Postępowanie przy ustalaniu wniosków co do wysokości wynagrodzenia za przymusowo wykupywane majątki.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA REFORM ROLNYCH
z dnia 27 czerwca 1927 r.
wydane w porozumieniu z Ministrami: Skarbu oraz Rolnictwa o postępowaniu przy ustalaniu wysokości wynagrodzenia za przymusowo wykupywane majątki. 1

Na mocy cz. 3 art. 28 ustawy z dnia 28 grudnia 1925 r. o wykonaniu reformy rolnej (Dz. U. R. P. z 1926 r. № 1, poz. 1) zarządza się co następuje:
§  1.
1)
Oznaczone w art. 28 ustawy o wykonaniu reformy rolnej komisje klasyfikacyjno-szacunkowe tworzą się przy każdym okręgowym urzędzie ziemskim.
2)
Przy poszczególnych okręgowych urzędach ziemskich mogą być utworzone dwie lub więcej komisje klasyfikacyjno-szacunkowe.
§  2.
Oznaczonych w cz. 2 art. 28 przedstawicieli ministrów wyznaczają naczelnicy odpowiednich urzędów II instancji, a tam, gdzie istnieją izby rolnicze, przedstawicieli Ministra Rolnictwa wyznaczają prezydenci izb rolniczych.
§  3. 2
1)
Zaprzysiężonych znawców jako członków komisyj klasyfikacyjno-szacunkowych powołuje okręgowy urząd ziemski po 2-ch z pośród przedstawicieli większej własności, mniejszej własności oraz bezrolnych pracowników rolnych dla obszaru właściwości terytorjalnej każdego powiatowego urzędu ziemskiego na podstawie list kandydatów, przedstawionych w 4 - krotnej ilości przez zrzeszenia, organizacje lub związki, zawezwane do tego przez okręgowy urząd ziemski.
2)
W przypadku nieprzedstawienia żądanych ilości kandydatów przez zrzeszenia, organizacje lub związki, lub też w przypadku nieistnienia takich zrzeszeń, organizacyj lub związków zaprzysiężonych znawców powołuje okręgowy urząd ziemski według swego wyboru.
3)
Zaprzysiężenia znawców, jako członków komisji, dokonuje okręgowy urząd ziemski.
§  4.
Przedstawiciele ministrów (§ 2) sprawują swój urząd do odwołania, zaprzysiężeni zaś znawcy (§ 3) przez 2 lata, poczerń mogą być ponownie powołani.
§  5.
Komisja Klasyfikacyjno-szacunkowa urzęduje w poszczególnych majątkach w składzie następującym:
a)
przedstawiciele ministrów (§ 2) niezależnie od tego, jaki powiatowy urząd ziemski na obszarze danego okręgowego urzędu jest terytorialnie właściwym dla szacowanej nieruchomości;
b) 3
zaprzysiężeni znawcy, wyznaczeni przez okręgowy urząd ziemski z pośród zaprzysiężonych znawców, powołanych dla powiatowego urzędu ziemskiego, właściwego dla szacowanej nieruchomości (§ 3).
§  6.
Członkowie komisji klasyfikacyjno-szacunkowej, co do których komisja stwierdzi w protokóle, że są wierzycielami właściciela wykupywanej nieruchomości, albo są krewnymi do 3 stopnia lub powinowatymi do 2 stopnia włącznie tegoż właściciela, od daty tego protokółu nie mogą brać udziału w czynnościach i uchwałach komisji.
§  7.
Do ważności uchwał i czynności komisji klasyfikacyjno-szacunkowej konieczna jest obecność przynajmniej trzech członków, w tej liczbie i przewodniczącego. Uchwały komisji zapadają zwykłą większością głosów obecnych członków; w razie równego podziału głosów przeważa zdanie, za którem wypowiedział się przewodniczący. Wnioski członków, pozostających w mniejszości, winny być na ich życzenie przytoczone w protokóle (§ 9).
§  8.
1)
Terminy posiedzeń i innych czynności komisji klasyfikacyjno-szacunkowej wyznacza jej przewodniczący.
2)
O terminie posiedzenia przewodniczący komisji winien zawiadomić wszystkich członków komisji listem poleconym, wysłanym przynajmniej na 7 dni przed tym terminem.
3)
O terminie zjazdu na grunt przewodniczący winien zawiadomić wszystkich członków komisji oraz właściciela wykupywanej nieruchomości lub jego prawnego zastępcę listem poleconym, wysłanym przynajmniej na 14 dni przed tym terminem.
4. 4
Nadanie listu poleconego na pocztę pod adresem ustalonym w myśl końcowego ustępu § 13 uważane będzie za uskutecznione zawiadomienie właściciela wykupywanej nieruchomości lub tegoż zastępcy. Niepodjęcie przez adresata listu tego nie wstrzymuje toku czynności klasyfikacyjno-szacunkowych.
§  9.
Wszystkie czynności komisji klasyfikacyjno-szacunkowej winny być protokółowane. Protokół podpisuje przewodniczący.
§  10.
1)
Do zakresu działania komisji klasyfikacyjno-szacunkowej należy wydawanie opinij:
a)
co do podziału wykupywanych gruntów ornych, łąk, pastwisk i wód na klasy i określenia wartości tych użytków;
b)
co do wartości terenów zajętych pod eksploatację piasku, żwiru, kamienia, gliny i t. p.:
c)
co do wartości wykupywanych przynależności do gruntu, lasów i budynków:
d)
co do wartości dokonanych na wykupywanych obszarach nakładów melioracyjnych oraz wartości niezamortyzowanej części tych nakładów;
e)
co do wartości innych czynników podlegających oszacowaniu w związku z przymusowym wykupem nieruchomości.
2)
Opinje w sprawach, oznaczonych w cz. l niniejszego paragrafu, komisje będą ustalały na podstawie zebranych materjałów z zastosowaniem postanowień cz. 2 i 3 art. 27 ustawy o wykonaniu reformy rolnej oraz rozporządzeń, wydanych na mocy cz. 3 i cz. 4 tegoż art. 27.
§  11.
1)
Czynności, dotyczące klasyfikacji gruntów, winny być dokonywane przez komisję klasyfikacyjno-szacunkową w obecności delegowanego przez okręgowy urząd ziemski mierniczego, który sporządzi plan klasyfikacyjny oraz rejestr pomiarowo-klasyfikacyjny; plan ten podpisują mierniczy i obecni przy czynności członkowie komisji.
2)
Czynności klasyfikacyjne mogą być przez komisję dokonywane tylko w czasie od 1 marca do 15 listopada i tylko wówczas, gdy ziemia nie jest zmarznięta, albo pokryta śniegiem lub wodą.
§  12.
1)
Przed ustaleniem opinji komisja klasyfikacyjno-szacunkowa wysłucha opinji rzeczoznawców, zawezwanych:
a)
na życzenie komisji;
b)
na żądanie właściciela wykupywanej nieruchomości;
c)
przy ustalaniu opinji co do wartości lasów;
d)
przy ustalaniu opinji co do wartości budynków;
e)
przy ustalaniu opinji w sprawach, oznaczonych w p. d § 10.
2)
O wskazanie osoby rzeczoznawcy, wzywanego na żądanie właściciela, przewodniczący komisji winien się zwrócić do prezydenta izby rolniczej, a w tych województwach, w których niema izb rolniczych-do wojewody.
3)
O wskazanie osoby rzeczoznawcy w sprawie wartości lasów przewodniczący komisji winien się zwrócić do dyrekcji lasów państwowych.
4)
O wskazanie osoby rzeczoznawcy w sprawie wartości budynków przewodniczący komisji winien się zwrócić do państwowego urzędu budownictwa naziemnego lub do organów Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń Wzajemnych względnie do krajowych towarzystw ubezpieczeń.
5)
Na rzeczoznawcę w sprawach wartości nakładów meljoracyjnych oraz niezamortyzowanej ich części może być powołana wyłącznie osoba posiadająca kwalifikacje, stwierdzone przez Ministra Rolnictwa w myśl rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Dóbr Państwowych z dnia 17 września 1925 r. (Dz. U. R. P. № 98, poz. 694).
6)
W przypadkach, nieobjętych cz. 2, 3 i 4 niniejszego paragrafu, osobę rzeczoznawcy wybiera przewodniczący komisji.
§  13. 5
Przed przystąpieniem do czynności komisji klasyfikacyjno-szacunkowej okręgowy urząd ziemski winien zawiadomić właściciela wykupywanej nieruchomości w trybie art. 19 ustawy z dnia 11 sierpnia 1923 r. (Dz. U. R. P. № 90, poz. 706), że jeżeli w przeciągu 14 dni po otrzymaniu zawiadomienia nie zawiadomi okręgowego urzędu ziemskiego, iż żąda zawezwania rzeczoznawców (p. b § 12) to uznane to będzie za równoznaczne z oświadczeniem, iż zrzeka się prawa żądania zawezwania rzeczoznawcy. W piśmie tem wezwać również należy właściciela wykupywanej nieruchomości do podania adresu swojego, względnie swego prawnego zastępcy, pod którym to adresem wysłane zostanie zawiadomienie o terminie zjazdu na grunt, przewidziane w części 3 § 8 ze skutkami przewidzanemi w części 4 tegoż paragrafu.
§  14.
1)
Opinje komisyj klasyfikacyjno-szacunkowych winny zawierać:
a)
wymienienie komisji i nazwisk jej członków, którzy brali udział w powzięciu opinji;
b)
nazwisko mierniczego (§ 11) oraz rzeczoznawców (§ 12);
c)
miejsce i datę wydania opinji;
d)
uzasadnienie opinji z przytoczeniem opinji rzeczoznawców.
2)
Opinje komisji winny być podpisane przez przewodniczącego i członków komisji, którzy brali udział w wydaniu opinji.
§  15.
Po zakończeniu czynności komisji klasyfikacyjno-szacunkowej, dotyczących poszczególnej nieruchomości, opinje komisji wraz z planem klasyfikacyjnym i rejestrem pomiarowo-klasyfikacyjnym (§ 11), z protokółami (§ 9), wnioskami właściciela i opinjami rzeczoznawców, o ile zostały one złożone na piśmie, oraz wszelkiemi materjałami-przewodniczący komisji przesyła do okręgowego urzędu ziemskiego.
§  16.
1)
Przewodniczący i członkowie komisji klasyfikacyjno-szacunkowej otrzymują za swe czynności diety dzienne wedle norm, ustalonych dla urzędników państwowych VI grupy uposażenia, gdy zaś są pracownikami państwowymi, to wedle grupy uposażenia, do której służbowo należą.
2)
Gdy czynność odbywa się poza stałem miejscem urzędowania członka komisji, otrzymuje on nadto zwrot kosztów podróży, jeżeli nie jest pracownikiem państwowym, wedle norm, ustalonych dla urzędników państwowych VI grupy uposażenia.
3) 6
Wynagrodzenie rzeczoznawców określa w poszczególnych przypadkach okręgowy urząd ziemski na wniosek przewodniczącego komisji. Koszty wynagrodzenia rzeczoznawców, zawezwanych na żądanie właściciela (p. b § 12), pokrywa właściciel.
§  17.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 Tytuł zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 10 października 1932 r. (Dz.U.32.111.917) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 grudnia 1932 r.
2 § 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 10 października 1932 r. (Dz.U.32.111.917) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 grudnia 1932 r.
3 § 5 lit. b) zmieniona przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 10 października 1932 r. (Dz.U.32.111.917) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 grudnia 1932 r.
4 § 8 ust. 4 dodany przez § 1 ust. 1 rozporządzenia z dnia 4 maja 1929 r. (Dz.U.29.45.377) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 czerwca 1929 r.
5 § 13 zmieniony przez § 1 ust. 2 rozporządzenia z dnia 4 maja 1929 r. (Dz.U.29.45.377) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 czerwca 1929 r.
6 § 16 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 10 października 1932 r. (Dz.U.32.111.917) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 grudnia 1932 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1927.70.616

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Postępowanie przy ustalaniu wniosków co do wysokości wynagrodzenia za przymusowo wykupywane majątki.
Data aktu: 27/06/1927
Data ogłoszenia: 12/08/1927
Data wejścia w życie: 12/08/1927