zgłoszenia tylko tylu kandydatów na członków izby wojewódzkiej lub na ich zastępców, ile osób jest do wybrania, głosowanie nie odbywa się, a za wybranych uważa się wszystkich zgłoszonych kandydatów, z zastrzeżeniem jednak, wyrażonem w § 4 ust. 4.

Zgłoszeni tylko trzej kandydaci na członków izby wojewódzkiej będą uznani za wybranych bez głosowania, jeżeli wśród nich albo niema żadnego członka wydziału i sejmiku wojewódzkiego, albo najwyżej dwaj zgłoszeni kandydaci są członkami wydziału i sejmiku wojewódzkiego.

Zgłoszeni tylko trzej kandydaci na zastępców członków izby wojewódzkiej będą uznani za wybranych bez głosowania, jeżeli wśród nich niema żadnego członka wydziału i sejmiku wojewódzkiego, albo jeżeli w wypadku wybrania już jednego członka wydziału lub sejmiku wojewódzkiego na członka izby wojewódzkiej, jest wśród nich tylko jeden członek wydziału lub sejmiku wojewódzkiego, albo jeżeli w przypadku niewybrania żadnego z członków wydziału i sejmiku wojewódzkiego na członków izby wojewódzkiej, jest wśród nich najwyżej dwu członków wydziału i sejmiku wojewódzkiego.

We wszystkich innych przypadkach, choćby zgłoszeni zostali tylko trzej kandydaci na członków lub zastępców członków izby wojewódzkiej, głosowanie musi się odbyć po odpowiedniem uzupełnieniu liczby kandydatów.

§  6.
Komisja wyborcza bada, czy zgłoszeni kandydaci mają prawo wybieralności, i ustala listę zgłoszonych kandydatów, którą przewodniczący ogłasza zebranym.
§  7.
Głosować można tylko na kandydatów, zgłoszonych przed rozpoczęciem głosowania, ustalonych przez komisję wyborczą i ogłoszonych wyborcom przez przewodniczącego komisji.
§  8.
Głosowanie odbywa się zapomocą kart do głosowania z wyjątkiem przypadku, o którym mowa w § 5 ust. 1).

Każdy wyborca ma prawo oddać tylko jedną kartę do głosowania, zawierającą imiona i nazwiska dwóch kandydatów. Gdyby karta do głosowania zawierała więcej nazwisk niż dwa, to przy obliczaniu głosów uwzględnia się tylko nazwiska dwu kandydatów w tej kolejności, w jakiej, poczynając od pierwszego, zostali wymienieni na karcie do głosowania.

§  9.
Nieważne są:
a)
karty do głosowania niewypełnione,
b)
karty całkiem nieczytelne lub niewskazujące niewątpliwie na żądnego z ważnie zgłoszonych kandydatów,
c)
karty zawierające zastrzeżenia,
d)
karty z nazwiskami osób, które nie zostały zgłoszone jako kandydaci.
§  10.
Głosowanie odbywa się w ten sposób, że wyborca, wywołany przez przewodniczącego komisji wyborczej, w obecności komisji wyborczej wrzuca kartę do głosowania do urny wyborczej.

Wyborcy, przybyli w toku głosowania już po odczytaniu ich nazwisk ale jeszcze przed zamknięciem głosowania, mogą oddać karty do głosowania na końcu, po wszystkich innych wyborcach.

§  11.
Po skończonem głosowaniu przewodniczący komisji wyborczej uznaje wybory za zamknięte, poczem komisja wyborcza przystępuje bezzwłocznie do obliczenia głosów.

Komisja wyborcza decyduje zwyczajną większością głosów o ważności kart do głosowania.

Wynik wyborów ogłasza przewodniczący na tem samem posiedzeniu wyborczem.

§  12.
Za wybranych uznaje się trzech kandydatów, którzy w kolejnym porządku otrzymali największą liczbę głosów, z zastrzeżeniem jednak, wyrażonem w § 4 ust. 4.

W razie równości głosów rozstrzyga los między tymi kandydatami, którzy uzyskali równą liczbę głosów. Losowania dokonywa przewodniczący komisji wyborczej. W przypadku, gdyby wybrani zostali tylko dwaj kandydaci na członków bądź na zastępców, przewodniczący celem obsadzenia trzeciego mandatu zarządzi niezwłocznie na tem samem posiedzeniu wybory uzupełniające w myśl § 19.

§  13.
Jeżeli przy wyborze trzech członków izby wojewódzkiej największą w kolejnym porządku liczbę głosów otrzymało więcej niż dwóch członków wydziału wojewódzkiego i sejmiku wojewódzkiego, wówczas za wybranych uznaje się z pośród nich tylko dwóch, którzy mają za sobą największą ilość lat pracy w służbie publicznej w Państwie Polskiem. Przy jednakowej ilości lat pracy o prawie do mandatu rozstrzyga losowanie, dokonane przez przewodniczącego komisji wyborczej. Mandat trzeciego członka izby wojewódzkiej przypada kandydatowi, nie będącemu ani członkiem wydziału wojewódzkiego, ani członkiem sejmiku wojewódzkiego, który w dalszym kolejnym porządku otrzymał największą ilość głosów.
§  14.
W razie wybrania dwóch członków izby wojewódzkiej z pośród członków wydziału wojewódzkiego i sejmiku wojewódzkiego żaden członek wydziału wojewódzkiego lub sejmiku wojewódzkiego nie może już być wybrany zastępcą członka, izby wojewódzkiej.

W razie wybrania jednego członka izby wojewódzkiej z pośród członków wydziału wojewódzkiego i sejmiku wojewódzkiego tylko jeden zastępca członka izby wojewódzkiej może być wybrany z pośród członków wydziału wojewódzkiego i sejmiku wojewódzkiego.

Jeżeli żaden z członków wydziału wojewódzkiego i sejmiku wojewódzkiego nie został wybrany na członka izby wojewódzkiej, wówczas na zastępców członków izby wojewódzkiej można wybrać łącznie najwyżej dwóch członków wydziału wojewódzkiego i sejmiku wojewódzkiego.

§  15.
Jeżeli przy wyborze trzech zastępców członków izby wojewódzkiej największą w kolejnym porządku liczbę głosów otrzymało więcej niż jeden (§ 14 ust. 2), bądź więcej niż dwóch członków wydziału wojewódzkiego i sejmiku wojewódzkiego (§ 14 ust. 3), wówczas za wybranych uznaje się z pośród nich tylko jednego bądź dwóch, którzy mają za sobą największą ilość lat pracy w służbie publicznej w Państwie Polskiem. Przy jednakowej ilości lat pracy o prawie do mandatu zastępcy członka izby wojewódzkiej rozstrzyga losowanie, dokonane przez przewodniczącego komisji wyborczej. Mandat trzeciego bądź drugiego i trzeciego zastępcy członka izby wojewódzkiej przypada kandydatowi bądź kandydatom, nie będącym ani członkami wydziału wojewódzkiego, ani członkami sejmiku wojewódzkiego, którzy w dalszym kolejnym porządku otrzymali największą ilość głosów.
§  16.
Z przebiegu wyboru tak członków izby wojewódzkiej jak ich zastępców należy sporządzić protokół, który powinien zawierać także stwierdzenie wyniku głosowania. Protokół podpisuje przewodniczący i członkowie komisji wyborczej.

Protokół wraz z kartami głosowania należy przesłać za pośrednictwem wojewody Ministrowi Spraw Wewnętrznych.

§  17.
Każdy wyborca ma prawo w ciągu 7-miu dni po dniu ogłoszenia wyniku wyborów wnieść za pośrednictwem przewodniczącego komisji wyborczej i wojewody należycie umotywowany protest do Ministra Spraw Wewnętrznych z żądaniem unieważnienia wyboru.

Decyzja Ministra Spraw Wewnętrznych w sprawie protestu wyborczego jest ostateczna.

§  18.
Minister Spraw Wewnętrznych uznaje za nieważny wybór danej osoby lub orzeka nieważność całego aktu wyborczego w następujących przypadkach:
1)
jeżeli pogwałcono obowiązujące przepisy prawne, w szczególności jeżeli wyboru dokonano bez przestrzegania przepisów rozporządzenia niniejszego, a popełnione uchybienia mogły wpłynąć na wynik wyborów;
2)
jeżeli przy wyborach dopuszczono się przekupstw, wymuszeń, fałszu lub jakiegokolwiek podstępu, a popełnione przestępstwa mogły wpłynąć na wynik wyborów.
§  19.
Jeżeli Minister Spraw Wewnętrznych uzna za nieważny wybór tylko jednej lub dwóch osób, w takim razie w ciągu 14 dni od dnia zawiadomienia o tem wydziału wojewódzkiego powinien odbyć się wybór uzupełniający, który przeprowadza się na tych samych zasadach, co wybór główny, z tą jednak zmianą w razie wybierania w wyborze uzupełniającym tylko jednej osoby, że każdy wyborca może głosować tylko na jednego kandydata.
§  20.
Służbą publiczną w rozumieniu art. 94 ustawy z dnia 23 marca 1933 roku oraz §§ 13 i 15 rozporządzenia niniejszego jest sprawowanie mandatu posła lub senatora oraz każda zarówno zawodowa jak i niezawodowa, płatna i honorowa służba w instytucjach państwowych, samorządu terytorjalnego, samorządu gospodarczego (izby rolnicze, rzemieślnicze, przemysłowo - handlowe), ubezpieczeń społecznych oraz w innych instytucjach publiczno - prawnych, jako też w obywatelskich albo obywatelsko-urzędniczych ciałach zbiorowych (rady, komisje i t. p.), współdziałających z władzami państwowemi z głosem stanowczym lub doradczym.
§  21.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i obowiązuje na obszarze województw poznańskiego i pomorskiego.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi zwolnione z VAT

Darowizny dla ofiar powodzi zostały zwolnione z VAT - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1934.87.796

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wybory członków izb wojewódzkich w województwach pomorskiem i poznańskiem.
Data aktu: 17/09/1934
Data ogłoszenia: 05/10/1934
Data wejścia w życie: 05/10/1934