Przesyłki pocztowe za pobraniem w obrocie zagranicznym.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA POCZT I TELEGRAFÓW
z dnia 31 stycznia 1933 r.
o przesyłkach pocztowych za pobraniem w obrocie zagranicznym.

Na podstawie art. 6, 17 i 21 ustawy z dnia 3 czerwca 1924 r. o poczcie, telegrafie i telefonie (Dz. U. R. P. Nr. 58, poz. 584), której tekst jednolity ogłoszony został w załączniku do obwieszczenia Ministra Poczt i Telegrafów z dnia 21 stycznia 1931 r. (Dz. U. R. P. Nr. 12, poz. 57), zarządzam co następuje:

I.

Postanowienia ogólne.

§  1.
Wprowadza się wymianę przesyłek pocztowych za pobraniem w obrocie zagranicznym.
§  2.
W obrocie zagranicznym mogą być obciążone pobraniem:
a)
polecone przesyłki listowe;
b)
listy z podaną wartością;
c)
paczki zwykłe i z podaną wartością.
§  3.
Szczegółowe warunki wymiany przesyłek pocztowych za pobraniem z poszczególnemi krajami ogłaszane będą w sposób przewidziany w § 2 ustęp ostatni ordynacji pocztowej (Dz. U. R. P. z 1931 r. Nr. 45, poz. 392).
§  4.
Wprowadza się druki płatne dla przesyłek pocztowych za pobraniem, a mianowicie: a) międzynarodowy przekaz pobraniowy dla poleconych przesyłek listowych i dla listów z podaną wartością w cenie po 4 grosze; b) adres pomocniczy wraz z międzynarodowym przekazem pobraniowym dla paczek w cenie po 5 groszy.

II.

Warunki przyjęcia przesyłek za pobraniem.

§  5.
Kwota pobrania nie może przewyższać najwyższej kwoty dopuszczonej dla przekazów pocztowych w obrocie z krajem przeznaczenia przesyłki pocztowej za pobraniem.
§  6.
(1)
Nadawca przesyłki za pobraniem winien w nagłówku strony adresowej tej przesyłki:
a)
umieścić wyraźny napis "Remboursement" (pobranie);
b)
oznaczyć kwotę pobrania w walucie polskiej, słownie - literami łacińskiemi i liczbą - cyframi arabskiemi, bezpośrednio obok lub pod napisem "Remboursement"; przy paczkach również na adresie pomocniczym, w miejscu na to przeznaczonem; jeżeli kwota pobrania ma być przekazana na konto czekowe zagraniczne, kwotę pobrania podaje się w walucie kraju przeznaczenia przesyłki;
c)
podać swoje imię i nazwisko oraz dokładny adres literami łacińskiemi.
(2)
Napis, wskazujący wysokość pobrania, winien być dokonany odręcznie atramentem, maszyną do pisania lub drukiem; skreślenia lub poprawki, choćby stwierdzone omówieniem, nie są dopuszczalne.
§  7.
(1)
Nadawca przesyłki za pobraniem może żądać, aby zainkasowaną kwotę pobrania przekazano:
a)
międzynarodowym przekazem pobraniowym bezpośrednio jemu;
b)
na oznaczone konto do Pocztowej Kasy Oszczędności, banku lub innej instytucji w Polsce, zajmującej się przyjmowaniem pieniędzy na rachunek obcy;
c)
na oznaczone pocztowe konto czekowe w kraju przeznaczenia przesyłki pobraniowej.
(2)
W wypadkach, wskazanych w ust. (1) a i b nadawca winien do poleconej przesyłki listowej lub do listu z podaną wartością za pobraniem dołączyć formularz międzynarodowego przekazu pobraniowego (koloru jasno-zielonego), a do paczki za pobraniem - formularz międzynarodowego adresu pomocniczego, który jest połączony z międzynarodowym przekazem pobraniowym.
(3)
W wypadku zaś wskazanym w ust. (1) c nadawca winien:
a)
użyć zawiadomienia o wpłacie według formularza przepisanego do obrotu wewnętrznego kraju przeznaczenia przesyłki za pobraniem;
b)
oznaczyć kwotę pobrania na samej przesyłce a w danym razie i na adresie pomocniczym w walucie kraju przeznaczenia przesyłki;
c)
na formularzu zawiadomienia o wpłacie podać numer konta, na które ma być przekazana kwota pobrania, imię i nazwisko właściciela tego konta, oraz inne wyjaśnienia, wymagane nadrukiem formularza z wyjątkiem kwoty, jaka winna być przekazana, gdyż kwotę tę wpisuje urząd przeznaczenia przesyłki po zainkasowaniu kwoty pobrania i po potrąceniu z niej przewidzianych opłat;
d)
wszelkie objaśnienia na zawiadomieniu o wpłacie podawać w języku francuskim lub w języku kraju przeznaczenia przesyłki pobraniowej.
(4)
Ponadto nadawca winien:
a)
w przypadkach pod (1) a na formularzu międzynarodowego przekazu pobraniowego, w miejscu na to przewidzianem wypisać kwotę pobrania zgodnie z danemi, wskazanemi na stronie adresowej przesyłki, a jako odbiorcę przekazu, swoje imię i nazwisko oraz dokładne miejsce zamieszkania; na odcinku przekazu należy podać nazwisko i adres odbiorcy paczki, jak również miejsce i datę nadania przesyłki za pobraniem;
b)
w przypadkach pod (1)b zamiast siebie oznaczyć jako adresata przekazu pobraniowego Pocztowa Kasę Oszczędności, bank lub t. p. instytucję oraz umieścić napis "Do wpisu na konto Nr. ...... NN ..... (imię i nazwisko właściciela konta) w ...... (miejsce zamieszkania);
c)
w przypadkach pod (1)c na stronie adresowej przesyłki, a w danym razie i na przedniej stronie adresu pomocniczego umieścić w języku francuskim napis: "A porter au crédit du compte des chéques postaux No ...... de M ...... à ...... tenu par le bureau des chèques de ......". (Zaliczyć na pocztowe konto czekowe Nr. ..... P ...... w ...... prowadzone przez urząd czekowy ......), w którym należy zaznaczyć numer konta czekowego, na który kwota pobrania ma być przekazana, imię i nazwisko właściciela konta i nazwę właściwego urzędu czekowego; napis ten może być podany w języku kraju przeznaczenia przesyłki.
(5)
Użyte do przesyłek za pobraniem blankiety przekazów pobraniowych lub zawiadomień o wpłacie winien nadawca w sposób trwały przymocować do przesyłek listowych lub listów wartościowych, a przy paczkach do adresów pomocniczych.

III.

Opłaty.

§  8.
(1)
Za przesyłki pocztowe za pobraniem nadawca uiszcza przy nadaniu opłaty:
a)
przewidziane dla danego rodzaju przesyłek pocztowych w obrocie zagranicznym bez pobrania;
b)
przy poleconych przesyłkach listowych i listach z podaną wartością - opłatę stałą w wysokości 60 groszy;
c)
przy paczkach - opłatę stałą w wysokości 50 centymów w złocie;
d)
oraz w obydwu wypadkach pod b) i c) opłatę od kwoty pobrania (prowizję) za każde 20 złotych lub ich część 10 groszy.
(2)
Jeżeli kwota pobrania ma być po jej zainkasowaniu przekazana na konto czekowe w kraju przeznaczenia przesyłki za pobraniem, nadawca przy nadaniu oprócz opłat przewidzianych pod (1) a uiszcza tylko stałą opłatę za pobranie:
a)
przy poleconych przesyłkach listowych i przy listach z podaną wartością 30 groszy;
b)
przy paczkach 25 centymów w złocie.
§  9.
(1)
Przy odbiorze zagranicznych przesyłek za pobraniem adresat uiszcza opłaty i inne należności przewidziane w taryfie pocztowej dla danego rodzaju przesyłek pocztowych bez pobrania oraz wpłaca kwotę pobrania.
(2)
Jeżeli nadawca, wysyłając do Polski przesyłkę za pobraniem zarządził, aby ciążąca na niej kwota pobrania po jej zainkasowaniu przekazaną została na wskazane przez nadawcę konto czekowe w Pocztowej Kasie Oszczędności, urząd oddawczy potrąca z zainkasowanej od odbiorcy kwoty pobrania:
a)
opłatę stałą w wysokości 30 groszy;
b)
za przekazanie kwoty pobrania opłatę według taryfy wewnętrznej.

IV.

Postanowienia końcowe.

§  10.
Do przesyłek za pobraniem w obrocie zagranicznym stosują się również postanowienia ordynacji pocztowej, ogłoszonej w załączniku do rozporządzenia Ministra Poczt i Telegrafów z dnia 21 marca 1931 r. (Dz. U. R. P. Nr. 45, poz. 392), o ile rozporządzenie niniejsze nie stanowi inaczej.
§  11.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 marca 1933 r.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1933.12.81

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Przesyłki pocztowe za pobraniem w obrocie zagranicznym.
Data aktu: 31/01/1933
Data ogłoszenia: 24/02/1933
Data wejścia w życie: 01/03/1933