Zm.: rozporządzenie z dnia 23 marca 1928 r. o obowiązku odstępowania zwierząt pociągowych, wozów, pojazdów mechanicznych i rowerów dla celów obrony Państwa.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRÓW: SPRAW WOJSKOWYCH I SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 26 lipca 1933 r.
w sprawie częściowej zmiany rozporządzenia z dnia 23 marca 1928 r. o obowiązku odstępowania zwierząt pociągowych, wozów, pojazdów mechanicznych i rowerów dla celów obrony Państwa, wydane w porozumieniu z Ministrami: Rolnictwa i Reform Rolnych, Komunikacji, Przemysłu i Handlu, Poczt i Tetelegrafów oraz Skarbu.

Na podstawie art. 13, 14, 16, 20 i 29 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 8 listopada 1927 r. o obowiązku odstępowania zwierząt pociągowych, wozów, pojazdów mechanicznych i rowerów dla celów obrony Państwa (Dz. U. R. P. Nr. 98, poz. 859), oraz art. 6 pkt. b) rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 21 maja 1932 r. w sprawie zniesienia urzędu Ministra Robót Publicznych (Dz. U. R. P. Nr. 51, poz. 479) zarządza się co następuje:
§  1.
Rozporządzenie Ministra Spraw Wojskowych i Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 23 marca 1928 r. w porozumieniu z Ministrami: Rolnictwa, Robót Publicznych, Przemysłu i Handlu, Poczt i Telegrafów oraz Skarbu w sprawie wykonania rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 8 listopada 1927 r. o obowiązku odstępowania zwierząt pociągowych, wozów, pojazdów mechanicznych i rowerów dla celów obrony Państwa (Dz. U. R. P Nr. 44, poz. 425) ulega następującym zmianom:
1)
w § 25-a umieszcza się w miejsce wyrazów "(Dz. U. R. P. Nr. 98, poz. 570)" wyrazy: "(Dz. U. R. P. z 1932 r. Nr. 41, poz. 413)";
2)
w miejsce § 38 umieszcza się nowe postanowienia oznaczone w kolejności jako §§ 38 - 3819 o następującem brzmieniu:

"Spis pojazdów mechanicznych.

§ 38. Spis pojazdów mechanicznych zarządzają Ministrowie Spraw Wojskowych, Spraw Wewnętrznych i Komunikacji.

Zarządzenie spisu podane zostanie do publicznej wiadomości przez powiatowe władze administracji ogólnej w drodze urzędowych obwieszczeń, najmniej na 7 dni przed terminem rozpoczęcia spisu.

Obwieszczenia te wskażą, które pojazdy mechaniczne podlegają spisowi, oraz w jaki sposób i w jakim terminie ma być uskutecznione zgłoszenie do spisu.

§ 381. Na powyższe wezwanie wszyscy właściciele (posiadacze) pojazdów mechanicznych obowiązani są dokonać zgłoszenia tych pojazdów, w terminie podanym w obwieszczeniu, u powiatowej władzy administracji ogólnej, właściwej dla miejsca stałego postoju pojazdu mechanicznego. Zgłoszenia mają być dokonane na piśmie według wzoru (wzór Nr. 1).

Jeśli zgłoszenia nie dokonano we właściwym terminie lub dokonano je wadliwie, powiatowe władze administracji ogólnej mogą wezwać właściciela (posiadacza) pojazdu mechanicznego do osobistego stawienia się przed władzą, oraz zarządzić dostawienie pojazdu mechanicznego, ewentualnie w drodze przymusu.

§ 382. Dane uzyskane na podstawie spisu pojazdów mechanicznych podają powiatowe władze administracji ogólnej do wiadomości władzom wojskowym.

Ewidencja pojazdów mechanicznych.

§ 383. Na podstawie ogłoszeń powiatowe władze administracji ogólnej zakładają księgę ewidencji pojazdów mechanicznych danego powiatu według wzoru ustalonego instrukcją Ministrów: Spraw Wojskowych, Komunikacji i Spraw Wewnętrznych.

§ 384. Pojazdy mechaniczne tak wyprodukowane w kraju, jak sprowadzone z zagranicy, powinny być w ciągu 14 dni od chwili ich wyprodukowania (pojazdy krajowe) lub oclenia (pojazdy zagraniczne) zgłoszone na piśmie według wzoru (wzór Nr. 1) przez właścicieli (posiadaczy) u powiatowej władzy administracji ogólnej, właściwej dla miejsca stałego postoju pojazdu mechanicznego, która otrzymane dane wciąga do księgi ewidencji pojazdów mechanicznych powiatu.

§ 385. Na podstawie zgłoszeń dokonanych według postanowień §§ 381 i 384 wydają powiatowe władze administracji ogólnej właścicielowi (posiadaczowi) dowód tożsamości pojazdu mechanicznego (wzór Nr. 2).

Dowód ten wydaje się dla każdego pojazdu mechanicznego oddzielnie i wystawia się na nazwisko właściciela (posiadacza).

§ 386. Właściciele (posiadacze) pojazdów mechanicznych obowiązani są:

1) przy przeglądzie, poborze lub próbnym poborze posiadać przy sobie dowód tożsamości i okazywać go na wezwanie organów władz państwowych; przepis ten obowiązuje również osoby, którym poruczono doprowadzenie pojazdu mechanicznego na miejsce przeglądu albo poboru;

2) przy każdem odstąpieniu praw własności (posiadania) innej osobie przekazać jej jednocześnie dowód tożsamości, który osoba ta obowiązana jest przyjąć.

Z tą chwilą wszelkie obowiązki, wynikające z niniejszego rozporządzenia, a związane z posiadaniem odstąpionego pojazdu mechanicznego, przechodzą na nowego właściciela (posiadacza).

§ 387. Niezależnie od obowiązków nałożonych w myśl § 386, właściciele (posiadacze) pojazdów mechanicznych obowiązani są zgłaszać u powiatowej władzy administracji ogólnej, właściwej dla miejsca stałego postoju pojazdu mechanicznego, w terminie 14-dniowym:

1) fakt odstąpienia praw własności (posiadania) pojazdu mechanicznego oraz nabycia tych praw;

2) zmiany, dotyczące pojazdu mechanicznego, jak naprzykład zasadnicze zmiany konstrukcyjne, zmianę nadwozia na pojeździe (przeznaczenie pojazdu), zupełne zniszczenie pojazdu;

3) każdą zmianę miejsca stałego postoju pojazdu mechanicznego;

4) wypadki zagubienia, kradzieży lub zniszczenia dowodu tożsamości, w celu uzyskania odpowiedniego zaświadczenia.

Przy zgłaszaniu zmian wyliczonych w pkt. 1 - 3 należy przedstawić równocześnie dowód tożsamości, przyczem w przypadku w pkt. 1 podanym, obowiązek ten ciąży na nowym właścicielu (posiadaczu).

W razie zmiany miejsca stałego postoju pojazdu mechanicznego na obszar innego powiatu, właściciel (posiadacz) pojazdu powinien zawiadomić o zmianie powiatową władzę administracji ogólnej, właściwą dla dotychczasowego i dla nowego miejsca stałego postoju pojazdu.

Duplikat dowodu tożsamości będzie wydawany przez właściwą powiatową władzę administracji ogólnej - na podstawie wniesionego podania, do którego należy załączyć w przypadku zagubienia lub kradzieży, dowód jednorazowego ogłoszenia unieważnienia dowodu tożsamości - w Dzienniku Wojewódzkim właściwego województwa. Duplikat dowodu tożsamości podlega opłacie stemplowej, przewidzianej w art. 157 ustawy z dnia 1 lipca 1926 r. o opłatach stemplowych (Dz. U. R. P z 1932 r. Nr. 41, poz. 413).

§ 388. Powiatowe władze administracji ogólnej wpisują zgłoszone zmiany do księgi ewidencyjnej pojazdów mechanicznych oraz podają je do wiadomości władz wojskowych, w formie ustalonej instrukcją Ministrów: Spraw Wojskowych, Komunikacji i Spraw Wewnętrznych.

Przegląd pojazdów mechanicznych.

§ 389. Dla celów ewidencyjnych i w celu sprawdzenia zdatności dla wojska będzie zarządzany przegląd pojazdów mechanicznych.

§ 3810. Przegląd zarządzają Ministrowie: Spraw Wojskowych, Spraw Wewnętrznych i Komunikacji.

Zarządzenie przeglądu podane zostanie do publicznej wiadomości przez powiatowe władze administracji ogólnej w drodze urzędowych obwieszczeń najmniej na 14 dni przed terminem, na który przegląd zarządzono.

Obwieszczenia te wskażą, które pojazdy mechaniczne podlegają przeglądowi, oraz w jaki sposób i w jakim terminie mają być do przeglądu przedstawione.

§ 3811. W razie zarządzenia przeglądu wszyscy właściciele (posiadacze) pojazdów mechanicznych, wskazanych w obwieszczeniu, obowiązani są dostawić je osobiście lub przez osoby do tego upoważnione na oznaczone miejsce i w ustalonym czasie.

§ 3812. Sposób oznaczenia pojazdów mechanicznych, nie posiadających znaków rejestracyjnych, na czas doprowadzenia do miejsca przeglądu i powrotu do miejsca stałego postoju ustali Minister Komunikacji w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych.

§ 3813. Stałemi organami wojskowemi, powołanemi do przeprowadzania przeglądów pojazdów mechanicznych, są oficerowie do kwalifikacji i ewidencji cywilnych pojazdów mechanicznych przy dowództwach okręgu korpusu.

§ 3814. Organa wojskowe przeprowadzające przegląd wydają zarządzenia potrzebne do jego należytego przeprowadzenia. Zabezpieczenie ładu i spokoju na placu przeglądu należy do powiatowej władzy administracji ogólnej.

Przy przeglądzie powinien być obecny przedstawiciel powiatowej władzy administracji ogólnej, celem uzupełnienia na podstawie wyników przeglądu księgi ewidencyjnej pojazdów mechanicznych oraz udzielania organom wojskowym przeprowadzającym przegląd żądanych wyjaśnień.

§ 3815. Osoba, która doprowadziła pojazd mechaniczny do przeglądu, obowiązana jest zająć na placu miejsce wskazane oraz kierować pojazdem podczas przeglądu w myśl poleceń organu przeprowadzającego przegląd.

§ 3816. Jeżeli właściciel (posiadacz) pojazdu mechanicznego nie może go doprowadzić do przeglądu z powodu niemożności uruchomienia pojazdu, powinien zawiadomić o tem bezzwłocznie po obwieszczeniu o zarządzeniu przeglądu - właściwą powiatową władzę administracji ogólnej, - podając przyczynę unieruchomienia.

§ 3817. W razie niewykonania, przez właścicieli (posiadaczy) pojazdów mechanicznych obowiązku doprowadzenia ich do przeglądu bez należytego usprawiedliwienia, organ wojskowy przeprowadzający przegląd zwraca się do powiatowej władzy administracji ogólnej o sprawdzenie faktycznego powodu niedoprowadzenia i o ewentualne przymusowe dostawienie tych pojazdów do przeglądu.

W przypadkach, w których ze względu na plan czynności przeglądowych, dodatkowe doprowadzenie tych pojazdów nie mogłoby nastąpić jeszcze tego samego dnia, albo do tej samej miejscowości, powiatowa władza administracji ogólnej zarządzi doprowadzenie ich do najbliższego miejsca przeglądu.

§ 3818. Organ wojskowy przeprowadzający przegląd sprawdza stan pojazdu przez krótką jazdę, przyczem przysługuje mu prawo kierowania pojazdem.

Wszystkie w pewnym dniu do przeglądu dostawione pojazdy mechaniczne powinny być w ciągu tego samego dnia poddane przeglądowi i zwolnione.

Kolejność przeglądu dostawionych pojazdów mechanicznych ustala organ wojskowy przeprowadzający przegląd, uwzględniając w miarę możności potrzeby urzędów wymienionych w § 11 pkt. 2, 3 i 4, oraz interesy gospodarcze właścicieli (posiadaczy) pojazdów.

§ 3819. Orzeczenie organu przeprowadzającego przegląd co do zaliczenia pojazdu mechanicznego do danej kategorji uwidacznia się w dowodzie tożsamości i w księdze ewidencyjnej.

Orzeczenie to nie podlega zaskarżeniu".

3)
§ 39 otrzymuje następujące brzmienie:

"Spis, przegląd i ewidencja wozów.

§ 39. Spis, przegląd i prowadzenie ewidencji wozów mogą być zarządzane według zasad analogicznych jak spis, przegląd i prowadzenie ewidencji zwierząt pociągowych".

4)
Po § 39 umieszcza się nowe postanowienie oznaczone w kolejności jako § 391 o następującem brzmieniu:

"Spis, przegląd i ewidencja rowerów.

§ 391. Spis, przegląd i prowadzenie ewidencji rowerów mogą być zarządzane według zasad analogicznych jak spis, przegląd i prowadzenie ewidencji pojazdów mechanicznych".

5)
§ 45 otrzymuje następujące brzmienie:

"§ 45. Przy poborze zwierząt pociągowych i wozów mają analogiczne zastosowanie postanowienia §§ 32, 33 i 35, przy poborze zaś pojazdów mechanicznych i rowerów - §§ 3812, 3814, 3816, 3817."

6)
Ust. 2 § 46 otrzymuje następujące brzmienie:

"Przegląd ten, jeśli idzie o zwierzęta pociągowe i wozy, odbywa się zgodnie z postanowieniami §§ 34, 35, 36 i 37, odnośnie zaś do pojazdów mechanicznych i rowerów zgodnie z postanowieniami §§ 3816, 3817, 3818 i 3819). Uprawnienia zastrzeżone w §§ 34, 35, 36, 3816; i 3817 dla organu przeprowadzającego przegląd przechodzą w komisjach poborowych na przewodniczącego komisji, a uprawnienia zastrzeżone dla tego organu w §§ 37, 3818 i 3819 - na przedstawiciela władzy wojskowej".

7)
W § 46 w ust. 4 po wyrazie: "zastępcę" kropkę zastępuje się przecinkiem i w dalszym ciągu umieszcza się następujące wyrazy: "odnośnie zaś do pojazdów mechanicznych - przez przedstawiciela powiatowej władzy administracji ogólnej".
8)
Ust. 4 § 64 otrzymuje następujące brzmienie:

"Koszty sporządzania druków dowodów tożsamości, ksiąg ewidencyjnych i obwieszczeń o zarządzeniu spisu albo przeglądu pojazdów mechanicznych obciążają budżet Ministerstwa Komunikacji".

§  2.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK 

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1933.68.510

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zm.: rozporządzenie z dnia 23 marca 1928 r. o obowiązku odstępowania zwierząt pociągowych, wozów, pojazdów mechanicznych i rowerów dla celów obrony Państwa.
Data aktu: 26/07/1933
Data ogłoszenia: 09/09/1933
Data wejścia w życie: 09/09/1933