Art. 2, 3, i 5 ustawy o mierniczych przysięgłych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROBÓT PUBLICZNYCH
z dnia 26 lutego 1926 r.
w porozumieniu z Ministrem Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego oraz Ministrem Reform Rolnych do art. 2, 3 i 5 ustawy o mierniczych przysięgłych.

Na podstawie art. 2, 3 i 5 ustawy z dnia 15 lipca 1925 r. o mierniczych przysięgłych (Dz. U. R. P. № 97 poz. 682) zarządza się co następuje:
O szkołach.
§  1.
W rozumieniu art. 2, p. b) ustawy o mierniczych przysięgłych, do szkół krajowych, których świadectwa ukończenia służą za dowód posiadanych odpowiednich studjów, zalicza się. państwowe szkoły miernicze w Kowlu, Krakowie, Lwowie, Łomży, Poznaniu i Warszawie, uznanie szkół krajowych i zagranicznych, nie wymienionych w niniejszym paragrafie, nastąpi w osobnem rozporządzeniu.

O urzędach państw owych.

§  2.
Do urzędów państwowych, w których można odbywać praktyką mierniczą w myśl art. 3, ustęp 2-gi ustawy o mierniczych przysięgłych zalicza się:
a)
Ministerstwo Robót Publicznych oraz urzędy wojewódzkie,
b)
Ministerstwo Reform Rolnych oraz okręgowe urzędy ziemskie,
c)
Ministerstwo Skarbu oraz izby skarbowe w Grudziądzu, Katowicach, Krakowie, Lwowie i Poznaniu,
d)
Ministerstwo Kolei oraz dyrekcje kolei państwowych i dyrekcję budowy kolei państwowych,
e)
w Ministerstwie Spraw Wojskowych wojskowy instytut geograficzny,
f)
Ministerstwo Rolnictwa i Dóbr Państwowych dyrekcje lasów państwowych.

Egzaminy.

§  3. 1
Powołuje się komisję egzaminacyjną w Warszawie, do której zadań należy stwierdzanie praktycznej znajomości zawodu przez kandydatów na mierniczych przysięgłych.
§  4. 2
(skreślony).
§  5.
Członków komisyj egzaminacyjnych mianuje Minister Robót Publicznych na trzy lata, na wniosek interesowanych ministerstw. W skład każdej komisji egzaminacyjnej wchodzą:
a)
dwóch delegatów Ministerstwa Robót Publicznych,
b)
dwóch delegatów Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego, z których, o ile możności, jeden powinien być profesorem miernictwa Politechniki,
c)
delegat Ministerstwa Reform Rolnych,
d)
mierniczy przysięgły dla komisji egzaminacyjnej w Warszawie powołany przez Ministra Robót Publicznych, a dla komisji egzaminacyjnej we Lwowie powołany przez Ministra Robót Publicznych na wniosek izby inżynierskiej we Lwowie.

Przewodniczących komisyj egzaminacyjnych i ich zastępców mianuje Minister Robót Publicznych z pośród członków komisji w porozumieniu z Ministrem Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego. Obowiązki sekretarza komisji pełnić będzie jeden z jej członków, wyznaczonych przez Ministra Robót Publicznych.

§  6.
Egzaminy na mierniczego przysięgłego odbywają się w 2-ch terminach, a mianowicie: wiosennym w kwietniu i jesiennym w październiku każdego roku.
§  7.
Podania o dopuszczenie do egzaminu na mierniczego przysięgłego wnosi się do właściwej komisji egzaminacyjnej w terminie wiosennym do końca lutego, w terminie jesiennym do końca sierpnia każdego roku na ręce sekretarza komisji.
§  8.
Do podania o dopuszczania do egzaminu na mierniczego przysięgłego należy dołączyć następujące oryginalne dokumenty:
a)
świadectwo odbytych studiów (art. 2 ustawy o mierniczych przysięgłych),
b)
świadectwo odbycia przepisanej praktyki (art. 3),
c)
życiorys oraz wyszczególnienie prac mierniczych wykonanych, przez kandydata,
d)
dowód złożenia opłać egzaminacyjnych.

Osoby, wymienione w art. 24 ustęp 1 i art. 25 ustęp 3 ustawy o mierniczych przysięgłych, winna załączyć do podania w miejsce dokumentów wymienionych w art. 1 punkt 2 i 3 ustawy o mierniczych przysięgłych zaświadczenie Ministra Robót Publicznych, że nie zachodzą przeszkody, by kandydat poddał się egzaminowi w mysi art. 4 p. b) wymienionej wyżej ustawy.

Mierniczowie 1 kl. mają dołączyć do podania, w miejsce świadectwa wymienionego wyżej pod a), świadectwo państwowej komisji egzaminacyjnej na mierniczego I klasy.

§  9.
Komisja egzaminacyjna rozpatruje nadesłane podania i decyduje o dopuszczeniu do egzaminu lub odmawia, ustanawia termin zgłoszenia kandydata do. egzaminu i o tej decyzji zawiadamia kandydatów drogą pisemna. Komisji przysługuje prawo żądania od kandydata uzupełnienia brakujących dokumentów lub nadesłania pisemnych wyjaśnień, potrzebnych dla powzięcia decyzji. Odmowną decyzją o dopuszczeniu do egzaminu należy uzasadnić i o przyczynach zawiadomić kandydata.

Decyzja ta może być zaskarżona do Ministerstwa Robót Publicznych.

§  10.
Przewodniczący komisji egzaminacyjnej zwołuje komisję w pierwszych dniach marca i września każdego roku dla rozpatrzenia podań.
§  11.
Zadaniem komisji egzaminacyjnej jest sprawdzenie, czy kandydat posiada dostateczne wyrobienie zawodowe i umiejętność same dzielnego wykonywania czynności mierniczego przysięgłego, określonych art. 9 ustawy o mierniczych przysięgłych oraz, czy posiada znajomość ustaw, rozporządzeń, przepisów i instrukcyj, mających związek z wykonywaniem zawodu mierniczego przysięgłego.
§  12.
Program egzaminu po myśli art. 4 p. a) ustawy o mierniczych przysięgłych obejmuje:
a)
wykonanie pracy mierniczej na temat podany przez komisję egzaminacyjną w zakresie prac, wymienionych w art. 9 ustawy o mierniczych przysięgłych, wraz ze sporządzeniem objętych nią obliczeń, planów oraz dokumentów,
b)
objaśnienie przed komisją egzaminacyjną sposobu i metod, użytych przy wykonaniu prac wskazanych pod a).

Komisji egzaminacyjnej przysługuje prawo częściowego zwolnienia kandydata od egzaminu, wymienionego pod a), o ile przedłożone przez kandydata prace miernicze i obliczeniowe wykonane osobiście, wskazują na dostateczne wyrobienie praktyczne w pracach mierniczych i zastąpienia tego egzaminu objaśnieniami przed komisją sposobów i metod użytych przy wykonywaniu prac przez niego przedłożonych.

§  13.
Program egzaminu w myśl art. 4 p. b) ustawy o mierniczych przysięgłych obejmuje znajomość: Konstytucji i organizacji władz i urzędów państwowych, ustawodawstwa mierniczego i rozporządzeń, wydanych na podstawie tych ustaw; instrukcji i przepisów pomiarowych, obowiązujących na ziemiach Rzeczypospolitej Polskiej, przepisów, dotyczących urządzeń i prowadzenia katastru gruntowego i ksiąg hipotecznych; ustaw i rozporządzeń, dotyczących parcelacji, scalenia, osadnictwa i serwitutów; ustaw i rozporządzeń z dziedziny spraw budowlanych, drogowych i wodnych, mających związek z wykonywaniem zawodu mierniczego przysięgłego.
§  14.
Egzamin przewidziany § 12 p. a) może trwać z każdym kandydatem najwyżej 8 dni i odbywa się pod nadzorem członków komisji egzaminacyjnej. Ocena pracy odbywa się przed egzaminem ustnym. W razie ujemnego wyniku tej oceny, kandydat nie może być dopuszczony do dalszego egzaminu.
§  15.
Egzamin ustny przewidziany § 12 p. b) i § 13 ewentualnie tylko w § 13, odbywa się po ukończeniu egzaminów, wymienionych w § 12 p. a) i nie może trwać dłużej z każdym kandydatem niż 3 godziny.
§  16.
Egzamin na mierniczego przysięgłego jest publiczny. Z przebiegu egzaminu spisuje się protokół dla każdego kandydata osobno. W protokóle umieszcza się szczegółową ocenę pracy oraz wyniki egzaminu ustnego.
§  17.
Ogólna ocena kwalifikacji kandydata na mierniczego przysięgłego odbywa się na posiedzeniach komisji egzaminacyjnej, po skończonym egzaminie. Wynik głosowania ma być wpisany do protokółu. Ocena egzaminu powinna wyrażać się w słowach:
a)
kandydat został uznany za posiadającego kwalifikacje na mierniczego przysięgłego,
b)
nie został uznany za posiadającego kwalifikacje na mierniczego przysięgłego.

uchwały zapadają większością głosów.

§  18.
Posiedzenia komisji egzaminacyjnej są prawomocne, o ile w nich uczestniczy przewodniczący lub jego zastępca i 3 członków komisji. Uchwały zapadają większością głosów, przy równości głosów decyduje głos przewodniczącego. Protokóły komisji mają być podpisane przez wszystkich członków, uczestniczących w posiedzeniu.
§  19.
O odbyciu egzaminu z wynikiem dodatnim wydaje komisja egzaminacyjna świadectwo według załączonego wzoru (załącznik № 1) podpisane przez przewodniczącego i sekretarza komisji i zaopatrzone w pieczęć urzędową komisji. O ujemnym wyniku egzaminu może być wydane zaświadczenie na żądanie kandydata.
§  20.
Po skończonym egzaminie wraz z wydaniem świadectwa lub zaświadczenia, zwraca sekretarz komisji egzaminacyjnej kandydatom, którzy uczestniczyli w egzaminie, dokumenty za pokwitowaniem na podaniu, ewentualnie w razie wysyłki pocztą dołącza do aktów dowód nadania pocztowego.
§  21.
Wydane świadectwa wpisuje sekretarz do rejestru wydanych świadectw. Do rejestru wpisuje się liczbą porządkową świadectwa (od 1 do l począwszy w dalszym ciągu) imię., nazwisko, datą i miejsce urodzenia kandydata, miejsce zamieszkania, liczbą dziennika, pod którą podanie zostało wpisane, datę egzaminu, treść i datę uchwały egzaminacyjnej o wyniku egzaminu, datą wydania świadectw oraz uwagi, w których wpisuje się ewentualnie wydanie duplikatu (załącznik № 2).
§  22.
Podania kandydatów wraz z załącznikami, wymienionemi w § 8 p. c) i d) niniejszego rozporządzenia oraz protokóły z egzaminu i posiedzeń komisji egzaminacyjnej, wreszcie rejestr wydanych świadectw mają charakter urzędowy i będą przechowywane w komisji egzaminacyjnej, mogą one być przeglądane jedynie za zezwoleniem przewodniczącego komisji egzaminacyjnej.
§  23. 3
Opłata za egzamin w pełnym zakresie art. 4 lit. a) i b) ustawy o mierniczych przysięgłych wynosi 4.500 zł, za egzamin zaś w zakresie art. 4 lit. b) - 2.500 zł.
§  24.
Wpływami z taks egzaminacyjnych dysponuje komisja egzaminacyjna według swego uznania na pokrycie kosztów uczestnictwa członków komisji, kosztów administracyjnych i zużycie instrumentów.
§  25.
Komisja egzaminacyjna posługuje się okrągłą pieczęcią urzędową z godłem Państwa oraz napisem na obwodzie "Państwowa Komisja Egzaminacyjna na mierniczych przysięgłych w.......".
§  26.
Termin i miejsce odbywania się egzaminów bada ogłaszane urzędowo przez właściwe komisje egzaminacyjne.
§  27.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia; z tym dniem tracą moc obowiązujące dotychczas rozporządzenia i przepisy, dotyczące komisyj egzaminacyjnych, egzaminów na geometrów cywilnych, mierniczych przysięgłych i geometrów przysięgłych.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  1

Państwowa Komisja Egzaminacyjna

na mierniczych przysięgłych w .......

L. ...... ..........dnia ..... 192... r.

ŚWIADECTWO.

Na podstawie art. 5 ustawy z dnia 15 lipca 1925 r. o

mierniczych przysięgłych (Dz. U. R. P. № 97 poz. 682)

stwierdza się, że p. ........................... urodzony dnia

............... w ............................................

został na skutek wniesionego podania i dołączonych dokumentów

uchwałą komisji egzaminacyjnej z dnia .......... L. ..........

dopuszczony do egzaminu na mierniczego przysięgłego i po

przeprowadzonym egzaminie w myśl art. 4 ............. ustawy o

mierniczych przysięgłych z dnia 15 lipca 1925 r. uchwałą

komisji i dnia ................ został uznany za posiadającego

kwalifikacje do wykonywania zawodu mierniczego przysięgłego.

Przewodniczący

(podpis)

Sekretarz Pieczęć

(podpis)

ZAŁĄCZNIK  2

REJESTR

świadectw o kwalifikacjach na mierniczego przysięgłego, wydanych przez komisję egzaminacyjną w .........

od dnia .........192...

L. p

świadectwa

Imię i nazwisko kandydata data i miejsce urodzenia Miejsce zamieszkania powiat, województwo L. dz. pod którą podanie wpisano i dala Data i treść uchwały komisji o wyniku egzaminu Data świadectwa UWAGI
1 § 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 3 grudnia 1945 r. (Dz.U.45.57.326) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 17 grudnia 1945 r.
2 § 4 skreślony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 3 grudnia 1945 r. (Dz.U.45.57.326) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 17 grudnia 1945 r.
3 § 23:

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 14 czerwca 1937 r. (Dz.U.37.47.364) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 czerwca 1937 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 3 grudnia 1945 r. (Dz.U.45.57.326) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 17 grudnia 1945 r.

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 8 kwietnia 1947 r. (Dz.U.47.34.153) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1947 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1926.33.203

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Art. 2, 3, i 5 ustawy o mierniczych przysięgłych.
Data aktu: 26/02/1926
Data ogłoszenia: 15/04/1926
Data wejścia w życie: 15/04/1926