Służba radjowa stacyj ruchomych w portach, na i nad wodami terytorjalnemi polskiemi.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRÓW: POCZT I TELEGRAFÓW, SPRAW WOJSKOWYCH, PRZEMYSŁU I HANDLU I KOMUNIKACJI
z dnia 8 października 1930 r.
o służbie radjowej stacyj ruchomych w portach, na i nad wodami terytorjalnemi polskiemi.

Na podstawie art. 7, 9 i 48 ustawy z dnia 3 czerwca 1924 r. o poczcie, telegrafie i telefonie (Dz. U. R. P. Nr. 58, poz. 584) oraz art. 2 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 19 stycznia 1927 r. w sprawie ustanowienia urzędu Ministra Poczt i Telegrafów (Dz. U. R. P. Nr. 5, poz. 26) zarządza się co następuje:

Służba radjowa w portach wojennych:

§  1.
Cudzoziemski okręty wojenne i cudzoziemskie wojenne statki powietrzne, znajdujące się w porcie wojennym lub na redzie w pobliżu portu wojennego morskiego, winny uzyskać upoważnienie do nadawania radjotelegraficznego lub radiotelefonicznego od właściwych władz Portu Wojennego, podając długość i typ fali oraz przypuszczalny czas i godziny nadawania.
§  2.
Wszelkie cudzoziemskie i polskie statki handlowe, znajdujące się w obrąbie portu wojennego, nie mają prawa nadawania radiotelegraficznego lub radiotelefonicznego.
§  3.
Cudzoziemskie i polskie statki powietrzne żeglugi cywilnej mają prawo nadawania radjotelegraficznego lub radiotelefonicznego tylko w wypadkach grożącego im niebezpieczeństwa oraz w wypadkach przymusowego lądowania względnie wodowania na terenie portu wojennego.
§  4.
Nadawanie sygnałów w obrębie portu wojennego celem nastrojenia stacyj, czynnych na okrętach i statkach handlowych oraz na statkach powietrznych wojennych i cywilnych, winno być ograniczone do wypadków najniezbędniejszych i uzgodnione z radjostacją pobrzeżną marynarki wojennej przy zachowaniu postanowień § 1.

Służba radjowa w portach handlowych.

§  5.
Cudzoziemskie okręty wojenne i cudzoziemskie statki powietrzne wojenne, znajdujące się w portach handlowych, winny przy nadawaniu radjotelegraficznem lub radjotelefonicznem stosować się do następujących wskazówek:
a)
unikać podczas nadawań zakłócenia pracy stacyj lądowych;
b)
ograniczyć nadawania do wypadków najkonieczniejszych, jeżeli nie odbywają się one na fali typu A l, to jest niegasnącej, której następujące po sobie drgania posiadają w stanie ustalonym stałą amplitudę;
c)
używać fali 500 Kc/s (600 m.) tylko do wezwań w niebezpieczeństwie lub odpowiedzi na nie, albo też w wypadkach wywoływania;
d)
używać fali 333 Kc/s (900 m.) tylko do komunikacji ze statkami powietrznemi.
§  6.
Wszelkie cudzoziemskie i polskie statki zarówno handlowe, jak i inne, znajdujące się w porcie handlowym, mają prawo nadawać tylko w wypadkach wyjątkowych, gdy statek nie ma innego sposobu komunikacji z lądem i to za zgodą najbliższej stacji pobrzeżnej.
§  7.
Nadawanie sygnałów celem strojenia stacji winno być ograniczone do minimum i odbywać się za zgodą najbliższej stacji pobrzeżnej.
§  8.
Cudzoziemskie i polskie statki powietrzne mogą nadawać tylko w wypadkach dotyczących bezpieczeństwa żeglugi powietrznej oraz w wypadkach lądowania względnie wodowania na terenie portu handlowego.

Służba radjowa na wodach terytorialnych.

§  9.
Wszystkie okręty i statki oraz wszelkiego rodzaju statki powietrzne, znajdujące się na polskich wodach terytorjalnych lub nad niemi, winny przy nadawaniu stosować się do następujących postanowień:
a)
nadawanie na fali typu A, to jest niegasnącej, nie podlega ograniczeniom;
b)
nadawanie na falach innego typu do stacyj ruchomych lub lądowych winno być ograniczone do wypadków najniezbędniejszych wywołanych potrzebami żeglugi;
c)
użycie fali 500 Kc/s (600 m.) jest dozwolone tylko w celu wywołania stacji lub w wypadku wezwań w niebezpieczeństwie i odpowiedzi na nie.

Postanowienia końcowe.

§  10.
Wszelka korespondencja w portach i na wodach terytorjalnych polskich winna być przerwana na żądanie właściwych władz polskiej marynarki wojennej, a jeżeli chodzi o statki niewojenne - również na żądanie najbliższej polskiej radjostacji pobrzeżnej.
§  11.
Odbiór nadawań radjowych jest dozwolony z warunkiem niewywoływania tem zakłóceń w istniejących komunikacjach radjowych.
§  12.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i obowiązuje we wszystkich portach i wodach terytorjalnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1930.87.682

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Służba radjowa stacyj ruchomych w portach, na i nad wodami terytorjalnemi polskiemi.
Data aktu: 08/10/1930
Data ogłoszenia: 11/12/1930
Data wejścia w życie: 11/12/1930