Zm.: rozporządzenie z dnia 10 sierpnia 1922 r. w przedmiocie Liceum Krzemienieckiego.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 3 czerwca 1927 r.
o zmianie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 sierpnia 1922 r. w przedmiocie Liceum Krzemienieckiego.

Na podstawie art. 15 i 18 dekretu z dnia 3 stycznia 1918 r. o tymczasowej organizacji Władz Naczelnych (Dz. P. K. P. № 1, poz. 1), rozkazów Naczelnego Wodza z dnia 27 maja 1920 r. o otwarciu i majątkach Liceum Krzemienieckiego (Dz. U. Z. C. Z. W. i Fr. P. № 12, poz. 162 i 163), art. 6 ustawy z dnia 4 czerwca 1920 r. o tymczasowym ustroju władz szkolnych (Dz. U. R. P. № 50, poz. 304) oraz rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 13 kwietnia 1922 r. o rozciągnięciu mocy obowiązującej ustawy o tymczasowym ustroju władz szkolnych na województwa: nowogródzkie, poleskie, wołyńskie i powiaty: grodzieński, białowieski i wołkowyski województwa białostockiego (Dz. U. R. P. № 34, poz. 279) zarządza się co następuje:
§  1.
Paragrafy 7-18 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 sierpnia 1922 r. w przedmiocie Liceum Krzemienieckiego (Dz. U. R. P. № 70, poz. 626) otrzymują następujące brzmienie:

"§ 7. Zarząd Liceum Krzemienieckiego sprawuje wizytator Liceum Krzemienieckiego z pomocą kierownika pedagogicznego (w zakresie spraw szkolnych i wychowawczych) oraz zarządcy dóbr (w zakresie spraw gospodarczych).

Ponadto przydana jest wizytatorowi Rada Pedagogiczna, złożona z dyrektorów i wybieranych corocznie delegatów grona nauczycielskiego zakładów, wchodzących w skład Liceum (po jednym delegacie z każdego zakładu).

Wizytator Liceum Krzemienieckiego jest urzędnikiem państwowym, podlega bezpośrednio Ministrowi Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego i posiada w stosunku do zakładów naukowych, wychowawczych i oświatowych zespolonych w Liceum oraz ich personelu administracyjnego i nauczycielskiego prawa i obowiązki kuratora okręgu szkolnego. Kierownikiem pedagogicznym winien być zamianowany jeden z dyrektorów zakładów licealnych.

§ 8. Zwierzchni nadzór nad całością prac i gospodarki Liceum Krzemienieckiego przysługuje Ministrowi Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego, który do celów kontroli powoła Kuratorjum Liceum Krzemienieckiego, złożone z trzech członków: przedstawiciela Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego, przedstawiciela Ministra Rolnictwa i przedstawiciela społeczeństwa wołyńskiego. Tego ostatniego delegować będzie wołyński samorząd wojewódzki, a do czasu jego utworzenia-wojewoda wołyński.

§ 9. Rada Pedagogiczna jest organem doradczym wizytatora w sprawach wychowawczych, szkolnych oraz oświatowych. Rada Pedagogiczna zbiera się co najmniej raz na trzy miesiące na wezwanie wizytatora i obraduje pod jego przewodnictwem. Porządek dzienny posiedzeń Rady Pedagogicznej ustala wizytator. Członkowie Rady Pedagogicznej mogą zwracać się do wizytatora z pisemną prośbą o poddanie oznaczonych spraw pod rozważenie Rady; na żądanie 2/3 członków Rady wizytator winien to uczynić. Protokół posiedzeń Rady Pedagogicznej wizytator przesyła do Kuratorjum Liceum Krzemienieckiego.

§ 10. Kuratorjum Liceum Krzemienieckiego spełnia funkcje nadzorcze i rewizyjne. W szczególności:

1) czuwa nad zgodnością prac zarządu Liceum Krzemienieckiego z celami, dla których osiągnięcia Liceum Krzemienieckie powołane zostało do życia;

2) rozpatruje i zatwierdza plany gospodarcze;

3) zgłasza wniosek w sprawie zatwierdzenia preliminarza budżetowego;

4) sprawdza zamknięcia rachunkowe;

5) przeprowadza badania zlecone przez Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego;

6) zgłasza wnioski w sprawia zużycia nadwyżek dochodów Liceum Krzemienieckiego.

Kuratorjum zbiera się co najmniej raz na trzy miesiące na wezwanie i pod przewodnictwem przedstawiciela Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego.

§ 11. Członkowie Rady Pedagogicznej i Kuratorjum Liceum Krzemienieckiego pełnią swe funkcje honorowo. W razie wyjazdów służbowych otrzymują zwrot kosztów podróży i diety według V stopnia służbowego (o ile członkowi kuratorjum nie przysługują wyższe diety z racji jego stanowiska służbowego).

§ 12. Wizytator składa corocznie w terminie przepisanym przez Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego preliminarz budżetu Liceum Krzemienieckiego z wnioskiem Kuratorjum i opiera swą gospodarkę na budżecie, zatwierdzonym przez Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego. Budżet winien być ułożony w ten sposób, aby koszty utrzymania Liceum Krzemienieckiego były pokryte całkowicie przez dochody z majątku własnego oraz z dóbr i lasów państwowych, wymienionych w § 6.

§ 13. Pracownicy Liceum Krzemienieckiego, nie należący do personelu nauczycielskiego, dzielą się na funkcjonarjuszów państwowych, podlegających przepisom o państwowej służbie cywilnej, oraz na pracowników kontraktowych, których prawa i obowiązki normuje umowa.

§ 14. Kasa licealna stanowi specjalną kasę państwową płatniczą w rozumieniu § 3 i 116 oraz dalszych przepisów rachunkowych i kasowych dla władz państwowych, a o ile chodzi o dochody z dóbr oznaczonych w § 6 rozporządzenia,-poborowo-płatniczą.

Osobny regulamin, wydany przez Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego oraz Ministra Skarbu, określi sposób przystosowania przepisów rachunkowych i kasowych do specjalnych warunków Liceum Krzemienieckiego.

§ 15. Ustrój szkół wchodzących w skład Liceum Krzemienieckiego i tok nauk stosuje się do ogólnie obowiązujących przepisów".

§  2.
Wykonanie rozporządzenia niniejszego powierza się Ministrowi Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego, a wykonanie § 14-Ministrowi Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego oraz Ministrowi Skarbu.
§  3.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1927.63.556

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zm.: rozporządzenie z dnia 10 sierpnia 1922 r. w przedmiocie Liceum Krzemienieckiego.
Data aktu: 03/06/1927
Data ogłoszenia: 15/07/1927
Data wejścia w życie: 15/07/1927