Rozszerzenie granic miasta Łucka w powiecie łuckim, województwie wołyńskiem.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 11 kwietnia 1930 r.
o rozszerzeniu granic miasta Łucka w powiecie łuckim, województwie wołyńskiem.

Na podstawie art. 1 i 2 ustawy z dnia 20 lutego 1920 r. w przedmiocie zaliczania osad wiejskich w poczet miast oraz zmiany granic miast na obszarze b. zaboru rosyjskiego (Dz. U. R. P. Nr. 19, poz. 92) zarządza się co następuje:
§  1.
Z gminy wiejskiej Połonka w powiecie łuckim, województwie wołyńskiem wyłącza się miejscowości: wieś Krasne i kolonję Krasne o obszarze 80 ha, majątek Kuczkarówka o obszarze 45 ha, grunty orne należące do Kolenki oraz cmentarz wojskowy przy wsi Krasne o obszarze 10 ha, łąki, będące własnością miasta Łucka, przynależne do kolonji Hnidawa o obszarze 78 ha, łąki należące do Jesipowa o obszarze 59 ha; zaś z gminy wiejskiej Poddębce w tymże powiecie i województwie: wieś Jarowice wraz z wszystkiemi gruntami i łąkami do tej wsi należącemi, grunty znajdujące się pod zarządem wojskowym, część gruntów kolei żelaznej wraz z dworcem kolejowym o obszarze 7 ha, grunty kolonji Lidawka przynależne do kolonii Bołocha o obszarze 110 ha, kolonję Barbereszczyzna należącą do wsi Dworzec, część gruntów należących do wsi Siekierzyce o obszarze 120 ha, grunty orne zostające pod zarządem Macierzy Szkolnej przynależne do wsi Jarowice o obszarze 7 ha, plac należący do Starczewskiego przynależny do wsi Jarowice o obszarze 3 ha, wieś Dworzec, grunty Kisiela przynależne do wsi Dworzec o obszarze 37 ha, grunty Beczki przynależne do kolonji Biwaki o obszarze 8 ha, grunty Beczki i Bartocha przynależne do kolonji Biwaki o obszarze 15 ha, łąki Troickiej przynależne do kolonii Biwaki o obszarze 64 ha, grunty Biwaki własność miasta Łucka przynależne do kolonji Biwaki o obszarze 186 ha, grunty Jahra przynależne do kolonji Biwaki o obszarze 2 ha, - i włącza się je do gminy miejskiej Łuck w powiecie łuckim, województwie wołyńskiem.

Granica tak rozszerzonego miasta Łucka jest następująca: rozpoczynając na północy od punktu, w którym przecina rzekę Styr granica biegnie między gruntami wsi Wyżków a placem pod zarządem wojskowym wzdłuż granicy wsi Wyżków a gruntami znajdujacemi się pod zarządem wojskowym, dalej na północny wschód granicą gruntów wsi Lipowiec, oraz gruntów wsi Bołocha, gruntami wsi Lidawka, aż do miejsca w którem styka się z granicą gruntów wsi Teremno. Dalej biegnie granica między gruntami wsi Teremno a gruntami ornemi, zostającemi pod zarządem wojskowym i gruntami ornemi wsi Jarowicy aż do punktu, w którym granice powyższe dotykają rzeczki Sapajłówka. Dalej ciągnie się granica rzeczką Sapajłówką, aż do punktu, w którym rzeczka ta przecina granicę gruntów wsi Teremno i gruntów ornych, zostających pod zarządem Macierzy Szkolnej i biegnie wzdłuż granicy tych gruntów i placu należącego do Starczewskiego. Dalej przecina granica szosę Łuck-Równe i biegnie w kierunku południowo-wschodnim do północnego narożnika granic gruntów wsi Teremno i gruntów należących do włościan wsi Dworzec do Kisiela i folwarku Biwaki. Następnie granica biegnie wzdłuż granicy oddzielającej folwark Biwaki od gruntów wsi Podhajce aż do Styru. Od punktu zetknięcia się nowej granicy ze Styrem biegnie ona najpierw brzegiem rzeki Styru, potem brzegiem rzeczki Zastyrek do narożnika granic gruntów włościańskich wsi Hnidawa i terytorjum przedmieścia Hnidawa, gdzie zlewa się ze starą granicą miasta na przedmieściu Hnidawa i Omelanik, aż do narożnika granic gruntów z prawej strony Kolenki, a z lewej Chocholskiego. Od tego narożnika granica ciągnie się wzdłuż drogi z Łucka do wsi Omelanik, następnie w kierunku północno-zachodnim wzdłuż granicy między gruntami Kolenki, a gruntami należącemi do wsi Omelanik, przecina szosę Łuck - Włodzimierz i wzdłuż granicy cmentarza wojskowego łączy się z rzeczką Omelanka. Od tego punktu granica biegnie wzdłuż rzeczki Omelanka aż do punktu, w którym z tą rzeczką styka się rów oddzielający grunta należące do wsi Omelanik od gruntów majątku Kuczkarówka, własność spadkobierców Kulebiakina. Następnie biegnie granica drogą rozdzielającą ten majątek od gruntów majątku Kuczkarówka już rozparcelowanych i ciągnie się aż do drogi odgraniczającej majątek spadkobierców Kulebiakina od gruntów wsi Kuczkarówka. Dalej biegnie granica wzdłuż tej drogi, przecina szosę Łuck - Kowel i wzdłuż wymienionej drogi ciągnie się aż do rzeki Omelanka. Wreszcie biegiem rzeczki Omelanka biegnie granica aż do złączenia się tej rzeczki z rzeką Styrem i dalej rzeką Styr aż do początkowego wyjścia nowej granicy.

§  2.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia porucza się Ministrowi Spraw Wewnętrznych.
§  3.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1930.35.287

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozszerzenie granic miasta Łucka w powiecie łuckim, województwie wołyńskiem.
Data aktu: 11/04/1930
Data ogłoszenia: 10/05/1930
Data wejścia w życie: 10/05/1930