Komisje przewidziane w ustawie z dnia 12 marca 1932 r. o ułatwieniu spłat uciążliwych zobowiązań obciążających gospodarstwa rolne.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I MINISTRA REFORM ROLNYCH
z dnia 6 czerwca 1932 r.
w sprawie komisyj, przewidzianych w ustawie z dnia 12 marca 1932 r. o ułatwieniu spłaty uciążliwych zobowiązań obciążających gospodarstwa rolne.

Na podstawie art. 2 ustawy z dnia 12 marca 1932 r. o ułatwieniu spłaty uciążliwych zobowiązań, obciążających gospodarstwa rolne (Dz. U. R. P. Nr. 25, poz. 221) zarządza się co następuje:
§  1.
Opinje co do potrzeby i celowości zamierzonej parcelacji wydawać będzie w każdem województwie komisja specjalna nosząca nazwę: "Wojewódzki Komitet do spraw finansowo - rolnych".

W skład Komitetu wchodzą:

a)
wojewoda lub wyznaczony przez niego zastępca jako przewodniczący,
b)
przedstawiciel Ministerstwa Sprawiedliwości,
c)
prezes izby skarbowej,
d)
prezes okręgowego urzędu ziemskiego,
e)
przedstawiciel wojewódzkiego wydziału rolnictwa,
f)
przedstawiciel oddziału Banku Polskiego,
g)
przedstawiciel oddziału Banku Gospodarstwa Krajowego,
h)
przedstawiciel oddziału Państwowego Banku Rolnego,
i)
po jednym przedstawicielu od trzech innych publicznych, prywatnych i spółdzielczych instytucyj finansowych, wyznaczanych przez wojewodę,
j)
przedstawiciel izby przemysłowo-handlowej,
k)
czterech przedstawicieli organizacyj rolniczych, wyznaczanych dla każdego województwa przez Ministra Rolnictwa.

Równocześnie z wyznaczeniem członków Komitetu, wymienionych w punktach b) do h) włącznie, należy wyznaczyć stałych zastępców tych członków.

§  2.
Posiedzenia Komitetu zwołuje w miarę potrzeby przewodniczący, zawiadamiając wszystkich członków o terminie posiedzenia listami poleconemi.

Opinje swoje Komitet wydaje zwykłą większością głosów w obecności co najmniej ośmiu członków, a w tern przewodniczącego lub jego zastępcy; w razie równości głosów rozstrzyga głos przewodniczącego.

Za zgodą przewodniczącego na posiedzeniu Komitetu mogą być obecne osoby interesowane, celem złożenia wyjaśnień lub oświadczeń.

§  3.
Organem wykonawczym Komitetu jest biuro Komitetu. Na jego czele stoi sekretarz powołany przez wojewodę z pośród osób, niewchodzących w skład Komitetu.
§  4.
W celu uzyskania od Komitetu opinji, przewidzianej w art. 2 ustawy z dnia 12 marca 1932 r. o ułatwieniu spłaty uciążliwych zobowiązań obciążających gospodarstwa rolne, właściciel nieruchomości winien złożyć odpowiedni wniosek do biura Komitetu.

Do wniosku należy dołączyć pełny wyciąg hipoteczny (z księgi hipotecznej, gruntowej, rejestru wieczystego) wszystkich nieruchomości wnioskodawcy, szkic nieruchomości, którą właściciel zamierza poddać częściowej lub całkowitej parcelacji, z oznaczeniem obszaru ulegającego tej parcelacji, oraz świadectwo hipoteczne o prawnem miejscu zamieszkania wierzycieli i osób uprawnionych rzeczowo na parcelowanej nieruchomości, albo też jeżeli prawne miejsce zamieszkania nie jest ustalone, - znane właścicielowi adresy tych osób, jak również wszelkie materjały, które zdaniem właściciela mogłyby ułatwić pracę Komitetu.

§  5.
Po otrzymaniu wniosku (§ 4) biuro Komitetu może wzywać właściciela nieruchomości oraz wierzycieli, żądać od nich złożenia oświadczeń, wyjaśnień, przedstawienia dokumentów lub innych dowodów i za zgodą osób interesowanych i na ich koszt - powoływać rzeczoznawców.
§  6.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1932.50.472

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Komisje przewidziane w ustawie z dnia 12 marca 1932 r. o ułatwieniu spłat uciążliwych zobowiązań obciążających gospodarstwa rolne.
Data aktu: 06/06/1932
Data ogłoszenia: 21/06/1932
Data wejścia w życie: 21/06/1932