Uprawnienia robotników, zatrudnionych zagranicą, do zasiłków na wypadek bezrobocia.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 9 stycznia 1933 r.
w porozumieniu z Ministrem Przemysłu i Handlu w sprawie uprawnień robotników, zatrudnionych zagranicą, do zasiłków na wypadek bezrobocia.

Na podstawie art. 38 ustawy z dnia 18 lipca 1924 r. o zabezpieczeniu na wypadek bezrobocia (Dz. U. R. P. Nr. 67, poz. 650), której tekst jednolity ogłoszony został w załączniku do obwieszczenia Ministra Pracy i Opieki Społecznej z dnia 24 czerwca 1932 r. (Dz. U. R. P. Nr. 58, poz. 555), na wniosek Zarządu Głównego Funduszu Bezrobocia zarządza się co następuje:
§  1.
Czas trwania stosunku najmu pracy w przedsiębiorstwach i zakładach pracy, wymienionych w ust. 1 art. 1 ustawy o zabezpieczeniu na wypadek bezrobocia, a położonych na obszarze państw: Francji, Belgii, Rzeszy Niemieckiej, Holandji, Luksemburga, Czechosłowacji, Austrji, Rumunji oraz na obszarze W. M. Gdańska zalicza się bezrobotnym, zamieszkałym na obszarze Rzeczypospolitej, którzy zatrudnieni byli w wymienionych zakładach, bądź to zamieszkując zagranicą, bądź to zamieszkując na obszarze Rzeczypospolitej. Również zalicza, się czas pracy w takich samych zakładach, położonych na terenie innych obcych państw, o ile bezrobotni, po rozwiązaniu stosunku najmu pracy zagranicą zatrudnieni byli na obszarze Państwa Polskiego co najmniej 13 tygodni.
§  2.
Wymienieni w poprzednim paragrafie robotnicy maja prawo do zasiłków, przewidzianych ustawą z dnia 18 lipca 1924 r. o zabezpieczeniu na wypadek bezrobocia, o ile zadośćuczynili przepisom rozporządzenia Ministra Pracy i Opieki Społecznej z dnia 2 lipca 1932 r. (Dz. U. R. P. Nr. 58, poz. 556), z tera, że robotnicy ci:
1)
po rozwiązaniu ostatniego stosunku najmu: pracy w przedsiębiorstwach i zakładach pracy, położonych zagranicą, lub też późniejszego stosunku najmu pracy w przedsiębiorstwach i zakładach pracy, położonych na obszarze Państwa Polskiego, zgłosili się o zasiłek we właściwym urzędzie pośrednictwa pracy;
2)
zgłaszając swe roszczenia o zasiłki, przedstawili świadectwa pracy zagranicą, sporządzone z zachowaniem obowiązujących tam przepisów prawnych, względnie i świadectwa późniejszej pracy w przedsiębiorstwach i zakładach pracy, położonych na obszarze Państwa Polskiego, stwierdzające: a) że robotnicy ci pozostawali w. stosunku najmu pracy w przedsiębiorstwach położonych zagranicą, lub też łącznie w przedsiębiorstwach, położonych zagranicą i położonych na obszarze Państwa Polskiego, a należących do kategorji przedsiębiorstw i zakładów pracy, wymienionych w art. 1 ustawy z dnia 18 lipca 1924 r. o zabezpieczeniu na wypadek bezrobocia, - co najmniej przez przewidziany w art. 2 tejże ustawy okres 26 tygodni w 12 miesiącach przed dniem zgłoszenia swego roszczenia o zasiłek, oraz b) że zakład pracy zatrudniał co najmniej 5 pracowników.

Właściwym do przyjmowania zgłoszeń o zasiłki od robotników, którzy, pracując zagranicą, tamże zamieszkiwali, a którzy zgłaszają swoje roszczenia o zasiłki po rozwiązaniu ostatniego stosunku najmu pracy w przedsiębiorstwie, położonem zagranicą, jest ten urząd pośrednictwa pracy, na którego terenie działania zameldowani są ci robotnicy.

§  3.
Autentyczność świadectw pracy w przedsiębiorstwach, położonych zagranicą, powinna być potwierdzona drogą należytego poświadczenia ich przez właściwą władzę miejscową, na której terenie działania przedsiębiorstwo to się znajdowało, lub też przez konsulat polski, w przeciwnym razie świadectwa te nie będą przez urzędy pośrednictwa pracy honorowane.

Właściwemi władzami miejscowemi w rozumieniu ustępu poprzedniego są: władze administracyjne, policyjne i samorządowe, władze sądowe, instytucje ubezpieczeń społecznych, izby przemysłowo-handlowe oraz urzędy pośrednictwa pracy.

§  4.
W stosunku do bezrobotnych, którzy posiadając 26 tygodni zatrudnienia, policzalnego w myśl § 2, byli zatrudnieni ostatnio przed zgłoszeniem swych roszczeń o zasiłki co najmniej przez 13 tygodni na obszarze państw: Francji, Belgji, Rzeszy Niemieckiej, Holandji, Luksemburga, Czechosłowacji, Austrji, Rumunji oraz na obszarze W. M. Gdańska, jako podstawę wymiaru zasiłków przyjmuje się zarobek tygodniowy, ustalony w sposób przewidziany w § 6 niniejszego rozporządzenia.
§  5.
Podstawę wymiaru zasiłku dla bezrobotnych, którzy w okresie ostatnich 13 tygodni zatrudnienia przed zgłoszeniem się o zasiłek byli zatrudnieni przez część tego okresu na terenie państw, wymienionych w § 4, a przez część tego okresu na obszarze Państwa Polskiego, określa się w sposób następujący: w wypadku pracy ostatnio w kraju do ogólnej kwoty zarobku za okres pracy w kraju dodaje się zarobek zagranicą za okres brakujący jeszcze do 13 tygodni, obliczony na podstawie § 6, w wypadku zaś pracy ostatnio zagranicą do ogólnej kwoty zarobku za okres pracy zagranicą, obliczonego na podstawie przepisów § 6, dodaje się zarobek w kraju za okres brakujący jeszcze do 13 tygodni, poczerń, w obu wypadkach, sumę tych kwot dzieli się przez ogólną ilość dni, opłaconych w okresie 13 tygodni. O ile obliczony w ten sposób zarobek przeciętny wyniesie więcej niż 6 zł, wówczas zasiłek oblicza się od 6 złotych.
§  6.
Zarobek tygodniowy robotników, zatrudnionych na obszarze państw, wymienionych w § 4, ustala się stosownie do zarobku z ostatniego co najmniej trzymiesięcznego okresu zatrudnienia lub krótszego okresu czasu, o ile robotnik zatrudniony był na obszarze tych państw przez niepełne 3 miesiące. Jeżeli robotnik w tym czasie z powodu ograniczenia produkcji w zakładzie pracy nie przepracował liczby godzin pracy normalnej dla jego zawodu i dla miejscowości i dlatego miał zmniejszoną płacę, wówczas należy za podstawę do obliczenia zarobku przyjąć płacę, którąby otrzymywał przy pełnej liczbie godzin pracy.

Na zasadzie obliczonego w sposób powyższy tygodniowego zarobku ustala się następujące klasy zarobkowe dla robotników, zatrudnionych:

a)
we Francji:
I z tygodniowym zarobkiem do 90 fr.
II " " " 110 "
III " " " 130 "
IV " " " 150 "
V " " " 170 "
VI " " " 190 "
VII " " " 200 "
VIII " " powyżej 200 "
b)
w Belgji i Luksemburgu:
I z tygodniowym zarobkiem do 100 fr. belg.
II " " " 125 " "
III " " " 150 " "
IV " " " 175 " "
V " " " 200 " "
VI " " " 225 " "
VII " " " 250 " "
VIII " " powyżej 250 " "
c)
w Rzeszy Niemieckiej:
I z tygodniowym zarobkiem do 15 mk.
II " " " 20 "
III " " " 25 "
IV " " " 30 "
V " " " 35 "
VI " " " 40 "
VII " " " 45 "
VIII " " powyżej 45 "
d)
w Holandji:
I z tygodniowym zarobkiem do 10 fr. h.
II " " " 12 " "
III " " " 14 " "
IV " " " 16 " "
V " " " 18 " "
VI " " " 20 " "
VII " " " 22 " "
VIII " " powyżej 22 " "
c)
w Czechosłowacji:
I z tygodniowym zarobkiem do 90 kor. cz.
II " " " 110 " "
III " " " 130 " "
IV " " " 150 " "
V " " " 170 " "
VI " " " 190 " "
VII " " " 210 " "
VIII " " powyżej 210 " "
f)
w Austrji:
I z tygodniowym zarobkiem do 20 szyl.
II " " " 25 "
III " " " 30 "
IV " " " 35 "
V " " " 40 "
VI " " " 45 "
VII " " " 50 "
VIII " " powyżej 50 "
g)
w Rumunji:
I z tygodniowym zarobkiem do 500 l.
II " " " 600 "
III " " " 700 "
IV " " " 800 "
V " " " 900 "
VI " " " 1.000 "
VII " " " 1.100 "
VIII " " powyżej 1.100 "
h)
na obszarze W. M. Gdańska:
I z tygodniowym zarobkiem do 16 guld.
II " " " 20 "
III " " " 24 "
IV " " " 28 "
V " " " 32 "
VI " " " 36 "
VII " " " 40 "
VIII " " powyżej 40 "

Podstawę wymiaru zasiłku w każdej z powyższych klas zarobkowych stanowi:

w klasie I - 15 zł.
" " II - 18 "
" " III - 21 "
" " IV - 24 "
" " V - 27 "
" " VI - 30 "
" " VII - 33 "
" " VIII - 36 "
§  7.
W odniesieniu do bezrobotnych, którzy po rozwiązaniu stosunku najmu pracy w zakładach położonych zagranicą, nie wyłączając państw, wymienionych w § 4, pozostawali w stosunku najmu pracy i podlegali obowiązkowi zabezpieczenia w zakładach położonych na obszarze Państwa Polskiego co najmniej przez 13 tygodni, podstawę wymiaru zasiłku określa się w myśl ogólnych przepisów.
§  8. 1
Bezrobotni, wymienieni w §§ 4 i 5 niniejszego rozporządzenia, przedstawiający świadectwa pracy zagranicą, w których wysokość zarobku nie jest podana, obowiązani są przedłożyć dowody, umożliwiające ustalenie ich zarobku w sposób przewidziany w § 6 w terminie 6 miesięcy od dnia zgłoszenia roszczenia o zasiłek; w razie nieprzedstawienia dowodu w tym terminie, względnie, na żądanie bezrobotnych, przed jego upływem będzie wymierzony im zasiłek w sposób następujący:
1)
bezrobotnym, wymienionym w § 4 niniejszego rozporządzenia, wymierzony będzie zasiłek według I klasy zarobkowej;
2)
bezrobotnym, wymienionym w § 5 niniejszego rozporządzenia, zasiłek będzie wymierzony w sposób przewidziany w tym paragrafie, z tem jednak, że jako zarobek ostatnio otrzymywany zagranicą przyjęty będzie zarobek, wymieniony w I klasie zarobkowej.

Przedstawienie dowodu chociażby po wymierzeniu zasiłku lub po jego pobraniu, jednakże przed upływem wskazanego w ustępie poprzednim terminu, będzie miało skutek wsteczny. Późniejsze przedstawienie dowodu nie będzie brane pod uwagę.

§  9.
Zasiłki, ustalone zgodnie z przepisami niniejszego rozporządzenia, wypłacane są na ogólnych zasadach ustawy z dnia 18 lipca 1924 r. o zabezpieczeniu na wypadek bezrobocia z zastosowaniem rozporządzeń wykonawczych do tej ustawy.
§  10.
W stosunku do robotników, którzy nabyli prawo do pobierania zasiłków, w rozumieniu ust. 1 art. 14 ustawy o zabezpieczeniu na wypadek bezrobocia, przed dniem 11 lipca 1932 r., zachowują moc rozporządzenia: z dnia 2 maja 1930 r. (Dz. U. R. P. Nr. 41, poz. 360), z dnia 3 października 1930 r. (Dz. U. R. P. Nr. 74, poz. 590) i z dnia 7 kwietnia 1931 r. (Dz. U. R. P. Nr. 53, poz. 438), w stosunku zaś do robotników, którzy nabyli prawo do pobierania zasiłków w dniu lub po dniu 11 lipca 1932 r., lecz przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, pozostają w mocy normy dla podstawy wymiaru zasiłków, ustanowione w § 2 rozporządzenia z dnia 3 października 1930 r. (Dz. U. R. P. Nr. 74, poz. 590) i w § 2 rozporządzenia z dnia 7 kwietnia 1931 r. (Dz. U. R. P. Nr. 53, poz. 438).
§  11.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia. Jednocześnie tracą moc obowiązującą, z zastrzeżeniem przepisu zawartego w § 10, rozporządzenia Ministra Pracy i Opieki Społecznej wydane w porozumieniu z Ministrem Przemysłu i Handlu z dnia 2 maja 1930 r. (Dz. U. R. P Nr. 41, poz. 360), z dnia 3 października 1930 r. (Dz. U. R. P. Nr. 74, poz. 590) i z dnia 7 kwietnia 1931 r. (Dz. U. R. P. Nr. 53, poz. 438).
1 § 8 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 18 czerwca 1935 r. (Dz.U.35.45.310) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 28 czerwca 1935 r.

Zmiany w prawie

Jaka wysokość diety dla członków komisji wyborczych w wyborach Prezydenta

500 zł zarobi członek obwodowej komisji wyborczej w wyborach Prezydenta RP, 600 zł - zastępca przewodniczącego, a 700 zł przewodniczący komisji wyborczej – wynika z uchwały Państwowej Komisji Wyborczej. Jeżeli odbędzie się ponownie głosowanie, zryczałtowana dieta wyniesie 75 proc. wysokości diety w pierwszej turze. Termin zgłaszania kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych mija 18 kwietnia

Robert Horbaczewski 20.01.2025
Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikowaliśmy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1933.26.215

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Uprawnienia robotników, zatrudnionych zagranicą, do zasiłków na wypadek bezrobocia.
Data aktu: 09/01/1933
Data ogłoszenia: 13/04/1933
Data wejścia w życie: 13/04/1933