Ustalenie granic miasta Kostopola w powiecie kostopolskim, województwie wołyńskiem.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 19 kwietnia 1934 r.
o ustaleniu granic miasta Kostopola w powiecie kostopolskim, województwie wołyńskiem.

Na podstawie art. 1 ustawy z dnia 20 lutego 1920 r. w przedmiocie zaliczania osad wiejskich w poczet miast oraz zmiany granic miast na obszarze b. zaboru rosyjskiego (Dz. U. R. P. Nr. 19, poz. 92), w brzmieniu ustalonem rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 3 grudnia 1932 r. w sprawie zmiany właściwości niektórych władz w zakresie podziału administracyjnego Państwa (Dz. U. R. P. Nr. 109, poz. 895), zarządzam co następuje:
§  1.
Granice miasta Kostopola w powiecie kostopolskim, województwie wołyńskiem, utworzonego rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 12 września 1922 r. (Dz. U. R. P. Nr. 82, poz. 733) ustalam w sposób następujący:

Od strony południowo-zachodniej, począwszy od przejazdu przez tor kolejowy na drodze gminnej Kostopol - Maszcza, punktem początkowym granicy miasta Kostopola jest słup graniczny Lasów Państwowych Nr. 99. Od tego punktu granica biegnie w kierunku północno-wschodnim, stroną wschodnią pasa wywłaszczonego Polskich Kolei Państwowych i naprzeciw słupa telegraficznego Nr. 7/30, znajdującego się na przeciwległej stronie, przecina tor kolejowy i pas wywłaszczenia Polskich Kolei Państwowych i w linji oznaczonej słupami pomiarowemi Polskich Kolei Państwowych i Lasów Państwowych przechodzi krawędzią lasu, przecina drogę Kostopol - Berestowiec i prowadząc dalej przez słup pomiarowy L. 0 - 3 biegnie w kierunku północno - zachodnim linją łamaną oznaczoną rowem, oddzielającym od miasta Lasy Państwowe, do słupa. Nr. 94. Od tego miejsca granica odchyla się ku zachodowi i biegnie dalej rowem oznaczonym słupami Lasów Państwowych do słupa Nr. 89, załamuje się tu na północ, biegnie wzdłuż polnej granicy oznaczonej kopcami i palami, oddzielającej grunta kolonji Chmyzopol, do zetknięcia się z rowem granicznym, który również oddziela grunty kolonji Chmyzopol, gdzie zmienia kierunek na północno-wschodni, biegnąc dalej tym rowem, poczem załamuje się w kierunku północno-zachodnim i biegnie linją graniczną znaczoną palami, do kopca znajdującego się w narożniku granic gruntów kolonji Chmyzopol i wsi Peremenka.

Dalej w kierunku północno-wschodnim pasem granicznym, oddzielającym grunta wsi Peremenki, do wylotu ulicy Drzewnej. Od tej ulicy granica biegnie drogą dojazdową w tym samym kierunku, przecinając tor kolejowy do Janowej Doliny, następnie w odległości 63 m od toru kolejowego załamuje się (koło kopca granicznego) w kierunku północno zachodnim, poczem w odległości 60 m od wyżej wymienionego kopca zmienia kierunek na północny wschód, biegnie dalej wyżej wymienioną drogą dojazdową obok cmentarza wsi Peremenka do drogi powiatowej Nr. 8 i znajdującego się tam słupa granicznego Nr. 26. Dalej zachodnim brzegiem tej drogi w kierunku południowo - wschodnim do słupa granicznego Nr. 23. Od tego miejsca załamuje się w kierunku północno - wschodnim i w linji prostej, oddzielającej grunta wsi Peremenka od gruntów Lasów Państwowych, dochodzi do wschodniego brzegu rzeki Zamczysko. Dalej granica załamuje się w górę rzeki i biegnie wschodnim brzegiem rzeki w kierunku południowo-wschodnim do mostu kolejowego na szlaku Równe - Sarny, przechodzi linją przyczółka mostowego od strony Sarn i począwszy od wschodniego naroża przyczółka biegnie przez pas wywłaszczeniowy Polskich Kolei Państwowych do leśnej linji działowej, wytkniętej pomiędzy oddziałami 37 a 50 Lasów Państwowych, w kierunku wschodnim dochodząc do słupa pomiarowego Nr. 1. Dalej w tym samym kierunku, przechodząc przez słup "U", granica biegnie przez las państwowy linją oddziałową do słupa oddziałowego Nr. 49/36, znajdującego się przy drodze powiatowej Kostopol - Bereźne. Od tego miejsca załamuje się na południowy zachód i biegnie krawędzią lasu wzdłuż zachodniego brzegu pasa drogowego na przestrzeni 402 m do punktu, gdzie rów, rozgraniczający grunta miasta Kostopola od terenu lasów państwowych, przecina wyżej wymienioną drogę. Od tego miejsca granica biegnie linją łamaną w kierunku wschodnim północnym brzegiem rowu oddzielającego Lasy Państwowe od gruntów wsi Kostopol do słupa granicznego Nr. 91, od którego załamuje się w kierunku południowym, biegnie dalej tym samym rowem do strumyka bez nazwy i znajdującego się tam w narożu gruntów wsi Borszczówki i Lasów Państwowych słupa granicznego Nr. 90, tu załamuje się na południowy zachód, biegnie dalej środkiem strumyka do przecięcia się z osią rowu, stanowiącego granice, gruntów wsi Borszczówka, skąd linją tego rowu kieruje się na południe, przecina drogę wojewódzką Kostopol - Ludwipol i biegnie dalej w tym samym kierunku do naroża gruntów wsi Borszczówka i Mała Lubasza i znajdującego się tam kopca granicznego.

Od tego miejsca granica załamuje się w kierunku południowo-zachodnim i linją rowu oznaczonego palami, odgraniczającego grunta wsi Mała Lubasza, biegnie do przecięcia się z pasem drogowym drogi wojewódzkiej Kostopol - Małe Siedliszcze, wychodząc w odległości 13 m od znajdującego się przy tej drodze słupa telegraficznego Nr. 55/26. Następnie skręca na północny zachód i nie przecinając drogi biegnie brzegiem pasa drogowego do słupa telegraficznego Nr. 79/26. W tem miejscu zmienia kierunek na południowy zachód i biegnie dalej na przestrzeni 482 m rowem granicznym, oddzielającym grunta majątku Mała Lubasza do narożnego pala granicznego. Od tego miejsca skręca na północny zachód, biegnąc dalszą linją rowu na przestrzeni 320 m do kopca, znajdującego się w narożniku działek Iwana Maksimczuka, Klima Zwizdeckiego i majątku Mała Lubasza. Od tego miejsca skręca na południowy zachód i po prostej linji biegnie do zachodniego brzegu rzeki Zamczysko, zachodnim brzegiem rzeki w kierunku północno-zachodnim do stawu, poczem brzegiem stawu, przy wylocie rowu odpływowego na południowy zachód linją tego rowu po granicy gruntów majątku Chotenka i dalej linją łamaną do przecięcia drogi wojewódzkiej Kostopol - Równe, przecina wyżej wymienioną drogę przez most nad rowem i biegnie dalej do słupa granicznego Nr. 102, znajdującego się w narożu gruntów majątku Chotenka i Lasów Państwowych.

Od tego miejsca granica załamuje się w kierunku północno-zachodnim, biegnie linją rowu po granicy lasów państwowych do punktu wyjścia, t. j. do słupa granicznego Lasów Państwowych Nr. 99.

§  2.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1934.35.321

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Ustalenie granic miasta Kostopola w powiecie kostopolskim, województwie wołyńskiem.
Data aktu: 19/04/1934
Data ogłoszenia: 25/04/1934
Data wejścia w życie: 25/04/1934