Zm.: rozporządzenie z dnia 23 listopada 1932 r., wydanego celem wykonania ustawy z dnia 11 sierpnia 1923 r. o tymczasowem uregulowaniu finansów komunalnych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 18 maja 1934 r.
wydane w porozumieniu z Ministrem Skarbu o częściowej zmianie rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 23 listopada 1932 r., wydanego w porozumieniu z Ministrem Skarbu celem wykonania ustawy z dnia 11 sierpnia 1923 r. o tymczasowem uregulowaniu finansów komunalnych.

Na podstawie art. 18 ust. 3, 19 ust. 2, 20 ust. 3, 37 ust. 2 i 77 ustawy z dnia 11 sierpnia 1923 r. o tymczasowem uregulowaniu finansów komunalnych (Dz. U. R. P. z 1932 r. Nr. 106, poz. 884) zarządza się co następuje:
§  1.
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 23 listopada 1932 r., wydane w porozumieniu z Ministrem Skarbu celem wykonania ustawy z dnia 11 sierpnia 1923 r. o tymczasowem uregulowaniu finansów komunalnych (Dz. U. R. P. Nr. 113, poz. 937), ulega następującym zmianom:
1)
Przy końcu § 1 kropkę zastępuje się przecinkiem i dodaje się wyrazy następujące: "ze zmianami, wprowadzonemi rozporządzeniem Ministra Skarbu z dnia 9 grudnia 1933 r. (Dz. U. R. P. Nr. 103, poz. 797) ".
2)
Paragraf 28 skreśla się.
3)
W § 37 przy końcu ustępu pierwszego wyrazy "z zachowaniem § 1" zastępuje się wyrazami "z zachowaniem przepisów § 2".
4)
Nagłówek przed § 58 skreśla się.
5)
Nagłówek przed § 60 zostaje zaopatrzony w literę B, przed § 61 - w literę C, przed § 65 - w literę D, przed § 66 - w literę E.
6)
W zdaniu pierwszem ustępu pierwszego § 60 skreśla się wyrazy "lub 4".
7)
W § 63 wyrazy "skasowanych bądź przez samego płatnika (art. 23, punkt. "a" u. o. s.), bądź przez notarjusza (art. 29 ustęp ostatni u. o. s.) " zastępuje się wyrazami "skasowanych przez samego płatnika (art. 23, punkt "a" u. o. s.) ".
8)
W ustępie pierwszym § 64 skreśla się wyrazy: "lub w ustępie ostatnim art. 29 u. o. s.".
9)
Paragraf 82 otrzymuje brzmienie następujące:

"Filmy, dozwolone do wyświetlania publicznego bez oceny, jak i te, które otrzymają oceny: "Artystyczny" lub "Kształcący", mogą być przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych oznaczane stampilami:

a) filmy o tematach polskich stampilą "Temat Polski",

b) filmy o tematach polskich długości od 200 do 300 metrów stampilą "Krótkometrażowy".

Filmy o charakterze propagandy państwowej, społecznej oraz aktualności, nieposiadające ocen "Artystyczny" lub "Kształcący", mogą być przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych oznaczone stampilą "Propagandowy".

Filmy, mające charakter reklamy, oprócz uzyskanych innych ocen będą oznaczane przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych stampilą "Reklamowy".

10)
Paragraf 88 otrzymuje brzmienie następujące:

"Jeżeli w czasie jednego przedstawienia są wyświetlane dwa filmy pełnoprogramowe o różnej skali podatkowej i wobec tego od każdego filmu należałby się podatek według różnych stawek, podatek powinien być wymierzony według średniej arytmetycznej obu stawek, przyczem ułamki procentów powinny być zaokrąglane wzwyż do jednostki.

Jeżeli w czasie jednego przedstawienia są wyświetlane trzy lub więcej filmów, podatek powinien być wymierzony według stawki podatkowej dla filmu, od którego stawka podatkowa jest najwyższa.

Wyświetlanie tygodników aktualności nie o tematach polskich, jako dodatków do zasadniczych programów, nie powoduje zmiany wymierzonych stawek podatkowych od tych programów".

11)
Paragraf 89 otrzymuje brzmienie następujące:

"Filmy o tematach polskich, o ile są oznaczone stampilą "Krótkometrażowy" i jeżeli będą wyświetlane jako dodatki do programu zasadniczego przy innych filmach, nieposiadających stampili "Temat Polski", wpływają na obniżenie ogólnej sumy obliczonego podatku komunalnego:

a) nieme bez oceny o 5%,

b) nieme bez oceny, posiadające stampilę "Propagandowy" o 10%,

c) nieme z ocenami: "Artystyczny" lub "Kształcący" o 10%,

d) dźwiękowe bez oceny o 10%,

e) dźwiękowe bez oceny, posiadające stampilę "Propagandowy" o 15%,

f) dźwiękowe z ocenami "Artystyczny" lub "Kształcący" o 20%.

W miastach, liczących powyżej 25.000 mieszkańców, film oznaczony stampilą "Krótkometrażowy" o temacie polskim powoduje określone w ustępie pierwszym paragrafu niniejszego obniżenie podatku tylko przez okres wyświetlania jednego programu.

Filmy, posiadające stampilę "Krótkometrażowy", "Temat Polski", jeżeli równocześnie są oznaczone stampilą "Reklamowy", nie wpływają na obniżenie podatku od zasadniczego programu.

Metraż filmów krótkometrażowych o tematach polskich, wyświetlanych jako dodatki do programu zasadniczego, musi ściśle odpowiadać metrażowi, uwidocznionemu na legitymacji filmowej.

W przypadkach, gdyby metraż wyświetlanego dodatku nie odpowiadał metrażowi, uwidocznionemu na legitymacji filmowej, dodatki takie nie pociągają za sobą zniżki podatkowej".

12)
Do § 91 dodaje się drugi ustęp o następującem brzmieniu:

"Wydawane po dniu 1 kwietnia 1933 r. legitymacje filmowe do dalszych kopij filmów, ocenzurowanych przed dniem 1 kwietnia 1933 r., sporządzane będą bez oceny - bez względu na to, jaką ocenę miał film przed dniem 1 kwietnia 1933 r. na podstawie obowiązujących wówczas przepisów".

13)
Paragrafy 92 i 93 skreśla się.
14)
Jako § 92 wstawia się przepis o następującem brzmieniu: "Od chwili wejścia w życie rozporządzenia niniejszego podatek komunalny od filmów, posiadających legitymacje filmowe, wydane przed dniem 1 kwietnia 1933 r., powinien być wymierzany według stawek podatkowych, przewidzianych w rozporządzeniu niniejszem dla filmów nieposiadających oceny".
15)
W § 94 skreśla się wyrazy: "grybowski" oraz "i makowski", przed wyrazem "żywiecki" skreśla się przecinek, a wstawia się spójnik "i", wyraz zaś "starosarnborski" zastępuje się wyrazem "turczański".
16)
W § 100 pod lit. a) skreśla się część zdania, zaczynającą się od wyrazów "z wyjątkiem" do wyrazów "spisu ludności".
17)
Paragraf 120 otrzymuje brzmienie następujące:

"Uprawnienia Ministra Spraw Wewnętrznych, działającego w porozumieniu z Ministrem Skarbu, wynikające z art. 36, 37 i 42 u. f. k., przekazuje się - z wyjątkiem prawa do zatwierdzania uchwał w sprawach zaciągania pożyczek zagranicznych i obligacyjnych, oraz podatku od kopalń (art. 5) i podatków na cele inwestycyjne (art. 21 ustęp 2) - wojewodom, z którymi w tym względzie współdziałają z głosem stanowczym wydziały (izby) wojewódzkie.

§  2.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1934.46.400

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zm.: rozporządzenie z dnia 23 listopada 1932 r., wydanego celem wykonania ustawy z dnia 11 sierpnia 1923 r. o tymczasowem uregulowaniu finansów komunalnych.
Data aktu: 18/05/1934
Data ogłoszenia: 05/06/1934
Data wejścia w życie: 05/06/1934