Zm.: rozporządzenie z dnia 16 czerwca 1931 r. w sprawie uregulowania wywozu kurzych jaj zagranicę.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU I HANDLU
z dnia 20 maja 1933 r.
wydane w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa i Reform Rolnych o zmianie rozporządzenia z dnia 16 czerwca 1931 r. w sprawie uregulowania wywozu kurzych jaj zagranicą.

Na podstawie art. 3, 5, 7 i 12 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 6 marca 1928 r. o uregulowaniu wywozu kurzych jaj zagranicę (Dz. U. R. P. Nr. 27, poz. 249) zarządza, się co następuje:
§  1.
W rozporządzeniu Ministra Przemysłu i Handlu z dnia 16 czerwca 1931 r. wydanem w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa w sprawie uregulowania wywozu kurzych jaj zagranicę (Dz. U. R. P. Nr. 62, poz. 503) wprowadza się zmiany następujące:
1)
punkt a § 8 otrzymuje brzmienie następujące:

"pomieszczenie do badania, sortowania, pakowania i pomieszczenie do magazynowania jaj. Składy te powinny być jasne, suche, przewiewne, czyste, zabezpieczone przed sąsiedztwem z silnie woniejącemi przedmiotami i dostatecznie obszerne. Pomieszczenia te powinny być oddzielone ścianą od wszelkich innych pomieszczeń. Wyładowanie i załadowanie transportów jaj w magazynach należy zabezpieczyć przed deszczem w sposób trwały, lub gdzie stosunki lokalne na to nie pozwalają, przynajmniej w sposób prowizoryczny na czas każdorazowego wyładowania względnie załadowania;."

2)
§ 10 otrzymuje brzmienie następujące:

"Jaja świeże i czyste przeznaczone na wywóz należy sortować według następujących gatunków oznaczonych wagą 1.000 sztuk:

1) od 47 kg do 48 kg włącznie
2) " 49 " " 50 " "
3) " 51 " " 52 " "
4) " 53 " " 54 " "
5) " 55 " " 56 " "
6) " 57 " " 58 " "
7) " 59 " " 60 " "
8) " 61 " " 62 " "
9) powyżej 62 kg z oznaczeniem na skrzyni rzeczywistej wagi w pełnych kilogramach.

W gatunkach od 2 - 9 nie mogą znajdować się jaja, których sztuka waży 45 gr i mniej.

Jaja chłodzone czyste, przeznaczone na wywóz, podlegają przepisom niniejszego paragrafu.

W gatunkach jaj od 1 do 8 waga przeciętna jaj, znajdujących się w danem opakowaniu w przeliczeniu na wagę przeciętną 1.000 sztuk, nie może przekraczać ani dolnej ani górnej wagi oznaczonego w myśl powyższego gatunku."

3)
Ustęp pierwszy § 11 otrzymuje brzmienie następujące:

"Jajem świeżem jest takie jaje, które posiada komorę powietrzną o głębokości nie większej niż 6 mm, ma żółtko zwarte, jędrne i zaledwie odróżniające się od białka, bez plam w treści, białko przejrzyste, spoiste, bez plam i bez zmętnienia i nienaruszoną chalazę, ponadto nie mogło ono podlegać żadnemu zabiegowi konserwacyjnemu, ani też myciu lub innemu czyszczeniu w celach usunięcia brudu z jego skorupy."

4)
§ 14 otrzymuje brzmienie następujące:

"Jaja przeznaczone na wywóz należy pakować w oddzielne skrzynie w następujący sposób:

a) jaja świeże i czyste - według gatunków ustalonych w § 10 niniejszego rozporządzenia (każdy gatunek w oddzielnej skrzyni) - z oznaczeniem na skrzyni np. "49 - 50 kg". Jaja świeże, nazwane "extra" (§ 11 ustęp drugi), poza oznaczeniem wagi gatunku, mogą mieć oznaczenie dodatkowe "extra", podane obok wagi gatunku;

b) jaja świeże i czyste o wadze 1.000 sztuk 45 kg i mniej z oznaczeniem na skrzyni "M";

c) jaja, wymienione w ustępie pierwszym § 11 niniejszego rozporządzenia - z oznaczeniem na skrzyni "secunda";

d) jaja, konserwowane w wapnie - według gatunków, ustalonych w § 10 niniejszego rozporządzenia (każdy gatunek w oddzielnej skrzyni) - z oznaczeniem na skrzyni "Calc" i np. "49 - 50 kg";

e) jaja konserwowane w wapnie - o wadze 1.000 sztuk 45 kg i mniej z oznaczeniem na skrzyni "Calc - M";

f) jaja brudne-z oznaczeniem na skrzyni "D";

g) jaja o skorupce bronzowej, o ile są pakowane w oddzielne skrzynie, mogą być oznaczone na nieczołowych bokach skrzyni literami "BR", poza oznaczeniami, przewidzianemi w innych punktach niniejszego paragrafu."

5)
§ 15 otrzymuje brzmienie następujące:

"Na obydwóch czołowych bokach skrzyni należy umieścić: numer porządkowy ładunku jaj, wychodzącego w danym roku kalendarzowym z danego składu przeróbczego, numer porządkowy skrzyni w danym ładunku, stempel, markę lub inny znak rozpoznawczy eksportującej firmy (§ 1 punkt e), oznaczenie jaj skrótem stosownie do § 14 niniejszego rozporządzenia, z wyjątkiem skrótu, wymienionego w P- Ś) § 14 oraz napis "Polska". Żadne inne znaki, czy też napisy nie mogą się znajdować na czołowych bokach skrzyni.

Znaki czy też napisy, które wskazywałyby na gatunek lub pochodzenie towaru (poza wyżej wymienionemi), nie mogą znajdować się na skrzyni.

Wszystkie powyższe numery, napisy oraz znaki powinny być oznaczone w kolorze niebieskim z wyjątkiem jaj o wadze 1.000 sztuk 45 kg i mniej, które należy oznaczyć w kolorze czerwonym oraz jaj brudnych i "secunda", które należy oznaczyć w kolorze czarnym.

Ustala się następujące rozmiary powyższych numerów oraz znaków:

a) dla cyfr, oznaczających numer porządkowy ładunku, numer porządkowy skrzyni w ładunku oraz wagę gatunku jaj: wysokość 2,5 cm; wysokość liter "kg" - 1 cm, szerokość 1 - 2 cm, szerokość liter "kg" - 0,5 cm, rozstawienie cyfr włącznie ze skrótem "kg" powinno wynosić dla dwóch cyfr i skrótu 5 - 6 cm, dla czterech cyfr i skrótu 10 - 11 cm;

b) dla liter "D" i "M" wysokość 2,5 cm, szerokość 1 - 2 cm;

c) dla skrótu "Calc" - szerokość 6 cm, wysokość liter 2,5 cm, szerokość liter 0,5 cm;

d) dla skrótu "sectunda" - szerokość 8 cm, wysokość i szerokość liter jak w punkcie c;

e) dla skrótu "extra" - szerokość 8 cm, wysokość i szerokość liter jak w punkcie c;

f) wysokość liter "Polska" - 2,5 - 3 cm, szerokość napisu 14 - 15 cm;

g) znak firmy - wysokość 8 cm, szerokość 6 - 16 cm.

Wzór podaje załącznik do niniejszego rozporządzenia.

O ile przepisy państw importujących wymagają odmiennego znakowania i opakowania transportów jaj, eksportowanych do tych państw, mogą być one znakowane i pakowane w myśl przepisów obowiązujących w danych państwach.

Wykazy państw, których przepisy wymagają odmiennego znakowania jaj i ich opakowania oraz tryb postępowania przy wywozie tych jaj zagranicę ustala Minister Przemyski i Handlu w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa i Reform Rolnych i ogłasza W Dzienniku Urzędowym "Monitor Polski".

6)
Ustęp ostatni § 16 otrzymuje brzmienie następujące:

"Nadto Minister Przemysłu i Handlu po porozumieniu z Ministrem Rolnictwa i Reform Rolnych ustanawia z pośród kandydatów przedstawionych wspólnie przez izby przemysłowo - handlowe i izby rolnicze głównego inspektora, którego zadaniem będzie wykonywanie ogólnego nadzoru. Zasady wykonywania czynności nadzorczych przez głównego inspektora i inspektorów ustala Minister Przemysłu i Handlu i ogłasza w Dzienniku Urzędowym "Monitor Polski"."

7)
Ustęp pierwszy § 18 otrzymuje brzmienie następujące:

"Nadzór nad przestrzeganiem przez przedsiębiorstwa eksportowe przepisów o uregulowaniu wywozu kurzych jaj zagranicę jest wykonywany zarówno w miejscach odprawy celnej, jak i w miejscach zbiórki i przeróbki jaj."

8)
Załącznik Nr. 4 do rozporządzenia Ministra Przemysłu i Handlu z dnia 16 czerwca 1931 r. (Dz. U. R. P. Nr. 62, poz. 503) otrzymuje brzmienie podane w załączniku do niniejszego rozporządzenia.
§  2.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie w czternaście dni po ogłoszeniu.

Nie ma ono zastosowania do jaj zamagazynowanych w chłodniach portowych położonych na polskim obszarze celnym, względnie do jaj nadanych do wywozu zagranicę, bądź do chłodni portowych za dokumentem przewozowym wystawionym najpóźniej w przeddzień wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.

ZAŁĄCZNIK 

Wzór Nr. 4

Czołowy bok skrzyni

10/11 Calc 49 - 50 kg

POLSKA

Z. M.

Objaśnienie.

W ułamku 10/11 cyfra górna "10" oznacza kolejny numer transportu, wychodzący w danym roku kalendarzowym, cyfra dolna "11" oznacza kolejny numer skrzyni w danym ładunku.

"Calc" 49 - 50 kg" oznacza, że w danej skrzyni znajdują się jaja konserwowane w wapnie o wadze 1.000 sztuk 49 - 50 kg włącznie.

Na miejscu oznaczonem "Z. M" powinien być umieszczony stempel, marka lub inny znak rozpoznawczy eksportującej firmy,

Wszystkie nazwy i numery powinny być oznaczone w przytoczonym wypadku w kolorze niebieskim.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1933.43.336

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zm.: rozporządzenie z dnia 16 czerwca 1931 r. w sprawie uregulowania wywozu kurzych jaj zagranicę.
Data aktu: 20/05/1933
Data ogłoszenia: 17/06/1933
Data wejścia w życie: 02/07/1933