Wypuszczenie Bonów Funduszu Inwestycyjnego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 10 listopada 1933 r.
o wypuszczeniu Bonów Funduszu Inwestycyjnego.

Na podstawie art. 4, 5, 6, 13 i 14 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 27 października 1933 r. o Funduszu Inwestycyjnym (Dz. U. R. P. Nr. 85, poz. 636) zarządzam co następuje:
§  1.
(1)
Z dniem 1 grudnia 1933 r. wypuszcza się dziesięć seryj bezterminowych, nieoprocentowanych Bonów Funduszu Inwestycyjnego w odcinkach po 25 złotych wartości nominalnej.
(2)
Każda serja obejmuje 40.000 sztuk bonów o numeracji kolejnej od 00001 do 40.000.
(3)
Numery seryj oznaczone są cyframi rzymskiemi od I do X.
§  2.
(1).
Umarzanie Bonów Funduszu Inwestycyjnego odbywać się będzie w drodze losowania publicznego, przeprowadzanego co tydzień przez komisję rządową.
(2)
Losowanie polega na wyciągnięciu siedmiu numerów z liczby numerów od 00001 do 40.000, przyczem bony, opatrzone wyciągniętemi numerami, uznaje się za równocześnie wylosowane we wszystkich serjach.
(3)
Ustala się następujący sposób przeprowadzania losowań:

w przeddzień pierwszego losowania odbędzie się w obecności komisji rządowej publiczne wsypanie do koła losowań 40.000 sztuk zwitków, opatrzonych numerami kolejnemi od 00001 do 40.000 włącznie; przed wsypaniem zwitków do koła każda osoba z pośród obecnej publiczności będzie miała prawo żądać sprawdzenia jednego dowolnego numeru bonu, czy znajduje się on w liczbie przygotowanych zwitków, poczem zwitki będą do koła wsypane, samo zaś koło zostanie przez komisję opieczętowane; przystępując do losowania komisja sprawdza całość pieczęci na kole, zdejmuje je i poleca dokładne zmieszanie zwitków zapomocą obrotów koła; po wyciągnięciu z koła numerów stosownie do przepisu ustępu 2, - koło ponownie podlega opieczętowaniu i w tym stanie pozostałe do następnego losowania; dla drugiego i dalszych losowań służą tylko te zwitki, które pozostaną w kole no losowaniu poprzedniem; o przebiegu i wyniku każdego losowania komisja sporządza odpowiedni protokół, który podpisują wszyscy obecni na danem losowaniu członkowie komisji i protokolant.

(4)
Losowanie odbywać się będzie co czwartek, jeśli zaś czwartek jest dniem świątecznym - losowanie przesuwa się na środę, a o ile i środa i czwartek są dniami świątecznemi - na piątek.
§  3.
Wylosowane Bony Funduszu Inwestycyjnego będą wykupywane przez kasy urzędów skarbowych po 100 złotych za bon 25-złotowy.
§  4.
Sprzedaż Bonów Funduszu Inwestycyjnego odbywać się będzie za pośrednictwem kas urzędów skarbowych, urzędów pocztowych oraz innych upoważnionych do tego placówek.
§  5.
Bony Funduszu Inwestycyjnego będą przyjmowane w imiennej ich wartości przez kasy urzędów skarbowych i urzędów celnych na zapłatę wszelkich państwowych podatków i danin, opłat, ceł, kar pieniężnych i grzywien oraz na spłatę zobowiązań pieniężnych wobec Skarbu Państwa.
§  6.
Na żądanie posiadaczy Bony Funduszu Inwestycyjnego będą według ich wartości imiennej wymieniane przez kasy urzędów skarbowych na gotowiznę bez żadnych potrąceń z zachowaniem zasad następujących:
a)
jeśli kwota bonów,- przedstawiona w danej kasie do wymiany przez jedną osobę w ciągu jednego dnia, nie przekracza 100 złotych, wymiana następuje natychmiast, zaś o ile kwota ta wynosi ponad 100 do 5.000 złotych - najdalej w ciągu dni 3;
b)
wymiana bonów, jednorazowo przedstawionych przez jedną osobę w kwotach ponad 5.000 złotych, może być uskuteczniona wyłącznie w kasie I-go Urzędu Skarbowego w Warszawie.
§  7.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1933.89.694

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wypuszczenie Bonów Funduszu Inwestycyjnego.
Data aktu: 10/11/1933
Data ogłoszenia: 10/11/1933
Data wejścia w życie: 10/11/1933