Złożenie przez Polskę i inne Państwa dokumentów ratyfikacyjnych, uznanie swych podpisów za ostateczne, oraz zgłoszenie przystąpień do Układu, dotyczącego sygnałów morskich oraz do Układu dotyczącego latarniowców, które nie znajdują się na swych normalnych miejscach postoju, podpisanych w Lizbonie dnia 23 października 1930 r. wraz z odnośnemi Regulaminami.

OŚWIADCZENIE RZĄDOWE
z dnia 21 grudnia 1933 r.
w sprawie złożenia przez Polskę i inne Państwa dokumentów ratyfikacyjnych, uznania swych podpisów za ostateczne, oraz zgłoszenia przystąpień do Układu, dotyczącego sygnałów morskich oraz do Układu dotyczącego latarniowców, które nie znajdują się na swych normalnych miejscach postoju, podpisanych w Lizbonie dnia 23 października 1930 r. wraz z odnośnemi Regulaminami.

I.

Podaje się niniejszem do wiadomości, że w wykonaniu postanowień art. 5 Układu dotyczącego sygnałów morskich, podpisanego w Lizbonie dnia 23 października 1930 r. wraz z Regulaminem, dotyczącym niektórych kategoryj sygnałów morskich oraz art. 4 Układu dotyczącego latarniowców, które nie znajdują się na swych normalnych miejscach postoju, podpisanego w Lizbonie dnia 23 października 1930 r. wraz z Regulaminem, dotyczącym sygnałów na latarniowcach, które nie znajdują się na swych normalnych miejscach postoju, złożony został Sekretarzowi Generalnemu Ligi Narodów dnia 2 października 1933 r. w imieniu Rządu Polskiego dokument ratyfikacyjny powyższych Układów i Regulaminów.

II.

Równocześnie podaje się do wiadomości, zgodnie z odnośnemi komunikatami Sekretarjatu Ligi Narodów, że:

A.

1)
w wykonaniu art. 5 Układu dotyczącego sygnałów morskich dokumenty ratyfikacyjne powyższego Układu i załączonego do niego Regulaminu złożone zostały w Sekretarjacie Ligi Narodów w imieniu niżej podanych Państw i Terytorjów w datach następujących:
Belgja dnia 10 lutego 1932 r.
(Belgja nie może narazie zobowiązać się do

stosowania przepisów odnoszących się do "uprzedzania o burzach, grożących niebezpieczeństwem danej miejscowości" i stanowiących rozdział pierwszy Regulaminu do powyższego Układu.

Poza tem ratyfikacja przez Belgję przepisów stanowiących rozdział II (sygnały przypływów i odpływów oraz poziomu wód), i rozdział III (sygnały dotyczące ruchów statków podczas zawijania do portów i wchodzenia do wielkich kanałów) wywrze swe skutki dopiero, gdy Niemcy, Danja, Francja, W. Brytanja, Holandja i Norwegja zawiadomią ze swej strony o dokonaniu ratyfikacji ostatecznej postanowień zawartych w tych dwóch rozdziałach.
Powyższa ratyfikacja nie obejmuje Konga Belgijskiego).
W. M. Gdańsk dnia 2 października 1933 r.
Hiszpanja " 3 listopada 1933 r.
Francja " 13 lipca 1931 r.
Grecja " 14 września 1932 r.
Marokko " 3 września 1931 r.
Tunis " 27 października 1931 r.
Monako " 3 listopada 1933 r.
2)
w wykonaniu art. 6 wzgl. 9 powyższego Układu w Sekretarjacie Ligi Narodów zostało zgłoszone przystąpienie do tego Układu i do załączonego do niego Regulaminu w imieniu Rządu Brazylijskiego w dniu 21 listopada 1932 r. i w imieniu niżej wymienionych francuskich Kolonji i Terytorjów mandatowych:
Francuska Afryka Zachodnia

Francuska Afryka Zwrotnikowa

Togo

Kamerun

Madagaskar

Osady francuskie w Indjach

Indochiny

Wyspa Réunion

Wybrzeże francuskie Somalisów

Nowa Kaledonja

Oceanja

Martynika

Gwadelupa

Gujana

Wyspy Św. Piotra i Miquelon

w dniu 28 października 1933 r.
3)
w wykonaniu art. 5 powyższego Układu odnośne podpisy niżej wymienionych Państw stały się ostateczne w datach następujących:
Holanja dnia 24 sierpnia 1931 r.
(łącznie z Indjami holenderskiemi)
Portugalja " 23 października 1930 r.
Rumunja " 1 czerwca 1931 r.
Związek Socjalistycznych Republik Rad " 27 kwietnia 1931 r.

B.

1)
w wykonaniu art. 4 Układu dotyczącego latarniowców, które nie znajdują się na swych normalnych miejscach postoju, dokumenty ratyfikacyjne powyższego Układu i załączonego do niego Regulaminu złożone zostały w Sekretarjacie Ligi Narodów w imieniu niżej podanych Państw i Terytorjów w datach następujących:
Belgja

Powyższa ratyfikacja nie obejmuje Konga belgijskiego

dnia 10 lutego 1932 r.
W. M. Gdańsk " 2 października 1933 r.
Hiszpanja " 3 listopada 1933 r.
Szwecja " 3 lutego 1933 r.
2)
w wykonaniu art. 5 wzgl. 8 powyższego Układu w Sekretarjacie Ligi Narodów zostało zgłoszone przystąpienie do tego Układu i załączonego do niego Regulaminu w imieniu Rządu Brazylijskiego w dniu 21 listopada 1932 r. i w imieniu niżej wymienionych francuskich Kolonji i Terytorjów mandatowych:
Francuska Afryka Zachodnia

Francuska Afryka Zwrotnikowa

Togo

Kamerun

Madagaskar

Osady francuskie w Indjach

Indochiny

Wyspa Réunion

Wybrzeże francuskie Somalisów

Nowa Kaledonja

Oceanja

Martynika

Gwadelupa

Gujana

Wyspy Św. Piotra i Miquelon

w dniu 28 października 1933 r.
3)
w wykonaniu art. 4 powyższego Układu odnośne podpisy niżej wymienionych Państw stały się ostateczne w datach następujących:
W. Brytanja i Irlandja Północna dnia 23 października 1930 r.
Nie obejmuje brytyjskich kolonij, protektoratów, terytorjów, będących pod władzą zwierzchniczą brytyjską, lub względem których wykonywany jest mandat brytyjski.
Indje " 23 października 1930 r.
Nie dotyczy żadnego z państw indyjskich, będących pod władzą zwierzchniczą brytyjską.
Danja " 29 kwietnia 1931 r.
Francja " 23 października 1930 r.
Marokko " 23 " 1930 r.
Tunis " 23 " 1930 r.
Grecja " 23 " 1930 r.
Monako " 23 " 1930 r.
Holandja " 23 " 1930 r.
Łącznie z Indjami holenderskiemi.
Portugalja " 23 " 1930 r.
Rumunja " 1 czerwca 1931 r.
Związek Socjalistycznych Republik Rad " 27 kwietnia 1931 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1934.14.115

Rodzaj: Oświadczenie rządowe
Tytuł: Złożenie przez Polskę i inne Państwa dokumentów ratyfikacyjnych, uznanie swych podpisów za ostateczne, oraz zgłoszenie przystąpień do Układu, dotyczącego sygnałów morskich oraz do Układu dotyczącego latarniowców, które nie znajdują się na swych normalnych miejscach postoju, podpisanych w Lizbonie dnia 23 października 1930 r. wraz z odnośnemi Regulaminami.
Data aktu: 21/12/1933
Data ogłoszenia: 19/02/1934
Data wejścia w życie: 19/02/1934