Radcowie do spraw handlu zagranicznego Polski.

ROZPORZĄDZENIE
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 17 listopada 1927 r.
o radcach do spraw handlu zagranicznego Polski.

Na podstawie art. 44 ust. 6 Konstytucji i ustawy z dnia 2 sierpnia 1926 r. o upoważnieniu Prezydenta Rzeczypospolitej do wydawania rozporządzeń z mocą ustawy (Dz. U. R. P. № 78, poz. 443) postanawiam co następuje:
Art.  1.

Przy Ministerstwie Przemysłu i Handlu ustanawia się radców do spraw handlu zagranicznego Polski.

Art.  2.

Zadaniem radców do spraw handlu zagranicznego jest informowanie Ministerstwa Przemysłu i Handlu w sprawach handlowo-przemysłowych oraz współdziałanie przy organizowaniu wzajemnej wymiany handlowej pomiędzy Polską a zagranicą.

Ponadto radcowie do spraw handlu zagranicznego, osiadli zagranicą, informują polskich przedstawicieli dyplomatycznych i konsularnych oraz radców handlowych o wszystkich kwestjach, dotyczących przemysły, handlu i finansów danego kraju, które mogą interesować sfery gospodarcze polskie i przyczynić się do znalezienia korzystnych źródeł surowców i rynków zbytu dla wytwórczości polskiej.

Rozporządzenie Ministra Przemysłu i Handlu, wydane w porozumieniu z Ministrem Spraw Zagranicznych, określi szczegółowo zakres działania radców do spraw handlu zagranicznego.

Art.  3.

Radcami do spraw handlu zagranicznego mogą być mianowani obywatele polscy lub obcy, osiadli w Polsce lub zagranicą, o ile posiadają wybitną znajomość spraw handlu zagranicznego lub osobiście przyczynili się do rozwoju polskiego eksportu.

Radców do spraw handlu zagranicznego mianuje Minister Przemysłu i Handlu po porozumieniu się z Ministrem Spraw Zagranicznych.

Art.  4.

Radcowie do spraw handlu zagranicznego pełnią swe funkcje bezpłatnie.

Art.  5.

Ilość radców do spraw handlu zagranicznego określa Minister Przemysłu i Handlu po porozumieniu się z Ministrem Spraw Zagranicznych na okres trzechletni.

Art.  6.

Radcami do spraw handlu zagranicznego mogą zostać osoby, które:

1)
wykonywają w Polsce lub zagranicą zawód kupca, przemysłowca lub inny w dziedzinie pozostającej w związku z handlem zagranicznym Polski, w szczególności w charakterze szefów przedsiębiorstw, dyrektorów, kierowników, wspólników lub też przedstawicieli firm przemysłowych, handlowych, lub wreszcie zakładów kredytowych, które współpracują w eksporcie;
2)
nie odpowiadają warunkom poprzedniego ustępu, o ile dokonały misji oficjalnej zagranicą szczególnie owocnej dla polskiego eksportu lub też w inny sposób szczególnie się przyczyniły do jego rozwoju.
Art.  7.

Radcowie do spraw handlu zagranicznego mianowani są na lat 5. Po upływie tego okresu czasu mogą być mianowani ponownie.

Art.  8.

Radcami do spraw handlu zagranicznego nie mogą być mianowane osoby:

1)
nie posiadające pełni praw obywatelskich,
2)
skazane za przestępstwo z chęci zysku,
3)
niewypłacalne lub podlegające postępowaniu konkursowemu.
Art.  9.

Tytuł radcy do spraw handlu zagranicznego tracą z mocy samego prawa:

1)
osoby, które zostały skazane prawomocnie za przestępstwo lub na karę, z któremi połączona jest utrata urzędów publicznych;
2)
osoby skazane prawomocnie za przestępstwo z chęci zysku;
3)
szefowie, wspólnicy, dyrektorzy, kierownicy i inni przedstawiciele przedsiębiorstw, co do których otwarto postępowanie upadłościowe.

Minister Przemysłu i Handlu po porozumieniu się z Ministrem Spraw Zagranicznych może zwolnić radców, którzy:

1)
nie pełnią już funkcyj, które były podstawą do ich nominacji,
2)
nadużyły tytułu radcy do spraw handlu zagranicznego w celach zarobkowych,
3)
w ciągu co najmniej jednego roku nie wypełniały obowiązków, określonych niniejszem rozporządzeniem, i nie stosowały się do wskazówek, instrukcyj i zleceń Ministra Przemysłu i Handlu w zakresie niniejszego rozporządzenia.
Art.  10.

Radcowie do spraw handlu zagranicznego, osiadli zagranicą, podlegają w zakresie swej działalności polskim przedstawicielom dyplomatycznym i konsularnym.

Stosunek ten określi instrukcja, wydana przez Ministrów Przemysłu i Handlu oraz Spraw Zagranicznych.

Art.  11.

Radcom do spraw handlu zagranicznego, spełniającym swe funkcje przez lat dziesięć bez przerwy w sposób szczególnie dla rozwoju eksportu polskiego korzystny i wykazujący w swej działalności wydatną inicjatywę i gorliwość, może być nadany tytuł radców honorowych do spraw handlu zagranicznego Polski.

Tytuł radcy honorowego nadaje Prezydent Rzeczypospolitej na wniosek Ministra Przemysłu i Handlu, postawiony po porozumieniu się z Ministrem Spraw Zagranicznych.

Tytuł ten jest dożywotny.

Art.  12.

Radcowie honorowi pełnią rolę informatorów i doradców Ministra Przemysłu i Handlu w sprawach, dotyczących rozwoju przemysłu i handlu polskiego.

Art.  13.

Wykonanie niniejszego rozporządzenia powierza się Ministrowi Przemysłu i Handlu w porozumieniu z Ministrem Spraw Zagranicznych.

Art.  14.

Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1927.102.886

Rodzaj: Rozporządzenie z mocą ustawy
Tytuł: Radcowie do spraw handlu zagranicznego Polski.
Data aktu: 17/11/1927
Data ogłoszenia: 24/11/1927
Data wejścia w życie: 24/11/1927