Biuro Pośrednictwa Pracy dla robotników portowych w Gdyni.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 29 marca 1934 r.
o Biurze Pośrednictwa Pracy dla robotników portowych w Gdyni.

Na podstawie art. 25 ust. 1 i 3 i art. 28 ust. 3 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 27 października 1933 r. o pracy robotników portowych w Gdyni (Dz. U. R. P. Nr. 85, poz. 646) oraz art. 4 ust. 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 27 października 1933 r. o zniesieniu państwowych urzędów pośrednictwa pracy i opieki nad wychodźcami (Dz. U. R. P. Nr. 84, poz. 621) zarządzam co następuje:
§  1.
Biuro Pośrednictwa Pracy dla Robotników Portowych w Gdyni, nazywane w dalszych przepisach rozporządzenia niniejszego Biurem, wykonywa czynności rejestracji, kontroli oraz pośrednictwa pracy robotników portowych w obrębie portu gdyńskiego.
§  2.
(1)
Na czele Biura stoi Kierownik Biura, działający w ramach upoważnienia, udzielonego mu przez Przewodniczącego Zarządu Obwodowego Funduszu Bezrobocia w Gdyni.
(2)
W zakresie organizacji i administracji Biura mają zastosowanie przepisy § 12 pkt. 1 i 2 oraz § 13 ust. 1 pkt. 2 - 7 rozporządzenia Ministra Opieki Społecznej z dnia 15 marca 1934 r. o biurach pośrednictwa pracy Funduszu Bezrobocia (Dz. U. R. P. Nr. 22, poz. 168) z tem, że czynności wyszczególnione w § 12 pkt. 1 wymienionego rozporządzenia wykonywa w imieniu Zarządu Obwodowego Funduszu Bezrobocia w Gdyni Przewodniczący tego Zarządu.
(3)
Stosunek służbowy pracowników Biura regulują: § 14 rozporządzenia Ministra Opieki Społecznej z dnia 15 marca 1934 r. w sprawie regulaminu Zarządu Głównego i zarządów obwodowych Funduszu Bezrobocia (Dz. U. R. P. Nr. 22, poz. 166) oraz wydane na jego podstawie przepisy służbowe, uposażeniowe i dyscyplinarne.
§  3.
Przy wykonywaniu pośrednictwa pracy Biuro obowiązane jest postępować zgodnie z instrukcją Zarządu Głównego Funduszu Bezrobocia o czynnościach Biura, zatwierdzoną przez Ministra Opieki Społecznej, jako też przestrzegać zasad, wymienionych w § 9 ust. 2, 3 i 5 oraz § 10 rozporządzenia Ministra Opieki Społecznej z dnia 15 marca 1934 r. o biurach pośrednictwa pracy Funduszu Bezrobocia.
§  4.
Biuro czynne jest przez całą dobę.
§  5.
(1)
Biuro rejestruje osoby, zaliczone w poczet robotników portowych przez Komisję Kwalifikacyjną dla robotników portowych przy Urzędzie Morskim.
(2)
Listy osób, zaliczonych w poczet robotników portowych uznanych za podlegających skreśleniu z rejestru robotników portowych, zawieszonych w prawie wykonywania przeładunku portowego oraz przywróconych w prawach robotnika portowego, - Biuro wywiesza w swym lokalu.
§  6.
(1)
Rejestracja robotników portowych w Biurze dokonywana jest na kartach rejestracyjnych (załącznik Nr. 1 do rozporządzenia niniejszego).
(2)
Zarejestrowani robotnicy portowi otrzymują z Biura jako dowód zaliczenia w poczet robotników portowych legitymację (załącznik Nr. 2 do rozporządzenia niniejszego) oraz książeczkę obrachunkową, do której dołączona jest karta kontrolna, ważna na dany miesiąc kalendarzowy.
(3)
Karta kontrolna służy do odnotowywania w niej zgłoszeń w Biurze celem poszukiwania pracy oraz danych, dotyczących czasu zatrudnienia u poszczególnych pracodawców i wysokości zarobku.
(4)
Wydawanie robotnikom na dany miesiąc kalendarzowy kart kontrolnych za okazaniem przez nich legitymacji oraz zwracanie kart zużytych Biuru, dokonywane jest w terminach, ustalonych i podanych do wiadomości osobom zainteresowanym przez Biuro.
(5)
Wydanie przez Biuro nowej karty kontrolnej notuje się na karcie rejestracyjnej danego robotnika.
(6)
W razie zagubienia lub zniszczenia karty kontrolnej, robotnik zawiadamia o tem niezwłocznie Biuro, które wywiesza w swym lokalu na przeciąg tygodnia odpowiednie obwieszczenie, poczem, po upływie tego okresu, robotnik zbiera od pracodawców na udzielonym mu przez Biuro duplikacie karty kontrolnej dane o jego pracy w okresie, objętym zgubioną bądź zniszczoną kartą.
§  7.
W razie zawieszenia robotnika portowego w prawie wykonywania przeładunku portowego w porcie gdyńskim, bądź orzeczenia kary skreślenia go z rejestru robotników portowych na czas określony, Biuro czyni w jego legitymacji i karcie rejestracyjnej odpowiednie wzmianki, w przypadku zaś przewidzianym w art. 23 ust. 2 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 27 października 1933 r. o pracy robotników portowych w Gdyni, bądź w razie zdyskwalifikowania robotnika portowego przez Komisję Kwalifikacyjną, tudzież w przypadku orzeczenia kary skreślenia z powyższego rejestru na stałe, legitymacja jego traci ważność, przyczem Biuro skreśla takiego robotnika z rejestru robotników portowych, czyniąc o tem wzmiankę w karcie rejestracyjnej, i wycofuje jego legitymację.
§  8.
(1)
Biuro czuwa nad przestrzeganiem przez pracodawców i pracowników obowiązków, wynikających z przepisów rozdziału VII rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 27 października 1933 r. o pracy robotników portowych w Gdyni, oraz wydanych na podstawie tych przepisów rozporządzeń.
(2)
O wszelkich wykroczeniach w powyższym zakresie Biuro bezzwłocznie komunikuje Dyrektorowi Urzędu Morskiego oraz właściwemu inspektorowi pracy.
§  9.
(1)
Biuro obowiązane jest przyjąć każde zgłoszenie przez pracodawcę wolnego miejsca pracy, dokonane ustnie, telefonicznie lub pisemnie.
(2)
Sposób przyjęcia zgłoszenia wolnego miejsca i jego obsadzenia określa instrukcja Zarządu Głównego Funduszu Bezrobocia o czynnościach Biura.
§  10.
(1)
Po otrzymaniu od pracodawcy zgłoszenia wolnego miejsca pracy Biuro kieruje niezwłocznie do pracy robotników w kolejności ich zgłoszenia się do Biura, mając zarazem na uwadze sprawiedliwy podział pracy miedzy robotników, t. j. kierując się ilością dniówek, przepracowanych przez danego robotnika.
(2)
Biuro nie może skierować do pracy robotnika portowego, który w danym tygodniu kalendarzowym przepracował już 48 godzin.
§  11.
(1)
Robotnicy portowi, zgłaszający się do Biura celem poszukiwania pracy, składają swoje karty kontrolne, które zwracane są robotnikom na ich żądanie lub też w razie skierowania do pracy.
(2)
Fakt zgłoszenia się robotnika do Biura i oczekiwania na pracę, Biuro stwierdza przy pomocy stempla w odpowiedniej rubryce karty kontrolnej.
§  12.
(1)
Pracodawca, przyjmując robotnika, żąda od niego każdorazowo okazania legitymacji i oddania karty kontrolnej, którą po zakończeniu pracy zwraca robotnikowi.
(2)
Przepracowane dniówki, półdniówki i godziny są odnotowywane na kartach kontrolnych przez pracodawcę lub przez osobę, działającą w jego imieniu, z jednoczesnem podaniem zarobku brutto.
§  13.
(1)
Biuro kieruje do pracy robotników portowych, należących do grupy zawodowej, wskazanej przez pracodawcę przy zgłoszeniu wolnego miejsca pracy.
(2)
W razie wyczerpania liczby robotników portowych w danej grupie zawodowej, mogą być przez Biuro skierowani na wolne miejsca pracy robotnicy portowi z innych grup zawodowych.
(3)
W przypadkach wyjątkowych, w szczególności w razie całkowitego wyczerpania kontyngentu robotników portowych, bądź braku chętnych do pracy, Biuro, za zezwoleniem Urzędu Morskiego i na okres wskazany w tem, zezwoleniu, może wezwać i skierować do pracy robotników z pośród bezrobotnych, zarejestrowanych w Biurze Pośrednictwa Pracy w Gdyni. W tym przypadku Biuro zatrzymuje legitymacje poszukujących pracy tych robotników do czasu ukończenia przez nich pracy, do której zostali skierowani. Legitymacje te są zwracane robotnikom za zwrotem poprzednio im wydanych kart polecających, na których pracodawca notuje ilość i rodzaj dokonanej pracy oraz sumę zarobku.
§  14.
Robotnicy portowi mogą być kierowani w razie ich zgody do pracy poza portem, lecz tylko wówczas, gdy Biuro Pośrednictwa Pracy w Gdyni zgłosi w Biurze wolne miejsca pracy.
§  15.
(1)
Świadczenia Biura w zakresie pośrednictwa pracy są dla robotników bezpłatne.
(2)
Pracodawca obowiązany jest tytułem opłaty za pośrednictwo uiścić niezwłocznie za każdego zapośredniczonego przez Biuro robotnika:
1)
przy skierowaniu od 1 do 5 robotników -10 groszy od każdego skierowanego robotnika,
2)
przy jednoczesnem skierowaniu ponad 5 robotników - 5 groszy od każdego skierowanego robotnika.
(3)
Opłaty powyższe mogą być zryczałtowane na wniosek Zarządu Obwodowego Funduszu Bezrobocia w Gdyni, zatwierdzony przez Zarząd Główny Funduszu Bezrobocia, przyczem za podstawę do zryczałtowania służy przeciętny miesięczny wpływ z opłat niezryczałtowanych, wpłaconych przez pracodawcę w ciągu sześciu miesięcy kalendarzowych, poprzedzających zryczałtowanie.
(4)
Wpłacający należności, wymienione w ustępie 2, otrzymują pokwitowanie z wpłaconej sumy.
§  16.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, z mocą obowiązującą od dnia 1 kwietnia 1934 r., z uwzględnieniem zastrzeżenia, zawartego w art. 39 ust. 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 27 października 1933 r. o pracy robotników portowych w Gdyni
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

Str. 1.

BIURO POŚREDNICTWA PRACY DLA ROBOTNIKÓW PORTOWYCH W GDYNI

grafika

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

Str. 1

BIURO POŚREDNICTWA PRACY DLA ROBOTNIKÓW PORTOWYCH W GDYNI LEGITYMACJA ROBOTNIKA PORTOWEGO

grafika

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1934.32.288

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Biuro Pośrednictwa Pracy dla robotników portowych w Gdyni.
Data aktu: 29/03/1934
Data ogłoszenia: 15/04/1934
Data wejścia w życie: 15/04/1934, 01/04/1934