Zm.: rozporządzenie z dnia 23 marca 1928 r. o obowiązku odstępowania zwierząt pociągowych, wozów, pojazdów mechanicznych i rowerów dla celów obrony Państwa.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRÓW: SPRAW WOJSKOWYCH I SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 26 lipca 1933 r.
w sprawie częściowej zmiany rozporządzenia z dnia 23 marca 1928 r. o obowiązku odstępowania zwierząt pociągowych, wozów, pojazdów mechanicznych i rowerów dla celów obrony Państwa, wydane w porozumieniu z Ministrami: Rolnictwa i Reform Rolnych, Komunikacji, Przemysłu i Handlu, Poczt i Tetelegrafów oraz Skarbu.

Na podstawie art. 13, 14, 16, 20 i 29 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 8 listopada 1927 r. o obowiązku odstępowania zwierząt pociągowych, wozów, pojazdów mechanicznych i rowerów dla celów obrony Państwa (Dz. U. R. P. Nr. 98, poz. 859), oraz art. 6 pkt. b) rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 21 maja 1932 r. w sprawie zniesienia urzędu Ministra Robót Publicznych (Dz. U. R. P. Nr. 51, poz. 479) zarządza się co następuje:
§  1.
Rozporządzenie Ministra Spraw Wojskowych i Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 23 marca 1928 r. w porozumieniu z Ministrami: Rolnictwa, Robót Publicznych, Przemysłu i Handlu, Poczt i Telegrafów oraz Skarbu w sprawie wykonania rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 8 listopada 1927 r. o obowiązku odstępowania zwierząt pociągowych, wozów, pojazdów mechanicznych i rowerów dla celów obrony Państwa (Dz. U. R. P Nr. 44, poz. 425) ulega następującym zmianom:
1)
w § 25-a umieszcza się w miejsce wyrazów "(Dz. U. R. P. Nr. 98, poz. 570)" wyrazy: "(Dz. U. R. P. z 1932 r. Nr. 41, poz. 413)";
2)
w miejsce § 38 umieszcza się nowe postanowienia oznaczone w kolejności jako §§ 38 - 3819 o następującem brzmieniu:

"Spis pojazdów mechanicznych.

§ 38. Spis pojazdów mechanicznych zarządzają Ministrowie Spraw Wojskowych, Spraw Wewnętrznych i Komunikacji.

Zarządzenie spisu podane zostanie do publicznej wiadomości przez powiatowe władze administracji ogólnej w drodze urzędowych obwieszczeń, najmniej na 7 dni przed terminem rozpoczęcia spisu.

Obwieszczenia te wskażą, które pojazdy mechaniczne podlegają spisowi, oraz w jaki sposób i w jakim terminie ma być uskutecznione zgłoszenie do spisu.

§ 381. Na powyższe wezwanie wszyscy właściciele (posiadacze) pojazdów mechanicznych obowiązani są dokonać zgłoszenia tych pojazdów, w terminie podanym w obwieszczeniu, u powiatowej władzy administracji ogólnej, właściwej dla miejsca stałego postoju pojazdu mechanicznego. Zgłoszenia mają być dokonane na piśmie według wzoru (wzór Nr. 1).

Jeśli zgłoszenia nie dokonano we właściwym terminie lub dokonano je wadliwie, powiatowe władze administracji ogólnej mogą wezwać właściciela (posiadacza) pojazdu mechanicznego do osobistego stawienia się przed władzą, oraz zarządzić dostawienie pojazdu mechanicznego, ewentualnie w drodze przymusu.

§ 382. Dane uzyskane na podstawie spisu pojazdów mechanicznych podają powiatowe władze administracji ogólnej do wiadomości władzom wojskowym.

Ewidencja pojazdów mechanicznych.

§ 383. Na podstawie ogłoszeń powiatowe władze administracji ogólnej zakładają księgę ewidencji pojazdów mechanicznych danego powiatu według wzoru ustalonego instrukcją Ministrów: Spraw Wojskowych, Komunikacji i Spraw Wewnętrznych.

§ 384. Pojazdy mechaniczne tak wyprodukowane w kraju, jak sprowadzone z zagranicy, powinny być w ciągu 14 dni od chwili ich wyprodukowania (pojazdy krajowe) lub oclenia (pojazdy zagraniczne) zgłoszone na piśmie według wzoru (wzór Nr. 1) przez właścicieli (posiadaczy) u powiatowej władzy administracji ogólnej, właściwej dla miejsca stałego postoju pojazdu mechanicznego, która otrzymane dane wciąga do księgi ewidencji pojazdów mechanicznych powiatu.

§ 385. Na podstawie zgłoszeń dokonanych według postanowień §§ 381 i 384 wydają powiatowe władze administracji ogólnej właścicielowi (posiadaczowi) dowód tożsamości pojazdu mechanicznego (wzór Nr. 2).

Dowód ten wydaje się dla każdego pojazdu mechanicznego oddzielnie i wystawia się na nazwisko właściciela (posiadacza).

§ 386. Właściciele (posiadacze) pojazdów mechanicznych obowiązani są:

1) przy przeglądzie, poborze lub próbnym poborze posiadać przy sobie dowód tożsamości i okazywać go na wezwanie organów władz państwowych; przepis ten obowiązuje również osoby, którym poruczono doprowadzenie pojazdu mechanicznego na miejsce przeglądu albo poboru;

2) przy każdem odstąpieniu praw własności (posiadania) innej osobie przekazać jej jednocześnie dowód tożsamości, który osoba ta obowiązana jest przyjąć.

Z tą chwilą wszelkie obowiązki, wynikające z niniejszego rozporządzenia, a związane z posiadaniem odstąpionego pojazdu mechanicznego, przechodzą na nowego właściciela (posiadacza).

§ 387. Niezależnie od obowiązków nałożonych w myśl § 386, właściciele (posiadacze) pojazdów mechanicznych obowiązani są zgłaszać u powiatowej władzy administracji ogólnej, właściwej dla miejsca stałego postoju pojazdu mechanicznego, w terminie 14-dniowym:

1) fakt odstąpienia praw własności (posiadania) pojazdu mechanicznego oraz nabycia tych praw;

2) zmiany, dotyczące pojazdu mechanicznego, jak naprzykład zasadnicze zmiany konstrukcyjne, zmianę nadwozia na pojeździe (przeznaczenie pojazdu), zupełne zniszczenie pojazdu;

3) każdą zmianę miejsca stałego postoju pojazdu mechanicznego;

4) wypadki zagubienia, kradzieży lub zniszczenia dowodu tożsamości, w celu uzyskania odpowiedniego zaświadczenia.

Przy zgłaszaniu zmian wyliczonych w pkt. 1 - 3 należy przedstawić równocześnie dowód tożsamości, przyczem w przypadku w pkt. 1 podanym, obowiązek ten ciąży na nowym właścicielu (posiadaczu).

W razie zmiany miejsca stałego postoju pojazdu mechanicznego na obszar innego powiatu, właściciel (posiadacz) pojazdu powinien zawiadomić o zmianie powiatową władzę administracji ogólnej, właściwą dla dotychczasowego i dla nowego miejsca stałego postoju pojazdu.

Duplikat dowodu tożsamości będzie wydawany przez właściwą powiatową władzę administracji ogólnej - na podstawie wniesionego podania, do którego należy załączyć w przypadku zagubienia lub kradzieży, dowód jednorazowego ogłoszenia unieważnienia dowodu tożsamości - w Dzienniku Wojewódzkim właściwego województwa. Duplikat dowodu tożsamości podlega opłacie stemplowej, przewidzianej w art. 157 ustawy z dnia 1 lipca 1926 r. o opłatach stemplowych (Dz. U. R. P z 1932 r. Nr. 41, poz. 413).

§ 388. Powiatowe władze administracji ogólnej wpisują zgłoszone zmiany do księgi ewidencyjnej pojazdów mechanicznych oraz podają je do wiadomości władz wojskowych, w formie ustalonej instrukcją Ministrów: Spraw Wojskowych, Komunikacji i Spraw Wewnętrznych.

Przegląd pojazdów mechanicznych.

§ 389. Dla celów ewidencyjnych i w celu sprawdzenia zdatności dla wojska będzie zarządzany przegląd pojazdów mechanicznych.

§ 3810. Przegląd zarządzają Ministrowie: Spraw Wojskowych, Spraw Wewnętrznych i Komunikacji.

Zarządzenie przeglądu podane zostanie do publicznej wiadomości przez powiatowe władze administracji ogólnej w drodze urzędowych obwieszczeń najmniej na 14 dni przed terminem, na który przegląd zarządzono.

Obwieszczenia te wskażą, które pojazdy mechaniczne podlegają przeglądowi, oraz w jaki sposób i w jakim terminie mają być do przeglądu przedstawione.

§ 3811. W razie zarządzenia przeglądu wszyscy właściciele (posiadacze) pojazdów mechanicznych, wskazanych w obwieszczeniu, obowiązani są dostawić je osobiście lub przez osoby do tego upoważnione na oznaczone miejsce i w ustalonym czasie.

§ 3812. Sposób oznaczenia pojazdów mechanicznych, nie posiadających znaków rejestracyjnych, na czas doprowadzenia do miejsca przeglądu i powrotu do miejsca stałego postoju ustali Minister Komunikacji w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych.

§ 3813. Stałemi organami wojskowemi, powołanemi do przeprowadzania przeglądów pojazdów mechanicznych, są oficerowie do kwalifikacji i ewidencji cywilnych pojazdów mechanicznych przy dowództwach okręgu korpusu.

§ 3814. Organa wojskowe przeprowadzające przegląd wydają zarządzenia potrzebne do jego należytego przeprowadzenia. Zabezpieczenie ładu i spokoju na placu przeglądu należy do powiatowej władzy administracji ogólnej.

Przy przeglądzie powinien być obecny przedstawiciel powiatowej władzy administracji ogólnej, celem uzupełnienia na podstawie wyników przeglądu księgi ewidencyjnej pojazdów mechanicznych oraz udzielania organom wojskowym przeprowadzającym przegląd żądanych wyjaśnień.

§ 3815. Osoba, która doprowadziła pojazd mechaniczny do przeglądu, obowiązana jest zająć na placu miejsce wskazane oraz kierować pojazdem podczas przeglądu w myśl poleceń organu przeprowadzającego przegląd.

§ 3816. Jeżeli właściciel (posiadacz) pojazdu mechanicznego nie może go doprowadzić do przeglądu z powodu niemożności uruchomienia pojazdu, powinien zawiadomić o tem bezzwłocznie po obwieszczeniu o zarządzeniu przeglądu - właściwą powiatową władzę administracji ogólnej, - podając przyczynę unieruchomienia.

§ 3817. W razie niewykonania, przez właścicieli (posiadaczy) pojazdów mechanicznych obowiązku doprowadzenia ich do przeglądu bez należytego usprawiedliwienia, organ wojskowy przeprowadzający przegląd zwraca się do powiatowej władzy administracji ogólnej o sprawdzenie faktycznego powodu niedoprowadzenia i o ewentualne przymusowe dostawienie tych pojazdów do przeglądu.

W przypadkach, w których ze względu na plan czynności przeglądowych, dodatkowe doprowadzenie tych pojazdów nie mogłoby nastąpić jeszcze tego samego dnia, albo do tej samej miejscowości, powiatowa władza administracji ogólnej zarządzi doprowadzenie ich do najbliższego miejsca przeglądu.

§ 3818. Organ wojskowy przeprowadzający przegląd sprawdza stan pojazdu przez krótką jazdę, przyczem przysługuje mu prawo kierowania pojazdem.

Wszystkie w pewnym dniu do przeglądu dostawione pojazdy mechaniczne powinny być w ciągu tego samego dnia poddane przeglądowi i zwolnione.

Kolejność przeglądu dostawionych pojazdów mechanicznych ustala organ wojskowy przeprowadzający przegląd, uwzględniając w miarę możności potrzeby urzędów wymienionych w § 11 pkt. 2, 3 i 4, oraz interesy gospodarcze właścicieli (posiadaczy) pojazdów.

§ 3819. Orzeczenie organu przeprowadzającego przegląd co do zaliczenia pojazdu mechanicznego do danej kategorji uwidacznia się w dowodzie tożsamości i w księdze ewidencyjnej.

Orzeczenie to nie podlega zaskarżeniu".

3)
§ 39 otrzymuje następujące brzmienie:

"Spis, przegląd i ewidencja wozów.

§ 39. Spis, przegląd i prowadzenie ewidencji wozów mogą być zarządzane według zasad analogicznych jak spis, przegląd i prowadzenie ewidencji zwierząt pociągowych".

4)
Po § 39 umieszcza się nowe postanowienie oznaczone w kolejności jako § 391 o następującem brzmieniu:

"Spis, przegląd i ewidencja rowerów.

§ 391. Spis, przegląd i prowadzenie ewidencji rowerów mogą być zarządzane według zasad analogicznych jak spis, przegląd i prowadzenie ewidencji pojazdów mechanicznych".

5)
§ 45 otrzymuje następujące brzmienie:

"§ 45. Przy poborze zwierząt pociągowych i wozów mają analogiczne zastosowanie postanowienia §§ 32, 33 i 35, przy poborze zaś pojazdów mechanicznych i rowerów - §§ 3812, 3814, 3816, 3817."

6)
Ust. 2 § 46 otrzymuje następujące brzmienie:

"Przegląd ten, jeśli idzie o zwierzęta pociągowe i wozy, odbywa się zgodnie z postanowieniami §§ 34, 35, 36 i 37, odnośnie zaś do pojazdów mechanicznych i rowerów zgodnie z postanowieniami §§ 3816, 3817, 3818 i 3819). Uprawnienia zastrzeżone w §§ 34, 35, 36, 3816; i 3817 dla organu przeprowadzającego przegląd przechodzą w komisjach poborowych na przewodniczącego komisji, a uprawnienia zastrzeżone dla tego organu w §§ 37, 3818 i 3819 - na przedstawiciela władzy wojskowej".

7)
W § 46 w ust. 4 po wyrazie: "zastępcę" kropkę zastępuje się przecinkiem i w dalszym ciągu umieszcza się następujące wyrazy: "odnośnie zaś do pojazdów mechanicznych - przez przedstawiciela powiatowej władzy administracji ogólnej".
8)
Ust. 4 § 64 otrzymuje następujące brzmienie:

"Koszty sporządzania druków dowodów tożsamości, ksiąg ewidencyjnych i obwieszczeń o zarządzeniu spisu albo przeglądu pojazdów mechanicznych obciążają budżet Ministerstwa Komunikacji".

§  2.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK 

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1933.68.510

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zm.: rozporządzenie z dnia 23 marca 1928 r. o obowiązku odstępowania zwierząt pociągowych, wozów, pojazdów mechanicznych i rowerów dla celów obrony Państwa.
Data aktu: 26/07/1933
Data ogłoszenia: 09/09/1933
Data wejścia w życie: 09/09/1933