Czechosłowacja-Polska. Protokół w sprawie ustalenia zasad rozdziału akt sądowych. Warszawa.1927.04.14.

OŚWIADCZENIE RZĄDOWE
z dnia 28 września 1928 r.
w przedmiocie układu polsko-czeskosłowackiego w sprawie ustalenia zasad rozdziału akt sądowych.

Podaje się niniejszem do wiadomości, że na podstawie upoważnienia udzielonego Polskiemu i Czeskosłowackiemu Ministerstwu Sprawiedliwości w art. 31 umowy z dnia 23 kwietnia 1925 r. w sprawach prawnych i finansowych (Dz. U. R. P. z r. 1926 r. Nr. 41, poz. 256) został zawarty układ w sprawie ustalenia zasad rozdziału akt sądowych.
Tekst układu dołącza się.

PROTOKÓŁ

w sprawie ustalenia zasad rozdziału akt sądowych.

Upełnomocnieni zastępcy Ministerstwa Sprawiedliwości Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Czeskosłowackiej, mając na uwadze postanowienia art. 31 umowy między Rzecząpospolitą Polską i Republiką Czeskosłowacką z dnia 23 kwietnia 1925 r. w sprawach prawnych i finansowych, zgodzili się na następujące zasady, które mają być przestrzegane przy wydaniu wzajemnem akt dotyczących spraw wszczętych do dnia 10 sierpnia 1920 r., a odnoszących się do obszaru Śląska Cieszyńskiego, Spisza i Orawy, który przypadł drugiemu Państwu:

I.

Niezwłocznie należy nawzajem wydać:
1)
akta sądowe spornych spraw cywilnych i handlowych, w których postępowania jeszcze nie ukończono, jeżeli dane, miarodajne dla określenia właściwości miejscowej, uzasadniają obecnie właściwość sądów drugiego Państwa do przeprowadzenia postępowania i rozstrzygnienia sprawy, oraz jeżeli strony procesowe zgodnie zażądają odstąpienia sprawy sądów drugiego Państwa;
2)
akta nieukończonych spraw niespornych, jeżeli dotyczą obywateli drugiego Państwa;
3)
akta sądowe i prokuratorskie dotyczące spraw, w których postępowania karnego nie ukończono, lub orzeczonej kary jeszcze nie wykonano, o ile czyn karygodny popełniono przed dniem 10 sierpnia 1920 r. na obszarze Śląska Cieszyńskiego, Spiszą i Orawy, który przypadł drugiemu Państwu; wraz z aktami należy wydać także dowody rzeczowe;
4)
prowadzone w sądach księgi gruntowe dotyczące wyłącznie gruntów położonych na obszarze Śląska Cieszyńskiego, Spisza i Orawy, który przypadł drugiemu Państwu; wraz z księgami gruntowemi należy równocześnie wydać wszelkie akta, mapy i środki pomocnicze, odnoszące się do uskutecznionych w tych księgach wpisów; księgi gruntowe, akta, mapy i środki pomocnicze będą wydane tylko wówczas, jeżeli technicznie dadzą się wydzielić bez uszkodzenia innych ksiąg, akt lub map;
5)
akta prezydjalne oraz inne, o ile dotyczą sędziów, prokuratorów lub innych funkcjonarjuszów pozostających w służbie sądowej, prokuratorskiej lub innych urzędów sądowych na obszarze Śląska Cieszyńskiego, Spisza i Orawy, który przypadł drugiemu Państwu, jak niemniej wogóle akta zarządu sprawiedliwości odnoszące się wyłącznie do tego obszaru i wreszcie akta, księgi, oraz dokumenty przechowywane w archiwum sądowem, a dotyczące wyłącznie tej części Śląska Cieszyńskiego, Spisza i Orawy, która przypadła drugiemu Państwu, o ile w każdym poszczególnym wypadku właściwy sąd lub urząd tego zażąda;
6)
akta dotyczące, notarjuszów i notarjatów, których siedziba znajduje się obecnie na obszarze przypadłym drugiemu Państwu, a na zażądanie także takie poszczególne akta z archiwów notarjalnych, o ile znajdują się w przechowaniu sądowem, a dotyczą mieszkańców tegoż obszaru.

II.

Akta sądowe, prokuratorskie, tudzież innych urzędów sądowych, w szczególności zaś urzędów opiekuńczych, dotyczące spraw wyszczególnionych pod I. L. 1 do 3, w których jednak postępowanie zakończono, będą wydane, o ile w każdym poszczególnym wypadku zażąda tego właściwy sąd lub urząd drugiego Państwa.

III.

Z akt wspólnych tudzież innych akt, które w myśl ust. I należałoby Wydać, a których nie można wydzielić bez uszkodzenia całości, należy na żądanie właściwych sądów lub urzędów wydać uwierzytelnione odpisy. Wydatki połączone z uskutecznieniem odpisów pokryje Strona żądająca.

IV.

Nie będą wydane:
1)
akta dotyczące spraw, w których przeprowadzenie postępowania zastrzeżone jest swojskim sądom lub urzędom, jak np. w kwestjach stanu osobowego własnych obywateli i t. p.;
2)
akta dotyczące postępowania spadkowego, konkursowego i wyrównawczego, o ile odnośnie do majątku znajdującego się w Państwie, któreby miało wydać akta, sądy tego Państwa są powołane do przeprowadzenia postępowania spadkowego, konkursowego lub wyrównawczego;
3)
akta dotyczące postępowania karnego przeciw własnym obywatelom, następnie akta dotyczące spraw karnych, w których - w myśl obowiązujących przepisów - przeprowadzenie postępowania zastrzeżone jest dla swojskich sądów, bez względu na to, gdzie i przez kogo był popełniony czyn karygodny, wreszcie akta dotyczące takich spraw karnych, w których wydanie może być odmówione stosownie do art. 34 umowy pomiędzy Rzecząpospolitą Polską a Republiką Czeskosłowacką, zawartej dnia 6 marca 1925 r. w przedmiocie uregulowania obrotu prawnego w sprawach cywilnych, karnych i niespornych.

V.

Naczelnicy sądów, prokuratur, względnie urzędów sądowych, tak wydających akta, jak i przejmujących je, winni w krótkiej drodze porozumieć się wzajemnie co do czasu, miejsca i technicznego sposobu wydania akt. Wydanie i przejęcie akt i dowodów rzeczowych nastąpi na podstawie wykazów, których jeden egzemplarz należy wydać razem z aktami.

VI.

Na podstawie podanych wyżej zasad, Ministerstwa Sprawiedliwości Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Czeskosłowackiej wydadzą jaknajrychlej wskazówki co do przeprowadzenia rozdziału akt sądowych i udzielą sobie nawzajem odpisy tych zarządzeń.

Wydanie i przejęcie akt wyszczególnionych w ust. 1 p. 2 - 4 należy przeprowadzić i uskutecznić w ciągu dwóch miesięcy po dniu, w którym stosownie do art. 33 umowy zawartej pomiędzy Rzecząpospolitą Polską a Republiką Czeskosłowacką dnia 25 kwietnia 1925 r. w sprawach prawnych i finansowych wejdzie w życie część IV tej umowy.

VII.

Niniejszy protokół sporządzono w dwóch egzemplarzach w języku polskim i czeskosłowackim, przyczem obydwa teksty są autentyczne.

Na dowód czego pełnomocnicy podpisali niniejszy protokół.

Sporządzono w Warszawie dnia 14 kwietnia roku tysiąc dziewięćset dwadzieścia siedem.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1928.90.796

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Czechosłowacja-Polska. Protokół w sprawie ustalenia zasad rozdziału akt sądowych. Warszawa.1927.04.14.
Data aktu: 14/04/1927
Data ogłoszenia: 26/10/1928
Data wejścia w życie: 26/10/1928