Zm.: rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 marca 1928 r. o podstawowych obowiązkach i prawach szeregowych marynarki wojennej.

USTAWA
z dnia 28 stycznia 1932 r.
o zmianach i uzupełnieniach niektórych postanowień rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 marca i 928 r. o podstawowych obowiązkach i prawach szeregowych marynarki wojennej.

Na mocy art. 44 Konstytucji ogłaszam ustawę następującej treści:
Art.  1.

W rozporządzeniu Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 marca 1928 r. o podstawowych obowiązkach i prawach szeregowych marynarki wojennej (Dz. U. R. P. Nr. 27, poz. 251) wprowadza się następujące zmiany i uzupełnienia:

1)
Art. 3 otrzymuje następujące brzmienie:

"W marynarce wojennej żołnierze dzielą się na:

1) oficerów marynarki wojennej,

2) podoficerów marynarki wojennej,

3) szeregowców marynarki wojennej."

2)
W art. 4 skreśla się ustęp, oznaczony rzymską cyfrą I, a ustęp drugi, oznaczony cyfrą rzymską II, otrzymuje brzmienie dotychczasowe bez tej cyfry.
3)
Art. 6 otrzymuje następujące brzmienie:

"W marynarce wojennej ustanawia się następujące stopnie:

1) szeregowcy:

a) marynarz,

b) starszy marynarz;

2) podoficerowie marynarki wojennej:

a) mat,

b) bosmanmat,

c) bosman,

d) st. bosman,

e) chorąży marynarki.

Upoważnia się Ministra Spraw Wojskowych do określenia również innych nazw stopni wojskowych w marynarce wojennej, zależnie od potrzeby".

4)
W art. 11, jako ustęp trzeci, umieszcza się postanowienie o następującem brzmieniu:

"Szczegółowe przepisy w celu zapewnienia wyłączności munduru wojskowego w marynarce wojennej wyda Rada Ministrów na wniosek Ministra Spraw Wojskowych".

5)
W art. 31 w punkcie 3 w miejsce wyrazów: "8 miesięcy" umieszcza się wyrazy: "24 miesiące", w punkcie 4 w miejsce wyrazów: "12 miesięcy" umieszcza się wyrazy: "24 miesiące", w punkcie 5 w miejsce wyrazów: "24 miesięcy" umieszcza się wyrazy: "36 miesięcy".

Po ustępie pierwszym art. 31 dodaje się nowy ustęp o następującem brzmieniu:

"Ministrowi Spraw Wojskowych (organom przez niego upoważnionym) przysługuje prawo skrócenia okresu czasu, wymienionego w punkcie 3, do 12 miesięcy, a w punkcie 5 - do 24 miesięcy".

6)
Art. 56 otrzymuje następujące brzmienie:

"Kandydaci na podoficerów zawodowych i starszych marynarzy zawodowych w marynarce wojennej zobowiązują się pisemnie do służby w marynarce wojennej w charakterze podoficera zawodowego, względnie starszego marynarza zawodowego, na pierwszy okres czasu przez 10 lat od daty mianowania".

7)
Art. 57 otrzymuje następujące brzmienie:

"Po upływie okresu zobowiązania, przewidzianego w art. 56, może podoficer zawodowy, względnie starszy marynarz zawodowy marynarki wojennej, być pozostawiony nadal na własną prośbę w służbie wojskowej, jako podoficer zawodowy, względnie starszy marynarz zawodowy marynarki wojennej, jeśli zobowiąże się do dalszej służby wojskowej w marynarce wojennej na okres czasu co najmniej 3 lat.

Zobowiązanie powyższe może być odnawiane.

Szczegółowe przepisy co do długości okresów, na jakie mają być odnawiane zobowiązania, a to zależnie od specjalności, wydaje Minister Spraw Wojskowych w drodze rozporządzenia".

8)
Art. 61 pkt. 4 otrzymuje następujące brzmienie:

"dwukrotnej ujemnej opinji w ciągu półtora roku".

9)
Art. 62 otrzymuje następujące brzmienie:

"Podoficerem zawodowym, względnie starszym marynarzem zawodowym marynarki wojennej, może być mianowany ten, kto:

1) odbył ustawowo przewidzianą służbę czynną, przesłużył co najmniej dwa lata w charakterze szeregowego nadterminowego i uzyskał stopień starszego marynarza. Ministrowi Spraw Wojskowych (organowi przez niego upoważnionemu) przysługuje prawo skrócenia dwuletniego okresu służby nadterminowej;

2) jest nieposzlakowanym obywatelem Państwa Polskiego, którego patrjotyzm i lojalność państwowa nie ulega żadnej wątpliwości;

3) posiada odpowiednie kwalifikacje;

4) posiada znajomość języka polskiego w słowie i piśmie, oraz ukończył co najmniej 7 klas szkoły powszechnej; w wyjątkowych i na szczególne uwzględnienie zasługujących wypadkach może Minister Spraw Wojskowych (organ przez niego upoważniony) zwalniać od warunku ukończenia 7 klas szkoły powszechnej na zasadach, które określa rozporządzenie wykonawcze;

5) odpowiada specjalnym warunkom, wymaganym dla danej specjalności;

6) w wypadku niepełnoletności przedstawił zezwolenie ojca, względnie opiekuna;

7) jest zdolny fizycznie do służby w marynarce wojennej".

10)
Art. 77 ustęp pierwszy otrzymuje następujące Brzmienie:

"Celem odbycia przez podoficera zawodowego marynarki wojennej, względnie starszego marynarza zawodowego marynarki wojennej, kursu lub praktyki, potrzebnej do uzyskania stanowiska w cywilnej służbie państwowej, samorządowej lub prywatnej, przysługuje mu po przesłużeniu co najmniej 9 lat na stanowisku podoficera lub starszego marynarza zawodowego prawo do jednorazowego urlopu na przeciąg 6 miesięcy w ostatnim roku służby, udzielonego przez przełożonego, uprawnionego do przenoszeń podoficerów i starszych marynarzy zawodowych w stan nieczynny".

11)
Art. 88 otrzymuje następujące brzmienie:

"Podoficerom zawodowym, względnie starszym marynarzom zawodowym marynarki wojennej, po przesłużeniu co najmniej 10 lat w charakterze podoficera zawodowego, względnie starszego marynarza zawodowego, z którymi nie odnowiono zobowiązania i którym nie można nadać stanowiska w administracji wojskowej, zapewnia państwo otrzymanie odpowiadających ich kwalifikacjom stanowisk cywilno-państwowych, samorządowych lub w zakładach i instytucjach subwencjonowanych przez państwo, z zaliczeniem czasu służby czynnej wojskowej do emerytury, oraz dodatku za wysługę lat, o ile takie zaopatrzenie emerytalne oraz wspomniane dodatki są przewidziane dla tych stanowisk.

W braku tych stanowisk mogą być oni przeniesieni w stan spoczynku, z prawem do zaopatrzenia emerytalnego, zgodnie z obowiązującą ustawą o zaopatrzeniu emerytalnem funkcjonarjuszów państwowych i wojska.

Podoficerom zawodowym, względnie starszym marynarzom zawodowym marynarki wojennej, zwalnianym z czynnej służby wojskowej przed upływem 10 lat służby w drodze komisji rewizyjnej wskutek utraty zdrowia w związku ze służbą wojskową, również zapewnia państwo otrzymanie stanowisk, wymienionych w ustępie pierwszym, o ile stan ich zdrowia pozwala na pełnienie służby cywilnej. W przeciwnym wypadku, względnie w braku tych stanowisk, mogą oni otrzymać zaopatrzenie emerytalne, o ile odpowiadają warunkom, wymaganym przez ustawę o zaopatrzeniu emerytalnem funkcjonarjuszów państwowych i wojska.

Warunki i sposób nadawania wyżej wymienionych stanowisk normuje rozporządzenie Rady Ministrów".

12)
Po art. 88 umieszcza się nowe postanowienie, oznaczone w kolejności jako art. 88a, o następującem brzmieniu:

"O ile podoficer zawodowy, względnie starszy marynarz zawodowy marynarki wojennej, po przesłużeniu 10 lat nie chce odnowić zobowiązania do dalszej służby zawodowej, ewentualnie nie chce przyjąć ofiarowanego mu stanowiska w służbie cywilno-państwowej, wówczas traci prawo do emerytury, a otrzymuje odprawę w myśl art. 94 ustawy z dnia 9 października 1923 r. o uposażeniu funkcjonarjuszów państwowych i. wojska.

Odprawa należy się również tym podoficerom zawodowym, względnie starszym marynarzom zawodowym marynarki wojennej, którzy przed upływem 10 lat, a po przesłużeniu czasu ponad dwa lata w charakterze podoficera zawodowego, względnie starszego marynarza zawodowego marynarki wojennej, wyjdą z czynnej służby w marynarce wojennej, nie nabywając praw do zaopatrzenia emerytalnego".

13)
Art. 98 otrzymuje brzmienie następujące:

"Szeregowi-uczniowie oficerskiej szkoły marynarki wojennej nie dopełniają przez czas pobytu w szkole obowiązku czynnej służby wojskowej, przewidzianego w art. 4 i 49 ustawy z dnia 23 maja 1924 r. o powszechnym obowiązku wojskowym (Dz. U. R. P. z 1928 r. Nr. 46, poz. 458), a czas spędzony w szkole oficerskiej nie zalicza się im na poczet uprawnień z tytułu wysługi emerytalnej".

14)
Po art. 104 umieszcza się nowe postanowienie, oznaczone w kolejności jako art. 104a, o następującem brzmieniu:

"Podoficerowie zawodowi, względnie starsi marynarze, zawodowi marynarki wojennej, którzy zobowiązali się do służby zawodowej na okresy czasu, określone w art. 56 i 57 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 marca 1928 r. o podstawowych obowiązkach i prawach szeregowych marynarki wojennej (Dz. U. R. P. Nr. 27, poz. 251), mogą na własną prośbę, po wygaśnięciu obecnie obowiązujących zobowiązań do służby zawodowej, odnawiać te zobowiązania do dalszej służby zawodowej na taki okres czasu, by łącznie ze służbą zawodową dotychczasową, wliczając w to także służbę szeregowego nadterminowego, czasokres tej służby wynosił 12 lat.

Dalsze odnawianie zobowiązań następuje w myśl zasad, zawartych w niniejszej ustawie".

15)
Po art. 104a umieszcza się nowe postanowienie, oznaczone w kolejności jako art. 104 b, o następującem brzmieniu:

"Na prośbę podoficera zawodowego, względnie starszego marynarza zawodowego marynarki wojennej, i za. jego zgodą mogą dowódcy, wymienieni w art. 63, również przed upływem terminu dotychczasowego zobowiązania odnawiać zobowiązania w myśl zasad, zawartych w art. 104a".

16)
Po art. 104b umieszcza się nowe postanowienie, oznaczone w kolejności jako art. 104c, o następującem brzmieniu:

"Ilekroć ustawa niniejsza, lub też inne ustawy używają określenia: "szeregowi marynarki wojennej" rozumieć przez to należy podoficerów i szeregowców marynarki wojennej (art. 3), zaś pod określeniem: "bosman floty" rozumieć należy: "chorąży marynarki".

Art.  2.

Upoważnia się Ministra Spraw Wojskowych do ogłoszenia w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej jednolitego tekstu rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 marca 1928 r. o podstawowych obowiązkach i prawach szeregowych marynarki wojennej (Dz. U. R. P. Nr. 27, poz. 251) z uwzględnieniem zmian tekstu, wprowadzonych niniejszą ustawą, oraz z zastąpieniem w odpowiedniej liczbie i przypadku wyrazów: "bosman floty" wyrazami: "chorąży marynarki".

Art.  3.

Wykonanie niniejszej ustawy porucza się Ministrowi Spraw Wojskowych.

Art.  4.

Ustawa niniejsza wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Jaka wysokość diety dla członków komisji wyborczych w wyborach Prezydenta

500 zł zarobi członek obwodowej komisji wyborczej w wyborach Prezydenta RP, 600 zł - zastępca przewodniczącego, a 700 zł przewodniczący komisji wyborczej – wynika z uchwały Państwowej Komisji Wyborczej. Jeżeli odbędzie się ponownie głosowanie, zryczałtowana dieta wyniesie 75 proc. wysokości diety w pierwszej turze. Termin zgłaszania kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych mija 18 kwietnia

Robert Horbaczewski 20.01.2025
Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikowaliśmy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1932.25.214

Rodzaj: Ustawa
Tytuł: Zm.: rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 marca 1928 r. o podstawowych obowiązkach i prawach szeregowych marynarki wojennej.
Data aktu: 28/01/1932
Data ogłoszenia: 30/03/1932
Data wejścia w życie: 30/03/1932