Zmiana rozporządzenia Ministra b. Dz. Pruskiej z dnia 12 sierpnia 1921 o wyborach do sejmików wojewódzkich.

USTAWA
z dnia 14 marca 1927 r.
o zmianie rozporządzenia Ministra b. Dz. Pruskiej z dnia 12 sierpnia 1921 r. o wyborach do sejmików wojewódzkich (Dz. U. R. P. № 71, poz. 491).

Na mocy art. 44 Konstytucji ogłaszam ustawę następującej treści:
Art.  1.

W postanowieniach rozporządzenia Ministra b. Dz. Pruskiej z dnia 12 sierpnia 1921 i. o wyborach do sejmików wojewódzkich (Dz. U. R. P. № 71, poz. 491) wprowadza się następujące zmiany:

1)
W §. 1:
a)
dodaje się ustąp 1:

"Wojewódzkie związki komunalne poznański i pomorski obejmują każdy zosobna terytorjum odnośnego województwa, jako okręgu administracji państwowej".

b)
dodaje się ustęp 2:

"Obowiązki i prawa sejmów prowincjonalnych (krajowych) i wydziałów prowincjonalnych (krajowych) b. prowincji poznańskiej, b. prowincji zachodnio i wschodnio-pruskiej i b. prowincji śląskiej w stosunku do terytorjów, wchodzących w skład województw poznańskiego i pomorskiego, przechodzą w tych województwach na sejmiki wojewódzkie i wydziały wojewódzkie".

c)
W dotychczasowym ustępie 2), który obecnie będzie z kolei czwartym, po słowie "Poznaniu" dodaje się słowa: "Gnieźnie, Inowrocławiu", a zamiast słów: "sejmiki wojewódzkie" wstawia się słowa: "członków sejmiku wojewódzkiego".
d)
dodaje się ustęp 5:

"Oprócz członków sejmików wojewódzkich wybierają sejmiki powiatowe i właściwe rady miejskie zastępców w ilości, równającej się liczbie wybranych członków. Zastępcę powołuje przewodniczący sejmiku do pełnienia czynności w przypadkach opróżnienia się mandatu członka sejmiku. Powołany zastępca pełni czynności tylko do najbliższych wyborów".

2)
W § 3 zamiast słów: "Gnieźnieński. 2 czł." wstawia się: "Gnieźnieński miejski .... 1 czł.", "Gnieźnieński wiejski ... 1 czł.", następnie zamiast słów: "Inowrocławski.. 3 czł." wstawia się: "Inowrocławski miejski .... 1 czł.", "Inowrocławski wiejski .... 2 czł." oraz zamiast słów: "Poznański wschodni .... 2 czł.", "Poznański zachodni .... 2 czł." wstawia się: "Poznański 4 czł."
3)
W § 4:
a)
w ust. 1 w wierszu ostatnim skreśla się słowa: "wydanego osobno", a po słowie "wyborczego" dodaje się słowa: "który wyda Minister Spraw Wewnętrznych w drodze rozporządzenia".
b)
dodaje się ustęp 2:

"Regulamin określi również sposób wyboru przewodniczącego sejmiku wojewódzkiego oraz członków wydziału wojewódzkiego".

4)
W § 5:
a)
w ust. 1 wyrażenie: "Państwa Polskiego" prostuje się na: "Rzeczypospolitej Polskiej", po słowie zaś "który" dodaje się słowa: "w dniu zarządzenia wyborów", a dalej zamiast słów: "od dnia wyborów" wstawia się słowa: "i od tego dnia licząc".
b)
dodaje się ustęp 2:

"Nie mogą być członkami sejmiku i wydziału wojewódzkiego urzędnicy i organy tych władz, przez które państwo sprawuje nadzór nad wojewódzkim związkiem komunalnym, oraz urzędnicy i funkcjonarjusze wojewódzkiego związku komunalnego".

5)
§ 6 otrzymuje brzmienie:

"Członkowie sejmiku wojewódzkiego i ich zastępcy wybierani są na 4 lata.

Wybory członków sejmiku wojewódzkiego zarządza wojewoda.

Wybory powinny się odbyć w ciągu miesiąca stycznia, każdego pierwszego roku, rozpoczynającego okres czasu, na przeciąg którego wybory mają być dokonane. Z ważnych przyczyn termin ten może wojewoda przedłużyć".

6)
W § 7:
a)
ust. 1 i 2 otrzymują brzmienie:

"Wybór osoby, nieposiadającej warunków obieralności, jest co do tej osoby nieważny. Przeciw ważności przeprowadzenia wyborów przysługuje każdemu wyborcy prawo skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego. Skarga powinna być wniesiona w ciągu dwóch tygodni, licząc od dnia uchwały sejmiku wojewódzkiego, względnie od dnia ogłoszenia wyniku wyborów".

b)
w ust. 3 wstawia się w miejsce słów: "Senatu Administracyjnego przy Sądzie Apelacyjnym w Poznaniu" słowa: "Najwyższego Trybunału Administracyjnego".
c)
dodaje się w ust. 4 po słowie "wstrzymującej" zamiast kropki przecinek i słowa: "lecz przed jej rozstrzygnięciem nie mogą być zarządzone wybory uzupełniające".
7)
§ 8 otrzymuje brzmienie:

"Sejmik wojewódzki powinien być zwołany co najmniej raz w roku, pozatem wtedy, kiedy zajdzie tego potrzeba.

Wojewoda zwołuje sejmik wojewódzki z upoważnienia Ministra Spraw Wewnętrznych. On też otwiera go, odracza i zamyka. Zwołanie sejmiku powinno nastąpić co najmniej na dwa tygodnie przed terminem posiedzenia. Termin posiedzenia sejmiku powinien być ogłoszony w Dzienniku Urzędowym Województwa.

Wojewoda reprezentuje na sejmiku Rząd. Ma on prawo sam lub przez zastępcę brać udział w posiedzeniach sejmiku oraz jego komisji i przemawiać na nich poza koleją mówców".

8)
Po § 8-ym dodaje się § 8-a:

"Do powzięcia przez sejmik wojewódzki ważnych uchwał wymagana jest obecność więcej niż połowy ustawowej liczby członków sejmiku. Uchwały sejmiku wojewódzkiego zapadają zwykłą większością głosów. W razie równości głosów wniosek upada. wstrzymujących się od głosowania uważa się za obecnych, lecz nie uwzględnia się przy ustalaniu wyniku głosowania".

9)
W § 10:
a)
ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"Wszystkich członków wydziału wojewódzkiego wybiera sejmik wojewódzki z pośród osób, posiadających warunki obieralności, określone w § 5, z tą zmianą, że pomieszczony w § 5 warunek rocznego stałego zamieszkania w obrębie województwa nie ma zastosowania do wyboru starosty krajowego".

b)
dodaje się, jako ustęp 3-ci:

"Oprócz członków wydziału wojewódzkiego wybiera sejmik wojewódzki taką samą ilość zastępców. Przewodniczący powołuje do wydziału zastępców 'w przypadkach, gdy z powodu przeszkody członek wydziału nie może pełnić czynności. Zastępcy pełnią swe czynności tylko do końca okresu wyborczego tych członków wydziału wojewódzkiego, w których miejsce zostali powołani".

c)
W dotychczasowym ustępie 3-im, który będzie z kolei 4-tym, dodaje się zdanie:

"Bliższe postanowienia o wyborach członków wydziału wojewódzkiego zawiera regulamin wyborczy § 4".

d)
Dodaje się jako ustęp 5-ty:

"Przewodniczący sejmiku wojewódzkiego i zastępca przewodniczącego może być wybrany również przewodniczącym lub zastępcą przewodniczącego wydziału wojewódzkiego".

e)
Dodaje się jako ustęp 6-ty:

"W przypadkach ustąpienia przewodniczącego, lub gdy z powodu przeszkody nie może on pełnić urzędu, obejmuje przewodnictwo w wydziale wojewódzkim zastępca przewodniczącego, a w przypadku, gdy z powodu przeszkody nie może pełnić czynności także zastępca przewodniczącego, obejmuje przewodnictwo wydziału wojewódzkiego najstarszy wiekiem członek wydziału".

10)
§ 11 otrzymuje brzmienie:

"Okres trwania urzędowania członka wydziału wojewódzkiego, z wyjątkiem starosty krajowego, równa się w zasadzie okresowi trwania mandatu członka sejmiku wojewódzkiego. Ustępujący członkowie wydziału wojewódzkiego urzędują do czasu objęcia urzędu przez nowych członków wydziału. Gdyby w ciągu okresu wyborczego liczba członków wydziału wojewódzkiego, określona w § 10, licząc w to powołanych w międzyczasie zastępców, zmniejszyła się poniżej liczby, wymaganej do powzięcia ważnych uchwał, natenczas dokona sejmik wojewódzki na najbliższem posiedzeniu, a w każdym razie nie później, niż w ciągu 6-ciu tygodni, wyborów uzupełniających do wydziału wojewódzkiego. Wybrani pozostają w urzędzie do czasu objęcia urzędowania przez członków nowowybranego wydziału wojewódzkiego".

11)
W § 12:
a)
w punkcie 2-gim tego § -u zamiast słów: "Ustawę pruską" wstawia się: "Postanowienia §§ 2 - 15, 18-39, § 41 ust. 1 od słowa: "Verhinderung (przeszkoda) aż do końca, §§ 43 - 47, 49 - 51 ustawy pruskiej", a na końcu zdania tegoż punktu 2-go po słowach: "(Zbiór Praw Pruskich str. 141) " dodaje się: "i wprowadza się oprócz zmian, wynikających już z wyżej zamieszczonych przepisów niniejszej ustawy, następujące jeszcze zmiany w pozostałych postanowieniach wspomnianej ustawy pruskiej: w § 40 dodaje się ust. 2 "Sejmik wojewódzki określi bliżej regulaminem sposób załatwiania czynności przez siebie i swoje ko-misje", a słowo "der Stander" (stanów) zastępuje się słowami: "sejmiku wojewódzkiego".
b)
dodaje się jako punkt 6 następujące zdanie:

"W postanowieniach ustawy o ogólnym zarządzie kraju i o właściwości władz administracyjnych (i administracyjno-sądowych) w prowincji poznańskiej z dnia 19 maja 1889 r. (Zb. Pr. Pruskich str. 108), a mianowicie w art. V. A. pod 1) skreśla się część drugą ustępu pierwszego od słowa "welcher" (który) do końca ustępu, dalej ustęp drugi i wreszcie zdanie pierwsze ustępu czwartego, oraz:

pod 2) w ust. 1 słowa: "Von dem Provinzial-ausschusse" (przez wydział prowincjonalny) - tudzież pod 3) w ust. 1 w zdaniach pierwszem i trzeciem, oraz w ustępie drugim słowa: "beziehungsweise der Provinziaiausschuss" (względnie prze/ wydział prowincjonalny)."

c)
dodaje się. jako punkt 7 następujące zdanie:

"Postanowienia §§ 1, 2, 3, 4 i 5 rozporządzenia z dnia 5 listopada 1839 r. w przedmiocie zarządu prowincjonalno-stanowego związku prowincji poznańskiej (Zb. Pr. Pruskich str. 177) w brzmieniu rozporządzenia z dnia 10 maja 1913 r. (Zb. Pr. Pruskich strona 262)."

Art.  2.

Rada Ministrów ma prawo w miarę zmian w administracyjnym podziale terytorjalnym państwa, a w szczególności w razie zmiany granic województw poznańskiego lub pomorskiego, ustalać na wniosek Ministra Spraw Wewnętrznych liczbę członków sejmiku wojewódzkiego, oraz rozdział ich na poszczególne powiaty miejskie i wiejskie na obszarze województwa poznańskiego i pomorskiego.

Art.  3.

Dotychczasowe sejmiki wojewódzkie i wydziały wojewódzkie w województwie poznańskiem i pomorskiem pełnią swe czynności aż do ukonstytuowania się. nowych.

Art.  4.

Upoważnia się Ministra Spraw Wewnętrznych do ogłoszenia w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej rozporządzenia Ministra b. Dzielnicy Pruskiej z dnia 12 sierpnia 1921 r. o wyborach do sejmików wojewódzkich (Dz. U. R. P. № 71, poz. 491) z uwzględnieniem zmian i uzupełnień, wprowadzonych niniejszą ustawą.

Art.  5.

Wykonanie niniejszej ustawy powierza się Ministrowi Spraw Wewnętrznych.

Art.  6.

Ustawa niniejsza wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikujemy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1927.33.298

Rodzaj: Ustawa
Tytuł: Zmiana rozporządzenia Ministra b. Dz. Pruskiej z dnia 12 sierpnia 1921 o wyborach do sejmików wojewódzkich.
Data aktu: 14/03/1927
Data ogłoszenia: 09/04/1927
Data wejścia w życie: 09/04/1927