Komornicy w sądach grodzkich.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 24 grudnia 1928 r.
w sprawie komorników w sądach grodzkich.

Na zasadzie art. 298 prawa o ustroju sądów powszechnych z dnia 6 lutego 1928 r. (Dz. U. R. P. Nr. 12, poz. 93) zarządzam co następuje:

I.

Komornicy w okręgach sądów apelacyjnych w Warszawie, Lublinie i Wilnie.

§  1.
Komornicy przy sądach okręgowych stają się komornikami w sądach grodzkich, a w szczególności w tym sądzie grodzkim, w którego okręgu mają swoją siedzibę bez względu na to, czy okrąg ich urzędowy (rewir) obejmuje cały okrąg sądu grodzkiego, jego część, lub sięga poza okrąg danego sądu grodzkiego, albo obejmuje okręgi kilku sądów grodzkich.
§  2.
Dotychczasowe siedziby i rewiry komorników oraz zakres kategoryj spraw zleconych poszczególnym komornikom, mogą ulegać zmianom w drodze zarządzeń prezesa sądu okręgowego. W razie przeniesienia siedziby komornika do okręgu innego sądu grodzkiego, komornik przechodzi do tego sądu (§ 1).
§  3.
Nie uszczuplając w niczem uprawnień nadzorczych prezesa sądu okręgowego, bezpośredni nadzór nad komornikiem sprawuje naczelnik tego sądu grodzkiego, w którym komornik urzęduje. Naczelnik ma prawo przeglądania ksiąg i akt urzędowych komornika, wglądać w jego czynności, zwrócić mu uwagę na uchybienia i żądać usunięcia ich skutków. O spostrzeżonych rażących uchybieniach, lub gdy komornik mimo zwrócenia mu uwagi nie uchylił skutków uchybienia, naczelnik sądu grodzkiego zawiadamia prezesa sądu okręgowego. Na polecenie prezesa sądu okręgowego naczelnik przeprowadza dochodzenie.
§  4.
W razie czasowej przerwy w urzędowaniu komornika z powodu urlopu lub innej przyczyny, zastępcę wyznacza naczelnik sądu grodzkiego z pośród komorników mu podległych, a w braku ich bądź pełnienie obowiązków komornika powierza jednemu z urzędników sekretarjatu, mającemu odpowiednie kwalifikacje, bądź zwraca się do prezesa sądu okręgowego celem wyznaczenia zastępcy.

Czasowe zastępstwo może zarządzić naczelnik sądu grodzkiego również w wypadku śmierci komornika lub opuszczenia przez niego urzędu, zawiadamiając jednocześnie o tem prezesa sądu okręgowego.

§  5.
Komornik używa tytułu "Komornik sądu grodzkiego w ...... rewiru ......" lub "Komornik sądu grodzkiego do spraw ...... ". Jeżeli siedziba komornika nie jest siedzibą sądu grodzkiego, określenie powyższe uzupełnia się dodatkiem "z siedzibą w .......". Dla ułatwienia użycia nazwy w nagłówkach pism i t. p. można używać stempli, których tekst i formę zatwierdza prezes sądu okręgowego. Imię i nazwisko komornika umieszcza się tylko w podpisach.
§  6.
Pieczęć urzędowa komornika o średnicy 36 mm. do tuszu, a 30 mm. do laku, z wyobrażeniem orła państwowego, winna odpowiadać przepisom rozporządzeń Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 13 grudnia 1927 r. (Dz. U. R. P. Nr. 115, poz. 980) i z dnia 20 czerwca 1928 r. (Dz. U. R. P. Nr. 65 poz. 593). Napis na tych pieczęciach będzie następujący "Komornik sądu grodzkiego w .........." z dodaniem numeru rozpoznawczego pieczęci, bieżącego dla poszczególnych komorników w okręgu danego sądu okręgowego. Wykaz pieczęci według numerów rozpoznawczych prowadzi prezes sądu okręgowego.

W razie zmiany siedziby lub ustąpienia ze stanowiska, komornik zwraca pieczęć do rąk naczelnika sądu grodzkiego, lub przekazuje ją następcy za potwierdzeniem odbioru. W nowej siedzibie komornik otrzymuje pieczęć od poprzednika w urzędzie, lub za pośrednictwem naczelnika sądu grodzkiego.

Nowe pieczęcie można zamawiać tylko w mennicy państwowej za pośrednictwem prezesa sądu apelacyjnego w drodze służbowej z podaniem powodów, dla których nowa pieczęć jest potrzebną i ewentualnie za zwrotem dotychczas używanej.

Koszta wykonania pieczęci ponoszą komornicy.

§  7.
Dotychczasowa odznaka komornika pozostaje nadal ze zmianą napisu na "Komornik sądu grodzkiego".
§  8. 1
(uchylony).
§  9.
Na drzwiach wejściowych do biura komornika umieścić należy tablicę z wymienieniem jego urzędu, nazwiska i godzin przyjęć.
§  10.
Wyjeżdżając w sprawach urzędowych, komornik pozostawia w swojem biurze zawiadomienie, dokąd się udał i kiedy zamierza powrócić.

W razie urlopu lub przerwy w urzędowaniu z innej przyczyny, komornik na drzwiach wywiesza zawiadomienie o miejscu urzędowania zastępcy.

II.

Komornicy w okręgach sądów apelacyjnych w Katowicach, Krakowie, Lwowie, Poznaniu i Toruniu.

§  11.
W okręgach sądów apelacyjnych w Poznaniu, Toruniu oraz sądu okręgowego w Katowicach, komornicy sądowi stają się komornikami sądów grodzkich, pozatem przepisy o komornikach nie ulegają zmianom.
§  12.
W okręgach sądów apelacyjnych w Krakowie i Lwowie oraz sądu okręgowego w Cieszynie sekretarz lub urzędnik kancelaryjny, któremu poruczono kierownictwo biura komornika, używa w zakresie tych czynności kierowniczych lub wykonania egzekucji przy swoim tytule urzędowym dodatku p. (pełniący) o. (obowiązki) komornika. Pozatem inni sekretarze i urzędnicy (pomocnicy) kancelaryjni, spełniając poszczególne czynności wykonania egzekucji, dodają w aktach spisanych w tym zakresie do swego tytułu urzędowego określenie "jako komornik". Egzekutorzy sądowi i woźni tego określenia nie używają.

III.

Przepisy końcowe.

§  13.
Oddzielne rozporządzenie unormuje na zasadzie art. 264 §§ 1 i 2 oraz art. 265 § 3 prawa o ustroju sądów powszechnych przedmioty w tych artykułach wymienione.
§  14.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1929 r., z wyjątkiem przepisu § 12, który zyskuje moc obowiązującą z dniem 1 lipca 1929 r.
1 § 8 uchylony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w porozumieniu z Prezesem Rady Ministrów oraz Ministrem Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego z dnia 11 lipca 1931 r. w sprawie oznak urzędów i organów pomocniczych i wykonawczych w dziale Ministerstwa Sprawiedliwości (Dz.U.31.74.601) z dniem 24 sierpnia 1931 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1928.104.942

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Komornicy w sądach grodzkich.
Data aktu: 24/12/1928
Data ogłoszenia: 30/12/1928
Data wejścia w życie: 01/07/1929, 01/01/1929