Powołanie delegatów do spraw finansowo-rolnych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRÓW SKARBU I SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 24 sierpnia 1932 r.
w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa i Reform Rolnych w sprawie powołania delegatów do spraw finansowo-rolnych.

Na podstawie art. 100 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 23 sierpnia 1932 r. o zapobieganiu skutkom trudności płatniczych w rolnictwie (Dz. U. R. P. Nr. 72, poz. 652) zarządza się co następuje:
§  1.
Artykuły, powołane w niniejszem rozporządzeniu bez określenia, oznaczają postanowienia rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 23 sierpnia 1932 r. o zapobieganiu skutkom trudności płatniczych w rolnictwie (Dz. U. R. P. Nr. 72, poz. 652).

Paragrafy, powołane w niniejszem rozporządzeniu bez określenia, oznaczają przepisy niniejszego rozporządzenia.

§  2.
Delegatów do spraw finansowo-rolnych (w dalszym ciągu "delegatami" nazwanych) powołuje i odwołuje Minister Skarbu.

Delegaci ci podlegają bezpośrednio Ministrowi Skarbu i mogą otrzymywać zwrot wydatków swoich i wynagrodzenie za swe czynności w wysokości, którą ustali Minister Skarbu w każdym poszczególnym przypadku.

§  3.
Delegaci urzędują przy wojewódzkich komitetach dla spraw finansowo-rolnych. Zakres działania delegatów rozciąga się na wszystkie sprawy o odroczenie wypłat, należące do właściwości sądów, mających siedzibę na obszarze danego województwa.
§  4.
Delegat przystępuje do wydania swej opinji na podstawie złożonego mu przez stronę wniosku o odroczenie wypłat, mającego stanowić przedmiot rozporządzenia sądowego. Jeżeli wniosek ten nie czyni w całości zadość wymaganiom art. 7, delegat nie przystąpi do swych czynności, dopóki strona nie uzupełni braków w terminie przez delegata zakreślonym.

Przyjęcie wniosku, jak również zażądanych danych i załączników uzupełniających, delegat stwierdzi pokwitowaniem, wymieniającem datę przedstawienia mu wniosku lub uzupełnień.

§  5.
W przypadku, gdy obszar gospodarstwa rolnego nie przekracza 50 ha, wniosek może zastąpić sporządzenie przez delegata odpowiedniego protokółu; strona winna wówczas podać wszystkie dane i załączniki zgodnie z art. 7 i 8.

Delegat wyda wnioskodawcy zaświadczenie o dacie sporządzenia protokółu.

§  6.
Opinję swą co do wniosku o odroczenie wypłat delegat obowiązany jest wydać wnioskodawcy najdalej w ciągu 6 miesięcy od chwili otrzymania wniosku lub zażądanych przez niego uzupełnień.

Niewydanie opinji w powyższym terminie jest równoznaczne z wydaniem opinji odmownej.

W opinji swej delegat wypowie się tak co do samego wniosku, jak też i co do jego zabezpieczenia (art. 12).

§  7.
Do rozprawy, wyznaczonej według art. 10, delegat winien być wezwany.

Na rozprawie tej delegat może sam lub przez upoważnionego przedstawiciela udzielić sądowi dalszych wyjaśnień celem uzasadnienia swojej opinji, a także opinję tę uzupełnić, sprostować, a nawet całkowicie zmienić.

§  8.
Wyrok sądowy w sprawie odroczenia wypłat winien być doręczony delegatowi. Jeżeli wyrok ten wypadł wbrew opinji delegata, tenże ma prawo wnieść skargę apelacyjną od wyroku w terminie w art. 25 przewidzianym.

W tym zakresie delegat ma stanowisko prawne strony; jednakże jest wolny od opłat sądowych, kosztów postępowania i kosztów procesu.

§  9.
Przy czynnościach przewidzianych w § 8 delegat może korzystać z zastępstwa Prokuratorji Generalnej.
§  10.
Wykonanie czynności przedwstępnych, poprzedzających wydanie opinji, delegat może zlecić wojewódzkiemu komitetowi do spraw finansowo-rolnych.
§  11.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1932.72.658

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Powołanie delegatów do spraw finansowo-rolnych.
Data aktu: 24/08/1932
Data ogłoszenia: 26/08/1932
Data wejścia w życie: 26/08/1932