Popieranie elektryfikacji.

ROZPORZĄDZENIE
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 27 października 1933 r.
o popierania elektryfikacji.

Na podstawie art. 44 ust. 6 Konstytucji i ustawy z dnia 25 marca 1933 r. o upoważnieniu Prezydenta Rzeczypospolitej do wydawania rozporządzeń z mocą ustawy (Dz. U. R. P. Nr. 29, poz. 249) postanawiam co następuje:
Art.  1.
(1)
Osobom fizycznym i prawnym, którym nadano uprawnienia rządowe w myśl ustawy elektrycznej z dnia 21 marca 1922 r. (Dz. U. R. P. Nr. 34, poz. 277), nazywanym w dalszych postanowieniach rozporządzenia niniejszego "uprawnionymi", udziela się ulg, wymienionych w art. 2, jeżeli osoby te, w celu elektryfikacji okręgów elektryfikacyjnych Państwa lub zbytu energji innym uprawnionym mającym ten sam cel:
a)
zobowiążą się wybudować w określonym terminie i eksploatować wytwórcze zakłady elektryczne, posiadające przynajmniej jedną z czynnych jednostek maszynowych o mocy 10.000 kVA lub wyżej, a jeśli zużytkowywać będą jako źródło energji torf, węgiel brunatny, gazy ziemne lub spadki wodne, o mocy 3.000 kVA lub wyżej, albo
b)
zobowiążą się wybudować w określonym terminie i eksploatować linje elektryczne na napięcie 30.000 woltów lub wyżej.
(2)
Na obszarze województw: nowogródzkiego, poleskiego, stanisławowskiego, tarnopolskiego, wileńskiego i wołyńskiego takich samych ulg udziela się również tym uprawnionym, którzy zobowiążą się wybudować w określonym terminie i eksploatować jako przedsiębiorstwa użyteczności publicznej samodzielne wytwórczo - rozdzielcze zakłady elektryczne o jakiejkolwiek mocy i napięciu, lub zakłady elektryczne przesyłowo - rozdzielcze na napięcie 6.000 woltów lub wyżej.
(3)
Ulg, wymienionych w art. 2, udziela się uprawnionym, którzy wykażą się kapitałem zakładowym w wysokości, równej co najmniej 1/3 zamierzonych inwestycyj, lub którzy zobowiążą się co najmniej 1/3 inwestycyj pokrywać kapitałem zakładowym.
(4)
Ulg, wymienionych w art. 2, udziela się również tym uprawnionym, którzy rozbudzą zakłady elektryczne do rozmiarów, określonych wyżej w ustępie pierwszym lub drugim, i jeżeli pozatem zachodzą co do nich inne warunki, przewidziane w ustępach 1 - 3.
(5)
Podziału Państwa na okręgi elektryfikacyjne dokonywa Minister Przemysłu i Handlu.
Art.  2.
(1)
Ulgi, przyznawane rozporządzeniem niniejszem, są następujące:
1)
zwolnienie od opłat stemplowych, przewidzianych w rozdziale dziewiętnastym ustawy z dnia 1 lipca 1926 r. o opłatach stemplowych (Dz. U. R. P. z 1932 r. Nr. 41, poz. 413), jeżeli kapitał zakładowy przeznaczony będzie na nabycie nieruchomości, wznoszenie budowli lub zainstalowanie urządzeń, potrzebnych do wykonania uprawnienia rządowego, albo jeżeli wkład rzeczowy będzie stanowił taką nieruchomość, budowlę lub urządzenie;
2)
zwolnienie od opłat państwowych i komunalnych pism, dotyczących przejścia własności nieruchomości, jeżeli nieruchomości te są potrzebne do wykonywania uprawnienia rządowego;
3)
zwolnienie od wszelkich podatków bezpośrednich państwowych i samorządowych oraz dodatków samorządowych do bezpośrednich podatków państwowych, z wyjątkiem dodatków samorządowych do podatku gruntowego, za objekty, stanowiące przedmiot uprawnienia rządowego;
4)
zwolnienie od wynagrodzenia za korzystanie z terenów państwowych w celu prowadzenia przewodów, z zachowaniem jednak obowiązku uprawnionego do odszkodowania za rzeczywiste szkody. W razie konieczności usunięcia na terenach lasów państwowych drzewostanu (drzew, zalesień) odszkodowanie będzie ustalone według zasad, obowiązujących w administracji lasów państwowych. Koszt usunięcia drzewostanu ponosi uprawniony;
5)
prawo pierwszeństwa w nabywaniu niezbędnych do wykonywania uprawnienia rządowego gruntów przy parcelacjach nieruchomości ziemskich, przeprowadzanych na zasadzie ustawy z dnia 28 grudnia 1925 r. o wykonaniu reformy rolnej (Dz. U. R. P. z 1926 r. Nr. 1, poz. 1), a to przed kandydatami wymienionymi w art. 45, 51 i 53 tej ustawy;
6)
prawo pierwszeństwa w nabywaniu od Państwa materjałów budowlanych, materjałów opałowych i ich przetworów oraz drzewa i produktów jego przerobu, potrzebnych dla zakładu elektrycznego;
7)
prawo pierwszeństwa w uzyskiwaniu zezwoleń na użytkowanie wód, jako źródła energji.
(2)
W razie kolizji prawa pierwszeństwa, przewidzianego powyżej w pkt. 5 - 7, z prawem pierwszeństwa, przwidzianem w art. 6 pkt. 6 - 8 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 22 marca 1928 r. w sprawie ulg dla przedsiębiorstw przemysłowych i komunikacyjnych (Dz. U. R. P. Nr. 36, poz. 329), decyduje Minister Przemysłu i Handlu w porozumieniu z Ministrami, wymienionymi w art. 5 rozporządzenia niniejszego, któremu z ubiegających się przedsiębiorstw przysługiwać będzie pierwszeństwo; prawo pierwszeństwa przewidziane dla tych uprawnionych wyżej w pkt. 7 będzie przysługiwało przed prawem pierwszeństwa, zastrzeżonem dla samorządów w art. 194 ustawy wodnej z dnia 19 września 1922 r. (Dz. U. R. P. z 1928 r. Nr. 62, poz. 574).
(3)
Uprawnieni, których zakłady elektryczne będą częściowo pobudowane na obszarze, określonym w art. 1 ust. 2 częściowo zaś poza tym obszarem, jak również uprawnieni, wspomniani w art. 1 ust. 4, będą korzystali z ulg, przewidzianych w ust. 1 artykułu niniejszego, całkowicie lub częściowo, w zakresie, ustalonym w decyzji przewidzianej w art. 5.
Art.  3.
(1)
Przewidzianych w art. 2 ulg udziela się na przeciąg lat dziesięciu, a na obszarze określonym w art. 5 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 22 marca 1928 r. w sprawie ulg dla przedsiębiorstw przemysłowych i komunikacyjnych (Dz. U. R. P. Nr. 36, poz. 329), na przeciąg lat piętnastu, licząc od dnia ogłoszenia w Monitorze Polskim decyzji, ustalającej prawo do ulg (art. 5).
(2)
Jeżeli chodzi o podatki bezpośrednie (art. 2 pkt. 3), okres ulgowy kończy się w dniu 31 grudnia tego roku, w którym upływa lat dziesięć, a na obszarze wymienionym w ustępie poprzednim, lat piętnaście od dnia ogłoszenia decyzji, ustalającej prawo do ulg.
Art.  4. 1

O stwierdzenie prawa do ulg, przewidzianych w art. 2, mogą w ciągu pięciu lat od dnia wejścia w życie rozporządzenia niniejszego, występować osoby, ubiegające się o uprawnienie rządowe lub będące w posiadaniu takich uprawnień. Powyższy termin może Rada Ministrów w drodze rozporządzenia przedłużyć na okres dalszych pięciu lat.

Art.  5.
(1)
Decyzję, ustalającą prawo do ulg i zakres ulg, przyznanych uprawnionym zgodnie z postanowieniami rozporządzenia niniejszego wydaje Minister Przemysłu i Handlu po porozumieniu się z Ministrem Spraw Wojskowych, a nadto z Ministrami: Skarbu i Spraw Wewnętrznych, jeśli chodzi o ulgi z zakresu podatków i opłat, lub z innym właściwym ministrem, jeśli chodzi o inne ulgi, wymienione w art. 2.
(2)
Decyzja powyższa winna być ogłoszona w Monitorze Polskim.
Art.  6.
(1)
Rada Ministrów może cofnąć w całości lub częściowo ulgi, jeśli korzystający z nich uprawnieni nie dopełnią zobowiązań, wymienionych w art. 1. O cofnięciu ulg nastąpi ogłoszenie w Monitorze Polskim.
(2)
Uprawnieni, którzy utracą wskutek takiej decyzji prawo do ulg, obowiązani są uiścić kwotę opłat i podatków, jakiej nie zapłacili na zasadzie art. 2 pkt. 1 - 3, względnie część tej kwoty, odpowiadającą częściowej utracie prawa do ulgi. Minister Skarbu określa kwotę opłat i podatków państwowych, która ma być uiszczona oraz termin jej uiszczenia. Jeżeli chodzi o samoistne podatki i opłaty komunalne, kwotę, która ma być uiszczona oraz termin uiszczenia określa Minister Spraw Wewnętrznych w porozumieniu z Ministrem Skarbu.
(3)
W przypadku całkowitego cofnięcia ulg, ulegają na żądanie Skarbu Państwa rozwiązaniu z winy uprawnionych zawarte na podstawie prawa pierwszeństwa przewidzianego w art. 2 pkt. 5 umowy kupna sprzedaży nieruchomości państwowych. Skarbowi Państwa służyć będzie ponadto prawo dochodzenia w drodze sądowej strat i szkód, jakieby Skarb Państwa poniósł z tytułu ulg udzielonych, a wyzyskanych przez uprawnionych.
Art.  7.

Uprawnieni, korzystający z ulg przewidzianych rozporządzeniem niniejszem, nie mogą równocześnie korzystać co do tych samych zakładów elektrycznych z ulg na podstawie rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 22 marca 1928 r. w sprawie ulg dla przedsiębiorstw przemysłowych i komunikacyjnych (Dz. U. R. P. Nr. 36, poz. 329).

Art.  8.

Postanowienia rozporządzenia niniejszego nie naruszają postanowień ustawy elektrycznej z dnia 21 marca 1922 r. (Dz. U. R. P. Nr. 34, poz. 277).

Art.  9.

Wykonanie rozporządzenia niniejszego porucza się Ministrowi Przemysłu i Handlu w porozumieniu z interesowanymi ministrami.

Art.  10.

Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i obowiązuje na całym obszarze Państwa z wyjątkiem województwa śląskiego.

1 Z dniem 30 października 1938 r. termin przewidziany w nin. artykule przedłuża się na okres dalszych pięciu lat, zgodnie z § 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 3 września 1938 r. o przedłużeniu terminu do występowania o stwierdzenie prawa do ulg przewidzianych w rozporządzeniu Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 27 października 1933 r. o popieraniu elektryfikacji (Dz.U.38.69.503).

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1933.85.633

Rodzaj: Rozporządzenie z mocą ustawy
Tytuł: Popieranie elektryfikacji.
Data aktu: 27/10/1933
Data ogłoszenia: 30/10/1933
Data wejścia w życie: 30/10/1933