Uprawnienia robotników, zatrudnionych zagranicą, do zasiłków na wypadek bezrobocia.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 9 stycznia 1933 r.
w porozumieniu z Ministrem Przemysłu i Handlu w sprawie uprawnień robotników, zatrudnionych zagranicą, do zasiłków na wypadek bezrobocia.

Na podstawie art. 38 ustawy z dnia 18 lipca 1924 r. o zabezpieczeniu na wypadek bezrobocia (Dz. U. R. P. Nr. 67, poz. 650), której tekst jednolity ogłoszony został w załączniku do obwieszczenia Ministra Pracy i Opieki Społecznej z dnia 24 czerwca 1932 r. (Dz. U. R. P. Nr. 58, poz. 555), na wniosek Zarządu Głównego Funduszu Bezrobocia zarządza się co następuje:
§  1.
Czas trwania stosunku najmu pracy w przedsiębiorstwach i zakładach pracy, wymienionych w ust. 1 art. 1 ustawy o zabezpieczeniu na wypadek bezrobocia, a położonych na obszarze państw: Francji, Belgii, Rzeszy Niemieckiej, Holandji, Luksemburga, Czechosłowacji, Austrji, Rumunji oraz na obszarze W. M. Gdańska zalicza się bezrobotnym, zamieszkałym na obszarze Rzeczypospolitej, którzy zatrudnieni byli w wymienionych zakładach, bądź to zamieszkując zagranicą, bądź to zamieszkując na obszarze Rzeczypospolitej. Również zalicza, się czas pracy w takich samych zakładach, położonych na terenie innych obcych państw, o ile bezrobotni, po rozwiązaniu stosunku najmu pracy zagranicą zatrudnieni byli na obszarze Państwa Polskiego co najmniej 13 tygodni.
§  2.
Wymienieni w poprzednim paragrafie robotnicy maja prawo do zasiłków, przewidzianych ustawą z dnia 18 lipca 1924 r. o zabezpieczeniu na wypadek bezrobocia, o ile zadośćuczynili przepisom rozporządzenia Ministra Pracy i Opieki Społecznej z dnia 2 lipca 1932 r. (Dz. U. R. P. Nr. 58, poz. 556), z tera, że robotnicy ci:
1)
po rozwiązaniu ostatniego stosunku najmu: pracy w przedsiębiorstwach i zakładach pracy, położonych zagranicą, lub też późniejszego stosunku najmu pracy w przedsiębiorstwach i zakładach pracy, położonych na obszarze Państwa Polskiego, zgłosili się o zasiłek we właściwym urzędzie pośrednictwa pracy;
2)
zgłaszając swe roszczenia o zasiłki, przedstawili świadectwa pracy zagranicą, sporządzone z zachowaniem obowiązujących tam przepisów prawnych, względnie i świadectwa późniejszej pracy w przedsiębiorstwach i zakładach pracy, położonych na obszarze Państwa Polskiego, stwierdzające: a) że robotnicy ci pozostawali w. stosunku najmu pracy w przedsiębiorstwach położonych zagranicą, lub też łącznie w przedsiębiorstwach, położonych zagranicą i położonych na obszarze Państwa Polskiego, a należących do kategorji przedsiębiorstw i zakładów pracy, wymienionych w art. 1 ustawy z dnia 18 lipca 1924 r. o zabezpieczeniu na wypadek bezrobocia, - co najmniej przez przewidziany w art. 2 tejże ustawy okres 26 tygodni w 12 miesiącach przed dniem zgłoszenia swego roszczenia o zasiłek, oraz b) że zakład pracy zatrudniał co najmniej 5 pracowników.

Właściwym do przyjmowania zgłoszeń o zasiłki od robotników, którzy, pracując zagranicą, tamże zamieszkiwali, a którzy zgłaszają swoje roszczenia o zasiłki po rozwiązaniu ostatniego stosunku najmu pracy w przedsiębiorstwie, położonem zagranicą, jest ten urząd pośrednictwa pracy, na którego terenie działania zameldowani są ci robotnicy.

§  3.
Autentyczność świadectw pracy w przedsiębiorstwach, położonych zagranicą, powinna być potwierdzona drogą należytego poświadczenia ich przez właściwą władzę miejscową, na której terenie działania przedsiębiorstwo to się znajdowało, lub też przez konsulat polski, w przeciwnym razie świadectwa te nie będą przez urzędy pośrednictwa pracy honorowane.

Właściwemi władzami miejscowemi w rozumieniu ustępu poprzedniego są: władze administracyjne, policyjne i samorządowe, władze sądowe, instytucje ubezpieczeń społecznych, izby przemysłowo-handlowe oraz urzędy pośrednictwa pracy.

§  4.
W stosunku do bezrobotnych, którzy posiadając 26 tygodni zatrudnienia, policzalnego w myśl § 2, byli zatrudnieni ostatnio przed zgłoszeniem swych roszczeń o zasiłki co najmniej przez 13 tygodni na obszarze państw: Francji, Belgji, Rzeszy Niemieckiej, Holandji, Luksemburga, Czechosłowacji, Austrji, Rumunji oraz na obszarze W. M. Gdańska, jako podstawę wymiaru zasiłków przyjmuje się zarobek tygodniowy, ustalony w sposób przewidziany w § 6 niniejszego rozporządzenia.
§  5.
Podstawę wymiaru zasiłku dla bezrobotnych, którzy w okresie ostatnich 13 tygodni zatrudnienia przed zgłoszeniem się o zasiłek byli zatrudnieni przez część tego okresu na terenie państw, wymienionych w § 4, a przez część tego okresu na obszarze Państwa Polskiego, określa się w sposób następujący: w wypadku pracy ostatnio w kraju do ogólnej kwoty zarobku za okres pracy w kraju dodaje się zarobek zagranicą za okres brakujący jeszcze do 13 tygodni, obliczony na podstawie § 6, w wypadku zaś pracy ostatnio zagranicą do ogólnej kwoty zarobku za okres pracy zagranicą, obliczonego na podstawie przepisów § 6, dodaje się zarobek w kraju za okres brakujący jeszcze do 13 tygodni, poczerń, w obu wypadkach, sumę tych kwot dzieli się przez ogólną ilość dni, opłaconych w okresie 13 tygodni. O ile obliczony w ten sposób zarobek przeciętny wyniesie więcej niż 6 zł, wówczas zasiłek oblicza się od 6 złotych.
§  6.
Zarobek tygodniowy robotników, zatrudnionych na obszarze państw, wymienionych w § 4, ustala się stosownie do zarobku z ostatniego co najmniej trzymiesięcznego okresu zatrudnienia lub krótszego okresu czasu, o ile robotnik zatrudniony był na obszarze tych państw przez niepełne 3 miesiące. Jeżeli robotnik w tym czasie z powodu ograniczenia produkcji w zakładzie pracy nie przepracował liczby godzin pracy normalnej dla jego zawodu i dla miejscowości i dlatego miał zmniejszoną płacę, wówczas należy za podstawę do obliczenia zarobku przyjąć płacę, którąby otrzymywał przy pełnej liczbie godzin pracy.

Na zasadzie obliczonego w sposób powyższy tygodniowego zarobku ustala się następujące klasy zarobkowe dla robotników, zatrudnionych:

a)
we Francji:
I z tygodniowym zarobkiem do 90 fr.
II " " " 110 "
III " " " 130 "
IV " " " 150 "
V " " " 170 "
VI " " " 190 "
VII " " " 200 "
VIII " " powyżej 200 "
b)
w Belgji i Luksemburgu:
I z tygodniowym zarobkiem do 100 fr. belg.
II " " " 125 " "
III " " " 150 " "
IV " " " 175 " "
V " " " 200 " "
VI " " " 225 " "
VII " " " 250 " "
VIII " " powyżej 250 " "
c)
w Rzeszy Niemieckiej:
I z tygodniowym zarobkiem do 15 mk.
II " " " 20 "
III " " " 25 "
IV " " " 30 "
V " " " 35 "
VI " " " 40 "
VII " " " 45 "
VIII " " powyżej 45 "
d)
w Holandji:
I z tygodniowym zarobkiem do 10 fr. h.
II " " " 12 " "
III " " " 14 " "
IV " " " 16 " "
V " " " 18 " "
VI " " " 20 " "
VII " " " 22 " "
VIII " " powyżej 22 " "
c)
w Czechosłowacji:
I z tygodniowym zarobkiem do 90 kor. cz.
II " " " 110 " "
III " " " 130 " "
IV " " " 150 " "
V " " " 170 " "
VI " " " 190 " "
VII " " " 210 " "
VIII " " powyżej 210 " "
f)
w Austrji:
I z tygodniowym zarobkiem do 20 szyl.
II " " " 25 "
III " " " 30 "
IV " " " 35 "
V " " " 40 "
VI " " " 45 "
VII " " " 50 "
VIII " " powyżej 50 "
g)
w Rumunji:
I z tygodniowym zarobkiem do 500 l.
II " " " 600 "
III " " " 700 "
IV " " " 800 "
V " " " 900 "
VI " " " 1.000 "
VII " " " 1.100 "
VIII " " powyżej 1.100 "
h)
na obszarze W. M. Gdańska:
I z tygodniowym zarobkiem do 16 guld.
II " " " 20 "
III " " " 24 "
IV " " " 28 "
V " " " 32 "
VI " " " 36 "
VII " " " 40 "
VIII " " powyżej 40 "

Podstawę wymiaru zasiłku w każdej z powyższych klas zarobkowych stanowi:

w klasie I - 15 zł.
" " II - 18 "
" " III - 21 "
" " IV - 24 "
" " V - 27 "
" " VI - 30 "
" " VII - 33 "
" " VIII - 36 "
§  7.
W odniesieniu do bezrobotnych, którzy po rozwiązaniu stosunku najmu pracy w zakładach położonych zagranicą, nie wyłączając państw, wymienionych w § 4, pozostawali w stosunku najmu pracy i podlegali obowiązkowi zabezpieczenia w zakładach położonych na obszarze Państwa Polskiego co najmniej przez 13 tygodni, podstawę wymiaru zasiłku określa się w myśl ogólnych przepisów.
§  8. 1
Bezrobotni, wymienieni w §§ 4 i 5 niniejszego rozporządzenia, przedstawiający świadectwa pracy zagranicą, w których wysokość zarobku nie jest podana, obowiązani są przedłożyć dowody, umożliwiające ustalenie ich zarobku w sposób przewidziany w § 6 w terminie 6 miesięcy od dnia zgłoszenia roszczenia o zasiłek; w razie nieprzedstawienia dowodu w tym terminie, względnie, na żądanie bezrobotnych, przed jego upływem będzie wymierzony im zasiłek w sposób następujący:
1)
bezrobotnym, wymienionym w § 4 niniejszego rozporządzenia, wymierzony będzie zasiłek według I klasy zarobkowej;
2)
bezrobotnym, wymienionym w § 5 niniejszego rozporządzenia, zasiłek będzie wymierzony w sposób przewidziany w tym paragrafie, z tem jednak, że jako zarobek ostatnio otrzymywany zagranicą przyjęty będzie zarobek, wymieniony w I klasie zarobkowej.

Przedstawienie dowodu chociażby po wymierzeniu zasiłku lub po jego pobraniu, jednakże przed upływem wskazanego w ustępie poprzednim terminu, będzie miało skutek wsteczny. Późniejsze przedstawienie dowodu nie będzie brane pod uwagę.

§  9.
Zasiłki, ustalone zgodnie z przepisami niniejszego rozporządzenia, wypłacane są na ogólnych zasadach ustawy z dnia 18 lipca 1924 r. o zabezpieczeniu na wypadek bezrobocia z zastosowaniem rozporządzeń wykonawczych do tej ustawy.
§  10.
W stosunku do robotników, którzy nabyli prawo do pobierania zasiłków, w rozumieniu ust. 1 art. 14 ustawy o zabezpieczeniu na wypadek bezrobocia, przed dniem 11 lipca 1932 r., zachowują moc rozporządzenia: z dnia 2 maja 1930 r. (Dz. U. R. P. Nr. 41, poz. 360), z dnia 3 października 1930 r. (Dz. U. R. P. Nr. 74, poz. 590) i z dnia 7 kwietnia 1931 r. (Dz. U. R. P. Nr. 53, poz. 438), w stosunku zaś do robotników, którzy nabyli prawo do pobierania zasiłków w dniu lub po dniu 11 lipca 1932 r., lecz przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, pozostają w mocy normy dla podstawy wymiaru zasiłków, ustanowione w § 2 rozporządzenia z dnia 3 października 1930 r. (Dz. U. R. P. Nr. 74, poz. 590) i w § 2 rozporządzenia z dnia 7 kwietnia 1931 r. (Dz. U. R. P. Nr. 53, poz. 438).
§  11.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia. Jednocześnie tracą moc obowiązującą, z zastrzeżeniem przepisu zawartego w § 10, rozporządzenia Ministra Pracy i Opieki Społecznej wydane w porozumieniu z Ministrem Przemysłu i Handlu z dnia 2 maja 1930 r. (Dz. U. R. P Nr. 41, poz. 360), z dnia 3 października 1930 r. (Dz. U. R. P. Nr. 74, poz. 590) i z dnia 7 kwietnia 1931 r. (Dz. U. R. P. Nr. 53, poz. 438).
1 § 8 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 18 czerwca 1935 r. (Dz.U.35.45.310) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 28 czerwca 1935 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1933.26.215

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Uprawnienia robotników, zatrudnionych zagranicą, do zasiłków na wypadek bezrobocia.
Data aktu: 09/01/1933
Data ogłoszenia: 13/04/1933
Data wejścia w życie: 13/04/1933