Rozszerzenie granic miasta Łucka w powiecie łuckim, województwie wołyńskiem.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 11 kwietnia 1930 r.
o rozszerzeniu granic miasta Łucka w powiecie łuckim, województwie wołyńskiem.

Na podstawie art. 1 i 2 ustawy z dnia 20 lutego 1920 r. w przedmiocie zaliczania osad wiejskich w poczet miast oraz zmiany granic miast na obszarze b. zaboru rosyjskiego (Dz. U. R. P. Nr. 19, poz. 92) zarządza się co następuje:
§  1.
Z gminy wiejskiej Połonka w powiecie łuckim, województwie wołyńskiem wyłącza się miejscowości: wieś Krasne i kolonję Krasne o obszarze 80 ha, majątek Kuczkarówka o obszarze 45 ha, grunty orne należące do Kolenki oraz cmentarz wojskowy przy wsi Krasne o obszarze 10 ha, łąki, będące własnością miasta Łucka, przynależne do kolonji Hnidawa o obszarze 78 ha, łąki należące do Jesipowa o obszarze 59 ha; zaś z gminy wiejskiej Poddębce w tymże powiecie i województwie: wieś Jarowice wraz z wszystkiemi gruntami i łąkami do tej wsi należącemi, grunty znajdujące się pod zarządem wojskowym, część gruntów kolei żelaznej wraz z dworcem kolejowym o obszarze 7 ha, grunty kolonji Lidawka przynależne do kolonii Bołocha o obszarze 110 ha, kolonję Barbereszczyzna należącą do wsi Dworzec, część gruntów należących do wsi Siekierzyce o obszarze 120 ha, grunty orne zostające pod zarządem Macierzy Szkolnej przynależne do wsi Jarowice o obszarze 7 ha, plac należący do Starczewskiego przynależny do wsi Jarowice o obszarze 3 ha, wieś Dworzec, grunty Kisiela przynależne do wsi Dworzec o obszarze 37 ha, grunty Beczki przynależne do kolonji Biwaki o obszarze 8 ha, grunty Beczki i Bartocha przynależne do kolonji Biwaki o obszarze 15 ha, łąki Troickiej przynależne do kolonii Biwaki o obszarze 64 ha, grunty Biwaki własność miasta Łucka przynależne do kolonji Biwaki o obszarze 186 ha, grunty Jahra przynależne do kolonji Biwaki o obszarze 2 ha, - i włącza się je do gminy miejskiej Łuck w powiecie łuckim, województwie wołyńskiem.

Granica tak rozszerzonego miasta Łucka jest następująca: rozpoczynając na północy od punktu, w którym przecina rzekę Styr granica biegnie między gruntami wsi Wyżków a placem pod zarządem wojskowym wzdłuż granicy wsi Wyżków a gruntami znajdujacemi się pod zarządem wojskowym, dalej na północny wschód granicą gruntów wsi Lipowiec, oraz gruntów wsi Bołocha, gruntami wsi Lidawka, aż do miejsca w którem styka się z granicą gruntów wsi Teremno. Dalej biegnie granica między gruntami wsi Teremno a gruntami ornemi, zostającemi pod zarządem wojskowym i gruntami ornemi wsi Jarowicy aż do punktu, w którym granice powyższe dotykają rzeczki Sapajłówka. Dalej ciągnie się granica rzeczką Sapajłówką, aż do punktu, w którym rzeczka ta przecina granicę gruntów wsi Teremno i gruntów ornych, zostających pod zarządem Macierzy Szkolnej i biegnie wzdłuż granicy tych gruntów i placu należącego do Starczewskiego. Dalej przecina granica szosę Łuck-Równe i biegnie w kierunku południowo-wschodnim do północnego narożnika granic gruntów wsi Teremno i gruntów należących do włościan wsi Dworzec do Kisiela i folwarku Biwaki. Następnie granica biegnie wzdłuż granicy oddzielającej folwark Biwaki od gruntów wsi Podhajce aż do Styru. Od punktu zetknięcia się nowej granicy ze Styrem biegnie ona najpierw brzegiem rzeki Styru, potem brzegiem rzeczki Zastyrek do narożnika granic gruntów włościańskich wsi Hnidawa i terytorjum przedmieścia Hnidawa, gdzie zlewa się ze starą granicą miasta na przedmieściu Hnidawa i Omelanik, aż do narożnika granic gruntów z prawej strony Kolenki, a z lewej Chocholskiego. Od tego narożnika granica ciągnie się wzdłuż drogi z Łucka do wsi Omelanik, następnie w kierunku północno-zachodnim wzdłuż granicy między gruntami Kolenki, a gruntami należącemi do wsi Omelanik, przecina szosę Łuck - Włodzimierz i wzdłuż granicy cmentarza wojskowego łączy się z rzeczką Omelanka. Od tego punktu granica biegnie wzdłuż rzeczki Omelanka aż do punktu, w którym z tą rzeczką styka się rów oddzielający grunta należące do wsi Omelanik od gruntów majątku Kuczkarówka, własność spadkobierców Kulebiakina. Następnie biegnie granica drogą rozdzielającą ten majątek od gruntów majątku Kuczkarówka już rozparcelowanych i ciągnie się aż do drogi odgraniczającej majątek spadkobierców Kulebiakina od gruntów wsi Kuczkarówka. Dalej biegnie granica wzdłuż tej drogi, przecina szosę Łuck - Kowel i wzdłuż wymienionej drogi ciągnie się aż do rzeki Omelanka. Wreszcie biegiem rzeczki Omelanka biegnie granica aż do złączenia się tej rzeczki z rzeką Styrem i dalej rzeką Styr aż do początkowego wyjścia nowej granicy.

§  2.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia porucza się Ministrowi Spraw Wewnętrznych.
§  3.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi zwolnione z VAT

Darowizny dla ofiar powodzi zostały zwolnione z VAT - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1930.35.287

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozszerzenie granic miasta Łucka w powiecie łuckim, województwie wołyńskiem.
Data aktu: 11/04/1930
Data ogłoszenia: 10/05/1930
Data wejścia w życie: 10/05/1930