Opłaty za nadzór nad parcelacją.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I REFORM ROLNYCH
z dnia 10 października 1932 r.
wydane w porozumieniu z Ministrem Skarbu w sprawie opłat za nadzór nad parcelacją.

Na podstawie cz. 2 art. 25 ustawy z dnia 9 marca 1932 r. o Funduszu Obrotowym Reformy Rolnej (Dz. U. R. P. Nr. 26, poz. 236) oraz w myśl cz. 2 art. 62 i cz. 5 art. 65 ustawy z dnia 28 grudnia 1925 r. o wykonaniu reformy rolnej (Dz. U. R. P. z 1926 r. Nr. 1, poz. 1) w brzmieniu, nadanem jej częścią 2 art. 27 powołanej ustawy o Funduszu Obrotowym Reformy Rolnej, zarządza się co następuje:
§  1.
Opłatę za nadzór nad parcelacją nieruchomości ziemskich, przewidzianą w cz. 2 art. 62 ustawy z dnia 28 grudnia 1925 r. o wykonaniu reformy rolnej (Dz. U. R. P. z 1926 r. Nr. 1, poz. 1) w brzmieniu nadanem jej częścią 2 art. 27 ustawy 2 dnia 9 marca 1932 r. o Funduszu Obrotowym Reformy Rolnej (Dz. U. R. P. Nr. 26, poz. 236), oraz w cz. 5 art. 65 tejże ustawy o wykonaniu reformy rolnej wymierzają powiatowe urzędy ziemskie po zatwierdzeniu w pierwszej instancji projektu parcelacji, lub po stwierdzeniu, że z mocy art. 64 lub cz. § art. 65 wspomnianej ustawy o wykonaniu reformy rolnej projekt parcelacji uważa się za zatwierdzony, a w razie gdy parcelacja jest prowadzona w trybie uproszczonym stosownie do rozporządzenia Ministra Reform Rolnych z dnia 25 sierpnia 1926 r. (Dz. U. R. P. Nr. 92, poz. 534) - po stwierdzeniu, że właściciel objętych parcelacją gruntów zawarł z nabywcami akty kupna-sprzedaży.
§  2.
Wysokość opłaty wynosi 1% ceny sprzedażnej parcelowanych gruntów, podanej w projekcie parcelacji, a przy parcelacji prowadzonej w trybie uproszczonym ceny sprzedażnej wykazanej w aktach kupna-sprzedaży.
§  3.
Wysokość opłaty za nadzór nad parcelacja podaje się do wiadomości osoby zobowiązanej do jej uiszczenia zapomocą nakazu płatniczego. Nakazy płatnicze winny zawierać: imię i nazwisko zobowiązanego do zapłaty, wysokość wymierzonej opłaty, termin płatności (§ 5), wskazówkę, że opłata winna być wpłacona za pośrednictwem Pocztowej Kasy Oszczędności na rachunek okręgowego urzędu ziemskiego oraz pouczenie o służącym stronie środku prawnym.
§  4.
Od nakazu płatniczego służy zobowiązanemu do uiszczenia opłaty za nadzór nad parcelacją prawo odwołania się w ciągu dni 14 licząc od dnia następnego po dniu doręczenia nakazu płatniczego. Odwołanie wnosić należy do okręgowego urzędu ziemskiego za pośrednictwem powiatowego urzędu ziemskiego.
§  5.
Opłata za nadzór nad parcelacją winna być uiszczona w terminie 14 dni licząc od dnia następnego po dniu doręczenia nakazu płatniczego.
§  6.
W przypadkach, gdy płatnik nie może uiścić w terminie wymierzonej opłać y za nadzór nad parcelacją z powodu nawiedzenia jego gospodarstwa przez klęskę elementarną lub z innych przyczyn zasługujących na uwzględnienie, może powiatowy urząd ziemski według swobodnego uznania zezwolić na uiszczenie opłaty w ratach lub też termin uiszczenia jej odroczyć, o ile przez to nie zmniejszy się pewność ściągnięcia tej opłaty oraz mając na uwadze następujące zasady:
a)
w razie zatwierdzenia projektu parcelacji i wykazu nabywców nie może mieć miejsca odroczenie terminu uiszczenia opłaty natomiast może być uiszczenie opłaty rozłożone na raty najwyżej na przeciąg 6 miesięcy, licząc od 1-go dnia miesiąca następującego po dniu doręczenia nakazu płatniczego;
b)
w razie zatwierdzenia tylko projektu parcelacji może być uiszczenie opłaty rozłożone na raty lub odroczone na ściśle określony przeciąg czasu, nie dłuższy jednak od 1 roku, licząc od dnia płatności należności (§ 5) z tem zastrzeżeniem, że winna ona być uiszczona w ciągu dni 14 licząc od dnia następnego po zatwierdzeniu przez urząd ziemski wykazu nabywców,

Przepis pkt. b) nie wyklucza możności zastosowania postanowień pkt. a) niniejszego paragrafu po zatwierdzeniu przez urząd ziemski wykazu nabywców.

§  7.
Przy rozłożeniu opłaty za nadzór nad parcelacją na raty lub odroczeniu terminu ich uiszczenia powiatowe urzędy ziemskie winny w odnośnej decyzji zaznaczyć, że od należności rozłożonych na raty lub odroczonych uiścić należy odsetki zwłoki.

Odsetki te nie mogą przekraczać granic od 1/4% do 1/2% miesięcznie od należnej opłaty.

§  8.
Opłata za nadzór nad parcelacją oraz poszczególne raty tej opłaty nieuiszczone w terminie podlegają ściągnięciu w trybie egzekucji administracyjnej, przyczem zalegający z ratą dłużnik traci udzielone mu poprzednio zezwolenie (§ 6) na uiszczenie opłaty w ratach.
§  9.
Od należności z tytułu opłaty za nadzór nad parcelacją, nieuiszczonych z winy zobowiązanego w terminie płatności, będzie pobierana kara za zwłokę w wysokości, obowiązującej w myśl cz. 1 i 2 art. 53 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 22 marca 1928 r. o postępowaniu przymusowem w administracji (Dz. U. R. P. Nr. 36, poz. 342) za okres od 15 dnia po upływie terminu płatności do dnia uiszczenia lub wyegzekwowania tej należności, przyczem niepełny miesiąc wymienionego okresu zwłoki liczyć się będzie za cały.
§  10.
W przypadku, gdy projekt parcelacji gruntów, od których wymierzono opłatę za nadzór nad parcelacją w myśl niniejszego rozporządzenia zostanie na skutek odwołania uchylony, wymierzona opłata ulega odpisaniu, a uiszczona już opłata zwrotowi.

Jeżeli natomiast projekt parcelacji został na skutek obwołania zmieniony w tym stopniu, że nastąpiła zmiana podstawy wymiaru opłaty za nadzór nad parcelacją (§ 2), wymiar opłaty podlega rewizji a opłata nadpłacona - zwrotowi w odpowiedniej części.

§  11.
Z chwilą wejścia w życie niniejszego rozporządzenia traci moc obowiązującą rozporządzenie Ministra Reform Rolnych z dnia 17 września 1931 r., wydane w porozumieniu z Ministrami: Rolnictwa, Skarbu i Sprawiedliwości w sprawie opłat za nadzór nad parcelacją (Dz. U. R. P. Nr. 87, poz. 686).
§  12.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i obowiązuje na obszarze całej Rzeczypospolitej z wyjątkiem górnośląskiej części województwa śląskiego.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1932.111.916

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Opłaty za nadzór nad parcelacją.
Data aktu: 10/10/1932
Data ogłoszenia: 16/12/1932
Data wejścia w życie: 16/12/1932