Instrukcja o wymiarze i poborze podatku wojskowego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 6 sierpnia 1926 r.
wydane w porozumieniu z Ministrami: Spraw Wojskowych i Spraw Wewnętrznych w sprawie instrukcji o wymiarze i poborze podatku wojskowego.

Na mocy art. 80 ustawy z dn. 23 maja 1924 r. o powszechnym obowiązku służby wojskowej (Dz. U. R. P. № 61 poz. 609), stosownie do postanowienia § 13 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 31 marca 1926 r. o podatku wojskowym (Dz. U. R. P. № 33, poz. 202) zarządza się co następuje:
Do § 1 i 2 rozp. Rady Ministrów.
§  1.
Podatek wojskowy opłacają osoby, wymienione w § 1 rozporządzenia Rady Ministrów z d. 31 marca 1926 r. o podatku wojskowym (Dz. U. R. P. № 33, poz. 202). Zwolnienie zaś od podatku z mocy § 2 tego rozporządzenia może nastąpić tylko pod warunkiem przedstawienia władzom skarbowym zaświadczenia właściwego oddziału wojskowego lub Powiatowej Komendy uzupełnień o odbyciu w odnośnym roku podatkowym ćwiczeń lub służby wojskowej (p. l § 2 rozp. Rady Ministrów), względnie zaświadczenia władzy politycznej lub samorządowej o niezdolności do pracy fizycznej i umysłowej (p. 2 § 2 rozp. Rady Ministrów) lub zaświadczenia tychże władz o utrzymywaniu podatnika kosztem samorządu gminnego albo dobroczynności publicznej (p. 3 § 2 rozp. Rady Ministrów).

Odbywanie ćwiczeń lub służby wojskowej chociażby tylko przez pewną część roku podatkowego pociąga za sobą całkowite zwolnienie od podatku wojskowego w danym roku podatkowym.

Niepociągnięcie osoby, zamieszczonej w wykazie władzy administracyjnej (§ 7 nin. rozporządzenia), do opłaty podatku wojskowego winno być zaznaczone w tymże wykazie i zawierać krótkie uzasadnienie zwolnienia.

Do § 3 rozp. Rady Ministrów.

§  2.
Płatnicy podatku wojskowego, którzy nie osiągają dochodów, podlegających państwowemu podatkowi dochodowemu, opłacają jedynie zasadniczy podatek wojskowy według stawek, określonych w § 4 rozp. Rady Ministrów.

Natomiast płatnicy podatku wojskowego, którzy X uwagi na wysokość osiąganych dochodów podpadają pod obowiązek państwowego podatku dochodowego, opłacają obok podatku zasadniczego podatek wojskowy w formie dodatku do państwowego podatku dochodowego według stawek, określonych w § 6 wzgl. 7 rozp. Rady Ministrów.

Do § 6 rozp. Rady Ministrów.

§  3.
Za podstawę wymiaru dodatkowego podatku wojskowego służy stopa podatku dochodowego z art. 23 ustawy o państwowym podatku dochodowym, przypadająca od ustalonego do wymiaru podatku dochodowego dochodu za odnośny rok podatkowy.

Zwyżka i zniżki podatkowe z art. art. 26, 27 i 29 ustawy o państwowym podatku dochodowym nie wpływają zatem na wysokość dodatkowego podatku wojskowego.

Do § 7 rozp. Rady Ministrów.

§  4.
Podstawę wymiaru dodatkowego podatku wojskowego dla osób, od których państwowy podatek dochodowy pobiera się w drodze potrącenia z uposażeń służbowych, emerytur i wynagrodzeń za najemną pracę, z wyjątkiem jednak pracowników państwowych, ustalać należy według wykazu potrąceń względnie odpisu list płac przedstawianych władzom podatkowym przez służbodawców w myśl art. 112 ustawy o państwowym podatku dochodowym.

O ile takim osobom uskuteczniono wymiar podatku dochodowego w myśl art. 113 ustawy o państwowym podatku dochodowym, podstawą wymiaru dodatkowego podatku wojskowego stanowić będzie wynagrodzenie służbowe przyjęte przez władzę skarbową do wymiaru podatku dochodowego.

Podstawę wymiaru dodatkowego podatku wojskowego dla pracowników państwowych ustala się według danych zakomunikowanych na żądanie władzy wymiarowej przez władzą potrącającą podatek dochodowy od uposażeń służbowych, emerytur i wynagrodzeń za najemną pracę.

Do § 9 ustęp drugi rozp. Rady Ministrów.

§  5.
Osobom, które uchyliły się od obowiązku stawienia się do poboru we właściwym terminie, należy po ustaleniu ich stosunku do służby wojskowej wymierzyć jednorazowo podatek wojskowy za wszystkie lata wstecz począwszy od roku bezpośrednio następującego po roku, w którym dana osoba ukończyła lat 21.

W następnych latach podatkowych podatek wojskowy wymierza się na ogólnych zasadach.

Do § 12 rozp. Rady Ministrów.

§  6.
Władzami powołanemi do wymiaru podatku wojskowego zarówno w formie podatku zasadniczego, jak i w postaci dodatku do państwowego podatku dochodowego są urzędy skarbowe podatków i opłat skarbowych tego okręgu, w którym podatnikowi uskutecznia się wymiar państwowego podatku dochodowego, względnie, o ile chodzi o osoby, od których państwowy podatek dochodowy pobiera się w drodze potrącenia z uposażeń służbowych, emerytur i wynagrodzeń za najemną pracę, - urzędy skarbowe podatków i opłat skarbowych, w których okręgu potrącanie podatku ma miejsce.

W wypadku jednak, gdy osoba obowiązana do opłacania podatku wojskowego osiąga równocześnie dochody, podlegające opodatkowaniu w myśl działu I i II ustawy o państwowym podatku dochodowym, - wówczas władzą powołaną do wymiaru tejże osobie podatku wojskowego, zarówno zasadniczego jak i w formie dodatku do podatku dochodowego, jest urząd skarbowy podatków i opłat skarbowych kompetentny do wymiaru podatku dochodowego od dochodów, podlegających opodatkowaniu na zasadach działu I ustawy o państwowym podatku dochodowym.

O ile chodzi o osoby podlegające podatkowi wojskowemu, a nie opłacające podatku dochodowego - władzami powołanemi do wymiaru zasadniczego podatku wojskowego są urzędy skarbowe podatków i opłat skarbowych właściwe ze względu na zamieszkanie tych osób, a w braku tegoż ze względu na pobyt w dniu 1 stycznia roku podatkowego.

§  7.
W celu umożliwienia władzom skarbowym należytego wymierzenia podatku wojskowego władze administracyjne I instancji przesyłać będą corocznie, najdalej do dnia 1 kwietnia roku podatkowego urzędowi skarbowemu podatków i opłat skarbowych, powołanemu do wymiaru podatku wojskowego (§ 6 nin. rozporządzenia) wykazy osób, wymienionych w § 1 rozp. Rady Ministrów, których stosunek do służby wojskowej został ustalony w ciągu całego roku, poprzedzającego rok podatkowy. Wykazy te mają być sporządzone na podstawie listy poborowej roku ubiegłego.

O ile chodzi o poborowych, zamieszkałych w obrąbie m. st. Warszawy tudzież w obrębie miast: Łodzi, Lwowa, Krakowa, Poznania, Lublina, Wilna i Równego, wspomniane wykazy przesyłać należy właściwej izbie skarbowej, która dokona podziału wykazów pomiędzy właściwe urzędy skarbowe podatków i opłat skarbowych.

Wszelkie zmiany i uzupełnienia zaszłe po wysłaniu wykazu (np. wskutek decyzji komisji rozpoznawczej, komisyj wojskowo-lekarskich, dodatkowych komisyj poborowych i t. p.) należy niezwłocznie komunikować tej władzy skarbowej, której wykaz został przesłany.

§  8.
Na podstawie wykazów, otrzymanych od władz administracyjnych l instancji, władze skarbowe przystąpią do wymiaru podatku wojskowego. Nakazy płatnicze winny być rozesłane do dnia 1 października każdego roku podatkowego.
§  9.
Termin płatności podatku wojskowego przypada na dzień 1 listopada roku podatkowego, względnie w ciągu 30-tu dni po dniu doręczenia nakazu płatniczego, o ile nakaz płatniczy doręczony został po dniu 15 października roku podatkowego.
§  10.
Odwołanie od wymiaru podatku wojskowego może być wniesione przez płatnika do właściwej izby skarbowej za pośrednictwem właściwej władzy wymiarowej w ciągu 30-tu dni od daty doręczenia nakazu płatniczego.

Odwołanie nie wstrzymuje obowiązku uiszczenia podatku.

§  11.
Zaległy podatek wojskowy ściągają skarbowe organa egzekucyjne na podstawie obowiązujących przepisów.
§  12.
Podwyższenie, zniżenie lub uchylenie państwowego podatku dochodowego na skutek odwołania pociąga za sobą odpowiednie podwyższenie, zniżenie względnie * uchylenie podatku wojskowego, pobieranego w formie dodatku do państwowego podatku dochodowego.

Do § 11 rozp. Rady Ministrów.

§  13.
Podatek wojskowy po raz pierwszy wymierzony będzie za rok podatkowy 1926 osobom wymienionym w § 1 rozp. Rady Ministrów, które stawiły się do poboru w roku 1925.

Wykazy zatem, o których mowa w § 7 niniejszego rozporządzenia, dotyczące wyników poboru w roku 1925, winny być przesłane do władz skarbowych najpóźniej do dnia 30 września 1926 roku.

§  14.
Ministrowi Skarbu w porozumieniu z Ministrem Spraw Wojskowych służy prawo odraczania terminów płatności podatku wojskowego, oraz umarzania niepobranego u z jednie niedobranego podatku wojskowego za poprzednie lata podatkowe.
§  15.
Rozporządzenie niniejsze obowiązuje od roku podatkowego 1926 na całym obszarze Rzeczypospolitej.
§  16.
Ilekroć w niniejszem rozporządzeniu jest powołana ustawa o państwowym podatku dochodowym, należy przez nią rozumieć ustawę o państwowym podatku dochodowym w brzmieniu, ogłoszonem rozporządzeniem Ministra Skarbu z dnia 30 kwietnia 1925 r. (Dz. U. R. P. № 58 poz. 411).

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1926.94.554

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Instrukcja o wymiarze i poborze podatku wojskowego.
Data aktu: 06/08/1926
Data ogłoszenia: 17/09/1926
Data wejścia w życie: 01/01/1926