Zm.: rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 marca 1928 r. o podstawowych obowiązkach i prawach szeregowych marynarki wojennej.

USTAWA
z dnia 28 stycznia 1932 r.
o zmianach i uzupełnieniach niektórych postanowień rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 marca i 928 r. o podstawowych obowiązkach i prawach szeregowych marynarki wojennej.

Na mocy art. 44 Konstytucji ogłaszam ustawę następującej treści:
Art.  1.

W rozporządzeniu Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 marca 1928 r. o podstawowych obowiązkach i prawach szeregowych marynarki wojennej (Dz. U. R. P. Nr. 27, poz. 251) wprowadza się następujące zmiany i uzupełnienia:

1)
Art. 3 otrzymuje następujące brzmienie:

"W marynarce wojennej żołnierze dzielą się na:

1) oficerów marynarki wojennej,

2) podoficerów marynarki wojennej,

3) szeregowców marynarki wojennej."

2)
W art. 4 skreśla się ustęp, oznaczony rzymską cyfrą I, a ustęp drugi, oznaczony cyfrą rzymską II, otrzymuje brzmienie dotychczasowe bez tej cyfry.
3)
Art. 6 otrzymuje następujące brzmienie:

"W marynarce wojennej ustanawia się następujące stopnie:

1) szeregowcy:

a) marynarz,

b) starszy marynarz;

2) podoficerowie marynarki wojennej:

a) mat,

b) bosmanmat,

c) bosman,

d) st. bosman,

e) chorąży marynarki.

Upoważnia się Ministra Spraw Wojskowych do określenia również innych nazw stopni wojskowych w marynarce wojennej, zależnie od potrzeby".

4)
W art. 11, jako ustęp trzeci, umieszcza się postanowienie o następującem brzmieniu:

"Szczegółowe przepisy w celu zapewnienia wyłączności munduru wojskowego w marynarce wojennej wyda Rada Ministrów na wniosek Ministra Spraw Wojskowych".

5)
W art. 31 w punkcie 3 w miejsce wyrazów: "8 miesięcy" umieszcza się wyrazy: "24 miesiące", w punkcie 4 w miejsce wyrazów: "12 miesięcy" umieszcza się wyrazy: "24 miesiące", w punkcie 5 w miejsce wyrazów: "24 miesięcy" umieszcza się wyrazy: "36 miesięcy".

Po ustępie pierwszym art. 31 dodaje się nowy ustęp o następującem brzmieniu:

"Ministrowi Spraw Wojskowych (organom przez niego upoważnionym) przysługuje prawo skrócenia okresu czasu, wymienionego w punkcie 3, do 12 miesięcy, a w punkcie 5 - do 24 miesięcy".

6)
Art. 56 otrzymuje następujące brzmienie:

"Kandydaci na podoficerów zawodowych i starszych marynarzy zawodowych w marynarce wojennej zobowiązują się pisemnie do służby w marynarce wojennej w charakterze podoficera zawodowego, względnie starszego marynarza zawodowego, na pierwszy okres czasu przez 10 lat od daty mianowania".

7)
Art. 57 otrzymuje następujące brzmienie:

"Po upływie okresu zobowiązania, przewidzianego w art. 56, może podoficer zawodowy, względnie starszy marynarz zawodowy marynarki wojennej, być pozostawiony nadal na własną prośbę w służbie wojskowej, jako podoficer zawodowy, względnie starszy marynarz zawodowy marynarki wojennej, jeśli zobowiąże się do dalszej służby wojskowej w marynarce wojennej na okres czasu co najmniej 3 lat.

Zobowiązanie powyższe może być odnawiane.

Szczegółowe przepisy co do długości okresów, na jakie mają być odnawiane zobowiązania, a to zależnie od specjalności, wydaje Minister Spraw Wojskowych w drodze rozporządzenia".

8)
Art. 61 pkt. 4 otrzymuje następujące brzmienie:

"dwukrotnej ujemnej opinji w ciągu półtora roku".

9)
Art. 62 otrzymuje następujące brzmienie:

"Podoficerem zawodowym, względnie starszym marynarzem zawodowym marynarki wojennej, może być mianowany ten, kto:

1) odbył ustawowo przewidzianą służbę czynną, przesłużył co najmniej dwa lata w charakterze szeregowego nadterminowego i uzyskał stopień starszego marynarza. Ministrowi Spraw Wojskowych (organowi przez niego upoważnionemu) przysługuje prawo skrócenia dwuletniego okresu służby nadterminowej;

2) jest nieposzlakowanym obywatelem Państwa Polskiego, którego patrjotyzm i lojalność państwowa nie ulega żadnej wątpliwości;

3) posiada odpowiednie kwalifikacje;

4) posiada znajomość języka polskiego w słowie i piśmie, oraz ukończył co najmniej 7 klas szkoły powszechnej; w wyjątkowych i na szczególne uwzględnienie zasługujących wypadkach może Minister Spraw Wojskowych (organ przez niego upoważniony) zwalniać od warunku ukończenia 7 klas szkoły powszechnej na zasadach, które określa rozporządzenie wykonawcze;

5) odpowiada specjalnym warunkom, wymaganym dla danej specjalności;

6) w wypadku niepełnoletności przedstawił zezwolenie ojca, względnie opiekuna;

7) jest zdolny fizycznie do służby w marynarce wojennej".

10)
Art. 77 ustęp pierwszy otrzymuje następujące Brzmienie:

"Celem odbycia przez podoficera zawodowego marynarki wojennej, względnie starszego marynarza zawodowego marynarki wojennej, kursu lub praktyki, potrzebnej do uzyskania stanowiska w cywilnej służbie państwowej, samorządowej lub prywatnej, przysługuje mu po przesłużeniu co najmniej 9 lat na stanowisku podoficera lub starszego marynarza zawodowego prawo do jednorazowego urlopu na przeciąg 6 miesięcy w ostatnim roku służby, udzielonego przez przełożonego, uprawnionego do przenoszeń podoficerów i starszych marynarzy zawodowych w stan nieczynny".

11)
Art. 88 otrzymuje następujące brzmienie:

"Podoficerom zawodowym, względnie starszym marynarzom zawodowym marynarki wojennej, po przesłużeniu co najmniej 10 lat w charakterze podoficera zawodowego, względnie starszego marynarza zawodowego, z którymi nie odnowiono zobowiązania i którym nie można nadać stanowiska w administracji wojskowej, zapewnia państwo otrzymanie odpowiadających ich kwalifikacjom stanowisk cywilno-państwowych, samorządowych lub w zakładach i instytucjach subwencjonowanych przez państwo, z zaliczeniem czasu służby czynnej wojskowej do emerytury, oraz dodatku za wysługę lat, o ile takie zaopatrzenie emerytalne oraz wspomniane dodatki są przewidziane dla tych stanowisk.

W braku tych stanowisk mogą być oni przeniesieni w stan spoczynku, z prawem do zaopatrzenia emerytalnego, zgodnie z obowiązującą ustawą o zaopatrzeniu emerytalnem funkcjonarjuszów państwowych i wojska.

Podoficerom zawodowym, względnie starszym marynarzom zawodowym marynarki wojennej, zwalnianym z czynnej służby wojskowej przed upływem 10 lat służby w drodze komisji rewizyjnej wskutek utraty zdrowia w związku ze służbą wojskową, również zapewnia państwo otrzymanie stanowisk, wymienionych w ustępie pierwszym, o ile stan ich zdrowia pozwala na pełnienie służby cywilnej. W przeciwnym wypadku, względnie w braku tych stanowisk, mogą oni otrzymać zaopatrzenie emerytalne, o ile odpowiadają warunkom, wymaganym przez ustawę o zaopatrzeniu emerytalnem funkcjonarjuszów państwowych i wojska.

Warunki i sposób nadawania wyżej wymienionych stanowisk normuje rozporządzenie Rady Ministrów".

12)
Po art. 88 umieszcza się nowe postanowienie, oznaczone w kolejności jako art. 88a, o następującem brzmieniu:

"O ile podoficer zawodowy, względnie starszy marynarz zawodowy marynarki wojennej, po przesłużeniu 10 lat nie chce odnowić zobowiązania do dalszej służby zawodowej, ewentualnie nie chce przyjąć ofiarowanego mu stanowiska w służbie cywilno-państwowej, wówczas traci prawo do emerytury, a otrzymuje odprawę w myśl art. 94 ustawy z dnia 9 października 1923 r. o uposażeniu funkcjonarjuszów państwowych i. wojska.

Odprawa należy się również tym podoficerom zawodowym, względnie starszym marynarzom zawodowym marynarki wojennej, którzy przed upływem 10 lat, a po przesłużeniu czasu ponad dwa lata w charakterze podoficera zawodowego, względnie starszego marynarza zawodowego marynarki wojennej, wyjdą z czynnej służby w marynarce wojennej, nie nabywając praw do zaopatrzenia emerytalnego".

13)
Art. 98 otrzymuje brzmienie następujące:

"Szeregowi-uczniowie oficerskiej szkoły marynarki wojennej nie dopełniają przez czas pobytu w szkole obowiązku czynnej służby wojskowej, przewidzianego w art. 4 i 49 ustawy z dnia 23 maja 1924 r. o powszechnym obowiązku wojskowym (Dz. U. R. P. z 1928 r. Nr. 46, poz. 458), a czas spędzony w szkole oficerskiej nie zalicza się im na poczet uprawnień z tytułu wysługi emerytalnej".

14)
Po art. 104 umieszcza się nowe postanowienie, oznaczone w kolejności jako art. 104a, o następującem brzmieniu:

"Podoficerowie zawodowi, względnie starsi marynarze, zawodowi marynarki wojennej, którzy zobowiązali się do służby zawodowej na okresy czasu, określone w art. 56 i 57 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 marca 1928 r. o podstawowych obowiązkach i prawach szeregowych marynarki wojennej (Dz. U. R. P. Nr. 27, poz. 251), mogą na własną prośbę, po wygaśnięciu obecnie obowiązujących zobowiązań do służby zawodowej, odnawiać te zobowiązania do dalszej służby zawodowej na taki okres czasu, by łącznie ze służbą zawodową dotychczasową, wliczając w to także służbę szeregowego nadterminowego, czasokres tej służby wynosił 12 lat.

Dalsze odnawianie zobowiązań następuje w myśl zasad, zawartych w niniejszej ustawie".

15)
Po art. 104a umieszcza się nowe postanowienie, oznaczone w kolejności jako art. 104 b, o następującem brzmieniu:

"Na prośbę podoficera zawodowego, względnie starszego marynarza zawodowego marynarki wojennej, i za. jego zgodą mogą dowódcy, wymienieni w art. 63, również przed upływem terminu dotychczasowego zobowiązania odnawiać zobowiązania w myśl zasad, zawartych w art. 104a".

16)
Po art. 104b umieszcza się nowe postanowienie, oznaczone w kolejności jako art. 104c, o następującem brzmieniu:

"Ilekroć ustawa niniejsza, lub też inne ustawy używają określenia: "szeregowi marynarki wojennej" rozumieć przez to należy podoficerów i szeregowców marynarki wojennej (art. 3), zaś pod określeniem: "bosman floty" rozumieć należy: "chorąży marynarki".

Art.  2.

Upoważnia się Ministra Spraw Wojskowych do ogłoszenia w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej jednolitego tekstu rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 marca 1928 r. o podstawowych obowiązkach i prawach szeregowych marynarki wojennej (Dz. U. R. P. Nr. 27, poz. 251) z uwzględnieniem zmian tekstu, wprowadzonych niniejszą ustawą, oraz z zastąpieniem w odpowiedniej liczbie i przypadku wyrazów: "bosman floty" wyrazami: "chorąży marynarki".

Art.  3.

Wykonanie niniejszej ustawy porucza się Ministrowi Spraw Wojskowych.

Art.  4.

Ustawa niniejsza wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1932.25.214

Rodzaj: Ustawa
Tytuł: Zm.: rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 marca 1928 r. o podstawowych obowiązkach i prawach szeregowych marynarki wojennej.
Data aktu: 28/01/1932
Data ogłoszenia: 30/03/1932
Data wejścia w życie: 30/03/1932