Wykonanie ustawy z dnia 15 kwietnia 1921 r. o powołaniu Państwowej Rady Komunikacyjnej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KOMUNIKACJI
z dnia 2 czerwca 1932 r.
w sprawie wykonania ustawy z dnia 15 kwietnia 1921 r. o powołaniu Państwowej Rady Komunikacyjna. 1

Na podstawie art. 3 ustawy z dnia 15 kwietnia 1921 r. w sprawie powołania Państwowej Rady Kolejowej (Dz. U. R. P. z 1932 r. Nr . 46, poz. 443) zarządzam co następuje:
§  1. 2
Członkowie Państwowej Rady Komunikacyjnej oraz zastępcy członków są wyznaczani (mianowani, delegowani) lub wybierani na okres trzechletni, który rozpoczyna się z dniem ogłoszenia w Monitorze Polskim składu Rady. Miejsce opróżnione w Państwowej Radzie Komunikacyjnej przed upływem trzechlecia obsadza się tylko na okres do końca trzechlecia.
§  2. 3
Pod koniec określonego w § 1 okresu trzechletniego Minister Komunikacji:
1)
ustala terminy, w których winni być wyznaczeni:
a)
przedstawiciele Ministerstw, wymienionych w art. 3 ust. 1 pkt. 1 statutu Państwowej Rady Komunikacyjnej,
b)
dwaj delegaci Związku Miast Polskich,
c)
przedstawiciele powiatowych związków samorządowych,
d)
przedstawiciel Związku Powiatów Rzeczypospolitej;
e)
przedstawiciel Związku Gmin Wiejskich.
2)
rozpisuje wybory do Państwowej Rady Komunikacyjnej, podając terminy, w których należy dokonać wyborów:
a)
w grupie większych miast,
b)
w grupie organizacyj gospodarczo - społecznych.

Termin wyborów dla każdej z grup wyborczych oznaczony będzie dwiema datami jako granicami okresu, w ciągu którego należy dokonać wyboru i powiadomić Ministerstwo Komunikacji o dokonanym wyborze.

§  3. 4
Członkiem Państwowej Rady Komunikacyjnej lub jego zastępcą może być każdy obywatel Państwa Polskiego, który posiada pełne prawo do piastowania urzędów publicznych w myśl istniejących ustaw i w chwili dokonania wyboru lub wyznaczenia jest pełnoletni, a nie pozostaje w czynnej służbie Ministerstwa Komunikacji lub podległych mu urzędów.
§  4. 5
Członkowie Państwowej Rady Komunikacyjnej i ich zastępcy mogą być wyznaczeni lub wybrani ponownie na następny okres trzechletni.

Na miejsce, opróżnione przez członka Państwowej Rady Komunikacyjnej wchodzi jego zastępca, a w razie opróżnienia miejsca i przez zastępcę, dokonywa się wyboru uzupełniającego na skutek rozpisania go przez Ministra Komunikacji, względnie wyznacza się nowego członka i jego zastępcę.

§  5. 6
Utrata mandatu w ciągu trzechlecia następuje:
a)
wskutek śmierci;
b)
wskutek dobrowolnego zrzeczenia się;
c)
odnośnie przedstawicieli Ministerstw z powodu zaprzestania pełnienia służby w da-nem Ministerstwie, o czem orzeka Minister, który wyznaczył danego przedstawiciela;
d)
wskutek rozwiązania organizacji gospodarczo - społecznej, która dokonała wyboru,
e)
wskutek tego, że członek Państwowej Rady Komunikacyjnej lub jego zastępca przestał odpowiadać warunkom § 3 niniejszego rozporządzenia.

O utracie mandatów członków Państwowej Rady Komunikacyjnej lub ich zastępców z powodów przewidzianych w pkt. e), orzeka Minister Komunikacji.

§  6. 7
Równocześnie z rozpisaniem wyborów Minister Komunikacji ogłasza wykaz tych miast i organizacyj gospodarczo - społecznych, którym w myśl art. 3 statutu Państwowej Rady Komunikacyjnej, przysługuje prawo do wysłania swych przedstawicieli do Państwowej Rady Komunikacyjnej na dane trzechlecie.

Organizacje gospodarczo - społeczne mogą być łączone w grupy dla wspólnego wyboru przedstawicieli do Państwowej Rady Komunikacyjnej.

§  7. 8
Rady miejskie miast, którym przyznano prawo wysłania członków do Państwowej Rady Komunikacyjnej jak również organizacje gospodarczo - społeczne wybierają pojedynczo lub w zgrupowaniu po jednym członku i jednym zastępcy w sposób odpowiadający ich wewnętrznej organizacji.

Organizacje gospodarczo - społeczne, połączone w grupy dla wspólnego wyboru przedstawicieli do Państwowej Rady Komunikacyjnej, dokonywają wyboru po wzajemnem porozumieniu. Gdyby do porozumienia nie doszło, każda z organizacyj przedstawia w oznaczonym terminie jednego kandydata Ministerstwu Komunikacji, które zarządza losowanie. Los rozstrzyga, który z proponowanych kandydatów wchodzi do Państwowej Rady Komunikacyjnej jako członek, a który jako zastępca.

§  8.
Natychmiast po dokonaniu wyboru a najpóźniej w terminie oznaczonym w rozpisaniu wyborów, zawiadomią Ministerstwo Komunikacji o rezultacie wyboru:
a) 9
z grupy miast - burmistrz (prezydent) miasta względnie komisarz rządowy,
b)
z grupy organizacyj gospodarczo - społecznych - organ upoważniony do tego w myśl statutu danej organizacji,

podając jednocześnie imię i nazwisko wybranych, wiek, zatrudnienie, dokładny adres i załączając oświadczenie wybranych, że wybór przyjmują.

O wyznaczeniu przedstawicieli Ministerstw i związków, określonych w § 2 ust. 1 pkt. 1 niniejszego rozporządzenia, Minister Komunikacji winien być zawiadomiony piśmiennie w terminie ustalonym w powołanym wyżej paragrafie.

§  9. 10
Miasta, Związek Miast Polskich, Związek Powiatów Rzeczypospolitej, Związek Gmin Wiejskich i organizacje gospodarczo-społeczne, które w terminie przepisanym nie zawiadomią Ministerstwa Komunikacji o dokonanym wyborze względnie wyznaczeniu, uważać się będzie za takie, które się zrzekły przyznanego im prawa przedstawicielstwa w Państwowej Radzie Komunikacyjnej.

Co się tyczy miast i organizacyj gospodarczo-społecznych Minister Komunikacji może opróżnione w ten sposób mandaty przekazać: w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych - innemu miastu, a w porozumieniu z Ministrem Przemysłu i Handlu i Ministrem Rolnictwa i Reform Rolnych - innej organizacji gospodarczo - społecznej.

§  10. 11
Żaden z członków lub zastępców Państwowej Rady Komunikacyjnej nie może piastować dwóch mandatów.

Osoba, wybrana do Państwowej Rady Komunikacyjnej przez grupę wybierającą wcześniej, nie może być wybraną przez grupę wybierającą później (§ 2). W tym celu organa miast lub organizacyj gospodarczo - społecznych, które dokonały wyborów, podają do wiadomości Ministerstwu Komunikacji oraz związkom, miastom i organizacjom gospodarczo - społecznym, które później od nich dokonują wyborów, - wyniki przez siebie dokonanych wyborów.

Jeżeli przy wyborze ta sama osoba otrzyma dwa lub więcej mandatów, zależy od jej wyboru, który mandat zatrzyma. Dla obsadzenia opróżnionych w ten sposób mandatów Minister Komunikacji rozpisuje wybory uzupełniające.

Powyższe postanowienia mają odpowiednie zastosowanie także do przedstawicieli związków, określonych w § 2 ust. 1 pkt. 1 b), c) d) i e) niniejszego rozporządzenia z tem zastrzeżeniem, że w miejsce wyborów następuje wyznaczenie.

§  11.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Jednocześnie traci moc obowiązującą rozporządzenie wykonawcze z dnia 17 października 1921 r. do ustawy w sprawie powołania Państwowej Rady Kolejowej (Dz. U. R. P. Nr . 91, poz. 675).

1 Tytuł zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 29 listopada 1933 r. (Dz.U.34.13.102) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 lutego 1934 r.
2 § 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 29 listopada 1933 r. (Dz.U.34.13.102) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 lutego 1934 r.
3 § 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 i 2 rozporządzenia z dnia 29 listopada 1933 r. (Dz.U.34.13.102) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 lutego 1934 r.
4 § 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 i 3 rozporządzenia z dnia 29 listopada 1933 r. (Dz.U.34.13.102) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 lutego 1934 r.
5 § 4 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 29 listopada 1933 r. (Dz.U.34.13.102) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 lutego 1934 r.
6 § 5 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 29 listopada 1933 r. (Dz.U.34.13.102) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 lutego 1934 r.
7 § 6 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 29 listopada 1933 r. (Dz.U.34.13.102) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 lutego 1934 r.
8 § 7 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 29 listopada 1933 r. (Dz.U.34.13.102) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 lutego 1934 r.
9 § 8 ust. 1 lit. a) zmieniona przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 29 listopada 1933 r. (Dz.U.34.13.102) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 lutego 1934 r.
10 § 9 zmieniony przez § 1 pkt 1 i 5 rozporządzenia z dnia 29 listopada 1933 r. (Dz.U.34.13.102) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 lutego 1934 r.
11 § 10 zmieniony przez § 1 pkt 1 i 6 rozporządzenia z dnia 29 listopada 1933 r. (Dz.U.34.13.102) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 lutego 1934 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1932.63.590

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wykonanie ustawy z dnia 15 kwietnia 1921 r. o powołaniu Państwowej Rady Komunikacyjnej.
Data aktu: 02/06/1932
Data ogłoszenia: 25/07/1932
Data wejścia w życie: 25/07/1932